İçeriğe geç

İletişim

Öğrenci Vizesi

Değerli ziyaretçilerimiz,

Romanya öğrenci vizesi evraklarını içeren web sayfamızı dikkatlice incelemeniz halinde Romanya öğrenci vize başvurularınızı en kolay şekilde gerçekleştirebilecek bilgilere sahip olabilirsiniz. UDK Dil Kursu temsilcilerimizi +90 (212) 970 02 78 numaralı telefondan arayarak irtibat kurduğunuzda Romanya öğrenci vizesine dair en güncel evrak listesi e-posta adresinize gönderilecektir.

Romanya Öğrenci Vizesi Başvurusu

Romanya’ya eğitim ve öğrenim görme amaçlarıyla kısa ya da uzun süreli olarak seyahat etmek isteyen kişiler Romanya öğrenci vizesi başvurusu yapmalıdır. 6 aylık süre içinde 90 günden az konaklama yapılacaksa C tipi kısa süreli, 90 günden fazla konaklanacak ise D tipi uzun süreli öğrenci vizesine başvurulmalıdır. Uzun süreli Romanya öğrenci vizesi Erasmus vizesi olarak da bilinir.

Kısa süreli eğitim ya da öğrenci değişim programı gibi nedenlerle öğrenci vizesi alacak olan bordo pasaport sahibi vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulan sorulardan biri de “Romanya öğrenci vizesi nasıl alınır?” sorusudur. Romanya Avrupa Birliği üye ülkelerinden biri olmasına rağmen Schengen Anlaşması’na dahil değildir. Bu nedenle Romanya’ya yapılacak seyahatler için Schengen vizesi değil, Romanya vizesi alınmaktadır. Ancak daha önce geçerli bir Schengen vizesi alınmışsa Romanya’ya bu vizeyle giriş yapılabilmektedir.

Öğrenci vizesi Romanya için başvuru yapacak vatandaşlar direk olarak konsolosluklara müracaat edebileceği gibi, konsolosluklara akredite olan vize firmalarından da danışmanlık alabilmektedir. UDK Dil Kursu, Romanya C tipi ve D tipi vize konusunda baştan sona danışmanlık hizmeti veren tecrübeli bir kurumdur.

Romanya öğrenci vizesinde başvuru sahiplerinin hazırlaması gereken bazı zorunlu evraklar bulunmaktadır. Öğrenci belgesi, sponsor olacak kişi ya da kişiler varsa sponsor yazısı, seyahat edecek kişi 18 yaşından küçükse noter onaylı muvafakatname belgesi, Erasmus vizesine başvurulacak ise hibe yazısı ve kayıt kabul (acceptance) belgesi gibi evrakların eksiksiz ve hatasız şekilde hazırlanması gerekmektedir.

Hazırlanması zorunlu evrakların en önemlileri Romanya vize başvuru formu ve vize dilekçesidir. Romanya vize başvuru formu, Romanya Konsoloslukları tarafından oluşturulan ve E-vize adı verilen online bir platform üzerinden doldurulmalıdır. Formda güncel bilgiler yer almalı ve başvuru dosyasındaki diğer evraklarda yer alan bilgilerle tutarlı olmalıdır.

Romanya öğrenci vizesi başvurusu; konsoloslukların ek evrak talepleri, resmi tatiller ve yoğunluk göz önünde bulundurularak seyahatten en az 20 gün önce yapılmalıdır. C tipi vizeler ortalama 5-15 iş günü; D tipi vizeler ise ortalama 15 iş günü içinde sonuçlanmaktadır.

Romanya Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar

1- Pasaport (seyahat sonrası en az 6 ay geçerli)
2- 2 adet biyometrik yeni fotoğraf (güncel, 35×45 mm, beyaz fonlu)
3- Öğrenci belgesi
4- Muvafakatname (18 yaşından küçük ise, noter onaylı aslı)
5- Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve kimlik fotokopisi

Sponsor olacak veli, aşağıda belirtilen iş evraklarından uygun olanı ibraz etmelidir.

