İçeriğe geç

İletişim

İrlanda Ticari Vize

İrlanda Ticari Vize aşağıda belirtilen koşullarda ve kısa süreliğine (90 güne kadar) ticari amaçlı olarak İrlanda’yı ziyaret etmenizi sağlayan veya en fazla 14 güne kadar İrlanda’da çalışmanızı sağlayan vize türüdür. İrlanda kısa süreli ticari vize İrlanda C vizesi olarak da bilinmektedir.

İrlanda ticari vizesi ile 90 gün boyunca İrlanda’da kalabilir ve ticari faaliyetler gerçekleştirebilirsiniz. Ticari faaliyetler:

 • İş toplantılarına katılmak
 • İş anlaşmaları veya sözleşmeleri için görüşmeler yapmak veya imzalamak
 • 14 gün veya daha kısa bir süre için çalışmak

İrlanda Ticari Vizesi ile bunları yapamazsınız:

 • 15 gün ve daha fazla süre ile ücretli ya da ücretsiz herhangi bir işte çalışamazsınız
 • Kamu tarafından finanse edilen herhangi bir hizmetten yararlanamazsınız (örneğin İrlanda kamu hastanelerinden ücretsiz sağlık hizmeti alamazsınız)

İrlanda ticari vize başvurusunda bulunmak için UDK Dil Kursu çağrı merkezini arayarak vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz. Ayrıca vize@udk.com.tr e-posta adresine göndereceğiniz bir e-posta ile başvuru işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

İrlanda’da 14 gün veya daha kısa süreli çalışma ile ilgili kurallar

 • İrlanda’da yapacağınız iş 14 gün veya daha kısa sürecekse (yani iki takvim haftası) İrlanda ticari vizesi için başvuru yapabilirsiniz.
 • İrlanda ticari vize başvurunuz kabul edilirse, İrlanda’ya vardığınızda sınır kontrolünde çalışma izninizi talep etmeniz gerekmektedir. Bunun için İrlanda’da çalışacağınız yerle yaptığınız sözleşmenin orijinalini yanınızda taşımanız gerekmektedir.
 • Çalışmanız 14 günlük bir süre içinde başlamalı ve sona ermelidir. Örneğin, İrlanda’ya gittiğinizde 7 gün boyunca çalışacak, 10 gün çalışmayı bırakacak ve sonra tekrar 7 gün boyunca çalışacaksanız, bu planda çalışmanız 14 günlük süre içinde sonlanmayacağı için atipik çalışma programı hazırlayarak kısa süreli çalışma vizesi başvurusu yapmanız gerekecektir.
 • İrlanda ticari vizesi ile 90 gün boyunca İrlanda’da kalabilirsiniz ancak 90 gün içinde bir defadan fazla 14 günlük kısa süreli çalışma yapamazsınız. Örneğin vizeniz çoklu giriş olarak verildiyse İrlanda’ya giderek 14 gün boyunca çalışabilirsiniz. Daha sonra İrlanda’dan ayrılıp 1 ay sonra tekrar İrlanda’ya girdiğinizde yeniden 14 günlük bir çalışma yapamazsınız. Böyle bir durumda atipik çalışma programı hazırlayarak kısa süreli çalışma vizesi için başvuru yapmanız gerekecektir.

Not: İrlanda ticari vizesi için yaptığınız başvuru kabul edilmiş olsa bile vizenizin onaylanmış olması kesin olarak İrlanda’ya girebileceğiniz anlamına gelmemektedir. İrlanda’ya gittiğinizde sınır kontrolündeki görevli ülkeye girip giremeyeceğinizle ilgili karar verme yetkisine sahiptir.

İrlanda ticari vizesi için her bir aile üyesi ayrı ayrı başvuru yapmalıdır. Her birey için ayrı ayrı form doldurulmalı ve başvurusu ayrı olarak tamamlanmalıdır. 18 yaşın altındaki çocukların başvuruları anne – baba ya da yasal temsilcilerinin izni ile ve anne – baba ya da yasal temsilcileri tarafından yapılmalıdır.

İrlanda ticari vize başvurunuz tamamlandıktan sonra İrlanda Konsolosluğu başvurunuz hakkında olumlu ya da olumsuz bir karar verecektir. Başvurunuzun kabul edilerek vizenizin onaylanması durumunda vizeniz pasaportunuza basılacak ve pasaportunuz tarafınıza iade edilecektir. Başvuru sürecinizin tamamlanması 15 ila 21 gün sürmektedir. Bu süreler her zaman İrlanda Konsolosluğu tarafından değiştirilebilir.

