İçeriğe geç

İletişim

Rusya Başkonsolosluğu İstanbul

Rusya Başkonsolosluğu İstanbul hakkındaki bilgileri sizler için derledik. Rusya Vizesi almak isteyen kişilerin en çok merak ettiği konuların başında gelen Rusya İstanbul Başkonsolosluğu gelmektedir. Bu konunun ve Rusya İstanbul Konsolosluğu nerede? sorusunun cevaplarını bu sayfamızda bulabilirsiniz.

İstanbul’da ve İstanbul çevresinde yer alan illerde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ya da Türkiye’de oturum iznine sahip üçüncü bir ülkenin vatandaşı olmanız durumunda Rusya vizesi başvurularınızı Rusya İstanbul Başkonsolosluğu’na yapmanız gerekecektir.

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu, Rusya vize işlemleri ve Türkiye’de yaşayan Rusya vatandaşlarının pasaport, nüfus cüzdanı ve doğum gibi işlemleri konusunda yetkili kurumdur.

Rusya İstanbul Başkonsolosu Kimdir?

Andrey BURAVOV

1962’de Moskova’da doğan sayın konsolos 1986 yılında Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü’nü (Üniversite) bitirdi.

1986 yılından sonra SSCB ve sonrasında Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığında ve Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde farklı görevlerde bulundu.

Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde 2008-2013 yılları arasında Elçi-Müsteşarı görevinde bulunan Sayın konsolos 2013 – 2019 yıllarında Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı’nda 4. Avrupa Ülkeleri Genel Müdür Yardımcısı görevini üstlenmiştir.

Sayın konsolos Ağustos 2019 tarihinde İstanbul Başkonsolosluğu’na atandı ve o zamandan beri görevini sürdürüyor. İngilizce konuşabilen sayın konsolos evli ve bir çocuk babasıdır.

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu

Görev Bölgesi

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu, Balıkesir, Bursa, Çanakkale, Edirne, İstanbul, Kırklareli, Kocaeli, Yalova ve Tekirdağ illerinde ikamet eden vatandaşların işlemlerini yapmaktadır.

Vize Başvuru Formu

Rusya vizesine başvurmak için Vize Başvuru formunu mutlaka doldurmak zorundasınız. Rusya vize başvuru formu İngilizce olarak da doldurulabilir. Rusya vize başvuru formu için tıklayınız.

Vize Çıkış Süresi

Rusya vize başvurularınnın sonuçlanma süresi 4 ila iş günü arasında değişmektedir. Başvuru sonuçlanma süresini daha kısa sürede bitirmek isterseniz ekspres başvuru yapabilirsiniz. Ekpres başvuru için müşteri temsilcilerimiz sizlere yardımcı olacaktır. Rusya vize süreçleri hakkında aklınıza takılan tüm sorular Rusya vizesi adresimizden ve müşteri temsilcilerimizden tel: 0 382 213 86 60 bilgi alabilirsiniz.

Vize Ücreti

Rusya’ya yapılacak olan seyahatinizin türü ve kalış sürenize göre vize ücreti konsolosluk tarafından belirlenmektedir. Güncel vize ücretlerini buradan öğrenebilirsiniz. 

Pasaport Yenileme

Rusya vatandaşları süresi dolmak üzere olan pasaportlarını İstanbul Rusya Başkonsolosluğu’na müracaat ederek yenileyebilirler.

Çalışma Saatleri

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe, Cuma günlerinde 08.30-13.00 ve 14:30-18:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

Kabul Saatleri

Hafta içi Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri resmi tatil olmadığı zamanlarda saat 08:30’dan 11:30’a kadar kabul saati olarak işlem verilir. 

Evrak teslimatı saatleri de aynı günlerde 09:00 ila 11:30 saatleri arasındadır.

Acil Durum

Rus vatandaşlarının ülke sınırları içinde yaşayabileceği acil durum, şiddet, tutuklanma ve tehdit içeren gibi sorunlarda Rusya Federasyonu İstanbul Konsolosluğu acil durum hattını aramalarını istenilmektedir.

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu Tatil Günleri 2022

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye Cumhuriyeti ve Rusya Federasyonun’daki resmi tatil olarak kabul edilen günlerde hizmet vermemektedir. Lütfen Rusya İstanbul Başkonsolosluğu aracılığı ile yapacağınız işlemlere başlarken Rusya İstanbul Başkonsolosluğu’nun resmi tatil günlerini dikkate alarak hareket ediniz.

TARİH TATİL
1-10 Ocak Yeni Yıl
22 Şubat Anavatanı Savunma Günü
8 Mart Kadınlar Günü
1-3 Mayıs  Emek ve Dayanışma Günü 
10 Mayıs Zafer Günü
2-4 Mayıs Ramazan Bayramı
14 Haziran Ulusal Gün
15 Temmuz  Demokrasi ve Milli Birlik Günü 
 9-12 Temmuz Kurban Bayramı
30 Ağustos Zafer Bayramı
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
4-5 Kasım Birlik Günü
31 Aralık

Yeni Yıl Tatili

 

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri
Adres: İstiklal Caddesi, 219-225A, Beyoglu, İstanbul    Posta Kodu: 34433
Telefon:  +90 212 292 51 01, 292 51 02
Faks: +90 212 249 05 07
E-mail: stambul@mid.ru

İstanbul Başkonsolosluğu can, sağlık ve güvenlik tehdidi gibi durumlar için acil telefon hattı: +90 530 941 03 68

Rusya İstanbul Başkonsolosluğu Ulaşım