İçeriğe geç

İletişim

Norveç Vatandaşlık Şartları

DİKKAT! Aşağıda yer alan bilgiler, bilgilendirme amaçlı olup, UDK Dil Kursu olarak “Vatandaşlık” işlemi yapmamaktayız. Başvuruyla ilgili Macaristan Konsolosluğu ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.

Norveç Vatandaşlığı İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Norveç’te geçerli oturma iznine sahip olan  ve burada sürekli olarak ikamet edenler, Norveç vatandaşlığına başvurabilirler. Oturma izninin hem başvuruda hem de başvuru işleme koyulduğu sürece geçerli olması gerekir. Norveç vatandaşlığına başvurmak, ülkede kalmak için geçerli bir izin belgesine sahip olunduğu anlamına gelmez, bu nedenle izin belgesi her zamanki gibi yenilemelidir.

Norveç Vatandaşlık bildirilerinizi bizzat sunmak için size bir randevu verilecektir. Başvuru sırasında ödenmesi gereken bir başvuru ücreti vardır. Başvuru ücreti ilk başvuru işlemi sırasında nakit veya kredi kartıyla ödenir. 18 yaşın altındaki kişiler ödeme yapmazlar.

Başvuru esnasında sunulması gereken belgeler kişisel durumunuza bağlıdır, ancak aşağıdakileri içerecektir:

 • Doğum belgesi
 • Evlilik / ortaklık belgesi
 • Mevcut ve önceki pasaportların tüm sayfalarının bir kopyasını da içeren Norveç’e giriş ve gidişlerin tam listesi
 • Nitelik dönemini kapsayan vergi iadesi
 • İyi davranış kanıtlayan polis sertifikası
 • Dil yeterlilik belgesi (sınav sonuçları)
 • Bir Norveç vatandaşı olduktan sonra, gönüllü bir vatandaşlık törenine katılmaya davet edileceksiniz.

AB ve AEA vatandaşları

Norveç’teki beş yıllık ikametten sonra (ikamet tezkeresine sahip olmak veya kayıt yaptırmak), AEA vatandaşları ve EEA üyesi olmayan ailenin üyeleri sürekli ikamet hakkı başvurusu yapabilir.

AB dışı / AEA vatandaşları

Norveç’te üç yıl ikamet ettikten sonra daimi ikamet izni almak mümkündür. Bazı gereksinimler vardır:

 • Geçici ikamet izninizin nitelikli bir işçi veya birinin aile üyesi olması gerekir.
 • Bergenstest ya da benzeri üniversitede minimum A2 ya da 2. seviyede dil kurslarını tamamlamış olmalıdır.
 • Başvuru esnasında geçerli ikamet izni olmalıdır
 • Norveç’teki konaklama sürekli olmalıdır. 

Norveç Büyükelçiliği’nde Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ankara’da Norveç Büyükelçiliği’nde oturma ve çalışma iznine başvurmak için, öncelikle başvuru kaydının elektronik olarak yapılması zorunludur. Bu yolla vize ücreti ödenir ve evraklarla büyükelçiliğe gelinip başvuru sunmak için randevu oluşturulur. Norveç’teki Sponsor kişi veya başka bir kişi de başvuru sahibi adına elektronik başvuru kaydını yapabilir.

Lütfen randevu alabileceğiniz tarihin şu an itibariyle 7 aydan daha geç olduğunu dikkate alınız. Eğer bir başvuru sahibi randevusunu iptal ederse, bu boşluk portaldaki randevu seçeneklerine otomatik olarak yansıyacaktır. Başvuru sahibi veya başvuru sahibi adına başvuru kaydını yapan kişi portalda randevu değişikliği yaparak, mevcut randevu gün ve saatini değiştirebilir.    

Evrak Kontrol Listesi 

Başvuru için gerekli belgeleri sunabilmek için başvuru sahibinin şahsen gelmesi zorunludur. Lütfen, randevunuz olmadan başvuruda bulunamayacağınızı aklınızda bulundurunuz.

Burada, Türk başvurucularının aile göçü için en çok başvuruda bulunduğu başvuru çeşitlerine ilişkin evrak kontrol listelerini (gerekli belgeleri) bulacaksınız:

Lütfen, tüm aile göçü başvurularında, bu belge Norveç Göçmenlik Müdürlüğü’nün (UDI) evrak listesinde yer almasa bile, yakın aile bağlarınızın tümünü belgeleyen ‘Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği’nin diğer başvuru evraklarınızla birlikte mutlaka sunulması gerekmektedir.

Lütfen başvuru anına sunacağınız tüm belgeleri önceden hazırladığınıza emin olunuz.