İçeriğe geç

İletişim

Norveç Ticari Vize

Norveç Schengen vizesi evrakları güncel koşullara göre değişiklik gösterebilmektedir. UDK Dil Kursu temsilcilerimizi arayarak Norveç Ticari Vizesi güncel evrak listesi isteyiniz. Norveç ticari vize güncel evrak listesi e-posta adresinize gönderilecektir. Doğru evraklarla eksiksiz bir vize başvurusu yapmak için lütfen temsilcilerimizi arayın.

Norveç ticari vize başvurularında davetiye, şirket yazısı, şirket izin ve görev yazıları ve şahsi ve kurumsal dilekçelerin İngilizce olması koşulu vardır. Evrakların hangi dilde olması gerektiği, hangilerinin orijinal hangilerinin fotopi olarak kabul edildiğine dair güncel bilgileri Norveç vize departmanı temsilcilerimizi arayarak öğrenin ve başvurunuzu sorun yaşamadan gerçekleştirin. 

Norveç’e seyahat edecek Türk vatandaşlarının seyahatleri öncesinde vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Norveç Konsolosluğu ve Norveç Büyükelçiliği T.C. umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi kişilere vize alma zorunluluğu koyarken, diplomatik, hizmet ve hususi pasaport sahibi kişiler 180 gün içinde 90 günü geçmemek şartıyla vize işlemlerinden muaftırlar.

Norveç Konsolosluğu, Norveç’e ticari amaçlı seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını vize işlemlerine tabi tutmaktadır. Norveç ticari vize talebinde bulunan kişinin Norveç seyahatinin mesleki gerekliliği çalışanı veya sahibi olarak bağlı bulunduğu şirket tarafından onaylanmış bir iş organizasyonuna (kongre, toplantı, fuar, seminer, eğitim amaçlı seminer vb.) dahil olmak üzere seyahat etmeyi planlayan yolcuların başvurduğu vize türüdür. Norveç ticari vize talebinde bulunan kişinin mesleki durumuna göre hazırlayacağı, sahibi veya çalışanı olduğu şirket bilgilerini içeren ek evraklar olabilmektedir. Bu evraklar Norveç konsolosluğu tarafından belirlenmektedir.

Norveç Ticari Vize Başvurusu

Norveç ticari vize başvurusunda bulunan kişinin bağlı olduğu firmanın şirket sahibi tarafından yazacağı İngilizce dilekçede Norveç’e seyahat edecek personelinin şirkette izinli olduğu tarihler ve personelin seyahat sonrasında Türkiye’deki işine devam edeceği belirtmelidir. Bu izin belgesi mahiyetindeki dilekçe kaşeli ve ıslak imzalı olarak hazırlamalıdır.

Şirket sahibiyseniz; Norveç Konsolosluğuna veya Norveç Büyükelçiliğine hitaben şirketin antetli kağıdına hazırlayacağınız İngilizce dilekçe metninde seyahat amacınızı, tarihlerinizi belirtmeyi; kağıdı ıslak imzalı ve kaşelenmiş bir şekilde vize başvuru dosyasına eklemeyi unutmayınız.

Norveç ticari vizesiyle Norveç’te konaklamadan doğrudan Schengen bölgesindeki bir ülkeyi ziyaret edemezsiniz. Seyahatinize Norveç’ten başlamanız ve en uzun konaklamanızı Norveç’de gerçekleştirmeniz gerektiğini hatırlatırız. Schengen ticari vizesinin başka amaçlarla kullanıldığı tespit edildiği taktirde bir sonraki vize başvurularınızın olumsuz sonuçlanma ihtimali vardır. Seyahat amacınız ve seyahat planınızla ilgili olarak UDK Dil Kursu danışmanlarından alacağınız tavsiyeler vizenizin arzu ettiğinizi şekilde çıkmasına pozitif etki eder. Ticari amaçla Norveç’e gerçekleştireceğiniz seyahatinizin devamında diğer Schengen ülkelerini de ziyaret etmeyi planlıyorsanız, diğer ülkelerin rezervasyon bilgileri hakkındaki detayları da başvuru dosyanıza eklemenizi tavsiye ederiz.

Norveç Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda Norveç ticari vize talebinde bulunan kişileri mülakata çağırmaktadır. Norveç ticari vize talebinizi kurumumuz üzerinden gerçekleştirmeniz durumunda Norveç UDK Dil Kursu yetkilimiz mülakat ve randevu sürecinde size eşlik edecek ve gerekli bilgilendirmeleri yapacaktır. Mülakatın olumsuz değerlendirilmesi durumundan kurumumuz sorumlu değildir.

