İçeriğe geç

İletişim

Danimarka Şoför Vizesi

UDK Dil Kursu, Danimarka Schengen vize başvuru işlemlerinde bireysel ve kurumsal olmak üzere danışmanlık hizmeti vermektedir. UDK Dil Kursu, e-posta veya SMS aracılığıyla yapılan bilgilendirmelerden bir ücret talep etmemektedir. Danimarka vize başvuru işlemleriniz için UDK Dil Kursu temsilcilerimizle iletişime geçebilirsiniz. Danimarka vizesine şahsen başvuru yapma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Danimarka Şoför Vizesi Başvurusu 

Türkiye Cumhuriyeti umuma Mahsus pasaporta sahip Türk vatandaşları Schengene üye ülke olan Danimarka’ya seyahatleri öncesinde vize almaları zorunludur. Danimarka şoför vizesi başvurusu işlemleri, Danimarka Ankara Büyükelçiliği’ne, Danimarka İstanbul Başkonsolosluğu’na, konsolosluk tarafından yetki verilmiş vize danışmanlık şirketleri ile yapılabilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Hususi, Diplomatik ve Hizmet pasaporta sahip olan kişiler 180 gün içinde 90 günü geçmemek koşuluyla Danimarka vizesinden muaf olmaktadırlar.

Danimarka için şoför vizesi almak adına kullanılacak olan pasaportun seyahat sonrasında en az 3 ay daha geçerliliğinin olması gerekmektedir. Alınan Danimarka vizesi ile mutlak suretle ilk olarak bu ülkeye giriş yapılmalı ve beyan edilmiş süre içinde bu ülkede kalınmalıdır. Danimarka için şoför vizesi aldıktan sonra ilk olarak vize alınan ülkeden giriş yapmak sonraki vizelerinizi olumlu yönde etkileyecek bir durumdur. Bu yüzden aldığınız Danimarka vizesinin ardından mutlaka Danimarka’dan giriş yapın.

Danimarka şoför vizesi başvurusu için Türkiye’deki firmanın kayıtlı olan tüm şoförlerinin bulunduğu liste söz konusu firmanın antetli kağıdına şirketin yetkilisi tarafından imzalı ve kaşeli olarak hazırlanmalıdır. Gün çıkışlarının belirtilmiş olduğu dilekçenin de ayriyeten yazılması gerekmektedir. Schengen’e üye ülkelere giriş ve çıkışların da belirtildiği, kalış günlerinin yazılı olduğu bir dilekçe kesinlikle yazılmalıdır. Dilekçe şirketin antetli kağıdına yazılmalı, şirket yetkilisi tarafından imzalanmalı ve mutlaka kaşeli olmalıdır.

Danimarka Şoför Vizesi için Gerekli Evraklar

 1. Pasaport. Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli
 2. Fotoğraf. 2 adet biyometrik fotoğraf (3.5 x 4.5 cm ölçülerinde, güncel, beyaz fon üzeri)
 3. Vize talep dilekçesi (işveren tarafından şirketin antetli kağıdına, Danimarka Konsolosluğu’na hitaben, kaşe ve ıslak imzalı)
 4. Güncel şirket evrakları (orijinal faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 5. SGK işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümü
 6. Kimlik fotokopisi ve tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (aile ve adres bilgilerini içeren)
 7. Müracaat tarihi öncesine kadar Schengen-ülkelerine yapılmış seferler hakkında şahsen imzalanmış beyanname
 8. Sürücü ehliyeti

İşveren Evrakları

 1. T.C. işveren belgesi (aşağıdaki hususları da içermeli)
 • Çalışma ilişkisinin teyidi
 • Araç plakası
 • T.C. kimlik numarası, varsa emekli tahsis numarası
 • Planlanan giriş ve çıkış tarihleri
 • Danimarka’daki sözleşme partnerlerine ait bilgi
 1. Planlanan sefer ve daha önceki seferlerin nakliye ve teslimat işlerine ait belgeler (CMR/CARNET TIR)
 2. SGK sigorta belgesi
 3. C2 nakliye izni
 4. Aracın ruhsatları

Danimarka Şoför Vizesi Ücreti

Danimarka şoför vizesi ücreti konsolosluk tarafından talep edilmektedir. Danimarka vize ücreti başvurunun değerlendirilmeye alınabilmesi için istenmektedir. Danimarka vize ücreti başvuru işlemlerinde ödenmesi gerekli olan vize harcı Danimarka Konsolosluğu ve Danimarka Büyükelçiliği tarafıdan belirlenmektedir. Danimarka şoför vizesi ücreti belli dönemlerde değişiklik gösterebilmektedir. Vize başvurusu herhangi bir sebepten ret ile sonuçlanırsa vize ücreti iade edilmemektedir.

Danimarka Şoför Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Danimarka şoför vizesi başvuru işlemlerinin tam, doğru ve eksiksiz olarak yürütülmesi halinde ortalama olarak 10 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Fakat konsolosluğun randevu tarihlerinin yoğun olması, tatil günlerine denk gelmesi gibi beklenmedik durumlarla karşılaşılması durumunda bu süre uzayabilmektedir. Danimarka seyahat planının aksamaması için seyahat tarihinden 1 ay öncesinde başvuru yapılması tavsiye edilmektedir.