İçeriğe geç

İletişim

Portekiz Altın Vize Golden Visa

Portekiz Altın Vize Golden Visa adıyla tanımlanan yatırım odaklı vize türü Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişilerin çeşitli yatırım olanakları ile başvuru yapılan ülke kapsamında oturum iznine yönelik bir fırsat programıdır.

Portekiz, Yunanistan ve İspanya Golden Visa başvuruları konusunda en çok tercih edilen ülkelerdendir.

Portekiz Altın Vize Golden Visa Programı Nedir?

Portekiz kapsamında uygulamada olan program, cazip vergi avantajlarının yanı sıra, ülkede oturma izni almak için yasalarla tanımlanan şekilde, Portekiz gayrimenkullerine asgari miktarda yatırım yapan Avrupalı olmayan yatırımcılara hızlı bir yol sunmaktadır.

Portekiz Golden Visa programı 2012’den beri yürürlüktedir ve AB üyesi olmayan vatandaşlara 6 yıllık bir gayrimenkul yatırımı karşılığında oturma izni alma hakkı vermenin bir yolu olarak oluşturulmuştur.

Golden Visa programı insanların bölgede yaşamasına ve çalışmasına yardımcı olmakla kalmadı, aynı zamanda yerel ekonomi için de harikalar yaratmıştır. Planın başlangıcından bu yana Portekiz’e yaklaşık altı milyar avro yatırım yapılmıştır.

Portekiz Golden Visa, hem Avrupa’da hem de dünyada en popüler yatırım yoluyla vatandaşlık programlarından biridir, çünkü nispeten uygun emlak fiyatları (tüm AB başkentlerinden en düşüklerinden biri) nedeniyle Portekiz, ekonomik yaşam kalitesi ile yaşamak için güvenli bir ülkedir.

Harika bir ulaşım sistemi ve uluslararası kabul görmüş Üniversiteleri ile Lizbon şehri, kıta Avrupası’nın en iyi iklimlerinden birine ve en iyi mavi bayraklı plajlara sahip olmasıyla tatilciler ve yatırımcılar için dünyanın en çevre dostu şehirlerinden biridir.

Yatırım yoluyla Portekiz vatandaşlığına erişim elde edenler, her 2 yıllık vize döneminde, ardışık veya aralıklı olmak üzere, ülkede yalnızca en az 14 günlük bir süre geçirmesi gerekmektedir.

Portekiz Altın Vize Golden Visa Başvurusu

Portekiz altın vize programı gereksinimleri yatırım seviyesine göre değişiklik gösterebilir. Yatırımcının özellikleri aşağıdaki maddelerle uyumlu olmalıdır.

 • Gayrimenkul yatırımını 6 yıl süreyle elde tutulmalıdır.
 • Fonlar dışarıdan Portekiz’e gelmelidir.
 • Portekiz’e yasal giriş ve kalış için geçerli bir belge temin edilmelidir.
 • Portekiz Göçmenlik ve Schengen Hizmetlerinde referans yok.
 • Adli sicil kaydı olmamalıdır.
 • Her 2 yıllık vize döneminde, ardışık veya aralıklı olmak üzere en az 14 gün Portekiz’de kalınması gerekmektedir.

Portekiz Altın Vize Gayrimenkul Yatırım Seçenekleri

Yatırım yoluyla Portekiz Golden Visa, Yatırım için İkamet İzni (ARI / Golden Visa) verilmesini yönetir. Diğer ülke vatandaşlarının ulusal topraklara girmek için vize muafiyeti ile ticari faaliyetlerde bulunmak için geçici oturma izni almalarını sağlar. Yatırım yoluyla Portekiz’de ikamet şunları içerir:

 • 280k (bin € )– Bu yatırım düzeyi yalnızca düşük nüfus yoğunluğuna sahip bölgelerdeki mülkler için geçerlidir. ( iç bölgeler veya Azor Adaları ve Madeira Özerk Bölgeleri)
 • 350k (bin €)– Bu yatırım seviyesinde, başvuru sahibi kentsel alanlarda bulunan Gayrimenkul satın alabilir, ancak Ocak 2022’den itibaren yalnızca iç bölgelerde veya Azor Adaları ve Madeira Özerk Bölgelerinde bir Golden Visa mülkü satın alabilir. Mülkler 30 yıldan daha uzun bir süre önce inşa edilmiş olmalı ve yenileme ihtiyacı var. Mülk ve yeniden yapılanma toplamı, minimum 350 bin yatırıma ulaşmalıdır.
 • 500k (bin € ve daha fazlası) – Portekiz’de bulunan her türlü Gayrimenkul yatırımına yatırım yapabilirsiniz.

