İçeriğe geç

İletişim

İtalya Ticari Vize

İtalya Ticari Vizesi için gerekli olan evraklar kişisel, finansal ve mesleki evraklardan oluşmaktadır. Kişisel evrakları her başvuru sahibinin şahsen hazırlaması gerekirken, mesleki evraklar ise her meslek grubuna göre farklılık göstermektedir. UDK Dil Kursu, İtalya vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak Türkiye’nin her şehrinden yapılacak başvurular için doğru evrakları toparlama, form doldurma, dilekçe hazırlama ve randevu alma desteği verir. UDK Dil Kursu’nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir. İtalya Ticari vizesi için gerekli vize evrakları (kişisel, mesleki, finansal) başvuran durumuna göre ve döneme göre değişebilmektedir.

İtalya Ticari Vizesi Başvurusu

İtalya Schengen Vize başvuruları Pandemi sonrası direkt olarak Konsolosluğa gerçekleştirilemezken başvuru merkezleri veya akredite seyahat acenteleri üzerinde başvuru hizmeti alabilirsiniz.

İtalya Ticari Vizebaşvuru evraklarınızın güncel tarihli olması zorunludur. Eksik evraklarla yapılacak vize başvurularınız olumsuz değerlendirilebilir. Vize uyum koşullarını eksiksiz olarak tamamlamanızı tavsiye ediyoruz. Başvuru işlemlerinizin sorunsuz bir şekilde tamamlanması vize alışınızı garanti etmemektedir. İtalya Vize başvuruları hakkında verilecek kararlar İtalya Konsolosluğunun insiyatifi altındadır.

İtalya Vizesibaşvurularında bölge sınırlaması bulunmaktadır.  İstanbul, Edirne, Sakarya, Tekirdağ Amasya, Ardahan, Artvin, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Çorum, Düzce, Erzurum, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Karabük, Kastamonu, Kırklareli, Ordu, , Samsun, Sinop, Sivas, , Yalova, Yozgat, Zonguldak  illerinden yapılacak İtalya Ticari vize başvuruları İtalya İstanbul Başkonsolosluğu tarafından değerlendirilerek sonuçlandırılır.

Ankara, Bolu, Çankırı, Eskişehir, Kırşehir, Kırıkkale, Kütahya, Nevşehir, illerinden yapılan İtalya vize başvuruları İtalya Ankara Konsolosluğu tarafından değerlendirilir. Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bingöl, Bitlis, Burdur, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hakkari, Hatay, İçel, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Karaman, Kayseri, Kilis, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Muğla, Muş, Niğde, Osmaniye, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Uşak, Van illerinden yapılan başvuruların kararı İtalya vizesi İzmir Konsolosluğunun inisiyatifindedir. İtalya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği İtalya vize başvurularını akredite vize ve seyahat acenteleri üzerinden kabul etmektedir. Ancak İtalya Ticari vizesinin sonuçlanmasındaki tek yetkili kurum, ikamet ettiğiniz şehri görev alanı içinde bulunduran İtalya Konsolosluğu ve İtalya Büyükelçiliği’dir.

İtalya seyahatinde aşı zorunluluğu bulunmamaktadır, fakat seyahatten 72 saat önce PCR testi olma zorunluluğu bulunmaktadır.

Seyahatiniz 120’den fazla ise  İtalya topraklarına giriş yaptıktan sonra 10 günlük karantina sürecine girmeniz zorunludur.

120 saat (5 gün) altında planlanan seyahatler için İtalya Konsolosluğu karantina zorunluluğu istememektedir.

Karantina sürecini asıl seyahatinizden 10 gün önce gerçekleştireceğiniz için karantina süreci kadar otel ya da konaklamayı sunmanız (karantinayı nerede geçireceğinizi belgelemeniz)istenmektedir.

Başvuru koşulları aşağıdaki gibidir;

İş seyahati-ihtiyacı, Aciliyet belirten durumlar, Sağlık ihtiyaçları, çalışma ihtiyaçları, Kendi evine veya beraber yaşamasa bile, belgelenebilir ve istikrarlı sevgi ilişkisi olan bir bireye dönmesi.

