İçeriğe geç

İletişim

Vize İşlemleri

 

Norveç Vize Başvurunuzu Sizin Adınıza Yapalım!

Değerli ziyaretçimiz,

UDK Dil Kursu, Norveç vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak bireysel ve kurumsal olarak hizmet vermektedir.  UDK Dil Kursu’nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir. Norveç vizesi için gereken evraklar koşullara göre değişebilmektedir. Norveç vizesi güncel evraklarına ulaşmak için temsilcilerimizi arayın. UDK Dil Kursu Temsilcilerimiz Norveç vize işlemlerinde size destek olmaktan mutluluk duyacaktır. UDK Dil Kursu Norveç’e seyahatleriniz öncesinde vizenizi zahmetsizce alabilmeniz için sizlere danışmanlık hizmeti vermekten memnun olacaktır. Norveç için vize başvurularınızı sizin adınıza yapıp işlemlerinizin takibini gerçekleştiriyoruz.

Norveç Vizesi

Norveç vizesi, Norveç’e seyahat edecek olan Türkiye vatandaşları için gerekli bir prosedürdür. Norveç’e seyahat edecek Türk vatandaşlarının, seyahatleri öncesinde Norveç Konsolosluğu temsilciliklerine Norveç vizesi başvurusunda bulunmaları gerekecektir. Norveç Konsolosluğu, T.C. Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport hamili kişilere vize alma zorunluluğu koyarken; Diplomatik Pasaport, Hususi Pasaport ve Hizmet Pasaportu sahibi kişileri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydıyla vize işlemlerinden muaf tutmaktadır. Norveç vizesi alım işlemleri ve vize başvurusu için gerekli evraklar Norveç seyahat amacına göre değişiklik göstermektedir. Seyahat amacınıza göre Norveç Turistik Vizesi, Norveç Ticari Vizesi, Norveç Aile Ziyareti Vizesi, Norveç Aile ve Arkadaş Ziyareti Vizesi, Norveç Transit Vizesi, Norveç Şoför vizesi gibi tüm vize kategorilerinde 90 güne kadar kısa süreli seyahatler için Norveç vize başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Norveç Vizesi Başvurusu için Gerekli Evraklar

Norveç vizesi başvurusu için gerekli evraklar turistik, ticari veya aile ziyareti gibi vize başvurusunda bulunan kişinin seyahat amacına ve mesleki durumuna göre değişiklik göstermektedir. Norveç vize başvurusu için gerekli evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanmış ve evraklarda beyan edilen bilgilerin güncel olması gerekmektedir. Norveç Vizesi başvurusunda bulunacaksanız seyahat amacınıza ve mesleki durumunuza yönelik başvuru evraklarını web sayfamızın sol bölümünde bulunan Norveç Turistik Vize, Norveç Ticari Vize, Norveç Aile ve Arkadaş ziyareti içeren vize kategorilerinde bulabilirsiniz.

Norveç vizesi için gerekli evraklardan bazılarının İngilizce olarak ibraz edilmesi koşulu vardır. Çalışanlar ve şirket sahipleri ticati sicil gazetesi, vergi levhası, işe giriş bildirgesi, imza sirküleri gibi evraklrın Türkçesi kabul edilirken, şirket dilekçeleri, şahsi vize talep dilekçesi, Norveç vize başvuru formu başvuru formu, otel ve uçak rezervasyon bilgileri, seyahat sağlık sigortası, öğrenci belgeleri İngilizce sunulmak zorundadır. Muvaffakanme gereken 18 yaş altı çocukların başvurularında muvaffakaname noter onaylı ve İngilizce olarak ibraz edilmelidir. 

Norveç vizesi için gerekli evrakların başvuruda bulunacak kişinin gerçekleştireceği seyahatin amacını, seyahat masraflarını destekleyen maddi kaynağın biçimini ve başvuru sahibinin Türkiye’ye geri dönmesini gerektiren bağların varlığını kanıtlayıcı belgeler olmalıdır.