Ocak 2022’den itibaren anakaranın kıyı bölgelerinde Ticari, Ofisler ve Turistik Gelişmelere yatırım yapmaya devam edebilirsiniz 500 bin seçeneği yatırımlarda Azor Adaları ve Madeira’nın herhangi bir yerinde sizin için uygun olmaya devam edebilirsiniz.

Ancak Lizbon, Porto, Algarve, Braga gibi büyük şehirler artık Golden Visa yatırımlarına uygun değildir.
Portekiz vize başvurusu ülkenizle ilgili detaylı belge toplamayı gerektiren süreç içermektedir. Portekiz hükümeti de Portekiz Altın Vize Golden Visa başvurularının artık dijitalleştirileceğini duyurdu.

Portekiz Bireysel Vergi Numarasının verilmesi de dahil olmak üzere tüm belgeler dijital olarak sunulacaktır. Bu, bürokrasinin azaltılmasına yardımcı olacak ve başvuru sürecinizi hızlandırmamızı sağlayacaktır.

Portekiz Golden Visa Programına Kimler Başvurabilir?

Bireysel bir iş adamı olarak veya Portekiz’de veya başka bir AB Üye Devletinde kurulmuş bir şirket aracılığıyla bir yatırım faaliyeti yürüten ve ayrıca, bu vatandaşların sayısal gereklilikleri yerine getirmesi ve Portekiz’de istikrarlı bir şekilde yerleşmiş olan tüm üçüncü ülke vatandaşları ve İlgili mevzuatta belirtilen sürelerde Yatırım İkamet İzni başvurusunda bulunabilirler.

Yatırım, bireysel olarak veya belirli gereksinimleri karşılayan bir tüzel kişilik aracılığıyla yapılabilir. Ayrıca (asgari) fiziksel mevcudiyet gereksinimlerini de karşılamanız gerekecektir.

Portekiz ve AB/EFTA vatandaşları dışındaki herkes, Portekiz’de daimi ikamet talebinde bulunmadan önce Portekiz’e uygun bir yatırımı tamamladıktan sonra Golden Visa Programına başvurabilir.

Eşiniz de dahil olmak üzere aile üyelerinizi ve çocuklarınızı (başvuru sırasında 18 yaşından küçük olmaları veya eğitime devam etmeleri ve sizin tarafınızdan desteklenmeleri şartıyla) getirebilirsiniz. Bazı durumlarda, onları desteklediğinizi kanıtlayabildiğiniz sürece, ebeveynlerinizi ve/veya kayınpederinizi bile getirebilirsiniz.

Portekiz Altın Vize Programı İçin Gerekli Evraklar

Yatırım yoluyla Portekiz’de daimi oturma izni almak için gereken belge miktarı, yatırım düzeyine göre değişir. 500.000 € yatırım için aşağıdaki belgelere ihtiyacınız olacaktır.

 • Nihai Satın Alma İşlemleri veya Senet Sözleşmesi

Portekiz Bankası tarafından ulusal bölgede akredite edilmiş veya tescil edilmiş bir finans kurumu tarafından düzenlenen ve satış sözleşmesinin ilk depozitosu olarak satın alma veya ödeme için gerçek bir uluslararası banka havalesini teyit eden beyan;

 • Tapu, ciro ve yürürlükteki girişleri içeren ve herhangi bir takyidatsız gayrimenkulün mülkiyetini kanıtlayan son 45 gün içinde düzenlenmiş Tapu Sicili veya yasal olarak geçici satın alma kaydını içeren tescil belgesi (ilk depozito ile uygulanabilir)
 • Yasal olarak mümkün olduğunda Gayrimenkulün Resmi Vergi Açıklaması
 • Yatırımın, başvuru sahibinin sahibi olduğu tek üyeli limited şirket aracılığıyla yapılması durumunda, son 45 gün içinde düzenlenen Ticaret Sicili örneği.
 • Tüm belgelerin (aksi belirtilmedikçe) çevrimiçi başvurunuzdan önceki 90 gün içinde düzenlenmesi gerekir.
 • Yabancı bir kuruluş tarafından verilen her şey yasallaştırılmalıdır (örneğin, menşe ülkeniz Lahey sözleşmesini imzalamışsa bir apostil ile).
 • Ayrıca, Portekizce olmayan her şeyin tercüme edilmesi ve onaylanması gerekir.