İtalya Ticari Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • İtalya Schengen Başvuru formu
 • Pasaport (yurda dönüş sonrası 3 ay daha geçerliliği olmalıdır)
 • Biyometrik fotoğraf (tüm yüzün görünür olması, gözlüksüz ve 6 aydan eski olmamalı)
 •  Seyahat sağlık sigortası (seyahatten önce ve sonra olacak halde düzenlenmiş olmalı ıslak imza ve kaşeli olması gerekli)
 •  Ulaşım rezervasyonu (uçak rezervasyonu ya da araçla seyahat edilecekse araç bilgileri)
 •  Davetiye (İtalya’da ilgili kurumdan gelmiş olmalı imzalayan kurum yetkilisinin imza örneği sunulmalıdır)
 • Davetiyenizde konaklama bulunmuyorsa konaklama bilgilerinizi sunmanız gerekmektedir.
 • Visura Camerale mecburi olmamakla birlikte dosyada bulunması artı bir durumdur.
 • Şirket yazısı ( çalışan ya da işveren fark etmeksizin İngilizce olarak hazırlanmalı)
 • İmza sirküleri
 • E-imzalı ya da orijinal Faaliyet belgesi
 • Vergi levhası
 • Ticari Sicil Gazetesi

Çalışan başvurularında yukarıdaki evraklara ek olarak

 • İşe Giriş Bildirgesi
 • 4A Hizmet Dökümü
 • 3 Aylık Maaş bordrosu
 • Çalışan ve işveren fark etmeksizin Türkiye’deki kuruma ait 3 aylık bakiyeli banka dökümü
 • Varsa ek gelir belgelerinizi sunabilirsiniz (tapu kira sözleşmesi gibi)
 • Güncel pasaportunuzun fotokopileri

*Kişinin bulunduğu duruma göre ek olarak hazırlaması gereken belgelere UDK Dil Kursu ofisleriyle iletişim kurarak ulaşabilirsiniz.

İtalya’da Fuar alanında Stand kuracaklar için ek evraklar;

 • Fuar sözleşmesi
 • Ödeme dekontu
 • Stand kurulacak alanın krokisi

Yukarıda bulunan evraklar İtalya’da Stand kuracak şirketlerden istenen evraklardır.

İtalya’da fuar gezme amaçlı seyahat edecekler;

 • Fuar giriş kartı
 • Fuarda katılımcı olan şirketten- kurumdan gönderilmiş ticari davetiye ve davetiyeyi imzalayan kişinin imza örneği

Yukarıda bulunan iki belge fuar ziyareti yapacak kişilerden istenen belgelerdir işveren-  çalışan durumunuza göre evraklarınızı eksiksiz ve güncel hazırlamanız büyük önem arz etmektedir.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya Konsolosluğu, İtalya Schengen vizesini başvuru yapıldıktan sonra 3 ila 15 iş günü arasında değişen süre aralığında sonuçlandırmaktadır. Söz konusu süreler ön görülen sürelerdir ve Konsolosluk çalışma programına göre uzayabilmektedir. Türkiye ikamet iznine sahip yabancı uyruklu kişilerin vize başvuruları yukarda belirtilen ön görülen işlem sonuçlanma sürelerine dâhil değildir. İtalya Konsolosluğunun yoğunluğu ve tatil günleri de (bayram ve kutlamadan dolayı kapalı olduğu günler) çıkış süresini etkilemektedir. Ayrıca konsolosluk bazı durumlarda başvuru sahibinden ek evrak talebinde bulunabilir bu durum ek süre gerektirebilir. Bu sebepten sunduğunuz vize evraklarının tam ve eksiksiz olduğundan ve eksik evrak talebi durumlarda hazırlıklı olduğunuzdan emin olunuz. Yabancı pasaporta sahip kişilerin işlemleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına göre daha uzun sürede sonuçlanacaktır. Azerbaycan pasaportuna sahip kişilerin İtalya vize başvuruları ise diğer yabancı ülke vatandaşlarına oranla daha kısa sürede sonuçlanabilmektedir.

