İçeriğe geç

İletişim

Suudi Arabistan Vize

Suudi Arabistan’a kısa süreli seyahatler için vize müracaatları, konsolosluk vize başvuru işlemleri için yetkili turizm seyahat acenteleri ve Suudi Arabistan vize başvurularını kabul eden Vize Danışma Merkezleri aracılığıyla yapılmaktadır. UDK Dil Kursu Suudi Arabistan Departmanımız sizin adınıza Suudi Arabistan vize başvurunuzu sorunsuz ve en kısa sürede gerçekleştirmek için hizmet vermektedir. 

Suudi Arabistan vize başvurusu yapabilmek için Suudi Arabistan’dan kişi adına düzenlenmiş bir davetiye gerekmektedir. Suudi Arabistan vizesi için davetiye vize başvuru işlemlerinin en önemli kısmını oluşturmaktadır. Arabistan vize davetiyesi, Suudi Arabistan Konsolosluğu’na ait bilgi sistemine ve seyahat acentelerine e-mail yolu gönderilmektedir.

T.C. Vatandaşları her ne amaçla Suudi Arabistan’a seyahat edeceklerse davet mektubunu almaları ve konsolosluğa beyan etmeleri gerekmektedir. Dolayısıyla Suudi Arabistan’a seyahat edebilmek için öncelikle davet mektubunun temin edilmesi zorunludur. Suudi Arabistan’a aile ziyareti, turistik, çalışma ya da ticari amaçla seyahat edecek kişilerin planladıkları seyahatlerinden en az 15 işgünü öncesinden başvuru yapmaları gerekmektedir. Suudi Arabistan Konsolosluğu vize başvurularını Pazartesi-Perşembe günleri 09:00-15:00 saatleri arasında kabul etmektedir. Cuma günleri Suudi Arabistan vize başvuruları kabul etmemektedir.

Suudi Arabistan vize başvurusu yapacakların pasaportlarında İsrail vizesi, İsrail’e giriş-çıkış damgası olması durumunda Suudi Arabistan vize başvuru işlemi yapılmaz. 35 yaşın altındaki bekar bayanların Arabistan vize başvuruları kabul edilmemektedir. Ancak Suudi Arabistan’a ticari bir sebeple gidecek olan 35 yaşın altındaki iş kadınları Dışişleri Bakanlığı’ndan çıkmış olan davetiye ile gidebilir. Aynı zamanda eşinin veya akrabalarının eşliğinde vize alabilmektedirler.

50 yaşın üzerindeki yabancılara Suudi Arabistan çalışma vizesi verilmemektedir.  Yabancı şirketlerin temsilcilerine, yatırımcılara, iş adamlarına ticari amaçla Arabistan vizesi verilmektedir. Suudi Arabistan vize işlemleri için başvuru formu, tam ve okunaklı bir biçimde doldurulmalı, seyahati destekleyen evraklarla uyumlu olması gerekmektedir. Arabistan vizesi başvuru formu İngilizce ve Türkçe olarak iki farklı dilde de doldurulmalıdır.

Suudi Arabistan’a kısa süreli seyahatler için vize başvuruları, konsolosluk vize başvuruları için yetkilendirilmiş turizm acenteleri ve Suudi Arabistan vize başvuru işlemlerini kabul eden vize danışma merkezleri tarafından yapılabilmektedir. UDK Dil Kursu, Suudi Arabistan departmanı Arabistan vize başvurunuzu en kısa sürede almanız için danışmanlık hizmeti vermektedir.

Suudi Arabistan Devleti, T.C. Pasaport hamili tüm kişileri vize prosedürüne tabi tutmaktadır. Suudi Arabistan’a seyahat edecek Türk vatandaşlarının, bu ülkeye seyahatleri öncesinde Suudi Arabistan Konsolosluğu temsilciliklerine vize başvurusunda bulunmaları gerekir.