Portekiz Altın Vize Golden Visa Maliyetleri

Başvuru sahibi, Gayrimenkul yatırım düzeyinin yanı sıra, nakit olarak yapılan mülk peşinatı ve ibraz etmesi gereken yasal belgeler gibi ilgili maliyetleri de içerebilecek diğer ilgili maliyetlere sahip olacaktır.

Portekiz’de gayrimenkul satın almak belirli vergiler, damga vergisi ve ücretler alır. Ana unsur Emlak Devir Vergisi (IMT) olmak üzere yatırımcılara toplamda %6-8 civarında bir bütçe öneriyoruz.

Portekiz Altın Vize başvurusu için aile üyesi başına devlet ücreti 5336,40€’dur. Her iki yılda bir yenileme ücretleri bu oranların %50’si oranında uygulanır. Ek olarak, başvuru ve yenileme için ana başvuru sahibi için 533,90€ artı aile üyesi başına 83,30 € işlem ücreti alınmaktadır. Ek olarak, başvuru sahiplerinin aile başına tipik olarak 6000€ – 8000€ arasında değişen avukatlık ücretlerini planlamaları gerekmektedir.

AB Oturum İzni Nasıl Alınır?

Portekiz Altın Vize programı, Portekiz’de yatırım yapmak isteyen tüm gayrimenkul yatırımcılarına ve ilgili ailelere ikamet statüsü vermek için Hükümet tarafından başlatılmıştır. Bu, gayrimenkul yatırımları yoluyla yapılır. Portekiz Altın vize için oturma izni verildiğinde;

 • Vizenizin geçerli süresi boyunca Portekiz’de ikamet edebilirsiniz.
 • Portekiz’de çalışabilir, yaşayabilir ve okuyabilirsiniz.
 • Avrupa Birliği’nin 26 Schengen ülkesinde vizesiz serbestçe seyahat edebilirsiniz.
 • Ayrıca 5 (beş) yıllık bir süre sonunda Portekiz ve Avrupa Birliği’ndeki herkesle aynı hakka sahip olarak Portekiz vatandaşlığı elde edebilirsiniz.

Portekiz ve Avrupa Birliği’nde Aile Birleşimi Hakkı

Portekiz altın vize kartı sahiplerine iki yıl süreyle Portekiz’de geçici oturma izni verilir ve bu, iki yıl daha yenilenebilir. Altın vize sahipleri, diğer tüm yasal gerekliliklerin yerine getirilmesi durumunda, 5. yılın sonunda daimi ikamet veya Portekiz vatandaşlığı için başvurabilirler.

Portekiz Altın Vize programı için yapılan başvurularda Portekiz’in güzel manzaraları, zengin tarih ve kültür dokusu ile birlikte yüksek güvenlik ve güvenlik standardı yanında nispeten düşük yaşam maliyeti, Portekiz’in bu kadar popüler olmasının güçlü nedenleri olmuştur.

Ülkenin başkenti Lizbon, Pricewater house Coopers tarafından 2019 yılında Avrupa’da gayrimenkul yatırımı ve geliştirme beklentileri için en iyi şehir olarak gösterildi.

Başkentin metropol bölgesindeki emlak fiyatları 2018’de yaklaşık yüzde 8 arttı ve kira getirileri yüzde 5.5’ten yüzde 6’ya. 2020’de pandemi sırasında, mülk satışı Mayıs ayında 146 milyon €’yu aşan yatırımla %23 arttı, bu da Portekiz’deki pazarın karantina döneminde bile yatırım faaliyetlerini koruduğu anlamına geliyor.

Aile Üyeleri için Portekiz Altın Vize Programı

Portekiz Altın Vize Golden Visa programı, aile birleşimine izin vererek aşağıdaki aile üyelerinin Portekiz’deki altın vize sahibine katılmalarına izin verir:

 • Bağımlı çocuklar
 • Evlatlık
 • Halen çalışmaya devam eden tam yaşta bağımlı çocuklar
 • Altın vize sahibi veya eşinin bağımlı ebeveynleri
 • Altın vize sahibinin vesayetinde bulunan bağımlı küçük kardeşler.

Aile üyeleri de aynı haklara sahiptir ve Golden Visa Programında beş yıl sonra daimi oturma veya Portekiz vatandaşlığı almaya hak kazanırlar.

Portekiz Golden Visa İle İlgili Sık Sorulan Sorular

Altın Vize Nedir?

