İçeriğe geç

İletişim

Tayland Öğrenci Vizesi

Değerli Ziyaretçimiz,

Tayland’a eğitim almak amacıyla seyahat edecek T.C. Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahipleri 30 gün süreli, Hizmet, Diplomatik ve Hususui pasaport sahiplerine 90 gün süreli Tayland seyahatlerinde vizeden muaftırlar. Fakat eğitim nedeniyle Tayland’da ikamet süresi 30 günden uzun olan seyahatlerde Tayland Ankara Büyükelçiliği’ne veya Tayland İstanbul Fahri Konsolosluğu’na öğrenci vizesi için başvuru yapmaları gerekmektedir.

Tayland’a eğitim amacıyla 30 günden uzun kalmak isteyen umuma mahsus pasaport sahipleri seyahatleri öncesinde Tayland öğrenci vizesi almaları gereklidir. Tayland ile Türkiye arasındaki vize prosedürüne istinaden Türk vatandaşlarına 30 günden uzun ikametleri durumunda vize uygulanmaktadır.

UDK Dil Kursu Tayland öğrenci vize işlemlerinde başvuru sahibinin vize başvuru sürecini kolaylaştırmak için danışmanlık hizmeti vermektedir. UDK Dil Kursu başvuru sahibine gereken belgelerin Tayland yetkili makamlarının belirtmiş olduğu şekilde hazırlanabilmesi için destek vermektedir. Konsolosluk tarafından istenen gereken evraklar konusunda destek almak ve Tayland öğrenci vize başvurusunu kolay ve rahat bir şekilde gerçekleştirmek için UDK Dil Kursu temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz. Tayland Konsolosluğu gerekli gördüğü takdirde başvuru sahibini konsolosluğa çağırarak başvuru işlemini şahsen gerçekleştirmesini talep edebilmektedir.

Tayland öğrenci vizesi tek girişli 3 ay süreli 90 gün kalmak şartıyla verilmektedir. Bu durumfa eğitim süresi boyunca en çok 3 aya kadar vize alınabilmektedir. Tayland öğrenci vize başvuru işlemleri Tayland Fahri Konsolosluğu veya Tayland Büyükelçiliği’ne yapılabilmektedir. İkamet ettiğiniz yere en yakın dış temsilciliğe öğrenci vize başvuru işleminizi yapabilirsiniz. Tayland öğenci vizesi için gereken evrakların konsolosluğa iletilmesi gereklidir. Evrakların tam bir şekilde ibraz edilmesi ve bilgilerin doğru ve vizenin amacına uygun olarak belirtilmesi önemlidir.

Tayland öğrenci vizesi ücreti ülkede kalınacak zamana göre değişiklik göstermektedir. Tayland öğrenci vizesi için belgelerin doğruluğunun kontrol edilmesi, konsolosluğa ibraz edilen bilgilerin doğru olmaması ya da belgelerde istenen bilgilerin belirtilmemesi vizenin sonuçlanma süresinin uzamasına veya başvurunun reddedilesine sebep olmaktadır. Tayland öğrenci vizesi için gerekli olan belgeler Tayland Devleti ve Tayland Fahri Konsolosluğu’nun inisiyatifinde düzenlenmiştir. Gerçeği yansıtmayan veya eksik bilgiler içeren vize başvuru dosyaları kabul görmemektedir ya da ret ile sonuçlanmaktadır.

Tayland Öğrenci Vizesi için Gerekli Evraklar

Tayland öğrenci vizesi tek girişli olarak 3 ay süreyle verilen, Tayland’da 90 gün kalma hakkı tanıyan bir vize türüdür. Tayland’da 3 aydan fazla eğitim alacak kişiler vizenin süresinin bitmesinin ardından tekrar başvuru yapabilirler. Tayland öğrenci vizesi için başvuru sahibinin hazırlaması gereken evraklar şunlardır:

