İçeriğe geç

İletişim

Rusya Vatandaşlık

Rusya Vatandaşlık

Rusya’da yaşayan yabancı uyruklu göçmenlerin Rusya vatandaşlığına geçişlerini düzenleyen birden fazla yasa bulunmaktadır. Rusya’ya geliş nedeni, oturma süresi veya oturma izni statüsü gibi kıstaslar, bir yabancının Rusya vatandaşlığına geçişinde hangi yasadan yararlanabileceğinin belirlenmesi bakımından önemlidir.

Rusya Vatandaşlığı için aşağıdaki üç adımın takip edilmesi gerekmektedir:

 1. Geçici Oturma İzni (VIREMENNİY PROJIVANİYE)
 2. İkamet Tezkeresi (VİD NA JİTELSTVO)
 3. Rusya Vatandaşlığı

Rusya vatandaşlığını kazanmanın en hızlı yolu bir Rusya vatandaşıyla evli olmaktır. Rusya vatandaşlığına sahip olmak için yukarıdaki belirtilen adımların izlenmesi gerekmektedir. Rusya vatandaşı olmak isteyen başvuru sahibi ilk olarak Rusya Geçici Oturum izni için gerekli koşulları yerine getirmelidir.

Rusya Geçici Oturum İzni İçin Gerekli Evraklar

 1. Gelir Beyannamesi (2 nüsha)
 2. Maaş Bordrosu
 3. Başvuru sahibinin sponsorunun gelir dökümleri (varsa)
 4. İşyerinden, vergi dairesinden, yardım parası ya da emekli maaşı, nafaka parasının alınması konusunda sosyal yardım kurumunun belgesi, banka hesap numarası, dilekçe sahibini geçindiren kişinin geliri. Gelir beyannamesinde toplam yıllık gelir ve aylık gelirin belirtilmesi gerekmektedir.
 5. Kimlik fotokopisi
 6. Rusya’da geçici olarak oturum izni başvuru evrakı
 7. Rusya Federal Göç Bürosu tarafından onaylanmış göçmen kartı.
 8. Geçici oturum izni talebi için ödenen ücret
 9. Gelir beyannamesi (2 nüsha);İşyerinden, vergi dairesinden, yardım parası ya da emekli maaşı, nafaka parasının alınması konusunda sosyal yardım kurumunun belgesi, banka hesap numarası, dilekçe sahibini geçindiren kişinin geliri. Gelir beyannamesinde toplam yıllık gelir ve aylık gelirin belirtilmesi gerekmektedir.
 10. Bulaşıcı hastalık olmadığını gösteren belge.
 11. Rusya’ya giriş yapılan tarihten sonra bir yıl içerisinde oturum izni başvurusu yapan kişinin vergi vereceği kuruma kaydını yaptırdığına ilişkin evrak.

Rusya Vatandaşlığı İçin Gerekli Evraklar

 1. Başvuru formu
 2. Başvuru sahibi tarafından yazılı dilekçe
 3. Başvuru sahibinin noter tasdikli doğum belgesi
 4. Pasaportun noter tasdikli tercümesi
 5. Varsa ikamet tezkeresi
 6. 4 adet biyometrik arka fonu beyaz 3,5×4,5 cm ebatlarında fotoğraf.
 7. Sabıka kaydı

*Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin yeni imzaladığı kararname sonrasında 2 Ekim 2019 tarihinden sonra Rus vatandaşıyla evlenen yabancılar 1 yıl sonra resmi başvuru yaparak resmen Rusya vatandaşı olabilme hakkını kazandı. Bu süre daha öncesinde 3 yıldı.