Altın vize kısa tanımı ile Avrupa Birliği üye ülkelerince düzenlenmiş bir yatırımla vatandaşlık programıdır. Birçok ülkede uygulamaya başlanılmasına karşın bazı ülkelerde yaşanılan güvenlik sorunları nedeniyle rafa kaldırılmıştır. Portekiz hala programı uygulamaktadır.

Portekiz Altın Vize Programına Kimler Başvurabilir?

Portekiz ve AB/EFTA vatandaşları dışında herkes Portekiz Altın Vizesine başvurabilir.

Portekiz Golden Visa İznini Nasıl Yenilerim Ve Ücreti Ne Kadar?

Oturma iznini yenilemek için tek şart, orijinal yatırımı korumaktır. Maliyetler ana yatırımcı ve aile üyeleri için farklılık gösterir.

Altın Vize başvurusu için aile üyesi başına devlet ücreti 5336,40€’dur. Her iki yılda bir yenileme ücretleri bu oranların %50’si oranında uygulanır. Ek olarak, başvuru ve yenileme için ana başvuru sahibi için 533,90€ artı aile üyesi başına 83,30€ işlem ücreti vardır. Buna ek olarak, başvuru sahiplerinin, aile başına yaklaşık olarak 6000€ – 8000€ dur.

Portekiz Golden Visa Başvuru Şartları Nelerdir?

Başvuru için vize gereksinimleri, müşterinin yatırım düzeyine göre değişiklik gösterebilir.

 • En az 6 ay geçerliliği olan bir pasaport
 • Son 3 yıl içinde gerçekleşen bir sabıka kaydına sahip olmamak
 • Portekiz Golden Visa için gerekli yatırım miktarını karşılayabilecek ve Portekiz’de bulunma süresini yerine getirilebilecek bir taahhütname temin etmek
 • Tüm evraklarınızın apostil sertifikalı olarak tercüme edilmiş olması.

Portekiz Altın Vize Programı Yatırımımda En İyi Kararı Verdiğimi Nasıl Bilebilirim?

Yatırımcıların karar noktasında yatırımlarının tüm finansal iniş çıkışlarına ilişkin bir genel bakış ve ayrıntılı bir rapor ve almaları çok önemlidir.

Karar noktasında değerlendirmeniz gereken çalışmalar; emlak piyasası karşılaştırması, kira getirileri ve yenileme maliyeti tahminleri, yeniden satış değeri tahmini, yatırım getirisi (ROI) olmalıdır.

Golden Visa Programı Kapsamında Ailemi (çocuklar dahil) Yanımda Getirebilir miyim?

Evet, aile üyeleri sınırlaması yoktur, ancak çocuklarınızın 18 yaşından küçük veya sizin tarafınızdan destekleniyor, yani vize başvurusunun 6 yılı boyunca sürece bağlı olması gerekir.

Portekiz Golden Visa İle Oturma İzni Ve Vatandaşlık Alabilir miyim?

Evet. Portekiz’de ikamet ettiği beşinci yılın sonunda, başvuru sahibi kendisi ve bakmakla yükümlü olduğu aile üyeleri için daimi ikamet ve ardından vatandaşlık (pasaport) için başvurabilir.

280k (bin € ) ve 350k (bin € ) Altın Yatırım Seçenekleri Nelerdir?

Yatırım yoluyla Portekiz Golden Visa, üçüncü ülke vatandaşlarının geçici oturma izni almalarını sağlar ve şunları içerir:

a. 280k (bin € ) – Bu yatırım düzeyi yalnızca düşük nüfus yoğunluğuna sahip bölgelerdeki mülkler için geçerlidir;

b. 350k (bin €)– Bu yatırım seviyesinde, başvuru sahibi kentsel alanlarda bulunan, ancak yalnızca 30 yıldan daha önce inşa edilmiş ve yenileme ihtiyacı olan gayrimenkulleri satın alabilir. Mülk ve yeniden yapılanma toplamı, minimum 350 bin € yatırıma ulaşmalıdır.

Portekiz Golden Visa’nın Avantajları Nelerdir?

Portekiz’in ekonomisi güvenilir ve istikrarlı olarak tanımlanır ve mal sahibi olmanın çeşitli faydaları vardır:

 • Bir mülk satın almak şüphesiz sizi Portekiz vatandaşlığına uygun hale getirebilir.
 • Portekiz, Avrupa’da en düşük yaşam maliyetine sahiptir;
 • Getirisi yüksek bir yatırımdır;
 • Alışılmadık yerleşik planı aracılığıyla sizi büyük vergi avantajlarından yararlanmaya uygun hale getirebilir.