1. Seyahat sonrası için en az 6 ay geçerli pasaport.
2. Pasaportta bilgilerin yer aldığı sayfanın fotokopisi.
3. Kimlik fotokopisi
4. Vize başvuru formu
5. En son 6 ay içerisinde çekilmiş 4 x6 cm ebatlarında 2 adet fotoğraf.
6. Uçak bileti
7. En son 6 ay içerisinde gerçekleşen finansal durumu gösteren finansal kayıt ve bankada en az 800 usd olduğunu gösteren belge.
8. Tayland Büyükelçiliği’ne gönderilen tavsiye mektubu.
9. Akademik kurum ya da organizasyondan alınmış kabul mektubu.
10. Özel bir kurumda eğitim görmek isteyen kişiler şu evraklarla beraber başvuru yapmalıdır. Yabancı öğrencinin kaydının onayının verildiğine dair Tayland Eğitim Bakanlığı’ndan veya kurumu ilgilendiren diğer resmi makamlardan alınan mektup ve eğitim kurumundan alınmış öğrencinin kayıt olduğunu gösteren belgesinin 1 adet kopyası.
11.Öğrenciler için öğretim durumu ve öğrenci kimlik kartı.
12. Eğitim programı, seminer veya staj gibi etkinliklere katılacak olan kişiler, söz konusu kurumdan Tayland Büyükelçiliği’ne yazılmış bir tavsiye mektubu getirmelidir.

Büyükelçilik çalışanları gerekli gördükleri durumda başvuru sahibinden ek evrak talep edebilmektedir.

Tayland öğrenci vizesi tek girişli olmak üzere 3 ay süreli ve ülkede 90 gün kalma hakkı tanıyan bir vize türüdür. Vizenin sonuçlanma süresi 3-5 iş günü içerisindedir. Belirli ülke vatandaşları için en fazla 1 aydır. Online ortamda yapılacak olan başvurular kabul edilmemektedir.  Vize başvuru sahibi beyan ettiği her evrakı ve her sayfasını onaylamak zorundadır.

Tayland öğrenci vizesi ile Tayland’da en faz 90 gün süreyle kalınabilmektedir. Tayland’da daha uzun süreyle ikamet etmek isteyen kişiler Göçmenlik Ofisi’ne başvuru yapabilirler. Tayland’a ilk giriş yapılan tarihten itibaren 1 yıl süreyle vize uzatma hakkı kazanılabilir.
Tayland eğitim (öğrenci) vizesi için kurs süresi kuralları bulunmaktadır.

  1. Beş aydan kısa süreli kurslar için haftada 4 günden ve günde 2 saatten az olmayacak şekilde.
  2. Beş aydan fazla süreli kurslar için haftada 5 günden ve günde 5 saatten az olmayacak şekilde.

Tayland Öğrenci Vizesi Ücreti

Tayland Konsolosluğu öğrenci vizesi tek girişli bir vizedir. Tayland Devleti tarafından 3 ay süreli yani 90 gün ülkede kalma şartıyla verilmektedir. Tayland öğrenci vizesine başvuracak kişilerin tek girişli tek girişli öğrenci vizesini tercih etmeleri gerekmektedir. Tayland öğrenci vizesi ücreti belli dönemlerde değişiklik göstermektedir.

Tayland Konsolosluğu öğrenci vizesi ücretini başvurunun başlatılması ve değerlendirilmeye alınması için istemektedir. Tayland öğrenci vize ücreti evrakların konsolosluğa gönderilmesinden önce ödenmektedir. Bir nedenden dolayı vizenin reddedilmesi halinde vize ücreti iade edilmemektedir.

Öğrenci vizesinin süresi sona erdikten sonra vize başvurusu yapılarak öğrenci vizesiyle ülkeye yeniden giriş yapılabilir. Tayland Konsolosluğu’nun ek evrak istemesi, yoğun olması veya resmi tatil gibi durumlar olmadığı takdirde öğrenci vizesinin sonuçlanma süresi 3-5 iş günüdür. Bununla birlikte Belirli Ülke vatandaşlarının vize başvuru işlemleri en fazla 1 aylık bir zamanı kapsayabilmektedir.

 

 

 

 

daha fazla göster