İçeriğe geç

İletişim

Çek Cumhuriyeti Şoför Vizesi

Çek Cumhuriyeti Şoför Vizesi, yabancı uyruklu kişilerin Çek Cumhuriyeti’ne sınırlı bir zaman dilimi içinde giriş yapabilmesini amaçlayan vizedir. Şoför vizesi Türkiye’de kayıtlı araçlarla Çek Cumhuriyeti’ne uluslararası yük ve yolcu taşıyan şoförler içindir.

Çek Cumhuriyeti Şoför Vizesi Başvurusu 

Çek Cumhuriyeti şoför vizesi başvurusu hakkında bilgi almak ya da vize başvurusunda bulunmak için bu sayfayı detaylı olarak inceleyebilirsiniz. Şoför vizesi ile Çek Cumhuriyeti’ne sınırlı sürelerle giriş yapmak istediğinizde UDK Dil Kursu danışmanlarımıza ulaşmanız ve gerekli bilgileri temin etmeniz yeterli olacaktır. Bu vize türüne başvuru yapmak için resmi olarak kayıtlardaki aracınızla Türkiye’den Çek Cumhuriyeti’ne yük veya yolcu taşımak amacıyla gitmek istediğinizde bu vize türüne başvurmanız gerekmektedir. Uluslararası taşımacılık işleriyle ilgilenen şoförlerin UDK Dil Kursu ofis adreslerimiz aracılığıyla bilgi alabilmektesiniz. 

Bu sayede vatandaşı olduğunuz veya ikamet etmekte olduğunuz Türkiye’den üçüncü bir diğer ülkeye geçiş yapmak veya Çek Cumhuriyeti’nde bulunmak istediğinizde bu vize türüne başvuru yapmanız gerekmektedir. Çekya şoför vizesi başvurularınızı değerlendirerek sonuca bağlayacak olan tek yetkili kurum Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu’dur. Fakat başvuruların size en uygun tarihlerde ve mümkün mertebe erken süreçlerde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Çekya şoför vizesi başvurularında zaman konusunda herhangi bir aksaklık olması durumunda, konsolosluğun ek belge veya mülakat talep etmesi durumunda seyahatiniz zamanında gerçekleşmeyebilir.

Çek Cumhuriyeti şoför vizesi başvurusu yapmak için ülke uzmanlarımız her daim yanınızda olacaktır. Kurumumuzdan alacağınız profesyonel destek ile sizlere sıkıntısız bir vize alım süreci sunuyoruz. Unutmayın ki alacağınız bir vize reddi, diğer vize başvurularınızı büyük olasılıkla olumsuz olarak etkileyecektir. Bu yüzden, profesyonel destek almanızı öneririz. Size en yakın UDK Dil Kursu ofislerimize ulaşmak için web sitemizde bulunan iletişim kısmına tıklayabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Şoför Vizesi Başvurusu için Gerekli Evraklar

 • Başvuru Formu: Eksiksiz ve ingilizce olarak doldurulmuş, tarih atılmış ve 2 yerden imzalanmış
 • Ek Bilgi Formu: (Istanbul başvuruları için zorunludur.)Eksiksiz olarak doldurulmuş, tarih atılmış ve imzalanmış
 • Pasaport Fotokopisi: Pasaportun kimlik bilgileri sayfası ile son 3 yıl içerisinde alınmış Schengen vizeleri içeren sayfaların fotokopisi gerekmektedir.
 • 2 Biyometrik Fotoğraf 5×40 mm ölçülerinde son 6 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz 2 fotoğraf 
 • Seyahat Sigortası:Tüm Schengen Ülkeleri için geçerli , ayakta, yatakta, bütün tedavi masrafları ve hastalık veya vefat halinde ülkeye dönüş masraflarını da kapsayan minimum 30.000 € teminatlı seyahat sigortası. (Sigorta gidiş tarihinden bir gün önce başlayıp dönüş tarihinden bir gün sonra bitmelidir ve doğum tarihi muhakak yer almalıdır) 
 • Davetiye: Öngörülen seyahat süresince düzenlenmiş Çek Cumhuriyet’indeki anlaşmalı şirketten gönderilmiş imzalı ve kaşeli 
 • İşveren mektubu ve/veya izin onayı: Türkiyedeki şirketinin antetli kağıdına yazılmış, seyahat tarihlerinin belirtildiği  (ıslak imza kaşeli)
 • Şirketin imza sirküleri, son 6 aya ait ticaret odası kaydı,faaliyet belgesi ve ticaret sicil gazetesinin kopyası, vergi levhası.
 • SGK (sosyal güvenlik) işe giriş bildirgesi ve güncel SGK “hizmet dökümü”(Ankara başvuruları için ıslak imza kaşeli ya da e-devletten barkodlu çıktı getirilmelidir)
 • Son üç aya ait maaş bordroları (ıslak imza kaşeli)

ÖNEMLİ NOT: KAMU PERSONELİ OLAN BAŞVURU SAHİPLERİNİN ,KURUMLARINDAN ALMIŞ OLDUKLARI İŞVEREN YAZISI VE MAAŞ BORDROLARINDAN EN AZ BİRİNİN BARKODLU OLMASI GEREKMEKTEDİR. 

 • Şirketin C2 yetki belgesi
 • Başvuru sahibinin sürücü belgesi ve aracın ruhsatı
 • Seyahat masraflarının nasıl karşılanacağını gösterir belgeler:
  • Son üç aylık hesap hareketlerini gösterir güncel banka hesap dökümü (Kalınan her gün için günlük 100 Euro olacak şekilde toplam tutar hesapta gösterilmelidir) (bankadan kaşeli ve ıslak imzalı) ya da orijinal ve güncel banka hesap cüzdanı (tutar Ankara başvuruları için günlük 130 TL’den hesaplanmalıdır.) Kredi kartı (ön yüzünün ) fotokopisi ve kredi kartı hesap özeti de eklenmelidir.
  • Masraflar başvuru sahibinin dışında başka biri tarafından karşılanıyorsa eğer; karşılayan kişiden masrafların kendisi tarafından karşılandığını kabul eden imzalı dilekçe ve o kişiye ait son üç aylık banka hesap dökümü eklenmelidir. Banka hesabı yukarda belirtildiği gibi olmalıdır.
 • Muvafakatname: Başvuru sahibi reşit değil ise/18 yaşın altındaysa ve yalnız veya sadece bir ebeveyn ya da yasal vasi ile seyahat ediyorsa ki anne-baba ayrılmış olup vekaleti beraberinde giden ebeveynde bile olsa: Gitmeyen ebeveyninden noter tasdikli orjinal muvafakatname eklenmelidir. (Istanbul başvuruları için, anne-baba ve çocuk beraber gidiyor ama aynı anda başvuru yapmıyorlarsa, yine noterden orjinal muvaffakatname alınmalıdır. Muvaffakatnamede; “Çek Cumhuriyeti Başkonsolosluğuna”diye belirtilmiş olup, seyahat edilecek ülkenin Çek Cumhuriyeti olduğu mutlaka belirtilmelidir. Seyahat tarihlerinin ve vize türünün (single ya da multiple) de açıkça yazılmış olması gerekmektedir.)
 • Türk vatandaşı olmayanlar için Türkiye’de oturma izni. (dönüş tarihinden itibaren 3 ay daha geçerli olacak)