İçeriğe geç

İletişim

Macaristan Ögrenci Vizesi

Macaristan Ögrenci Vizesi İçin Merak Edilenler

Macaristan sınırları Covid-19 artışlarından dolayı öğrenci vizesine kapalı mı?

Eğitim vizesi veya öğrenci vizesi almak isteyen bireylerin merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Macaristan sınırları öğrenci vizelerine de açıktır. Eğitim amaçlı vize başvuruları devam etmektedir, konu hakkında destek için bizlere ulaşabilirsiniz.

Macaristan öğrenci vizesi kaç günde çıkar?

Öğrenci vizesi 7/15 gün gibi bir süreçte çıkmaktadır. Kesin bir sayı vermek zor da olsa ön görülen gün sayısı bu şekildedir. Her türü oluşabilecek olumsuzluklar düşünülerek seyahat tarihinden 1 ay önce başvuru yapılması tavsiye edilmektedir.

Schengen vizesi olan kişiler Macaristan’a girebilir mi?

Schengen vizesine sahip öğrenciler Macaristan’a girebilirler. Eğitim süreci boyunca verilen tarihler aralığında ikamet edebilirler.

Macaristan’dan Schengen vizesi aldıktan sonra diğer Schengen ülkelerine giriş yapabilir mi?

Öğrencilerin sahip olduğu Schengen vizesi D tipi kategorisinde yer almaktadır. Bu vize ile Schengen bölgelerinde seyahat edebilmektedir. Diğer Schengen bölgelerini de bu vize ile gezebilmekte olduğunuzu bilmenizde fayda vardır ancak pandemi nedeniyle bazı ülkelerde kısıtlamalar söz konusu olabilmektedir. İlgili olduğunuz ülkeler hakkında bilgi için bizleri aramanız yeterlidir.

Macaristan öğrenci vizesi için hangi aşılar kabul ediliyor?

Macaristan’ın da kabul ettiği aşılar;

  • Almanya / Pfizer-BioNTech
  • Abd / Moderna (mRNA-1273)
  • Canada / AstraZeneca/COVISHIELD
  • Çin / Sinovac
  • Belçika / Janssen/Johnson & Johnson aşıları kabul edilmektedir.

Rusya / Sputnik V aşısı ise Macaristan’da kabul edilmemektedir.

Macaristan öğrenci vizesi ya da Macaristan’a giriş için Biontech şart mı?

Macaristan’a girebilmek için Biontech aşısının yapılmış olması gerekmektedir. Biontech aşısı geçerliliği 14 gün geçtikten sonra olmaktadır ve 2 doz olacak şekilde yapılmalıdır.

Sinovac aşısı kabul ediliyor mu?

Sinovac aşısı 2 doz olduktan sonra kabul edilmektedir.

Sputnik aşısı kabul ediliyor mu?

Sputnik aşısı pandemi döneminde üretilen aşılardan olup Macaristan tarafından kabul edilmemektir.

Ülkeye giriş için ikinci ya da üçüncü aşı üzerinden kaç gün geçmeli?

Yapılan aşılar 2 veya 3 doz aşı türüne göre yapıldıktan sonra vücuda etkisi 14 gün sonra başladığından uluslararası seyahatlerde geçerliliği 14 günü geçtikten sonra kabul edilmektedir.

Başvuru ya da ülkeye girişler için aşı kartı zorunluluğu var mı?

Ülkeye girişte talep edilenler arasında aşı kartı da vardır. Aşı kartında kişisel bilgiler yer alırken aşının yapıldığı tarih ve kaç doz alındığı işlenmiştir. Ayrıca son aşıdan 14 gün geçmesi de dikkat edilen noktalar arasında yer almaktadır.

Ülke girişlerinde PCR Testi gerekli midir? Gerekli ise ne zaman yapılmalıdır?

PCR testi negatif haliyle bazı ülkelerde gerekli görülürken Macaristan girişlerinde istenmemektedir. Bunu yerine belirttiğimiz gibi belli şartlar sağlandıktan sonra aşı kartını talep etmektedir.

Ülkede herhangi bir karantina uygulaması yapılıyor mu?

