İçeriğe geç

İletişim

Şoför Vizesi

Romanya’ya tır şoförlüğü, karayolu taşımacılığı, nakliye gibi amaçlarla; 180 gün içinde 90 günü aşmayacak şekilde çalışma amaçlı yapılacak seyahatlerde Romanya şoför vizesi başvurusu yapılması gerekmektedir. Şoför vizesi Romanya, kısa süreli C tipi bir vize türüdür ve Schengen vizesi değildir. Bu vize ile yalnızca Romanya sınırlarına giriş yapılabilmektedir. Bordo pasaport sahibi vatandaşların kısa süreli seyahatlerinde Romanya vizesi alması gerekirken; gri, siyah ve yeşil pasaport sahipleri kısa süreli seyahatlerinde bu vizeden muaf tutulmuştur.

Romanya’ya taşımacılık alanında kısa süreli çalışma amacıyla seyahat edecek olan vatandaşların en çok yönelttiği sorulardan biri de “Romanya şoför vizesi nasıl alınır?” sorusu olmaktadır. Romanya şoför vizesi başvuruları direk olarak Romanya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği’ne yapılabildiği gibi, konsoloslukların yetki verdiği vize danışmanlık kurumları aracılığıyla da yapılabilmektedir. UDK Dil Kursu, Romanya şoför vizesi de dahil olmak üzere tüm Romanya vize işlemleri konusunda danışmanlık hizmeti veren deneyimli kurumlardan biridir.

Romanya şoför vizesi için başvurularda hazırlanması gereken zorunlu evraklar bulunmaktadır. Bu evrakların tutarlı ve güncel bilgilerle dolu olması; eksiksiz ve hatasız hazırlanarak başvuru dosyasına eklenmesi, herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmamak açısından çok önemlidir. Romanya vize başvuru formu ve vize dilekçesinin yanı sıra şoför vizesi için önemli olan evraklar arasında şoförün ehliyeti, şoförün şirket ve çalışma bilgileri, Romanya’daki firmanın bilgilerini içeren belgeler, yeşil sigorta adı verilen taşıt sigorta belgeleri ve taşıma yapacak aracın ruhsat belgeleri gibi evraklar yer almaktadır. Romanya vize başvuru formu, konsolosluğun oluşturduğu E-vize platformu üzerinden online olarak doldurulmalıdır.

Romanya şoför vizesi başvurusu sonuçlanma süresi ortalama 5-15 iş günüdür. Konsolosluk kaynaklı gecikmeler de göz önünde bulundurularak başvuruların seyahatten en az 1 ay önce yapılması çok önemlidir. Vize kararları konusunda tek yetkili kurum konsolosluklardır. UDK Dil Kursu’nin vize sonucuna herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Ayrıntılı bilgi almak ve vize başvuru işlemlerini başlatmak için UDK Dil Kursu’ni +90 (212) 970 02 78 numaralı telefondan arayabilir; uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Romanya Şoför Vizesi için Gerekli Evraklar

 1. 2 adet fon rengi beyaz fotoğraf
 2. Ekteki matbu dilekçeler
 3. Şoför aile bilgileri
 4. Romanya yükünün CMR aslı (CMR’de Romanya’daki firmanın adres ve telefonunun eksiksiz ve tam olarak yazılması gerekiyor.)
 5. Şoför yeni işe girişli ise SSK giriş bildirge fotokopisi
 6. Eski girişli ise son hizmet listesi fotokopisi
 7. Emekli ise emekli cüzdanı fotokopisi
 8. Bağ-Kur’lu ise Bağ-Kur’dan döküm
 9. SSK ile ilgili evrakların arkasına ‘Romanya’ya gidiş ve dönüşünü taahüüt ederiz’ yazısı yazılmalıdır. Firma yetkilisi tarafından imzalanıp kaşelenmelidir.
 10. 30.000 Euro teminatlı sağlık seyahat sigortası
 11. Firma imza sirküleri fotokopileri
 12. C- 2 kapak fotokopisi
 13. C-2 taşıt listesi fotokopisi
 14. Romanya’ya gidecek taşıtın çekici ve yarı römork ruhsat fotokopileri
 15. Yeşil sigorta fotokopileri (en az geçerlilik süresi 6 aylık olması gerekir.)
 16. Ehliyet fotokopisi