Vize başvurunuzu yaparken İrlanda Konsolosluğu’nu yanıltıcı bilgiler ve doğruyu yansıtmayan belgeler kullanmayınız. Bu tip durumlar tespit edildiğinde başvurunuz reddedilebilir. Ayrıca herhangi bir itiraz hakkınız olmadan 5 yıl boyunca İrlanda vizesi almanız yasaklanabilir.

İngiltere vizesi ile İrlanda’ya gidebilir miyim?

Geçerli bir İngiltere vizeniz varsa ve İrlanda’nın bu uygulamayı onayladığı ülkelerden birinin vatandaşıysanız, ayrıca İrlanda vizesi almanıza gerek kalmadan bazı şartlar altında İngiltere vizenizle İrlanda’ya gidebilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için bu uygulama geçerlidir.

Uygulamadan yararlanabilmeniz için geçerli İngiltere vizenizle İngiltere topraklarına yasal olarak giriş yapmış olmanız gerekmektedir. Daha sonra vizenizin süresi boyunca geçerliliğini yitirmediği sürece İrlanda topraklarına giriş yapabilirsiniz. Bu programın karşılıklı olmadığını unutmayınız. Geçerli bir İrlanda vizesi sahibi olarak, ilk önce İrlanda topraklarına giriş yapmış olsanız bile İngiltere topraklarına giremezsiniz. Bunun için mutlaka bir İngiltere vizesine sahip olmanız gerekmektedir.

İrlanda Ticari Vizesi başvurusu için gerekli evrakların özellikleri:

 • Tüm belgeler orijinal olmalıdır, fotokopiler belirtildiği yerler haricinde kabul edilmemektedir.
 • Davet mektupları orijinal olmalıdır. İrlanda’daki firmadan alınan mektuplar, antetli kağıda alınmalı ve organizasyona ait şu bilgileri içermelidir:
 • Tam ismi
 • Tam posta adresi
 • Telefon numarası
 • İnternet adresi
 • E-posta adresi (Yahoo ve Hotmail e-posta adresleri kabul edilmemektedir)
 • İrtibat kurulacak kişinin adı – soyadı ve unvanı / pozisyonu
 • Yetkili bir temsilcinin ıslak imzası (elektronik imza kabul edilmemektedir)
 • Belgeler tercüme edilmelidir. İngilizce olmayan herhangi bir belgenin tam İngilizce tercümesini yaptırmanız gerekmektedir. Hem orijinal belgeler hem de onaylı çeviriler başvuru evraklarınıza eklenmektedir.
 • Evlilik, doğum veya ölüm belgeleri gibi belgeler size iade edilecektir.
 • Banka dekontları veya davetiye mektupları gibi diğer belgeler iade edilmemektedir.
 • İade edilmesini istediğiniz belgeler varsa başvurunuzla birlikte bir liste yapabilirsiniz. Başvurunuz işleme koyulduktan sonra İrlanda Konsolosluğu belgelerinizi geri gönderecektir. Aksi takdirde kendi kayıtlarınız için saklamak istediğiniz herhangi bir belge varsa fotokopisini çekerek saklamanız gerekmektedir.

Sizden istenen tüm belgeleri eksiksiz olarak hazırlamazsanız başvurunuz reddedilebilir. Gerekli tüm evrakları hazırlamış olsanız bile vizenizin onaylanacağına dair bir garanti bulunmamaktadır. Vizenizle ilgili karar verme yetkisi tamamen İrlanda Konsolosluğu’na aittir.

Başvuru evraklarınızın arasında bulunması gereken vize talep yazısında İrlanda’yı neden ziyaret etmek istediğinizi açıklamalısınız. Yazı, ıslak imzalı olmalı ve tarih içermelidir. Ayrıca tam adınızla birlikte posta adresiniz, İrlanda’ya gideceğiniz ve ülkeden ayrılacağınız tarih de yer almalıdır. Yazıda ayrıca taahhüt etmeniz gereken bazı durumlar da olmalıdır. Vizenizin koşullarına tam olarak uyacağınızı ve İrlanda’da kamu tarafından finanse edilen hizmetleri (örneğin bir kamu hastanesinden sağlık hizmeti almak gibi) yararlanmayacağınıza dair taahhüt verdiğinizi yazmış olmalısınız. Ayrıca vizenizin süresi dolmadan önce İrlanda’yı terk edeceğinizi mutlaka belirtmiş olmalısınız.

İrlanda Ticari vizesi başvurusu yapabilmeniz için İrlanda’daki bir şirket, kuruluş ya da firmadan davetiye mektubu almanız gerekmektedir.