Macaristan virüsü kontrol altına alabilen ülkeler arasında yer almaktadır. Bu nedenle gelen turistlere, öğrencilere kapılarını açmış ve karantina şartı koymamıştır. Ancak covid-19 salgınını önlemek için uygulanan maske kullanımı veya sosyal mesafe kuralına uymak gereklidir.

Öğrenci başvuruları için Covid-19 kapsamlı seyahat sağlık sigortası zorunlu mudur?

Öğrenci vizelerinde öğrenci sağlık sigortası yaptırılmalıdır. Covid-19 kapsamlı olması gerekmemektedir.

Davetiye ya da acil durumlar söz konusu olduğunda ülke konsolosluğu ile iletişime geçilmesi gerekiyorsa neler yapılmalı?

Acil bir durum söz konusu olduğunda mail yolu kullanılarak konsolosluğa başvurulmalıdır. Dilerseniz bu durumda ekibimizden destek alabilirsiniz.

Başvuru ve seyahat tarihleri için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Eğitim vizelerine başvurmak istediğinizde başvuru tarihi ile seyahat tarihi arasında 17 gün kuralı olması gerekmektedir.  Acil durumlarda verilen dilekçelerle süreç hızlandırılabilmektedir.

Vize başvurusu sonuçlanmadan Otel-Uçak biletleri alınmalı mı?

Öğrenci vizesi söz konusu olduğunda kalınacak yere ait adres bilgilerinin bulunduğu evrak getirilmelidir. Kalınacak yere ait verilen belgeler dışında uçak bilgilerinin yer aldığı rezervasyonda belgeler arasında yer almalıdır. Detaylı bilgi içi lütfen bizlere ulaşınız.

Macaristan öğrenci vizesi alırken istenen İGAZOLAS belgesi nedir?

İgazolas sertifikası davetiye destekleyici olduğundan dolayı Macaristan başvurularında aranmaktadır ve dosyaya eklenmesi gereken belgeler arasında yer almaktadır.

Macaristan Öğrenci Vizesi Başvurusu

Macaristan öğrenci vizesi birçok öğrenci tarafından başvurulan bir vize türüdür. Macaristan’da okumak isteyen öğrencilerin başvurduğu bu vize türü zamansal olarak değişiklik göstermektedir. Macaristan’da kalınacak süreye bağlı olarak yapılması gerekenler farklı olmaktadır. 90’ın üzerinde Macaristan’da kalmak isteyen ve Avrupa Birliği vatandaşı olmayan uluslararası öğrencilerin, ülkede kalabilmelerini sağlamak adına uzun vadeli öğrenci vizesi başvurmaları gerekmektedir.

Macaristan için öğrenci vizesi yapılması gerekenler değişmektedir, bu yüzden yaşadığınız ülkeye uygulanmakta olan giriş düzenlemeleri hakkında önceden bilgi almak çok önemlidir. Macaristan için öğrenci vizesi almak için önce bir Macar üniversitesinden bir kabul almanız gerekmektedir. Öğrenci vizenizden ayrıldığınız tarihten önce, bulunduğunuz ülkede veya daimi ikamet ettiğiniz ülkede yetki sahibi olan Macaristan Konsolosluğu veya Büyükelçiliği’nden başvurabilirsiniz. Vize işlemleri genellikle bir ay sürer, ancak daha da uzun olabilmektedir, bu yüzden komplikasyonları önlemek için mümkün olduğunca erken başvurmanızda fayda olacaktır.

Konsolosluk randevu zamanları sınırlı olduğundan 4 ila 6 hafta önceden plan yapmanız yeterli olacaktır. Randevunuzdan sonra vize işlem süresi ise genellikle 1 ila 4 hafta arasında sürmektedir. Macaristan’a varışınızın ardından 15 gün içinde oturma izninize başvurmanız gerekmektedir. Bu da, 90 günden uzunca süredir Macaristan’da kalmayı planlayan Avrupa Birliği ve AB üyesi olmayan vatandaşlar için geçerli olmaktadır.

