İçeriğe geç

İletişim

Mısır Konsolosluğu

Mısır Konsolosluğu tarafından değerlendirilen Mısır vizesi başvuru işlemlerini kurumumuz aracılığıyla gerçekleştirebilir ve süreç sona erene kadar takibini kolaylıkla yapabilirsiniz. Mısır vize işlemleri hakkında bilgi almak ve vize talebi oluşturma işlemlerini kurumumuz ayrıcalığı ile başlatmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Vize temsilcilerimize iletişim veya vize@udk.com.tr e-posta adresimizi kullanarak kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Mısır Konsolosluğu 

Devletlerin, diğer devletlerin büyük ve ticari kentlerine, sınırları içerisinde bulunulan ülkenin mülki amirleri ile temas kurma, vize işlemleri, pasaport yenileme gibi hizmetlerini gerçekleştirmek adına kurdukları temsilcilikleri “konsolosluk” adı verilmektedir. Konsolosluklar aynı zamanda temsil edilmekte olan ülke vatandaşlarının doğum, ölüm, evlilik gibi durumları ile ilgilenme, ulaşım, sağlık, eğitim ve hukuki durumlarda çözüm üretmeye amacıyla varlıklarını sürdürmektedir. 

Uluslararası bir hukuk devletinin diğer devletlerin sınırları dahilinde konsolosluk kurma mecburiyeti bulunmadığı ifade edilmektedir. Ancak devletler diğer devletler karşısında çıkarlarını ve diğer ülkelerde ikamet etmekte olan vatandaşlarının haklarını koruma amacıyla konsolosluklar açmaktadır. Konsolosluk açılması bulunulan ülke devletinin izni ile mümkün olabilmektedir. Söz konusu izin bu devletin isteği doğrultusunda kaldırılabilmektedir. 

Mısır Dışişleri Bakanlığı tarafından gidilecek ülkede bulundukları kentin mülki amirleri ile temasta bulunmak suretiyle kendisi için öngörülen görevleri yerine getirmek üzere atanan kişilere “konsolos” denmektedir. Konsolosluk bulunulan şehrin büyüklüğü ve ticari niteliği temel alınarak başkonsolos, konsolos ve konsolos yardımcısı olarak görev almaktadır.

Mısır Konsolosluğu konsolosluk çalışanları diplomatik temsilci vasfına sahip değildir. Resmi olarak diplomatik görevlere atanan kişilerin dışında kalan çalışanlara herhangi bir diplomatik ayrıcalık tanınmamaktadır. Ancak konsolosluk çalışanları görevlerini yerine getirdikleri sırada bürokratik konularda ve adli kovuşturmalarda belli başlı ayrıcalıklara sahip olabilmektedir. Konsolosluk binalarının dokunulmazlıkları bulunmaktadır. 

Mısır Konsolosluk Görevleri 

Mısır Konsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ülkesinin menfaatlerini koruyan ve ilerleten, çeşitli resmi süreçleri idame ettiren resmi bir kurum olarak hizmet vermektedir. Mısır Konsolosluğu görevleri bazı antlaşmalar ve nizamnameler çerçevesinde tasarlanmıştır. Mısır Konsolosluğu genel amacı T.C. sınırları içerisindeki ticari menfaatlerini koruma, geliştirme, pasaport yenileme, tıbbi, kanuni, ulaşım, eğitim alanda yardım sağlama, bulundukları ülkenin otoriteleri ile iletişim kurma, kendi ülke vatandaşlarının doğum, ölüm, evlilik gibi işlemleri konusunda hizmet sağlamaktadır. 

Ülkemiz sınırları içerisinde Mısır Ankara Büyükelçiliği ve Mısır İstanbul Başkonsolosluğu olmak üzere iki adet Mısır temsilciliği bulunmaktadır. Mısır sınırları içerisine seyahat edecek kişilerin vize başvuruları ilgili kurumlar tarafından değerlendirilmektedir. UDK Dil Kursu Mısır vizesi temsilcilerimiz ile iletişime geçerek vize başvuru işlemlerinin konsolosluğun talep edildiği şekilde gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Mısır vizesi, konsolosluk işlemleri, gerekli evrakları gibi konular dahilinde detaylı bilgi almak ve vize başvuru sürecini başlatmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Mısır vizesi konusunda uzman olan kadromuza vize@udk.com.tr elektronik posta adresi ve iletişim bilgilerimiz üzerinden ulaşım sağlayabilecek olduğunuzu hatırlatmak isteriz.