İçeriğe geç

İletişim

Portekiz Vatandaşlık Şartları

Portekiz Pasaportu

Portekiz Altın Vize Projesi’nin en temel avantajlarından biri AB üyesi olmayan ülke vatandaşlarına Portekiz’de oturma izni alma hakkı yanında, Schengen ülkelerinde 5 yıllık periyod boyunca seyahat etme hakkı vermesidir. Mevcut mevzuat çerçevesinde bu durum süresiz oturma izni, Portekiz vatandaşlığı ve Portekiz pasaportu alma hakkına gidebilmektedir.

Portekiz Altın Vize Projesi

 • Çeşitli yatırım ölçütleri karşılanmalı ve en az 5 yıl boyunca sürdürülmelidir. En popüler olanlardan biri, en az 500.000 Euro değerinde emlak alımıdır.
 • Ülkede en az kalma gereği süresi birinci yıl için sadece 7 gün ve izleyen iki yıllık periyodda 14 gündür. Bu Portekiz’de vergi mükellefi olmak zorunda değilsiniz anlamına gelir. Eğer vergi mükellefi olmak isterseniz, avantajlı vergi rejimleri mevcuttur.

Golden Visa almaya hak kazanılmasından itibaren ilk yıl sonunda toplamda 7 gün Portekiz’de ikamet etme zorunluluğu vardır. Daha sonraki 2 yılda da toplam 14 günlük bir zorunluluk vardır. Bu 14 günlük kural sonraki 2 yılda da geçerlidir. Toplamda 5 yılda 5 hafta Portekiz’de ikamet etmeniz gerekmektedir. Eğer yatırım hazine bonosuna yapılmış ise 5 sene bu yatırıma dokunulmaması gerekmektedir. 5 yıl sonunda kar veya zarar durumu yatırımcıyı bağlar.

Kimler Bu Programa Dahil Olabilir?

 • Parasını yurt dışından Portekiz’e transfer edebilenler,
 • Paranın kaynağını gösterebilenler,
 • Uluslararası terör kapsamında olmayanlar,
 • Ülkelerinde kriminal bir soruşturmaya tabi olmamış ve hakkında kesinleşmiş hüküm bulunmayanlar.

Altın Vize (Golden Visa) Alındıktan Sonra Hangi Aile Bireylerini Kapsamaktadır?

 • Eş ve çocuklar (18 yaşına kadar olanlar (Üniversite okuyanlar 24 yaşına kadar kalabilirler.))
 • Eşlerin anne ve babası ile başvuranın anne ve babası
 • Şirket ve tüzel kuruluşlarda eğer şirket sahibi %100 hisse sahibi ise yukarıdaki haklara sahip olur. Şirket birden fazla ortaktan oluşuyorsa her bir ortak için yukarıdaki şartlar ayrı ayrı istenmektedir.

Süresiz Oturum

 • Portekiz’de beş yıllık oturum süresinin sonunda süresiz oturma hakkı için başvuruda bulunabilirsiniz.

Vatandaşlık ve Portekiz Pasaportu

 • Mevcut düzenlemeler çerçevesinde süresiz oturum aldıktan, 6 yıldır Portekiz’de yerleşik olduktan ve basit bir Portekizce sınavını geçtikten sonra, Portekiz vatandaşlığı ve pasaportu için başvuruda bulunabilirsiniz.

Bu broşürün basıldığı tarihte, Altın Vize Projesi kapsamındaki 5 yıllık dönemde alınan pasaportunuzdaki oturum vizelerinin sunumu, süresiz oturum ve sonrasında vatandaşlık alabilmek için yeterli delil sayılmaktadır.

DİKKAT! Yukarıda yer alan bilgiler, bilgilendirme amaçlı olup, UDK Dil Kursu olarak “Vatandaşlık” işlemi yapmamaktayız. Başvuruyla ilgili Macaristan Konsolosluğu ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.