Norveç Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

 • İngilizce Vize Talep Dilekçesi (Şirketin antetli kağıdına, Konsolosluğuna hitaben kaşe ve imzalı)
 • Pasaport. Seyahat sonrası en az 3 ay geçerli.
 • Kimlik Fotokopisi
 • Davetiye (ingilizce, Norveç emniyetinden onaylı, kaşeli imzalı, davet eden firmanın imza ve kaşesi ile birlikte)
 • 1 adet biyometrik fotoğraf (3,5×4,5 cm ölçülerinde, beyaz fon arkalı, güncel)
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Aile ve adres bilgilerini içeren, güncel)
 • Kira gelirleri, Tapu, Araç ruhsatı fotokopileri (Varsa)
 • Gidiş – Dönüş Uçak Bileti ve Otel Rezervasyonu:  (Satın alınmış tercih ediliyor) Ön görülen ulasım aracına ilişkin rezervasyon yada alındığını belirten veya ulaşım aracını belgeleyen kanıtlayıcı belgeler. (Otobüs, Tren, Uçak, Araç, Feribot Vb.) Uçak rezervasyonlarında PNR numarası olması şarttır. 

Norveç Ticari vize Başvuru sahibinin bulunduğu duruma bağlı olarak hazırlaması gereken ek evraklar listesi;

 1. Kişi şirket sahibi ise;
 2. Güncel Şirket Evrakları (orijinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 3. SGK/Bağ-Kur hizmet dökümü
 4. Banka hesap özeti (son 3 aylık, en az 4000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve imza sirküleri ile birlikte)

Kişi şirket çalışanı ise;

 1. Güncel Şirket Evrakları (Orijinal Faaliyet Belgesi, Sicil Gazete, Vergi Levhası, İmza Sirküleri Fotokopileri)
 2. SGK/Bağ-Kur Hizmet Dökümü
 3. Maaş Bordrosu (Son 3 aylık, Islak imza ve kaşeli)
 4. Banka Hesap Özeti (Son 3 aylık, en az 4000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve imza sirküleri)

Norveç Ticari Vize Davetiyesi

Norveç’e ticari bir amaçla seyahat etmeyi planlıyorsanız Norveç’deki şirketten gelecek davet mektubunu başvuru dosyanıza eklemeniz gerekmektedir. Eğer bir şirket çalışanı olarak Norveç ticari vize başvurusunda bulunacaksanız davet mektubuna ek olarak; bağlı bulunduğunuz şirketten temin edeceğiniz antetli kağıda, yurt dışına hangi sebeple seyahat edeceğinizi açık bir şekilde belirttiğiniz metni de Norveç vizesi başvuru dosyanıza eklemeniz gerektiğini hatırlatırız.

Norveç ticari vizesi için başvuruda bulunurken ticari davetiye aldığınız firmayla ilişkileriniz önemlidir. Ticari vize başvurusunda bulunan şahsın şirketi ile aynı iş alanında faaliyet gösteren bir firmadan davetiye alınması önemlidir. Faaliyet alanı farklı bir firmadan davetiye alınıyorsa, firmaların birlikte yaptığı işle ilgili daha açıklayıcı bilgiler sunulması vize başvurusunun olumlu sonuçlanması açısından avantaj sağlar.

Norveç ticari vize davetiyesi İngilizce olarak hazırlanmalıdır. Norveç’te davet eden firma yetkililerinin imza ve kaşesinin yanında,  Norveç’te gidilecek bölgenin polis birimleri tarafından kaşe ve imzalı olması gerekmektedir. 

Norveç Ticari Vize İşlemleri

Pasaportunuz Norveç’ten dönüş tarihinizden sonra en az 6 ay geçerliliğe sahip olmalıdır. Norveç ticari vizesi için başvuru dosyanıza Schengen standartlarında çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğrafınızı da eklemeyi unutmayınız. Bu fotoğrafların önceki Schengen vizelerinde kullanılmamış olması gerekmektedir. Norveç Konsolosluğu güncel biyometrik fotoğraf talep etmektedir. Ayrıca fotoğrafınızın pasaportunuzda kullanılan fotoğrafla aynı olmaması da gerekmektedir. Güncel olmayan fotoğraflarla yapılan başvurularda yeniden fotoğraf talep edilir veya başvurunuz kabul edilmeyebilir.

Norveç ticari vize başvurusu için gereken evraklardan ize başvuru formu, talep dilekçeleri, şirket görev yazısını içeren dilekçenin İngilizce olarak hazırlanması gerekmektedir. 