A – İşveren ise
1. Sponsor yazısı (Şirketin antetli kağıdına, konsolosluğa hitaben sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, kaşe ve imzalı) 
2. SGK/Bağ-Kur hizmet dökümü
3. Güncel tarihli şirket evrakları (Orjinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri) 
4. Banka hesap dökümü (Son 3 aylık, en az 2500 TL bakiyeli, kaşeli, imzalı ve imza sirküleri ile)
5. Gelir belgeleri (Kira sözleşmesi, tapu, araba ruhsatı vs fotokopileri varsa)
6. Kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği

B – Çalışan ise
1. İşveren yazısı (Şirketin antetli kağıdına, işveren tarafından şirkette çalıştığına dair, konsolosluğa hitaben, kaşe ve imzalı)
2. Güncel tarihli şirket evrakları (Orjinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri) 
3. SGK işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümü
4. Maaş bordrosu (son 3 aylık, imzalı ve kaşeli)
5. Sponsor yazısı (Sponsor olan kişi tarafından konsolosluğa hitaben)
6. Banka hesap dökümü (son 3 aylık, en az 2500 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve imza sirküleri ile)
7. Kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgilerini içeren)

C – Devlet memuru ise
1. Çalışma belgesi (Bağlı bulunduğunuz kurumdan çalıştığınıza dair yazı, kaşe ve imzalı)
2. Görev kimlik kartı (önlü – arkalı  fotokopisi)
3. Maaş bordrosu (son 3 aylık, imzalı ve kaşeli)
4. Sponsor yazısı (Sponsor olacak kişi tarafından konsolosluğa hitaben)
5. Banka hesap dökümü (Son 3 aylık – sponsor olacak velinin en az 2500 TL bakiyesi olan kaşe, imza ve imza sirküleri ile) 
6. Kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren)

D – Emekli ise 
1. Sponsor yazısı (Sponsor olacak veli tarafından konsolosluğa hitaben) 
2. Banka hesap özeti (Son 3 aylık, emeklilik maaşının yattığını gösterecek şekilde, en az 4000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte / belge orjinal ıslak kaşeli olmalı)
3. Emekli kart fotokopisi veya e-devletten alınmış emekli olduğunuzu gösterir belge 
4. Kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgileri içeren)

UDK Dil Kursu Aracılığıyla Romanya Öğrenci Vizesi

Romanya’ya eğitim ve öğrenim görme amacıyla kısa ya da uzun süreli seyahat gerçekleştirmek isteyen kişiler, UDK Dil Kursu aracılığıyla Romanya öğrenci vizesi alabilmektedir. 90 günden az konaklamaya izin veren kısa süreli vize başvurularının yanı sıra Erasmus öğrenci değişim programı gibi 90 günden daha fazla konaklama gerektiren uzun süreli vize başvurularında da danışmanlık hizmeti veren UDK Dil Kursu’nin deneyimli kadrosu; vize sürecinin rahat ve kolay şekilde tamamlanmasına yardımcı olur. Öğrenci vizesi Romanya başvurusu UDK Dil Kursu’yle yapıldığında sırasıyla gerçekleştirilecek adımları aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Öğrenci vizesi Romanya için başvuru yapmak üzere UDK Dil Kursu ile iletişime geçen başvuru sahipleri; seyahat amacı ve tarihleri ile birlikte kişisel ve mesleki bilgilerini detaylı olarak vize uzmanı ile paylaşmalıdır. Uzmanımız yapılan görüşme doğrultusunda vize türüne uygun evrakları mail ve kısa mesaj yoluyla başvuru sahibine iletmektedir.

Başvuru sahibi, evrak listesini aldıktan sonra listedeki tüm evrakları tutarlı ve güncel bilgilerle dolu olacak şekilde; eksiksiz ve hatasız olarak hazırlayarak dosya haline getirmelidir. Ardından hazırladığı dosyaları UDK Dil Kursu ofislerine şahsen ya da kargo yoluyla ulaştırması gerekmektedir. UDK Dil Kursu’ne ulaşan dosya, vize uzmanları tarafından titizlikle kontrol edilir ve eksik, hatalı belgeler olması durumunda başvuru sahibine bilgi verilerek yeniden hazırlaması istenir.