UDK Dil Kursu sizin adınıza İtalya vize işlemlerinizin takibinde yetkin bir kurumdur. Müşteri temsilcilerimize sol menüde şehirlere göre düzenlenen iletişim bilgilerinden ulaşabilirsiniz.

İtalya Ticari Vizesi UDK Dil Kursu Aracılığıyla Nasıl Alınır?

1. Adım – Müşteri Temsilcilerimizi arayınız.

UDK Dil Kursu – İtalya Vize Departmanı Müşteri Temsilcilerimizi arayarak Yetkililerimizden, durumunuza uygun olarak hazırlanacak evrak listesini içeren bilgi mailini talep ediniz. Yetkililerimizin, size yönlendirdiği sorulara verecek olduğunuz doğru yanıtlar doğru vize kategorisine başvuru yapmanızı sağlayacak ve vize başvuru işlemleri süresince yaşanabilecek olumsuz durumları engelleyecektir.

2. Adım – Bilgi Mailinde bulunan evrakları hazırlayınız.

UDK Dil Kursu – İtalya Vize Departmanı yetkililerimizin, tarafınıza yönlendirmiş olduğu bilgi mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyanızı tamamlayın.

Unutmayın!Eksik ve hatalı belgelerle yapılacak başvurular vize işlem sürenizin uzamasına hatta vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Konsolosluk vize bölümünce yeni ek evrak talep edilebilir. Bu evrakları tamamlanması zorunludur.

3. Adım – Evraklarınızı Kargo yapın.

UDK Dil Kursu – İtalya Vize Departmanı tarafından durumunuza uygun olarak yönlendirilmiş bilgi mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek size en yakın Şubemize kargo yapın. Kargonuzun takip numarasını talep ediniz. Kargonuzun tarafımıza ulaşması sonrası yetkililerimiz tarafından bilgilendirileceksiniz. Kargo ve Kurye hizmeti masrafları başvuru sahibi tarafından karşılanmaktadır.

4. Adım – Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında bilgilendirme

UDK Dil Kursu – İtalya Vize Departmanı, başvuru dosyanızı inceledikten sonra tarafınıza bir bilgi maili yönlendirecektir. Yönlendirilmiş olan mailde varsa eksik veya hatalı evraklarınız paylaşılacaktır. Eksik evrakı bulunmayan başvuru sahipleri ise randevu tarih ve saati hususunda bilgilendirilecek ve onayınız alınacaktır.

5. Adım – Biyometri bilgi beyanı

UDK Dil Kursu – İtalya Vize Departmanı 2017 / 2018 yılında herhangi bir Schengen üye ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış vize başvuru sahiplerini biyometrik bilgilerini Parmak izi merkezinde beyan etmek üzere davet edecektir. UDK Dil Kursu yetkilileri biyometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık gerçekleştirecek ve sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır.

Lütfen Dikkat! Pasaportunda son 5 yıl içinde alınmış Schengen vizesine ‘’VİS’’ notu düşülmüş yolcularımızın istisnai durumlar dışında şahsen gelmesine gerek yoktur.

6. Adım – Pasaport teslimi

UDK Dil Kursu – İtalya Vize Departmanı, biyometrik bilgilerin beyan etmiş veya biyometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan yolcularının işlem sürecini tamamen kontrolü altında tutmaktadır. İtalya Ticari Vize başvuru işlemleri 3 ila 15 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanmaktadır. Bu süre ön görülen bir süredir. Yabancı pasaport sahiplerinin uzun işlem sürelerini, Konsolosluk resmi tatil günlerini ve Konsolosluğun işlem değerlendirme ek sürelerini kapsamayacaktır. Tüm işlem süreleri yetkililerimiz tarafından kontrol edilecektir. Pasaportların teslimatı ise başvuru sahiplerinin talep ettiği üzere kargo veya şahsen teslimatla olacaktır.