Oturma izni başvurusunda bulunmak için AB ve AEA vatandaşlarının aşağıdaki belgeleri sunmaları gerekmektedir. Bu belgeler: Macaristan’da bulunan ev sahibi üniversiteye ait onay belgesi, öğrenim harcınızın ödemesinin kanıtı ve sağlık sigortası belgenizdir. Macaristan öğrenci vizesi başvurusu yapmak için profesyonel destek almanız lehinize olacaktır. UDK Dil Kursu ülke uzmanlarımız her daim hizmetinizdedir.

Macaristan Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar

  • Kişisel Evraklar: Pasaport, kimlik fotokopisi, biyometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, ulaşım, konaklama bilet dokümanları ya da rezervasyonları, Macaristan vize başvuru formu, pasaportta vize işlenmiş sayfaların fotokopisi vb.
  • Finansal Evraklar: Banka hesap dökümü, tapu, araç ruhsatı vb. 
  • Mesleki Evraklar: Çalışan, işveren, çiftçi, serbest meslek sahibi, şoför, devlet memuru gibi farklı meslek gruplarına göre temin edilmesi gereken evraklar vardır. 

Ek Evraklar: Schengen vize başvuruları için yapılması zorunlu seyahat sağlık sigortası, ulaşım, konaklama rezervasyonlarını ek hizmet olarak siz değerli yolcularımıza sunmaktayız. Otel rezervasyonları nasıl yapılmalı, uçak, tren, otobüs biletlerini vize başvurularından ne kadar önce alınmalı gibi merak ettiğiniz her konuyu çağrı merkezimizi arayarak vize yetkililerimize detaylı olarak sorabilirsiniz.

Seyahatin amacı ile ilgili olarak aşağıdaki belgeler beyan edilmesi gereklidir:

  • Eğitim Amaçlı;

Kriterlere uygun olarak düzenlenmiş garanti mektubu

  • Avrupa Birliği’nde eğitim, öğretim ya da araştırma programları için;

Üniversiteden ve ya araştırma merkezinden orijinal davetiye

Türk Ulusal ajansından alınmış mektup veya TUBİTAK’tan alınmış Avrupa Birliği destekli bir programa gidildiğine istinaden yazı.

Kişinin bulunduğu duruma göre ek olarak hazırlaması gereken belgelere UDK Dil Kursu ofislerini arayarak ulaşabilirsiniz.

Macaristan Öğrenci Vizesi İle İlgili Önemli Hususlar

Macaristan öğrenci vizesi alacak olanların pasaportlarının süresi seyahat sonrası en az 3 ay geçerliliğe sahip olmalıdır. Eğer eski pasaportlarda Schengen vizesi var ise, bu pasaportların fotokopileri başvuru esnasında sunulmalıdır. Kullanılan pasaportun en az 2 boş sayfası olması ve yıpranmamış ve okunaksız olmaması gerekir.

Macaristan’a eğitim amaçlı gidiliyorsa Türkiye’de son mezun olduğunuz okulun diploması ve fotokopisi, eğer mezuniyet yoksa öğrenci belgesi Macaristan eğitim vizesi başvuru evrakları arasında olmalıdır.

Macaristan’da eğitim alınacak kurumdan kabul mektubu alınmalıdır. Kabul mektubunda öğrencinin Macaristan’da hangi tarihler arasında eğitim alacağı ve varsa konaklamaya dair detayların belirtilmesi gerekir (öğrenci yurdu vb.). Eğer öğrenci Macaristan’da kendi imkanları ile kalacaksa konaklayacağı adres bilgileri başvuru evrakları arasında bulunmalıdır.

Öğrencinin seyahat ve eğitim sırasında masraflarını karşılayacak olan birinci dereceden yakının sponsorluk evraklarını hazırlaması gerekmektedir. Sponsorluk dilekçesinde masrafların kim tarafından karşılanacağına dair bilgilerin yanında sponsorun mesleki durumu veya sosyal durumuna göre (emekli vb.) hazırlaması gereken evraklar mevcuttur. Bu evrakların listesine Macaristan öğrenci vizesi için gereken evrakların altın yer alan sponsorluk evrakları bölümünde görebilirsiniz.

Macaristan’da eğitim alınacak kuruma ödenemesi gereken bir ücret veya harç bedeli varsa bunun ödendiğine dair banka dekontunun da Macaristan Konsolosluğu dikkatine sunulması gerekmektedir.