UDK Dil Kursu – Norveç Vize Departmanı Çağrı Merkezini arayarak Norveç Vizesi (90 güne kadar konaklamalı) başvuru evraklarını temsilcilerimizden ”bilgi e-maili” olarak talep edebilirsiniz. UDK Dil Kursu – Norveç Vize Departmanı hazırlanması gereken evrakların güncel halini sizlerle e-posta olarak paylaşacaktır. Norveç vize başvurunuz için hazırlanması gereken evraklar tarafınıza yönlendirmiş olduğumuz bilgi malinde veya web sayfamızda belirtilen evrakların listesi ile sınırlı değildir. Konsolosluk vize bölümünce tarafınızdan yeni evraklar talep edilebilir, beyan etmiş olduğunuz evrakların orijinalini paylaşmanız istenebilir veya sunmuş olduğunuzun evrakların yeniden güncel tarihli halini sunmanız söz konusu olabilir. Bu ve benzeri durumlarla karşılaşılması halinde talep edilen evrakları yeniden sunmak zorunda olduğunuzu ve Norveç vizesi alım işlemlerinizin uzamaması için UDK Dil Kursu müşteri temsilcilerimize ileteceğiniz bilgilerin seyahat amacınıza ve mesleki durumunuza uygun, tutarlı bilgiler olması gerektiğini unutmayınız.

Önemli Not: Norveç’te bulunan aile/akraba/arkadaş ziyaretinde bulunacak kişilerin Norveç aile/akraba/arkadaş ziyareti vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Başvuru dilekçesinde seyahat amacınızı farkında olmadan yanlış olarak beyan etmeniz halinde vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanabilir. Örneğin aile/akraba/arkadaş ziyaretinde bulunacak kişiler başvuru dilekçesinde seyahat amacını turistik olarak değil mutlaka aile/arkadaş/akraba ziyareti olarak belirtmelidir.

Norveç Vize Başvuruları İçin Randevu Alma Zorunluluğu Var Mı?

Norveç vizesi için başvuruda bulunacak kişilerin randevu almaları gerekmektedir. Norveç vize başvuruları için randevular Norveç Konsolosluğu’nun yoğunluğuna göre ileri bir tarihe verilebilir. Bu sebeple vize başvurusunun seyahat tarihinden 4 hafta önce yapılması tavsiye edilir. Norveç vizesi randevu tarihi ve saatinde müracaatını gerçekleştiremediğiniz takdirde vakit kaybetmeden yeni bir vize randevu tarihi almalısınız. Norveç vizesi başvurularınız için seyahat tarihinize uygun randevu tarih ve saati konusunda UDK Dil Kursu temsilcilerimizden destek alabilirsiniz.

Norveç Vizesi alırken vizenizin işleneceği pasaportunuzun seyahatinizin sonlanacağı tarihten sonra en az 3 ay geçerliliğinin ve en az 2 boş sayfasının bulunmasına dikkat etmeniz gerekir.

Norveç Vizesi alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta biyometrik verilerinizdir.  Konsolosluk yetkilileri gerekli gördüğü takdirde vize başvurusunda bulunan kişileri biyometrik verilerinin teyidi veya mülakat için Norveç Konsolosluğu’na çağırabilir. Norveç vize başvurusunu UDK Dil Kursu aracılığıyla gerçekleştirmeniz halinde, mülakata çağrılan kişilerin hazırlıklı olmasına yönelik gerekli bilgiler, UDK Dil Kursu temsilcimizce tarafınıza iletilecektir.

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu tarafından yayınlanan bildiride, 25 Eylül 2014 tarihinden itibaren yapılacak Schengen vizesi müracaatlarında “Vize Bilgi Sistemi (VBS)” genel uygulaması kapsamında vizeye tabi diğer ülke vatandaşlarından olduğu gibi T.C. vatandaşlarından da parmak izi alınmaya başlanacağı duyurulmuştur. Bu sebeple Norveç vize talebinde bulunan kişilerin parmak izi verisinin de içinde bulunduğu biyometrik veri işlem kaydını yaptırması gereklidir. Bu tarihten sonra yalnızca Norveç’e seyahat eden kişiler ve 12 yaş altı çocuklar VIS/parmak izi prosedüründen muaf tutulmuştur. 

