İçeriğe geç

İletişim

Öğrenci İkamet İzni

Öğrenci ikamet izni nedir olarak anlatmamız gerekirse ülkemizde Ön lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora gibi bir programa kayıt yaptırmış ve bu program Yüksek Öğrenim Kurumunca tanınmış ise kişi öğrenci ikamet izni başvurusu yapabilir. Bu ikamet izni 1 yıl süresince verilmekte olup eğitim süresince her sene yenilenmektedir. 

Bu ikamet izni ile Türkiye’ye giriş yapmak isteyen yabancı öğrenciler bulundukları ülkedeki Türk konsoloslukları üzerinden Türkiye öğrenci vizesi alarak gelmeleri gerekmektedir. Ülkeye giriş yapmalarını takiben 30 gün içerisinde öğrenci ikamet iznine başvuru yapmaları gerekmektedir. Verilecek ikamet izni süresi eğitim süresi kadar olmakla birlikte daha uzun tutulması mümkün değildir. Öğrencilere ikamet izni başvurusu onaylanan lisans, ön lisans, yüksek lisans, doktora öğrencileri haftada 24 saati aşmamak kaydı ile çalışma izni hakkı sahip olmakta bu yolla gelir elde edebilmektedirler. 

Öğrenci ikamet izni ile Türkiye’ye gelen yabancılar kendileri ile birlikte eş ve 18 yaş altı bakmakla yükümlü olduğu çocukları için de oturum izni başvurusu yapabilirler.

Öğrenci İkamet İzni Nasıl Alınır?

Öğrenci ikamet izni nasıl alınır konusuna online etaptan başlamak gerekmektedir. İkamet izni için ilk olarak göç idaresi sitesi üzerinden online ön başvuru formu doldurularak süreç başlatılmalıdır. Burada sizin vatandaşlığınız ile ilgili bilgiler, kayıt yaptırdığınız okul ile ilgili bilgiler ve ikamet izniniz süresince geçiminizi nasıl sağlayacağınız ile ilgili bilgiler sorulmakta olup eksiksiz ve en doğru şekilde doldurulması gerekmektedir. Burada sizden alınan bilgiler sonrasında sunduğunuz belgeler ile uyuşmazlık ya da çelişki yaratırsa başvurunuzun güvenilirliği sarsılacağından bu formlar oldukça önemlidir. 

Ön başvuru formunu doldurmanızı takiben formda belirttiğiniz ikamet ilinizdeki İl Göç İdaresi’nin randevuya uygun gün ve saatleri açılacaktır. Burada size en uygun olan zaman dilimini seçmenizin ardından da seçtiğinizde zamanda başvurunuz için sunmanız gereken evraklarla birlikte orada olmanız beklenmektedir. Başvuruya fiilen katılmanız, ön başvuru formu ile istenen evrakları sunmanız zorunludur. Başvuru süreci tamamlanıp eksik evrak ya da ek belge talep edilmediği ve başvurunuz olumlu sonuçlandığı takdirde ön başvuru formunda belirttiğiniz ikamet adresinize öğrenci ikamet adresiniz kargo yoluyla ulaştırılacaktır. 

Öğrenci İkamet İzni İçin Gerekli Belgeler

Bu kapsamda başvuru yapan kişiler öğrenci ikamet izni için gerekli belgeler listesinde yer alan tüm evrakları hazırlamak ve başvuru gününde resmi olarak sunmakla yükümlüdürler.

 • İkamet izni online başvuru formu
 • Başvurulan ikamet gün sayısından en az 60 gün daha fazla geçerliliği olan pasaport ya da muadili resmi belge aslı ve fotokopisi
 • 4 adet son 6 ayda çekilmiş beyaz fonlu biyometrik fotoğraf
 • Sağlık sigortası(ikamet süresi tamamınca geçerliliği olan)
 • Devlete belirtilen harçların ödendiğine dair makbuzlar
 • Türkiye’de kalınacak süre zarfından ikamet edileceği beyan edilen adresin kira kontratı ya da tapusunun noter onaylı hali 
 • Aktif olarak eğitim aldığına dair e-imzalı öğrenci belgesi
 • Öğrenci ikamet nedeni olarak sunulacak başka belgeler de varsa;
 • Türkiye dış temsilciliklerinden alınan vize
 • Diş hekimi olarak uzmanlık eğitimi alan kişiler(DUS)
 • Eğitim aldığı yer tarafından yönlendirildiği Türkçe eğitim kursundan kayıt belgesi
 • Erasmus öğrenci değişim programı kapsamında gelen yabancılar için kanıtlar belge
 • Farklı bir uluslararası öğrenci değişim programı kapsamında gelen kişiler için kanıtlar belge

Öğrenci İkamet İzni Ücreti

Öğrenci ikamet izni için ödenmesi gereken harçlar kişinin bağlı olduğu uyruğa, Türkiye’de ikamet edeceği süreye ve eğitiminin uzunluğuna göre değişkenlik göstermektedir. Bu ücretler ayrınılı olarak hesaplanıp bunun dışında bir de sağlık sigortası ödemesi yapılacaktır. 

Ödeme yaptıktan sonra aldığınız makbuzu da bunu belgelemek adına başvuru için sunduğunuz evraklarla birlikte başvuruda yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. Ödeme yapmaz ya da bunu belgelemez iseniz başvurunuz sürece alınmayacak ve işlem yapılmayacaktır. Bu nedenle başvuru günü gelmeden önce ödemenizi yapıp makbuzunuzu aldığınızdan emin olmanız gerekmektedir.

Öğrenci ikamet izni ve diğer ikamet izni başvuruları için bizleri arayabilir ve uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.