UDK Dil Kursu Aracılığıyla Romanya Şoför Vizesi

Karayolu ve yolcu taşımacılığı, nakliye, tır şoförlüğü gibi çalışma amaçlarıyla Türkiye’den Romanya’ya kısa süreli seyahat gerçekleştirecek olan vatandaşlar UDK Dil Kursu aracılığıyla Romanya şoför vizesi alabilmektedir. 6 ay içinde 90 güne kadar konaklamaya izin veren C tipi bir vize türü olan Romanya şoför vizesi Schengen vizesi değildir ve diğer Schengen ülkelerine giriş hakkı sağlamamaktadır.

UDK Dil Kursu, şoför vizesi Romanya başvurusunda bulunmak isteyen ancak başvuru işlemlerini konsolosluklar aracılığıyla kendi imkanlarıyla yapmayı tercih etmeyen ya da yeterli zamanı bulunmayan vatandaşlar için titizlikle hizmet vermektedir. UDK Dil Kursu ile yapılan başvurularda sırasıyla yerine getirilecek adımları aşağıda bulabilirsiniz.

Başvuru sahibinin UDK Dil Kursu’ndeki Romanya vize uzmanlarıyla iletişime geçerek seyahat amacı, süresi, kişisel ve mesleki durumu ile ilgili detaylı bilgileri uzmanımıza iletmesi gerekmektedir. Uzmanımız verilen bilgiler doğrultusunda vize türünü ve vize türüne uygun zorunlu evrakların listesini mail ve sms yoluyla başvuru sahibine iletir.

Zorunlu evrak listesini alan başvuru sahibinin, listede yer alan evrakları güncel ve tutarlı bilgilerle doldurması; eksiksiz ve hatasız şekilde hazırlayarak dosya haline getirmesi gerekmektedir. Ardından oluşturduğu dosyayı UDK Dil Kursu ofislerine şahsen ya da kargo yoluyla iletmelidir. Şoför vizesi Romanya için önemli olan evraklar arasında vize başvuru formu, vize dilekçesi, şoförün çalışma belgeleri, ehliyet ve ruhsat, Romanya’daki firmanın belgeleri, araç sigorta belgeleri yer alır. Romanya vize başvuru formu, konsolosluğun oluşturduğu E-vize adlı online platform üzerinden gerçekleştirilir.

Evrakların bulunduğu başvuru dosyası UDK Dil Kursu uzmanlarına ulaştıktan sonra detaylı olarak kontrol edilir. Eksik ya da hatalı bilgi ve belgelerin olması durumunda başvuru sahibi bilgilendirilir; ilgili evrakların yeniden temin edilmesi istenir. Başvuru sahibinin eksik ve hatalı evrakları yeniden hazırlayarak uzmanlarımıza iletmesi gerekmektedir.

UDK Dil Kursu aracılığıyla Romanya şoför vizesi başvurularında uzmanlarımız online form doldurulmasından konsolosluk mülakatında başvuru sahibine eşlik edilmesine kadar tüm işlemlerde titizlikle hizmet vermektedir. Şoför vizesi sonuçları ortalama 5-15 iş gününde çıkmakla birlikte, konsolosluk kaynaklı gecikmeler yaşanabilmektedir. Vizesi sonuçlanan vatandaşların pasaportlarını konsolosluklardan şahsen teslim alması gerekmektedir.

ÖNEMLİ NOT:

 • Döviz ve gümrük sayfalarına vize verilmemektedir.
 • Şoförün 1 yıllık vize alabilmesi için pasaport süresinin 18 ay olması gerekir.
 • Sağlık sigortası süresinin 1 yıldan az olmaması gerekir. Şoför listesinin sene başında konsolosluğa verilmiş olması gerekir.
 • Şoförün ismi listede yok ise 6 aylık vize verilmektedir.
 • 6 aylık vize alabilmesi için en az pasaport süresinin 1 yıllık olması gerekir.