İçeriğe geç

İletişim

Nijerya Konsolosluğu

Nijerya Konsolosluğu, Nijerya’yı kendi sınırları dışında temsil eden ve Nijerya’yı ziyaret etmek isteyen yabancı şahıslara vize verme yetkisi bulunan resmi kurumdur. Aynı zamanda bulunduğu ülkedeki Nijerya vatandaşları için konsolosluk işleri yürüten resmi kurumdur. Nijerya’nın Türkiye’de bulunan tek resmi temsilciliği Ankara’da bulunmakta olup, Türkiye’nin başka bir şehrinde resmi temsilciliği bulunmamaktadır.  Nijerya Büyükelçiliği Ankara, Türkiye ile Nijerya arasındaki sosyal, siyasal ve diplomatik ilişkileri yürütmektedir. Büyükelçilikte bulunan Nijerya Konsolosluğu ise Türk vatandaşları için vize işlemlerini gerçekleştirmekle birlikte Türkiye’de yaşayan Nijerya vatandaşlarının pasaport veya seyahat belgesi verilmesi gibi konsolosluk işlerini de gerçekleştirmektedir.

Vize verilmesi de dahil Nijerya ile ilgili bütün konsolosluk işleri Türkiye’de sadece Nijerya Büyükelçiliği Ankara tarafından gerçekleştirilmektedir. Nijerya’nın İstanbul, İzmir, Antalya gibi Türkiye’nin diğer şehirlerinde ise konsolosluğu bulunmamaktadır. Nijerya seyahatinde bulunacak birçok Türk vatandaşının bu ülkeye giriş yapabilmeleri için Nijerya vizesi almaları gerekmektedir. Nijerya, umuma mahsus, hususi ve hizmet pasaportu hamili Türk vatandaşları için vize uygulamaktadır. Yalnızca diplomatik pasaporta sahip Türk vatandaşlarının 90 günü aşmayan seyahatler için Nijerya vizesi almasına gerek olmayıp pasaportun seyahat sonrası en az 6 geçerlilik süresi şartı aranmaktadır.

Diğer pasaporta sahip Türk vatandaşları Nijerya vizesi alabilmek için pasaportun başvurulacak vizenin türüne göre pasaportun Nijerya seyahati sonrası en az 6 ay veya 9 ay olması gerekmektedir. Pasaportun son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması da unutulmamalıdır. Nijerya devleti, Türkiye Cumhuriyeti devletinin eski tip pasaportları ile yapılan vize başvurularını kabul etmemektedir. Ayrıca, Nijerya kapı vizesi uygulamasını gerçekleştirmeyip Nijerya havalimanında vize alınma seçeneği de olmamaktadır. Dolayısıyla, Nijerya vizesi alabilmek için Nijerya seyahati öncesi Nijerya vizesi alınması gerekmektedir.

Nijerya Konsolosluğu Vize

Nijerya Türk vatandaşları için vize uygulamakta olup, Nijerya Konsolosluğu vize veren Türkiye’deki tek yetkili kurumdur. Nijerya Büyükelçiliği Ankara, Nijerya vize başvurularını kabul eden ve vize işlemleri ile ilgili karar vermekte olan tek yetkili Nijerya makamıdır. Nijerya vizesi başvurularında bulunacak kişiler Nijerya Büyükelçiliğinin konsolosluk departmanına başvuru gerçekleştirmeleri gerekecektir. Nijerya Ankara Büyükelçiliği konsolosluk departmanının çalışma ve mesai saatleri göz önünde bulundurularak vize başvuruları gerçekleştirilmelidir. Nijerya Konsolosluğuna vize için başvurular şahsen yapılabildiği gibi Nijerya vize işlemleri üzerine hizmet veren kurum ve kuruluşlar aracılığı ile de Nijerya vize başvurularını yapabilirsiniz.