İçeriğe geç

İletişim

Norveç Resmi Ziyaret Vizesi

UDK Dil Kursu, Norveç vize başvuru işlemlerinde bireysel ve kurumsal olarak danışmanlık hizmeti vermektedir. Norveç Resmi Ziyaret Vizesi için ayrıntılı güncel evrak listesini tarafınıza e-posta aracılığıyla gönderilmesi için UDK Dil Kursu temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz. Norveç Resmi Ziyaret Vizesi için şahsen başvuru yapma zorunluluğu yoktur. Gerekli evrakları hazırlayarak UDK Dil Kursu ofislerine kargo, kurye veya şahsen teslim edebilirsiniz.

Norveç’e seyahat öncesinde seyahat planı ve amacının belirlenmesi gereklidir. Norveç’e seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlı ve aynı zamanda Türkiye’de seyahat dönüş tarihi itibariyle en az 2 ay geçerliliği olan yasal oturma izni olan yabancı uyruklu kişilerin Schengen vizesi almaları gereklidir. Schengen vizesi başvuru sahibine her 6 aylık dönemde o ülkede en fazla 90 gün kalma hakkı vermektedir.

Norveç seyahati için kullanılacak pasaportun seyahat sonrası için 90 gün (3 ay) geçerli olması gerekmektedir. T.C. umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının seyahatlerinden önce vize almaları gerekmektedir. T.C. hususi, hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri 90 güne kadar olan seyahatlerinde vizeden muaftır.

 

 

Pasaportun en az dönüş tarihi itibari ile 90 gün geçerli olması gerekmektedir. Alınan Norveç vizesi ile ilk önce bu ülkeye giriş yapılmalı ve bildirilen süre kadar bu ülkede ikamet edilmelidir. Geçiş yapılacak ülke ya da ülkelerde ise vizesine sahip olunan ülkede geçirilen süre aşılmamalıdır. Norveç Schengen vizesine sahip olan kişi Norveç’te yaşama ya da çalışma hakkında sahip olmaz.

Norveç Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul’daki Macaristan Başkonsolosluğu ile yaptığı anlaşmasına istinaden Norveç vizesi için İstanbul’dan yapılan başvurularda Macaristan Başkonsolosluğu yetki sahibidir. Ankara’dan yapılan Norveç vize işlemi başvurularını Norveç Büyükelçiliği değerlendirmektedir. 

Norveç Resmi Amaçlı Vize İçin Gerekli Evraklar

 • Vize başvuru formu

Okunaklı, eksiksiz olarak doldurulmuş imzalanmış İngilizce başvuru formu. Başvuru formunda başvuru sahibi ev adresi ve e-posta adresi ile beraber yazmalı, cep telefonu kendisine ait olmalıdır. Başvuru formu siyah, mavi kalem ya da bilgisayar ile doldurulabilir. Başvuru sahibi eğer 18 yaşın altında ise imza bölümleri anne ve baba tarafından imzalanmalıdır.

 • Pasaport

Seyahat sonrası en az 3 ay geçerliliği bulunan ve en az 2 ay boş vize sayfası olan pasaport. Eğer varsa son 3 yıl içinde alınmış Schengen vizelerinin fotokopisi.

 • Pasaport Fotokopisi

Başvuru sahibinin kimlik bilgilerinin yazılı olduğu bilgi sayfası ve pasaportta işlem görmüş sayfaların fotokopisi. Beraber seyahat edilen kişinin de pasaport ve vize fotokopileri gereklidir. Seyat edilen kişi eğer yeşil pasaport sahibi ise pasaport fotokopisi yeterlidir.

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

Üzerinde T.C. kimlik numarası bulunması gereklidir.

 • Nüfus Kayıt Örneği

Seyahatin masrafları eğer aile tarafından karşılanacaksa seyahat eden kişinin yakınlık bağını kanıtlaması gereklidir. Masraflar eş tarafından karşılanacaksa evlilik cüzdanı yeterlidir.

 • Fotoğraf

2 adet güncel, son 6 içinde çekilmil arka fonu beyaz 35x45mm ebatlarında fotoğraf.

