İçeriğe geç

İletişim

İngiltere Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi (Resmi Din Görevlisi)

İngiltere Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi (Resmi Din Görevlisi) Birleşik Krallık’ta bir inanç topluluğunda çalışmak üzere (örneğin diyanet işleri başkanı ya da dini bir kurumun üyesi olarak bir iş teklifi aldığınızda) başvurulması gereken vize türüdür. 

Geçici çalışmanız için İngiltere’ye gitmeden önce lisanslı bir sponsordan sponsorluk sertifikası almanız gerekir. İngiltere’de yapacağınız iş, sponsor kuruluşunuzun yürüttüğü iş ile ilişkili olmak zorundadır.

Tier 5 vizesine İngiltere’ye gitmeden en fazla 3 ay önce başvuru yapabilirsiniz. 3 hafta içinde vize başvuruları ile ilgili olumlu ya da olumsuz karar tarafınıza bildirilecektir. İngiltere’ye sponsorluk belgenizde yer alan işe başlangıç tarihinden 14 gün önce gidebilirsiniz.

Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi (Resmi Din Görevlisi) ile 3 yıl + 1 aya kadar İngiltere’de kalabilirsiniz. Eğer sponsorluk belgenizde yer alan süre daha kısa ise bu sürenin 1 ay fazlası İngiltere’de kalabileceğiniz süre olarak bu süre kabul edilir.

Tier 5 Resmi Din Görevlisi vizesine başvurmak için online formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalı ve ardından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezinden bir randevu almalısınız. 

Yapacağınız en küçük bir hatada vize başvurunuzun reddedilme ihtimali ortaya çıkacağı için sanatçılar ve sporcular için İngiltere çalışma vizesi Tier 5 ile ilgili tüm işlemleri sizin adınıza profesyonelce yürüterek başvurunuzu sorunsuz bir şekilde tamamlayacak olan vize uzmanlarımıza danışmanızı ısrarla tavsiye ediyoruz.

İngiltere Tier 5 Resmi Din Görevlisi Vizesi Başvurusu

Birleşik Krallık’ta çalışmaya başlamadan önce size bir sponsorluk belgesi vermek üzere anlaşma yapacağınız bir sponsora ihtiyacınız vardır. Sponsorluk sertifikası, iş ve kişisel bilgileriniz hakkında bilgi içeren bir referans numarasından oluşmaktadır. Gerçek bir sertifika veya kâğıt belge değildir.

Sponsorunuz size sponsorluk belgesinin referans numarasını verecektir. Bu belge size verildikten sonra 3 ay geçerlidir. Eğer işiniz boyunca İngiltere’ye girip çıkmanız gerekirse sponsorunuz size çoklu giriş sertifikası verecektir. Ayrıca vize başvurunuzda kullanmak üzere size yardımcı olacak başka bazı bilgileri de sponsorunuzdan öğrenmelisiniz; örneğin ne kadar maaş alacağınız gibi…

Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi (Resmi Din Görevlisi) başvurusu yaparken İngiltere’de kalacağınız süre boyunca geçiminizi sağlayabileceğinizi ispatlamak için 90 gün önce banka hesabınıza yatırılmış ve en az 90 gün boyunca hesabınızda kalmış 945 GBP’nizin olması gerekmektedir. 

Eğer sponsorluk belgesi aldığınız sponsor İngiltere’de tam olarak kabul edilmiş A sınıfı bir sponsorsa ve sponsorluk belgenizde bakımınızı üstleneceğini ve konaklamanız süresince yardım talep etmeyeceğinizi belirtirse, 945 GBP’lik tasarrufa ihtiyacınız olmayacaktır.

Başvurunuz tamamlandıktan sonra randevu günü ve saatinde mutlaka yetkili başvuru merkezinde bulunmalısınız. Bu randevu, biyometrik bilgilerinizin (parmak izi ve yüz fotoğrafı) alınması içindir.

Resmi Din Görevlileri için Tier 5 Geçici Çalışma vizesi süresini uzatmak için vizeniz bitmeden başvuru yapabilirsiniz. Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi (Resmi Din Görevlisi) 3 yıla kadar veya sponsorluk belgenizde belirtilen sürenin 14 gün fazlası veya toplam kalışınız en fazla 6 yıl olacak şekilde uzatılabilir. (hangisi daha kısa ise onu tercih etmeniz zorunludur)

**Bu vize ile haftada 20 saatten az çalışıyorsanız, ikinci bir iş yapabilirsiniz. İkinci işiniz ana işinizle aynı alanda ve aynı seviyede ve “Shortage Occuption List”de yer alan işlerden biri olmalı veya maaşı olmayan gönüllü bir işte çalışıyor olmalısınız. 

