İçeriğe geç

İletişim

Oturum

Nitelikli göçmen programı kapsamında Avustralya’ya daimi oturum izni almak isteyenler geçici vizeyle ülkeye giriş yapanların durumu, geçici vizeyle giriş yaptıkları süre dolduktan sonra daimi oturum izni için başvuruda bulunabilirler.

Avustralya’da oturum izni almak için belli başlı kriterlerin karşılanması gerekmektedir. Mesleki düzeyde İngilizce yeterliliği iyi ve yüksek seviyede olan, yüksek öğrenim görmüş kişiler daimi oturum izni için başvuruda bulunabilirler. İngilizce bilgisi, mesleki yeterlilik, özel yetenekler, mesleki deneyim, yaş ve benzeri kriterleri içeren test ve değerlendirmeler doğrultusunda daimi vize ve oturum izni için başvurusunda bulunmak faydalı olur.  Bu test ve değerlendirmelerde alınan puan daimi vize başvurusunun olumlu sonuç vereceğinin garantisini vermemekle birlikte, bu vizeye başvuranların kendilerini doğru şekilde yönlendirmeleri açısından önemlidir.

Belli bir iş veya mesleğe yönelik başvuruda bulunulması gerekmektedir. Başvuruda belirtilen mesleğin Avustralya nitelikli göçmen alımı programı kapsamında belirlediği meslekler arasında olması oturum izninden önce alınması gereken çalışma izni açısından önem arzeder. Mesleki yetkinliğiniz mesleki değerlendirme kurulu tarafından tespit edilmelidir. Değerlendirme kurulları iş bulma veya kariyer planı yapmakla yükümlü değillerdir, sadece başvuruda bulunan adayların mesleki yeterliliklerini belirler ve bunu yetkili kurum ve kuruluşlara rapor ederler.

Nitelikli göçmen alımı programı kapsamında serbest daimi vize başvuruları online olarak veya iş teklifi alındığı durumlarda iş teklifinde bulunan firmanın davetiyesi yoluyla yapılmaktadır. Davet aynı zamanda adayın Avustralya’da yaşayan yakınları tarafından da yapılabilir ancak oturum iznini de içeren daimi vizede mesleki yeterliliğin ispat edilmesi, Avustralya’da kalınacak süre boyunca masrafların adayın kendisi tarafından karşılanacağının belirtilmesi gerekir. Aile birleşmesi yoluyla yapılacak başvurularda başvuru yapan adayın Avustralya’daki aile bağları dikkate alınır.