Norveç ticari vize başvurunuz sonuçlanmadan konaklama ve ulaşım için ödeme yapmak, vize alım sürecinizin uzaması veya seyahat öncesi karşılaşılabileceğiniz olası bir sorunda sizi zor duruma sokabilir. Norveç Konsolosluğu tarafından ek olarak talep edilmediği sürece ulaşım ve konaklamada iadesi bulunmayan ödemelerle ilgili sorunlardan kurumumuzun sorumlu değildir.

Norveç Ticari Vizenin Süresi 

Norveç ticari vizesinin ne süreyle verileceğine karar veren tek yetkili kurum Norveç konsolosluğudur. Uzun süreli Norveç Schengen vizesi için bakılan kriter daha önceki Schengen vize kullanımlarıdır. Schengen vizesi 180 günlük süre zarfında 90 gün Norveç’te kalma hakkı vermektedir. Ticari vize başvurularında seyahatin amacı vizenin süresini de etkileyebilmektedir. Uzun süreli vize talebi şirket yetkilisi tarafından yazılacak olan dilekçe de dile getirilmekle birlikte spesik bir süre için vize talebinde bulunmak vize sonucunu çok fazla etkileyen bir unsur değildir. Norveç’te sürekli iş bağlantısı içinde olunan firma ve daha önceden alınmış Schengen vizelerinin doğru kullanılmış olması sonraki vize başvurularında vize süresine dair sonucu etkileyebilmekle birlikte vize süresi kesinlikle uzun olacağına dair hiçbir garanti yoktur. Ancak doğru evraklarla ve mantıklı sebepler ileri sürülerek yapılacak başvurular sonucu daha avantajlı hale getirebilir. 

Norveç vize başvuru işlemlerinize Norveç’e olan seyahat tarihinizden 1 ay önce başlamanızı tavsiye ederiz. En fazla 3 ay önceden başvuru yapma hakkınız vardır ancak size gönderilen davetiyedeki tarihler Norveç vize başvurularında önem arz edeceğinden ve davetiyenin güncelliğini yitirmemesi açısından seyahat tarihinize 1 ay kala başvuru evraklarınızı teslim etmeniz yerinde olur. Seyahat tarihine 2 haftadan daha kısa bir süre kalmış kişilerin vizelerinin seyahat tarihine yetişememe riski bulunmaktadır.

Norveç Ticari Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Norveç Vizesinin sonucuyla ilgili karar vermeye tek yetkili kurum Norveç Konsolosluğu’dur.
 • Norveç ticari vize kısa süreli bir Schengen vizesidir. Başvuru sahibine Schengen üye ülkelerde maksimum 90 gün konaklama imkânı tanır. İlk Schengen vizesi için başvuru gerçekleştirecek kişilerin 90 gün konaklamalı Schengen vize almaları istisnai durumlar dışında mümkün değildir. Vizeleriniz geçmiş Schengen vizelerinizin doğru kullanım oranlarına göre kademe kademe artacaktır.
 • Norveç ticari vize başvuruları için beyan edilecek davet yazıları bir vize olmayıp sadece vize başvuru işlemleri için kullanılacağı unutulmamalıdır.
 • Norveç ticari vize başvuru işlemleriniz sonuçlanmadan hotel ve uçak bileti  satın alımları yapmamanız yararınıza olacaktır. Norveç vize başvuruları 7 ila 15 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanırken söz konusu süreler; Norveç Konsolosluğu’nun resmi tatil günlerini, yabancı pasaportların uzun sonuçlanma sürelerini ve ön görülen tarihleri dışında ki ek işlem sürelerini kapsamayacağını bilgilerinize sunarız.
 • Norveç Konsolosluğu ihtiyaç duyması halinde vize başvuru sahibinden ek evrak talep etme hakkına sahiptir. Başvurunuzu kurumumuz üzerinden gerçekleştirdiğinizde ek evrak talebi ve benzeri durumlar tarafınıza gerekli bilgilendirmeler temsilcimiz tarafından yapılacaktır.
 • Norveç ticari vize başvuru sürecinizde seyahatinizi ispat eden diğer belgeler de (otel ve uçak rezervasyonu, seyahat sigortası vb.) kurumumuz tarafından tamamlanacaktır. Hazırlamış olduğunuz belgeleri lütfen adresimize ulaştırınız. Evrak teslim alındı bilgisini sizlerle paylaşacağız. Norveç UDK Dil Kursu’nin kargo ve kurye hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. Hizmet ödemeleri başvuru sahibi tarafından karşılanacaktır.
 • Başvuru belgelerini eksiksiz olarak tamamlamış yolcularımızın randevuları uygun olan ilk iş gününe alınacaktır. Randevu saati ve tarihi sizlerin onayına sunulacaktır.
 • Pasaport işlemleri sırasında vermiş olduğunuz parmak izi Norveç Konsolosluğu tarafından tanınmamaktadır. Norveç vize başvurunuzu kurumumuz danışmanlığıyla gerçekleştirmeniz halinde vize başvuru sürecinde Norveç UDK Dil Kursu temsilcimiz parmak izi alımı sırasında size eşlik edecektir.
 • Başvuru belgelerinin tamamlanmış olması, mutlaka vize verileceği anlamına gelmemektedir. Norveç vize başvurularınız hakkında tek karar yetkisi Norveç Konsolosluğu’na aittir. Vize başvurularınızın sonucu ve vize çıkış süresiyle ilgili nihai karar konsolosluk tarafından verilecektir.
 • Norveç ticari vize işlemlerinde otel, uçak rezervasyonları, seyahat sağlık sigortası, dilekçe ve vize başvuru formlarının İngilizce hazırlanması gerektiği unutulmamalıdır. 