Aksi takdirde yeni bir vize başvurusunda bulunmanız ve ikinci işvereninizden yeni bir sponsorluk sertifikası almanız gerekecektir. İlk sponsorunuz için çalışmaya başlayana kadar yeni bir vize başvurusunda bulunamazsınız. Vize başvurunuz onaylanana kadar ikinci sponsorunuzla çalışmaya başlayamazsınız.

İngiltere Çalışma Vizesi Tier 5 Dil Sınavı

Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi (Resmi Din Görevlisi) için başvururken İngilizce bilginizi kanıtlamanız gerekebilir. Bunun için:
Okuma, yazma, konuşma ve dinleme konusunda IELTS’ten en az 4.0 puan almak

İngilizce eğitim veren ve UK NARIC tarafından İngiltere’de bir lisans, yüksek lisans veya doktora derecesine denk gelen bir akademik yeterliliğe sahip olmak gerekmektedir.

İngiltere Tier 5 Resmi Din Görevlisi Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

 • İşiniz için sponsorluk belgesi
 • İngilizce bilginizi ölçen geçerli bir sınav sonucu
 • İngiltere’de geçiminizi sağlayabileceğinize dair kişisel tasarruflarınız
 • Geçerli bir pasaport (Her iki tarafı boş bir sayfası olan)
 • Pasaportunuzda yer alan son 5 yıl içinde yaptığınız seyahatleriniz
 • İngilizce olmayan evrakların onaylı bir çevirisi

Durumunuza uygun, geçerli ve İngiltere vizesi işlemlerine dair en güncel evrak listesi için iletişim numaralarımızdan veya vize@udk.com.tr e-posta adresinden İngiltere vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

İngiltere Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi (Resmi Din Görevlisi) Aile Üyeleri

Tier 5 vizesi sahibinin bağımlıları (bakmakla yükümlü olduğu aile üyeleri)de bu vizeye başvurabilirler.

Bu kişiler;

 • Tier 5 vizesi sahibinin eşi
 • 18 yaş altındaki çocukları
 • Halen İngiltere’de bulunan 18 ve üstü yaş çocuğu

Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi (Resmi Din Görevlisi) almak isteyenler, bakmakla yükümlü oldukları kişilerin vize başvurularını kendi başvuruları ile birlikte yapmalıdırlar. 

Tier 5 vizesi sahibi, bakmakla yükümlü olduğu kişileri İngiltere’deki yaşamları süresince destekleyeceğini ispatlamalıdır. Her aile üyesinin bireysel olarak veya Tier 5 vizesi sahibiyle birlikte başvurup başvurmadığına bakılmaksızın 630 GBP tasarrufa sahip olması gerekir. (Tier 5 vizesi sahibinin hesabında bulunması gereken 945 GBP’ye ek olarak). 

Aile üyelerinin sahip olduğunu göstermesi gereken para kendi hesaplarında veya Tier 5 vizesi sahibinin hesabında başvurudan en az 90 gün önce bulunmalı ve 90 gün boyunca hesapta kalmalıdır.

Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi (Resmi Din Görevlisi) Aile Üyeleri vizesine başvurmak için online formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalı ve ardından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezinden bir randevu almalısınız. 

Yapacağınız en küçük bir hatada vize başvurunuzun reddedilme ihtimali ortaya çıkacağı için Tier 5 vizesi ile ilgili tüm işlemleri sizin adınıza profesyonelce yürüterek başvurunuzu sorunsuz bir şekilde tamamlayacak olan vize uzmanlarımıza danışmanızı ısrarla tavsiye ediyoruz.
Başvurunuz tamamlandıktan sonra randevu günü ve saatinde mutlaka yetkili başvuru merkezinde bulunmalısınız. Bu randevu, biyometrik bilgilerinizin (parmak izi ve yüz fotoğrafı) alınması içindir.

Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi (Resmi Din Görevlisi) ile Yapabilecekleriniz

 • Ana işinize engel olmadığı sürece eğitim görmek
 • Sponsorluk belgesinde tanımlanan işte sponsorunuz için çalışmak
 • Aynı sektörde ve ana işinizle aynı seviyede, haftada 20 saate kadar ikinci bir iş yapmak
 • Gönüllü bir iş yapmak
 • Aile üyelerinizi İngiltere’ye götürmek
 • İngiltere’den başka bir ülkeye seyahat etmek ve İngiltere’ye geri dönmek
 • Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi (Dini Çalışan) ile kamu fonlarından yararlanamazsınız.
 • Sponsorunuzun hisselerinin %10’undan fazlasına sahip olamazsınız (yılda 159.600 GBP’den fazla para kazanmadıkça)