İrlanda’daki firmadan alacağınız ve başvuru evraklarınıza ekleyeceğiniz davetiye mektubunda şunlar bulunmalıdır:

 • İrlanda’daki firmanın sizi İrlanda’ya davet etmesinin nedeni
 • Çalışacağınız veya iş görüşmeleri yapmayı planladığınız tarihler
 • İrlanda’daki firma ile aranızdaki mevcut bir ilişkinin kanıtı, örneğin, firma ile yaptığınız ve ziyaretinizle ilgili iletişimlerinizin kopyaları (çıktısı alınmış e-postalar veya mektuplar)

Firma, İrlanda seyahatinizin masraflarına katkıda bulunacaksa konuyla ilgili olarak ayrıca açıklayıcı bir yazı yazmalıdır. Açıklamada, firmanın ziyaret masraflarınızın tümünü ya da bir kısmını karşılayacağını veya seyahatinizin hiçbir masrafını karşılamayacağını belirtmesi gerekmektedir.

İrlanda’daki firma seyahatinizin tümünü veya bir kısmını karşılayacaksa karşılayacağı bölümleri örneğin uçak bileti, konaklama, vb. belirtmelidir.

İrlanda’da birden fazla firma ile görüşmeye ya da çalışma yapmaya niyetli iseniz, her bir firmadan ayrı bir davet mektubu almalısınız.

İrlanda ticari vizesi ile İrlanda’da gerçekleştireceğiniz faaliyetleri belirten bir plan hazırlamanız ve başvuru evraklarınızın arasına eklemeniz gerekmektedir. Konaklayacağınız yerle ilgili konaklama bilgileri (oteller, misafirhaneler, pansiyonlar, AirBnB, kamp alanları veya ücretsiz konaklama durumu varsa) rezervasyon detayları (e-posta çıktısı vb.) başvuru evraklarınızın arasında mutlaka yer almalıdır. Rezervasyon bilgilerinizde kalmayı planladığınız yerde ne kadar kalacağınıza dair giriş ve çıkış tarihleri belirtilmiş olmalıdır.

İrlanda ticari vizesi için yaptığınız başvuru onaylanır ve İrlanda Konsolosluğu vizenizi onaylarsa, İrlanda’ya seyahat etmeden önce seyahat ve sağlık sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Sigortanızı yaptırmadığınız sürece İrlanda’ya girişinize izin verilmeyecektir. Bazı durumlarda İrlanda Konsolosluğu vizenizle ilgili bir karar vermeden önce sizden seyahat veya sağlık sigortası talep edebilir. Bu durumda sigortanızı yaptırıp konsolosluğa iletmeniz gerekecektir.

18 yaşın altındaki çocuklar için İrlanda vizesi başvurusu yapılacaksa anne – baba ya da yasal temsilcileri öncelikle izin vermeli ve çocukların başvurularını ebeveyn / yasal temsilci gerçekleştirmelidir. Tüm çocuklar için ayrı ayrı form doldurulmalı ve evrak hazırlanmalıdır. Ebeveynler ve çocuklar birlikte seyahat edecekse İrlanda’daki faaliyet planları aynı olduğu sürece ortak başvuru mektubu, tatil planı ya da finans planı belgeleri fotokopi alınarak kullanılabilir. Çocuklar ebeveynlerinden farklı faaliyetler gerçekleştireceklerse mutlaka ayrı evrak hazırlanmalıdır. Birden fazla çocuk söz konusu ise her çocuk ayrı değerlendirilmeli ve ayrı ayrı form / evrak hazırlığı yapılmalıdır. Çocukların İrlanda’yı seyahat amaçları aynı ise ortak evraklar fotokopi alınarak kullanılabilir. Faaliyetler farklı ise mutlaka her çocuk için ayrı ayrı evrak hazırlamanız gerektiğini unutmayınız.

Hem annesi hem de babası ile veya tüm yasal temsilcileriyle birlikte İrlanda’ya seyahat edecek olan çocukların yanlarında orijinal doğum belgeleri ile diğer başvuru belgelerini bulundurmaları İrlanda’ya giriş yapabilmeleri için gerekli olmaktadır. Anne – babadan yalnızca biri veya birden fazla yasal temsilci varsa yalnızca biriyle seyahat eden çocuklar ayrıca çocuğun diğer ebeveyni / yasal temsilcisi tarafından imzalanmış onay mektubunun orijinali ve diğer ebeveyn / yasal temsilcinin pasaportunun veya T.C. Nüfus Cüzdanı / Kimlik kartının fotokopisini de seyahat sırasında yanlarında taşımak zorundadır. Birden fazla çocuk söz konusu ise bu belgeler her çocuk için ayrı ayrı olarak hazırlanmak zorundadır.