Öğrenci vizesi Romanya için hazırlanması gereken zorunlu evraklardan en önemlileri arasında öğrenci belgesi, kayıt kabul belgesi, sponsorluk belgeleri yer almaktadır. Romanya başvurusunda doldurulması gereken vize başvuru formu, konsolosluğun oluşturduğu online bir platform olan E-vize üzerinden yapılmaktadır. Formun doldurulmasının ardından konsolosluk vize mülakatı için başvuru sahibine randevu vermektedir. UDK Dil Kursu; form doldurma ve randevu işlemlerinde başvuru sahiplerine eşlik etmektedir.

UDK Dil Kursu aracılığıyla Romanya öğrenci vizesi başvurularının sonuçlanma süresi ortalama 5-15 iş günüdür. Bu süre yoğunluk ve resmi tatil gibi durumlarda uzayabilmektedir. Vize kararlarında tek yetkili kurum konsolosluklardır. Vizenin sonuçlanmasının ardından başvuru sahiplerinin pasaportlarını konsolosluklara gelerek şahsen teslim almaları gerekmektedir.

Romanya Öğrenci Vizesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Romanya’ya hem kısa süreli hem de uzun süreli öğrenim amacıyla seyahat etmek isteyen kişiler için Romanya öğrenci vizesinde dikkat edilmesi gerekenler konusu çok önemlidir. Öğrenci vizesi Romanya başvurusunun olumsuz sonuçlanma olasılığını en aza indirmek için başvuru sahiplerinin dikkat etmesi gereken hususları aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Romanya, Avrupa Birliği üye ülkesidir ancak Schengen üyesi değildir. Bu nedenle ülkesine ziyarette bulunacak kişilerden Schengen vizesi değil, Romanya vizesi talep etmektedir. Romanya vizesiyle diğer Schengen ülkelerine giriş yapılamamaktadır. Ancak geçerli ve güncel Schengen vizesi olan vatandaşlar Romanya’ya da giriş yapabilmektedir.

Öğrenci vizesi Romanya başvuruları kısa ve uzun süreli olarak yapılabilmektedir. 180 günlük süre içinde 90 günden az konaklama gerektiren eğitim ve öğrenim amaçlı seyahatlerde C tipi kısa süreli vizeye başvurulmalıdır. Erasmus gibi uzun süreli bir eğitim için Romanya’ya seyahat edilecekse ve kalış süresi 90 günü aşacaksa D tipi uzun süreli vize başvurusu yapılmalıdır.

Öğrenci vizesi Romanya için başvurular direk olarak Romanya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği’ne yapılabildiği gibi; konsoloslukların yetkilendirdiği vize danışmanlık şirketleri aracılığıyla da yapılabilmektedir.

Başvurulan vizenin türüne göre hazırlanması gereken bazı zorunlu evraklar bulunmaktadır. Öğrenci vizesi Romanya için bu evrakların en önemlileri arasında Romanya vize başvuru formu ve vize dilekçesi gelmektedir. Vize başvuru formu konsolosluk tarafından oluşturulan E-vize platformundan online olarak doldurulmalıdır. Formu doldururken güncel, tutarlı ve doğru bilgiler verilmelidir. Başvuru formu ve dilekçenin yanı sıra öğrenci belgesi, Romanya’daki eğitim kurumundan kayıt kabul (acceptance) belgesi ve sponsor bulunuyorsa sponsora ait belgelerin başvuru dosyasına eklenmesi çok önemlidir.

Kısa süreli ve uzun süreli Romanya öğrenci vizesi başvurularının sonuçlanması ortalama 5-15 iş günü aralığındadır. Bu süre değişiklik gösterebilmekte ve gecikmeler yaşanabilmektedir. Bu nedenle başvuruların seyahate en az 1 ay kala yapılması yararlı olacaktır. Alınan vize kararları tamamen konsolosluklara aittir. Romanya öğrenci vizesinde dikkat edilmesi gerekenler konusunda bilgi almak ve vize başvurusu yapmak için UDK Dil Kursu ofisleriyle iletişime geçebilirsiniz.