UDK Dil Kursu, Norveç vize başvuru evraklarının hazırlanmasından itibaren vizeniz sonuçlanana kadar bütün vize başvuru sürecinde size danışmanlık ederek Norveç vizesi başvuru dosyanızın hızlı, güncel ve eksiksiz şekilde tamamlanmasına destek olmaktadır. UDK Dil Kursu temsilcilerimizle irtibata geçmeniz halinde Norveç vize ücreti, Norveç vize harcı, seyahat sağlık sigortası, en uygun fiyatlı hotel ve uçak bileti rezervasyonları gibi işlemlerinizi de en hızlı şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

UDK Dil Kursu, Norveç vize başvuru işlemlerinizin takip ve idari kısmına destek olmak için vardır. Norveç vizesi başvurularının incelenmesi, değerlendirilmesi ve sonuçlandırılması tamamen Norveç Büyükelçiliği’nin ve Norveç Konsolosluğu’nun yetki alanı içindedir.

Norveç Vizesi İçin Dilekçe

Norveç vize başvurusunda bulunacak kişilerin seyahat amaçlarını Norveç Konsolosluğu’na yazılı olarak beyan etmeleri gerekmektedir. Norveç vize talebinde bulunan kişi seyahatinin amacını, tarihlerini ve  seyahat masraflarını karşılayacak ekonomik yeterliliğinin bulunduğunu Norveç Konsolosluğu’na hitaben yazacağı dilekçe metninde açık bir şekilde belirtmelidir. Norveç Konsolosluğu’na hitaben yazılacak dilekçe metni; başvuru sahibinin sosyal statüsüne, bağlı bulunduğu işyerindeki pozisyonuna ve seyahatinin amacına göre kategorize edilmiş vize türlerine göre değişiklik gösterecektir. 

Norveç vize talep dilekçesi İngilizce olarak hazırlanmalıdır. Vize başvuru dilekçeleri, şirket izin ve görev yazılarının Türkçesi kabul edilmemektedir. 

Norveç vize başvuru sahibi emekli ise; Norveç Konsolosluğu’na hitaben yazılacak dilekçe metnini şahsen hazırlamalıdır. Emekli kişi Norveç Konsolosluğu’na yazacağı dilekçe metninde seyahat niyeti, gidiş dönüş tarihleri gibi bilgileri Norveç Konsolosluğu görevlileri ile paylaşmak durumundadır.

Norveç vize başvuru sahibi ev hanımı ise; Norveç vizesi başvuru dosyasına Konsolosluğa şahsen yazacağı dilekçe metnine ek olarak kendisinin masraflarını karşılayacak olan birinci dereceden yakını statüsündeki sponsoru tarafından yazılmış dilekçeyi de dahil etmelidir. Ayrıca Norveç vize müracaatında bulunacak ev hanımının başvuru dosyasına masraflarını karşılayacak kişinin bağlı bulunduğu şirketten alacağı “Çalışma Yazısı” da eklenmelidir.

Norveç Vizesi Ne Kadar Zamanda Sonuçlanır?

Norveç vizesi için yapılan başvurular ortalama 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.  Bu süre Norveç Vizesi Konsolosluğunun vize bölümünün yoğun çalışma halinde olduğu resmi tatilleri, hafta sonlarını, ek evrak talep edilmesi sırasında yaşanan zaman kayıplarını kapsamamaktadır. Bu gibi durumlarda Norveç vizesi başvurusunun sonuçlanma süresi uzayabilir. Bu sebeple Norveç vizesi başvuru sahibinin olası aksiliklere veya prosedürlerin uzamasına karşı en az 1 ay önceden Norveç vize müracaatını başlatması tavsiye edilir.