Suudi Arabistan Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

UDK Dil Kursu Suudi Arabistan sayfasında yer alan seyahat amacınıza uygun kategorideki butonu tıklayarak ayrıntılı bilgiye ve gerekli evrak listesine ulaşabilirsiniz. Ancak Suudi Arabistan vizesi için gerekli olan evraklar Suudi Arabistan Konsolosluğunun insiyatifinde değişebilmektedir. Güncel evrakları, vize prosedürünü öğrenmek ve doğru evraklarla doğru başvuru yapmak için Suudi Arabistan UDK Dil Kursu temsilcilerimizi arayın. Mesleki ve sosyal durumunuza uygun Suudi Arabistan vize evrak listesini müşteri temsilcimizden talep edebilirsiniz. Temsilcilerimizi size göndereceği bilgilendirme e-mail’ini dikkatli bir şekilde okuyun ve evraklarınızı UDK Dil Kursune gönderin. 

Başvurunuzun önceliklerini belirlemek ve sorunsuz bir başvuruyu gerçekleştirmek için UDK Dil Kursu Suudi Arabistan Bölümü temsilcimizle iletişime geçebilirsiniz. Suudi Arabistan vizesi sayfamızda Vize İşlemleri bölümü altında kategorilere ayrılmış gerekli evrak listelerini görebilirsiniz. Ayrıca evrkalara dair ilgili formlara yine sayafmızda yer alan Form ve Dilekçe bölümünden ulaşabilirsiniz.

Suudi Arabistan Vize Başvurumu Seyahat Amacıma Göre Nasıl Yaparım?

Suudi Arabistan vizesi başvurusu için seyahat amacınızın belirlemenize gerekmektedir. Ziyaret etmekte olduğunuz UDK Dil Kursu Suudi Arabistan sayfasında yer alan Vize İşlemleri bölümü size bu konuda yardımcı olacaktır. Ancak vize prosedürü hakkında detaylı bilgi için ve Suudi Arabistan vizesi için süratle vize müracaatı yapmanızı gerektiren acil durumlar için UDK Dil Kursu temsilcileri ile irtibat kurun. 

Suudi Arabistan vize başvurusu yapabilmek için ilk önce seyahat amacınıza uygun vize türünü belirlemeniz gerekmektedir. Suudi Arabistan vize başvurusunun işleme alınabilmesi için Suudi Arabistan’dan kişinin ismine düzenlenmiş davetiye mecburidir. Suudi Arabistan vize işlemleri için davetiye vize işlemlerinin en önemli bölümünü oluşturmaktadır. 

Çok girişli Suudi Arabistan vizesi ülkeden alınacak davetiye belgesine göre belirlenmektedir. Davetiye belgesinin içeriği kişinin hangi tür Suudi Arabistan vizesi alacağını belirleyecek olan unsurdur. Suudi Arabistan çok girişli vize alabilmek Suudi Arabistan’dan gönderilecek davetiyeye bağlıdır. Çok girişli Suudi Arabistan vize 3’e ayrılmaktadır.

  • 3 ay içerisinde tek girişli 30 gün geçerliliği olan Suudi Arabistan vizesi
  • 6 ay içerisinde çok girişli 30 gün geçerliliği olan Suudi Arabistan vizesi
  • 1 yıllık çok girişli 30 gün geçerliliği olan Suudi Arabistan vizesi
  • 2 yıllık çok girişli 30 gün geçerliliği olan Suudi Arabistan vizesi

Suudi Arabistan Vize Ücreti

Suudi Arabistan vize ücreti Suudi Arabistan Konsolosluğu tarafından belirlenmektedir. Vize ücreti Suudi Arabistan’a yapılacak seyahatin amacına göre yani Suudi Arabistan aile ziyaret vizesi, ticari vize, Umre vizesi, çalışma vizesi ve işçi vizesi kategorilerine göre güncellenebilmektedir.

Suudi Arabistan Vize ücretleri konsolosluk harç bedelleri, barkod ücreti, seyahat sağlık sigortası ve UDK Dil Kursu koordinasyon bedellerini kapsar. Suudi Arabistan çalışma vizesi, işçi vizesi, aile ziyareti vizesi, ve ticari vize başvuru prosedürleri birbirinden farklı olduğundan vize ücreti farklılık gösterir. Umre vizesi de bütün bu vize türleri içinde özel bir kategoridir. Aile ziyareti, ticari veya çalışma vizelerine başvurularda olduğundan daha farklı, özellikle bayanlara özel evrak türleri söz konusudur. Seyahat amacına uygun olmayan vize kullanımlarının cezai yaptırımları olabilmektedir.