İçeriğe geç

İletişim

Polonya Şoför Vizesi

Polonya şoför vizesi evraklarını içeren web sayfamızı dikkatlice incelemeniz halinde Polonya şoför vizesi başvurularınızı en kolay şekilde gerçekleştirebilecek bilgilere sahip olabilirsiniz. UDK Dil Kursu temsilcilerimizi arayarak irtibat kurduğunuzda şoför vizesine dair en güncel evrak listesi e-posta adresinize gönderilecektir.

UDK Dil Kursu Polonya Schengen vize başvurularında bireysel ve kurumsal olmak üzere danışmanlık vermektedir. Polonya vize başvurularınız için UDK Dil Kursu temsilcilerimizle iletişime geçebilir, gerekli evrak listesinin tarafınıza e-posta aracılığıyla gönderilmesini talep edebilirsiniz. Polonya vizesine şahsen başvuru yapma zorunluluğu bulunmamaktadır. Polonya vize başvurusu için hazırladığınız evrakları UDK Dil Kursu şubelerine kargo veya kurye aracılığıyla gönderip vize başvuru işlemlerinizi hızlı bir şekilde başlatabilirsiniz.

Polonya Şoför Vizesi Başvurusu

Kısa süreli bir Schengen vize türü olan Polonya şoför vizesi başvurusu, Polonya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği tarafından yetkilendirilen vize danışmanlık firmaları ve yetkili seyahat acenteleri aracılığıyla yapılmaktadır. Şoför vizesi değerlendirmesi ve sonuçlanma işlemleriyse Polonya İstanbul Başkonsolosluğu ve Polonya Ankara Büyükelçiliği tarafından gerçekleştirilmektedir.

Peki, Polonya şoför vizesi nasıl alınır? Bunu şöyle yanıtlayabiliriz; şoför vizesi Polonya, bordo pasaporta sahip T.C. vatandaşlarının Schengen vizesi almasını gerektiren bir vize kategorisidir. 180 gün içinde 90 günden az konaklayacak şekilde, Polonya’ya ticari amaçlarla yolcu ya da mal taşıyacak olan şoförlerin alması gereken bir vizedir. Yeşil, gri ya da siyah pasaporta sahip vatandaşlar kısa süreli yolculuklarda bu vizeden muaftır.

Polonya’ya uzun yol şoförü olarak seyahat edilmek üzere şoför vizesi alınacaksa yolculuk yapılacak taşıtın Türkiye’deki şirkete kayıtlı olması gerekmektedir. Ayrıca yolculuğu yapacak olan başvuru sahibi şoförün de şirket kaydının olması ve tüm bu belgeleri başvuru dosyasında ibraz etmesi gerekmektedir.

Türkiye’deki şirkete kayıtlı tüm şoförlerin listesi şirket yetkilisi tarafından; şirketin antetli kağıdına, kaşeli ve imzalı olarak hazırlanmalıdır. Schengen ülkelerine giriş-çıkışların belirtildiği; kalınacak günlerin de yazıldığı bir dilekçe sunulmalıdır. Dilekçe şirketin antetli kağıdına yazılmalı, kaşeli ve imzalı olmalıdır. Şoför vizesi Polonya için kullanılacak pasaport seyahat sonrasında en az 3 ay daha geçerli olmalıdır. Alınan Polonya vizesiyle ilk olarak Polonya’dan giriş yapılmalı ve belirtilen süre içinde de yine bu ülkede kalınmalıdır.

İlk kez vize alacak olan ya da daha önce vize almış ancak son 5 yıl içinde parmak izini vermemiş başvuru sahiplerinin yetkili vize başvuru merkezlerine gelerek bu bilgiyi ibraz etmeleri zorunludur. Vize başvuru merkeziyle görüştükten sonra alınacak randevunun gün ve saatinde başvuru sahibi şahsen merkezde bulunarak parmak izini vermelidir.

Polonya vize başvuru işlemlerini değerlendirmede yetkili olan tek kurum Polonya Konsolosluğu’dur. Polonya için şoför vizesinin sonucu 7 ila 15 gün içinde çıkmaktadır. UDK Dil Kursu Polonya şoför vizesi başvurusu konusunda baştan sona tüm işlemlerde vatandaşlarımıza destek olarak vize sürecini sorunsuz şekilde tamamlamalarını sağlamaktadır.

Polonya Vize Başvuru Formu

Polonya vize başvuru formunda belirtilen  bilgiler başvuru yapılan vize türünün dışında olmamalıdır. Polonya Schengen vizesi başvuru işlemlerinde Polonya vize başvuru formunun doğru ve tam bir şekilde doldurulması gereklidir. Polonya vize başvuru formu Polonya Konsolosluğu tarafından hazırlanmış olup Polonya’ya seyahat edecek kişilerin vize tiplerine göre doldurması zorunlu olan bir belgedir. Vize başvuru formunun seyahat amacına istinaden eksiksiz doldurulması ve ibraz edilen evrakların formun içeriğini desteklemesi gereklidir. Polonya vize başvuru formunda ibraz edilen seyahatin amacı; şirket yazısı ya da şahsi dilekçede belirtilen seyahat tarihleriyle uyumlu olmak zorundadır.

Biyometrik (VIS) Parmak İzi Uygulaması

Vizeye İlişkin Topluluk Yasası’nı oluşturan Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Topluluğu Konseyi’nin 13 Temmuz 2009 tarihi uyarınca, ilk vize başvurusu sırasında kişiye ait aşağıdaki biyometrik kimlik bilgileri alınmaktadır. Taranmış ya da o an çekilmiş fotoğraf, on parmak izinin dijital olarak alınması anlamına gelmektedir.

