İçeriğe geç

İletişim

Pakistan Başkonsolosluğu İstanbul

İstanbul’da ve İstanbul çevresinde yer alan illerde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ya da Türkiye’de oturum iznine sahip üçüncü bir ülkenin vatandaşı olmanız durumunda Pakistan vizesi başvurularınızı Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu’na yapmanız gerekecektir.

Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu, Pakistan vize işlemleri ve Türkiye’de yaşayan Pakistan vatandaşlarının pasaport, nüfus cüzdanı, doğum gibi işlemleri konusunda yetkili kurumdur.

Pakistan Başkonsolosluğu İstanbul Görev Bölgesi

İstanbul ve çevre illerde ikamet eden Türk vatandaşları Pakistan vize işlemleri için, Türkiye’de ikamet eden Pakistan vatandaşları ise konsolosluk işlemleri için Pakistan İstanbul Başkonsolosluğuna başvuru yapabilirler.

Pakistan Konsolosluğu Vize Başvuru Formu

Pakistan konsolosluğu vize başvuru formu  resmi bir form olup Pakistan vizesi için talepte bulunduğunuza dair ilişkin bir belge niteliği taşımaktadır. Pakistan Konsolosluğu vize başvuru formu ile başvuru yapan birey hakkında bilgi edinmektedir. Bu sebeplerden dolayı formun dikkatli bir şekilde doldurulması Pakistan vize başvurusunun olumlu sonuçlanabilmesi açısından önemlidir. Vize başvuru formunda bilgilerin yanlış veya tutarsız olması ya da tam olmaması gibi durumlar Pakistan Konsolosluğunun vize başvurusunu olumsuz olarak değerlendirmesine etki edebilir. Pakistan vize başvuru formu İngilizce veya Türkçe olarak doldurulabilir. Pakistan vize başvuru formu için tıklayınız.

Pakistan Başkonsolosluğu İstanbul Vize Çıkış Süresi

Pakistan vize başvurularınızın sonuçlanma süresi başvurulan vize türüne göre değişmektedir. Başvuruların sonuçlanmasına ilişkin ön görülen ortalama süreler kısa süreli Pakistan vize türleri için daha kısa olmakta, uzun süreli Pakistan vize türleri için daha uzun olmaktadır. Bütün vizeler göz önüne alındığında ise Pakistan vize başvurusunun sonuçlanma süresi ortalama olarak 3 ile 10 iş günü arasında değişmektedir. Bununla birikte vize işlemlerinin konsolosluğun kapalı olduğu veya yoğun olduğu günlere denk gelmesi ya da konsolosluğun ek evrak veya mülakat talebinde bulunması gibi farklı durumlarda vize başvurularının sonuçlanma süresi etkilenebilir.

Pakistan Konsolosluğu Vize Ücreti

Pakistan’a yapılacak olan seyahatinizin türü ve kalış sürenize göre değişen vize ücreti Pakistan konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Başvurulacak vize türü, vizenin sağladığı giriş sayısı ve vizenin sağladığı kalış süresine ek olarak zaman da ücrete etki eden faktörlerdendir. Pakistan vize ücreti olarak belirlenen miktarlar her zaman aynı olmayıp belirli zamanlarda değişebilmektedir. Pakistan Konsolosluğu yetkisi altında vize ücreti değişmekle birlikte mevuct koşullar da ücretin değişmesine etkisi olabilmektedir. Pakistan vize ücret miktarlarına ilişkin güncel bilgileri alabilmek için planladığınız Pakistan seyahatine yakın bir tarihte miktarlara ilişkin bilgileri alınız. 

Pakistan Başkonsolosluğu İstanbul Pasaport Yenileme

Pakistan vatandaşları süresi dolmak üzere olan pasaportlarını İstanbul Pakistan Başkonsolosluğu’nda yenileyebilirler.

Pakistan Başkonsolosluğu İstanbul Çalışma Saatleri

Pakistan Konsolosluğu Pazartesi-Cuma 08.30-17.00 saatleri arasında hizmet vermekte olup cumartesi ve pazar günleri çalışmamaktadır.

Pakistan Başkonsolosluğu İstanbul Resmi Tatil Günleri 2022

1 Ocak Yeni Yıl Tatili
5 Şubat Keşmir Dayanışma Günü
23 Mart Pakistan Günü
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayıs  Emek ve Dayanışma Günü
2-4 Mayıs  Ramazan Bayramı
9-12 Temmuz Kurban Bayramı
7-8 Ağustos Aşure
14 Ağustos Bağımsılık Günü
15 Temmuz Demokrasi Günü
30 Ağustos Zafer Bayramı
9 Ekim Bayram Miladun Nabi
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
25-26 Aralık Noel

 

Pakistan Başkonsolosluğu İstanbul İletişim

İstanbul Başkonsolosluğu İstanbul Adres

Konaklar Mahallesi, Akağaç Sokak, No:2 34330 4.Levent, Beşiktaş, İstanbul

Pakistan Başkonsolosluğu İstanbul E-mail

parepistanbul1@yahoo.com,  parep_istanbul@yahoo.com.tr

Pakistan Başkonsolosluğu İstanbul Telefon

+90 (212) 324 9154, +90 (212) 324 5827

Pakistan Başkonsolosluğu İstanbul Faks

+90 (212) 324 5170

Pakistan İstanbul Başkonsolosluğu İstanbul Nerede?