Portekiz Altın Vize Başvurusunda Satın Alma Süreci Nasıl İşliyor?

Portekiz’de bir mülk satın alma süreci basittir ve 3 ana adımı vardır: Rezervasyon, Senet ve Tapu.

Portekiz Golden Visa Başvurusunun Tahmini Maliyeti Nedir?

Portekiz Altın Vize Golden Visa programına başvurmanın maliyeti genellikle kişi başı 5336,40€ ‘dur. Ancak, yatırımınızın genel olarak ne kadara mal olacağını bilmek istiyorsanız, Emlak Satın Alma Maliyetleri + Yasal Ücretler + Devlet Ücretleri hesaplanmalıdır.

Portekiz Altın Vize Golden Visa Programına Başvurduktan Sonra Vergi Ödemem Gerekir mi?

Altın Vize sahibi Portekiz’de art arda 183 günden fazla kalmazsa, Portekiz dışında elde edilen gelir için vergi ödemesi gerekmeyecektir.

Portekiz Altın Vize Programı ile Satın Aldığım Mülkte Yaşamam Gerekiyor mu?

Hayır. Yatırımcının mülkü işgal etmesine gerek yoktur ve dilerse gelir elde etmek için kiraya verilebilir. Satış Sonrası Departman, siz uzaktayken mülkünüzü kiralamakla ilgilenebilir.

Yerleşik olduktan sonra pasaport, Avrupa Birliği ülkeleri ve Schengen Bölgesi de dahil olmak üzere dünya çapında 164 ülkeye vizesiz seyahat yapabilirsiniz.

Portekiz Golden Visa Oturum Şartları Nelerdir? CIPLE Sınavına Girmek Zorunda mıyım?

Golden Visa başvuru sahiplerinin oturma izni almak için CIPLE sınavına girmeleri gerekmez, ancak Portekiz vatandaşı olabilmek için testi tamamlamaları gerekir.

CIPLE Sınavına Nerede Girebilirim?

CIPLE sınavı CAPLE tarafından yönetilir ve dünya çapında çeşitli CAPLE sertifikalı merkezlerde alınabilir. Uluslararası test merkezlerinde, A2 CIPLE sınavlarının tarihleri genellikle Mayıs, Temmuz ve Kasım aylarında gerçekleşir.

Portekizce CIPLE Sınavına Ne Zaman Girebilirim?

Portekiz vatandaşlığı alabilmek için en az 5 yıldır Portekiz’de ikamet ediyor olmanız gerekir ve bu süre içinde istediğiniz zaman vatandaşlık dil sınavına girebilirsiniz.

Portekizce, dokuz ülkenin resmi dilidir: Portekiz, Brezilya, Mozambik, Angola, Gine-Bissau, Doğu Timor, Ekvator Ginesi, Cape Verde ve São Tomé ve Principe. Makao’nun resmi dilidir.

Golden Visa CIPLE Sınavı İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Sınava girerken pasaportunuzun, kimlik kartınızın veya oturma izninizin yanınızda olması gerekmektedir.

CIPLE Sınavı Nasıl Derecelendirilir?

CIPLE Sınavı şu şekilde derecelendirilir: Başarısız (%0-54) | Yeterli (%55-%69) | İyi (%70-%84) | Çok İyi (%85-100)

Portekizce Dil Sınavımın Sonuçlarını Ne Kadar Sürede Öğrenebilirim?

CAPLE web sitesinden de erişilebilen CIPLE sınav sonuçlarının alınması yaklaşık 2 hafta sürer.

Portekiz Vatandaşlığı Dil Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

Portekizce dil öğretimi, dünya çapında farklı üniversitelerle protokolleri olan Portekiz Camoes Enstitüsü tarafından küresel olarak desteklenmektedir. Adayların vatandaşlık dil sınavını geçmelerine yardımcı olmayı amaçlayan Portekizce dil araçlarına çevrimiçi olarak erişilebilir.

Portekiz Golden Visa 2022 Yasa Değişiklikleri Nelerdir?

Portekiz’de Fon Edinimleri 2022 itibarıyla;
• Portekiz kapalı fonlarından net 500.000 Euro fon yatırım yaparak
• Portekiz Borsa açık fonlarından 500.000 Euro net fon yatırım
• Portekiz Ana Para Korumalı fonlarından net 500.000 Euro fon yatırım olarak güncellenmiştir.

Portekiz Altın Vize Golden Visa için bilgi verdik. Portekiz vizesi başvuruları için UDK Dil Kursu uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz. 0850 460 15 95