 • Gidiş – Dönüş Uçak Bileti Rezervasyonu:  (Satın alınmış tercih ediliyor) Ön görülen ulasım aracına ilişkin rezervasyon yada alındığını belirten veya ulaşım aracını belgeleyen kanıtlayıcı belgeler. (Otobüs, Tren, Uçak, Araç, Feribot Vb.) Uçak rezervasyonlarında PNR numarası olması şarttır.

 

 • Otel Rezervasyonu (Satın alınmış tercih ediliyor)

Seyahat planını kapsayacak şekilde eksik gün olmadan gösteren otel rezervasyonu. Birden çok ülkeye gidilmesi halinde tüm ülkelerin konaklama detaylarının belirtildiği rezervasyonlar ibraz edilmelidir. Otel rezervasyonlarında seyahat eden kişinin isminin yer alaması gereklidir. Otel rezervasyonunun İngilizce olması gereklidir.

 • Sağlık sigortası

Seyahat sağlık sigortası tüm Schengen ülkelerinde geçerli, transit ve ikamet süresini kapsayan, en az poliçe teminatı 30.000€ olmalıdır. Seyahat sağlık sigortası İngilizce olmalıdır.

 • Şirket veya şahsi hesap dökümü

Vize başvuru tarihinden en çok 1 hafta önce bankadan alınmış son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren banka hesap dökümü, banka tarafından imzalı ve kaşeli olması gereklidir. Başvuru sahibi şirket sahibi ise yüksek bakiyeli şirket banka hesabı ile başvuru yapabilir. Hesapta seyahati karşılayacak kadar bakiye olmalıdır. Kişiler banla hesapları ile beraber kredi kartı ekstre fotokopilerini de ekleyebilir. Kredi kartı ekstresinin eklenmesi şart değildir. Norveç’te ikamet edeceğiniz her bir gün için hesapta en az 200 TL olması gereklidir.

 • Maaş bordrosu

Son 3 aya ait şirket yetkilileri tarafından imzalanmış ve kaşeli olması gereklidir.

 • Davetiye

Ziyaret edilecek resmi kurumdan İnglizce ziyaretin amacını açıklayan, ziyarette bulunacak kişinin ismi ve bilgilerinin yer aldığı kurumdan kaşe ve mühür yetkisi olan kişi tarafından imzalanmış olmalıdır. Başvuru için davetiyelerin fotokopileri yeterlidir. Davetiyeler e-posta veya fax aracılığıyla gönderilebilir.

 • İşveren izin yazısı

Çalışılan firmadan alınmış şirketin antetli kağıdına basılmış firma ve yetkilileri tarafından imzalanmış ve kaşeli, işveren başvuru sahibinin seyahat tarihlerini, seyahat amacını ve bu tarihlerde izinli olacağını belirtmelidir. İşveren yazısının İngilizce olması gereklidir.

 • SGK işe giriş bildirgesi
  • İşveren tarafından verişmiş güncel ve barkodlu olmalıdır.
  • SGK hizmet dökümü
  • SGK müdürlüklerinden veya e-devlet üzerinden alınabilmektedir. Barkodsuz hizmet dökümleri kabul edilmemektedir.
 • Emeklilik belgesi

Emekliliği gösteren belge. E-devlet üzerinden alınmış ya da emeklilik maaşının yattığı bankadan banka hesabı onaylatılarak emekliliğin kanıtlanması gereklidir. Emekli olmayanlar için zorunlu değildir. Emekli olarak çalışanlar için son 4 aya ait SGK destek prim ödemeleri gereklidir.

 • Şirket evrakları
  • Faaliyet belgesi. Son 6 ay içinde alınmış olmalıdır.
  • Ticaret sicil gazetesi. Şirketin unvan ve ortaklarının açıkça belirtilmesi gereklidir.
  • Vergi levhası. Güncel ve kapatılan vergi dönemi işlenmiş olmalıdır.
  • Şirket imza sirküleri. Şirket yetkilisinin bulunduğu ya da şirket yetkilisi tarafından vekalet verilmişse imza sirkülerine ek olarak vekalet ve vekalet verilen kişinin imza beyannamesi gereklidir.