Polonya Şoför Vizesi için Gerekli Evraklar

 1. Vize başvuru formu. Dikkatlice doldurulmuş, tarih yazılmış ve imzalanmış Schengen formu.
 2. Vize talep dilekçesi. Konsolosluğa hitaben yazılmış İngilizce vize talep dilekçesi.
 3. Pasaport. Seyahat sonrası için en az 3 ay geçerliliği ve 2 boş sayfası olan pasaport. Kişisel bilgilerin olduğu sayfanın ve son 3 yılda alınmış Schengen vizelerinin fotokopisi.
 4. Fotoğraf. 2 adet 35×45 mm ölçülerinde, güncel, fonu beyaz biyometrik fotoğraf.
 5. Seyahat sağlık sigortası. Tüm seyahat süresince, ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsayan 30000 € tutarında Schengen bölgesi için geçerli seyahat sigortası.
 6. Davetiye. AB’deki bir şirketten davet mektubu ya da iş ortaklığı belgesi.
 7. Şirketin teminat yazısı, Şirketin Ticaret Odası kaydı.
 8. Şirketin üyesi olması halinde UND (Uluslararası Nakliyeciler Derneği) tarafından verilen teminat yazısı
 9. Şoför listesi. Şirket sürücülerinin listesi
 10. C2 (yetki) belgesi, CMR (TIR karnesi) belgesi
 11. Sürücü belgesi. Sürücünün ulusal veya uluslararası sürücü belgesi
 12. Sürücünün, SGK işe giriş bildirgesi ve barkodlu SGK hizmet dökümü

Önemli Not: İstenen belgeler güncel, 3 aydan yeni olmalıdır. Belgelerin aslı ve bir adet fotokopisi sunulmalıdır. Polonya Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda başvuru sahibinden ek evrak talep edebilmektedir.

UDK Dil Kursu Aracılığıyla Polonya Şoför Vizesi

UDK Dil Kursu aracılığıyla Polonya şoför vizesi almak isteyen başvuru sahiplerinin yapması gereken; kolay olduğu kadar oldukça da önemli olan bazı adımlar bulunmaktadır. Bunları aşağıdaki yazımızda bulabilirsiniz.

Polonya şoför vizesi başvurusu yapmaya karar verdiğinizde Polonya UDK Dil Kursu uzmanlarımızla iletişime geçerek seyahatinizin detayları hakkında karşılıklı bir görüşme gerçekleştirirsiniz. Şoför olarak çalıştığınız şirketin detayları, kendi mesleki bilgileriniz, seyahatinizin amacı ve süresi gibi tüm bilgileri bu esnada vermeniz gerekmektedir.

Görüşme sonrası, başvuracağınız Polonya şoför vizesi ile ilgili sizin durumunuza uygun hazırlamanız gereken evrakları liste olarak (mail ve sms yolu ile) uzmanlarımızdan alırsınız. Size iletilen listedeki evrakları tam, doğru, güncel olacak şekilde hazırlayarak dosya haline getirmeniz ve UDK Dil Kursu’ne şahsen ya da kargoyla iletmeniz gerekmektedir.

Polonya UDK Dil Kursu uzmanlarımıza ulaşan evraklarınız kontrol edilerek herhangi bir eksik ya da hata olup olmadığının bilgisi tarafınıza verilmektedir. Eksiklikler ya da hatalar mevcutsa evrakları yeniden temin ederek bize ulaştırmanız gerekir. Herhangi bir problem yoksa yetkilimiz tarafından parmak izi randevunuz alınır ve uygun gün/saat için onayınız talep edilir.

Polonya UDK Dil Kursu yetkilimizin sizin için aldığı randevunun gün ve saatinde şahsen başvuru merkezinde bulunarak parmak izinizi vermeniz gerekmektedir. Bu aşama daha önce hiç parmak izi vermeyen ya da son 5 yıl içinde biyometrik bilgilerini beyan etmemiş kişiler için geçerlidir. Vize randevusunda UDK Dil Kursu’nden bir uzmanımız sizlerin yanında olacak ve süreci rahatça tamamlamanızı sağlayacaktır.

Vize randevusu ve parmak izi ibrazının ardından vize sonuçlanma adımı gelmektedir. Polonya şoför vizesi başvuruları yaklaşık 7-15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Bu süre konsoloslukların ek evrak isteği, resmi tatiller, yoğunluk gibi nedenlerle uzayabilmektedir. Vize kararları sadece konsolosluklar tarafından verilmektedir; UDK Dil Kursu’nin karara herhangi bir etkisi bulunmaz.

UDK Dil Kursu aracılığıyla Polonya şoför vizesi sonuçlandığında pasaportunuzu ofislerimize şahsen gelerek teslim alabilirsiniz. Bunun yanında dilerseniz kargo yoluyla pasaportunuzun size iletilmesini talep edebilirsiniz. Tüm sorularınız için UDK Dil Kursu uzmanlarımızı arayabilirsiniz.

Polonya Şoför Vizesi Çıkma Süresi ve Polonya Şoför Vizesi Ücreti

Polonya şoför vizesi başvurusu işlemlerin tam ve eksiksiz olarak yürütülmesi durumunda ortalama olarak 15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak konsolosluğun randevu tarihlerinin yoğun olması, resmi tatil günlerine denk gelmesi gibi beklenmedik durumlar söz konusu olduğunda bu süre uzayabilmektedir. Polonya şoför vizesi ücreti başvurunun değerlendirilmeye alınması için konsolosluk tarafından istenmektedir. Polonya şoför vizesi ücreti belirli dönemlerde değişiklik göstermektedir. Herhangi bir nedenden dolayı vizenin reddedilmesi halinde ücretin iadesi yapılmamaktadır. Güncel vize ücretleri için UDK Dil Kursu temsilcilerimizi arayabilirsiniz.