 UDK Dil Kursu Aracılığıyla Norveç Ticari Vizenizi Nasıl Alabilirsiniz?

1.Adım – Çağrı Merkezimizi arayınız

UDK Dil Kursu- Norveç Vize Departmanı Çağrı Merkezimizi arayarak temsilcilerimizden  durumunuza uygun olarak hazırlayacakları evrakların içeren bilgi mailini talep ediniz. Çağrı Merkezi yetkililerimize vereceğiniz doğru bilgiler doğru vize kategorisine başvuru yapmanızı sağlayacak ve vize başvuru işlemleri süresince yaşanabilecek olumsuz durumları engelleyecektir.

2. Adım – Bilgi Mailinde bulunan evrakları hazırlayınız

UDK Dil Kursu – Norveç Vize Departmanı Çağrı Merkezi yetkililerimizin tarafınıza yönlendirmiş olduğu bilgi mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyanızı tamamlayın.

Unutmayın! Eksik ve hatalı belgelerle yapılacak vize başvuruları işlem sürenizin uzamasına hatta başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Konsolosluk vize bölümünce yeni ek evrak talep edilebilir. Bu evrakları tamamlanması zorunludur.

3. Adım – Evraklarınızı Kargo yapın

UDK Dil Kursu – Norveç Vize Departmanı tarafından durumunuza yönelik yönlendirilmiş bilgi mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek size en yakın şubemize kargo yapın. Kargo takip numaranızı temin ediniz. Kargonuzun Merkezimize ulaşımı sonrası yetkililerimiz tarafından bilgilendirileceksiniz. Kargo ve kurye hizmeti masrafları başvuru sahibi tarafından karşılanmaktadır.

4. Adım – Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında bilgilendirme

UDK Dil Kursu – Norveç Vize Departmanı, başvuru dosyanızı inceledikten sonra tarafınıza bir bilgi maili yönlendirecektir. Yönlendirilecek olan e-mailde varsa eksik veya hatalı evraklarınız bildirilecek, eksik evrakı bulunmayan başvuru sahipleri ise randevu tarih ve saati hususunda onayları alınacaktır.

5. Adım – Biyometrik bilgi beyanı

UDK Dil Kursu – Norveç Vize Departmanı 2015 / 2016 yılında herhangi bir Schengen Üye Ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış vize başvuru sahiplerini biyometrik bilgilerini parmak izi merkezinde beyan etmek üzere davet edecektir. Yetkililerimiz biyometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık ederek sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır.

Lütfen Dikkat! Pasaportunda bulunan Schengen vizesine ‘VİS’ notu düşülmüş yolcularımızın istisnai durumlar dışında şahsen gelmesine gerek yoktur.

6. Adım – Pasaport teslimi

UDK Dil Kursu –  Norveç Vize Departmanı, biyometrik bilgilerin beyan etmiş veya biyometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan yolcularının işlem sürecini tamamen kontrolü altında tutmaktadır. Norveç ticari vize işlemleri 5 ile 15 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanmaktadır. Bu süre ön görülen bir süredir. Yabancı pasaport sahiplerinin işlemlerini, Norveç Konsolosluğu resmi tatil günlerini ve Konsolosluğun işlem değerlendirme ek süresini kapsamayacaktır. Tüm işlem süreleri yetkililerimiz tarafından kontrol edilecek olup, işlemlerinizin tamamlanması sonrası pasaportların teslimatı başvuru sahiplerinin talep ettiği üzere kargo veya merkezimizde şahsi teslim alınarak sağlanacaktır.

 

 

daha fazla göster