Norveç vizesi başvuru sürecinizin uzaması halinde veya başka bir ülkeye seyahatiniz için pasaportunuzu kullanmanızı gerektiren durumlarda, istisnai durumunuzu kanıtlayıcı ek dilekçe, seyahat edilecek diğer ülke için yapılan konaklama ve uçuş bilgilerinizin rezervasyonlarını başvuru dosyasında bulunması gerektiğini unutmayınız. Buna ek olarak Norveç Konsolosluğu’nun çalışma programına göre vize başvurunuzun sonuçlanma süresinin değişkenlik gösterebileceğini de belirtmek isteriz.

Değerli Ziyaretçilerimiz

  • Biyometrik verilere dahil olan Norveç vize başvurusuna ekleyeceğiniz fotoğrafınızda dikkat çekici bir fiziksel değişiklik olması Norveç Konsolosluğu’nun vize başvurusunu değerlendirme sürecini olumsuz yönde etkileyebilir. Bu yüzden fotoğrafınızın 3 ay içinde ve Schengen vize işlemlerinde istenen biyometrik ölçülere uygun olarak çekilmiş olmasına dikkat etmelisiniz. 
  • Norveç vizesi başvuru işlemleriniz sonuçlanmadan konaklama ve ulaşım ücreti ödememenizi, Norveç vize başvurularınız için gerekli olan konaklama ve ulaşım bilgilerinizi ön rezervasyon olarak vize başvuru dosyanızda beyan etmenizi tavsiye ederiz.
  • Norveç vizesine başvurusu yapmadan önce pasaportunuzda herhangi bir tahrifat (yırtık, kazıntı, silinme vb.) bulunmadığını kontrol etmemeniz ve Norveç seyahatlerinizde pasaport fotokopinizi ve seyahat sağlık sigortanızın bir nüshasını yanınızda bulundurmanız yararınıza olacaktır.

Norveç Vize Başvurusu İçin Randevu 

25 Eylül 2014 tarihinden itibaren Norveç Schengen Vizesi başvurusunda bulunan kişilerin biyometrik veri işlem kaydı yaptırması gerekir. Bütün ülkelerin dahil olmaya başladığı biyometri veri sistemine son 5 yıl içinde kayıt yaptıran kişiler için tekrar biyometrik veri merkezine gitmeleri gerekmez. Parmak izi bilgilerini beyan edebilmeniz için size uygun olan randevu tarihi ve saati temsilcilerimiz tarafından planlanacaktır.

Norveç Vizesi için Hemen İletişime Geçin!

UDK Dil Kursu Norveç Vize Temsilcileri, Norveç vize işlemlerini sizin adınıza planlamaya ve takibini yapmaya hazırdır.

Norveç Schengen Vize başvurunuza uygun hazırlanması gereken evrakların detaylı listesine ve Norveç vize başvuru işlemleri hakkında en güncel bilgilendirmeye ulaşabilmek için sitemizdeki ‘vize tipi’, ‘meslek’ seçimini yapmanız halinde, seyahat amacına uygun kategorideki sayfaya yönlendirilirsiniz.

Norveç vize başvurunuza dair soru ve sorunlarınız için UDK Dil Kursu vize danışmanlarını telefonla arayabilir veya vize@udk.com.tr adresi üzerinden temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz.

Başvurunuz ile ilgili gereken evraklar hakkında bilgiye ulaştıysanız, lütfen hazırlamış olduğunuz evrakları adresimize kargo veya kurye aracılığı ile postalayın.

Norveç vize başvuru işlemlerinin sonuçlanmasının ardından Pasaportunuz isteğiniz doğrultusunda size kargo/kurye aracılığı ile ulaştırılacaktır.

Türk vatandaşlarının Norveç’e giriş yapabilmeleri için vize almaları gerekmektedir. Ancak Diplomatik, Hizmet ve Hususi pasaport sahipleri her bir yıl için 90 günü aşmamak koşuluyla Norveç’te vizesiz kalabilirler.