Çocuk, anne – babası veya yasal temsilcisi olmayan biriyle seyahat ediyorsa hem anne hem baba ya da yasal temsilcisi varsa yasal temsilcisi tarafından imzalanmış bir izin mektubunu seyahat için gerekli diğer evraklarının yanında bulundurmalıdır. Çocuk, 18 yaşın üzerindeki bir aile üyesiyle seyahat ediyor olsa bile (18 yaşından büyük erkek kardeş ya da kız kardeş gibi) mutlaka anne ve babadan izin mektubu alınması gerekmektedir. Çocuk yanında herhangi bir yetişkin olmadan yalnız olarak İrlanda’ya seyahat edecekse yine hem anneden hem de babadan alınmış izin mektubunu seyahati sırasında yanında taşımak zorundadır. Ebeveynlerinden biri vefat etmiş olan çocukların ayrıca orijinal ölüm belgesini seyahat sırasında yanlarında bulundurması gerekmektedir. Anne babası boşanmış bir çocuk İrlanda’ya seyahat edecekse velayet hakkını elinde tutan ebeveynin mahkeme kararı seyahat sırasında çocuğun yanında bulundurulmalıdır.

İrlanda vizesi için gerekli evraklar

 • T.C. Nüfus Cüzdanı / Kimlik fotokopisi
 • Talep edilen vizenin bitiş tarihinden itibaren olmak üzere 6 ay geçerli pasaport. Eğer 6 aydan daha uzun süreli İrlanda vizesi alacaksanız talep edilen vizenin bitiş tarihinden itibaren olmak üzere 12 ay geçerli pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (Güncel olmalıdır ve arka fon beyaz çekilmelidir)
 • İngilizce olarak tam tercümesi yapılmış Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Belgesi (İrlanda’ya aile ziyaretine gidilecekse davet eden kişi ile akrabalık ilişkisini kanıtlayan belge mutlaka orijinal olmalıdır)

Sizi İrlanda’ya biri davet ettiyse davet eden kişinin hazırlaması gerekenler:

 • İrlanda’ya sizi davet eden kişiden alınmış davet mektubu (Konaklama sürenizin, vize şartlarına uyacağınızın, İrlanda’da sığınmacı olarak kalmayacağınızın ve seyahatinizin bitiminde İrlanda’yı terk edeceğinizin belirtilmesi gerekmektedir)
 • Sizi İrlanda’ya davet eden kişiye ait güncel bir fatura (Elektrik, su veya doğalgaz)         
 • Sizi İrlanda’ya davet eden kişiyle nasıl tanıştığınızı ya da akrabalık ilişkinizin ne olduğunu kanıtlayan belgeler (doğum belgesi, evlilik belgesi, fotoğraf vs.)
 • Davetiyeyi hazırlayan kişi İrlanda vatandaşı ise, pasaportunun fotokopisi veya vatandaşlığını kanıtlayan diğer evraklar. Kişi İrlanda vatandaşı değil ise İrlanda oturum belgesinin fotokopisi, GNIB kartının fotokopisi ve pasaportunun ilk sayfası ile İrlanda vizesinin ve göçmenlik mührünün bulunduğu sayfanın fotokopisi
 • Eğer sizi İrlanda’ya davet eden kişi masrafları üstleniyorsa, davet eden kişinin son 6 aylık detaylı banka hesap özeti.

İrlanda’ya davet eden firmadan istenilenler:

 • İrlanda’daki firma tarafından yazılacak, ziyaretinizin amacını, gidiş ve dönüş tarihlerinizi ve seyahatinizin masraflarının kim tarafından karşılanacağının ve tüm iletişim bilgilerinin yer aldığı onay yazısı.
 • Ayrıca İrlanda’daki firma ile aranızdaki bağları kanıtlayan belgeler

Şirket Evrakları:

 • Şirketin başlıklı kâğıdına İngilizce olarak yazılmış Vize Talep Dilekçesi (Konsolosluğa hitaben yazılması gerekmektedir. Ayrıca başvuranın şirketteki pozisyonu, gidiş ve dönüş tarihi belirtilmeli ve dilekçenin orijinali sunulmalıdır.)
 • Güncel ve İngilizce hazırlanmış Şirket Faaliyet Belgesi
 • Ticaret Sicil Gazetesinden fotokopi
 • Şirketin İmza Sirkülerinden fotokopi
 • Güncel Tarihli Vergi Levhasından fotokopi
 • Gelir gösteren belgeler:
 1. E-devlet şifresi ile web üzerinden alabileceğiniz SGK (4a) QR Barkodlu Hizmet Dökümü
 2. En az 14.000 TL bakiyeli, Şahsi Vadesiz Banka Hesap Cüzdanı veya Vadesiz Banka Hesap Dökümü (Dökümler son 6 aya ait olmalı ayrıca kaşelenmiş ve imzalanmış olarak alınmalıdır. Hesap dökümlerine imza atan banka yetkilisinin imza sirküleri de alınarak hesap dökümleriyle birlikte sunulmalıdır)
 3. Varsa Kira gelirlerine dair belgeler, Tapu ve Araç Ruhsatı fotokopileri