İçeriğe geç

İletişim

İngiltere Tier 5 Sanatçılar ve Sporcular İçin Vize

İngiltere Sanatçılar ve Sporcular İçin Tier 5 Vizesi, İngiltere’deki bir organizasyonun sponsorluğunda sınırlı bir süre için çalışmak isteyen kişilerin başvurması gereken vize türüdür.

Sanatçılar kategorisi, eğlence sektöründe çalışanlar ve yaratıcı sanat dallarıyla uğraşanlar (örneğin; dansçılar, şarkıcılar, oyuncular gibi), sporcular kategorisi ise, kendi spor dallarında en üst düzeyde olduğu bilinen ve ilgili İngiltere spor idaresi organı tarafından onaylanan sporcular veya antrenörler için geçerlidir.

İngiltere’de yapacağınız iş, sponsorluk anlaşması yaptığınız sponsor organizasyonun yürüttüğü iş kolu işe ilgili olmak zorundadır.
İngiltere çalışma vizesi Tier 5 için başvurabileceğiniz en erken tarih, İngiltere’deki işinize başlama tarihinden 3 ay öncesidir. Bu tarih sizi çalışmak üzere İngiltere’ye davet eden sponsor kuruluşla yaptığınız sponsorluk anlaşmasında yer almaktadır.

Sanatçılar ve sporcular için Tier 5 vizesi ile İngiltere’de en fazla 12 ay boyunca geçici olarak çalışabilirsiniz. Sponsorluk anlaşmanızda başka bir süre varsa ve bu sürenin bitiş tarihine 28 gün eklendikten sonra ortaya çıkan süre 12 aydan kısa olursa kalış uzunluğunuz için geçerli olacak süre bu olarak kabul edilir. Yani 12 ay veya sponsorluk anlaşmanızdaki süre + 28 gün, hangisi 12 aydan kısa ise İngiltere’de kalabileceğiniz süre odur.

İngiltere Sanatçılar ve Sporcular İçin Tier 5 Vizesi ile;

 • Eğitim görebilirsiniz (bazı dersler için Akademik Teknoloji Onay Şeması sertifikasına ihtiyacınız olabilir)
 • Sponsorluk anlaşmanızda belirtilen işte sponsorunuz için çalışabilirsiniz.
 • Aynı sektörde, ana işinizle aynı seviyede ve haftada 20 saate kadar ikinci bir işte çalışabilirsiniz.
 • “Shortage Occupation” listesinde bulunan bir işte haftada 20 saate kadar çalışabilirsiniz.
 • Milli takımınız için bir sporcu olarak veya spor kategorisinde bir spor yayıncısı olarak çalışabilirsiniz.
 • Ailenizi İngiltere’ye götürebilirsiniz.
 • Kamu fonlarından yararlanamazsınız.
 • Kendi işinizi kuramazsınız.

İngiltere Sanatçılar ve Sporcular İçin Tier 5 Vizesi Başvurusu

Sanatçılar ve sporcular için Tier 5 vizesine başvurmak için online formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalı ve ardından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezinden bir randevu almalısınız.

Yapacağınız en küçük bir hatada vize başvurunuzun reddedilme ihtimali ortaya çıkacağı için ilgili tüm işlemleri sizin adınıza profesyonelce yürüterek başvurunuzu sorunsuz bir şekilde tamamlayacak olan vize uzmanlarımıza danışmanızı ısrarla tavsiye ediyoruz.

Başvurunuz tamamlandıktan sonra randevu günü ve saatinde mutlaka yetkili başvuru merkezinde bulunmalısınız. Bu randevu, biyometrik bilgilerinizin (parmak izi ve yüz fotoğrafı) alınması içindir.

Sporcular için Tier 5 Vizesi

Sporcuların Tier 5 Vizesi alabilmesi için İngiltere’de yapacakları işin spor yaşamlarına üst seviyede bir katkıda bulunması, sponsorluk belgesinin referans numarası ve İngiltere’deki masraflarını kendisinin karşılayabileceğini göstermesi bakımından vize başvurusundan 90 gün önce hesabına yatırılmış 945 GBP paraya ihtiyacı vardır.

Tam olarak onaylanmış A sınıfı sponsorunuz, sponsorluk belgenizde tüm masraflarınızı karşılayacağını ve İngiltere’deki yaşamınız süresince yardım talep etmeyeceğinizi belirttiyse, 945 GBP tasarrufa ihtiyacınız olmayacaktır.

Sanatçılar için Tier 5 Vizesi

Sanatçıların Tier 5 Vizesi alabilmesi için, İngiltere emek piyasasına benzersiz bir katkı yapmaları ve İngiltere’deki geçici çalışmalarının sahip oldukları uluslararası ünün devamlılığı için bir ihtiyaç olması, sponsorluk belgesinin referans numarası, İngiltere’deki kurumlar tarafından belirlenmiş minimum maaşın ödenmesi (modeller, müzisyenler veya sirkler hariç) ve İngiltere’deki masraflarını kendisinin karşılayabileceğini göstermesi bakımından vize başvurusundan 90 gün önce hesabına yatırılmış 945 GBP paraya ihtiyacı vardır.

Tam olarak onaylanmış A sınıfı sponsorunuz, sponsorluk belgenizde tüm masraflarınızı karşılayacağını ve İngiltere’deki yaşamınız süresince yardım talep etmeyeceğinizi belirttiyse, 945 GBP tasarrufa ihtiyacınız olmayacaktır.

Tier 5 Sponsorluk Sertifikası

Birleşik Krallık’ta çalışmaya başlamadan önce size bir sponsorluk belgesi vermek üzere anlaşma yapacağınız bir sponsora ihtiyacınız vardır. Sponsorluk sertifikası, iş ve kişisel bilgileriniz hakkında bilgi içeren bir referans numarasından oluşmaktadır. Gerçek bir sertifika veya kâğıt belge değildir.

Sponsorunuz size sponsorluk belgesinin referans numarasını verecektir. Bu belge size verildikten sonra 3 ay geçerlidir. Ayrıca vize başvurunuzda kullanmak üzere size yardımcı olacak başka bazı bilgileri de sponsorunuzdan öğrenmelisiniz; örneğin ne kadar maaş alacağınız gibi…

Sponsorunuzu aynı organizasyon içinde değiştirmek veya yeni bir organizasyona taşımak isterseniz, tekrar başvurmanız ve tüm uygunluk kurallarına uymanız gerekir. Sponsorunuzu değiştirmek, İngiltere’de kalabileceğiniz süreyi değiştirmez. Bu vizenin izin verdiği maksimum süreyle sınırlı olarak kalabilirsiniz.

Yaptığınız işin bir parçası olarak İngiltere’den ayrılmanız ve tekrar geri dönmeniz gerekiyorsa sponsorunuzun size çoklu giriş belgesi vermesi gerekir.

Tier 5 vizesi ile İngiltere’de geçici olarak çalışacak sanatçılar, birden fazla kez performans sergileyecek olsa bile sponsorları İngiltere’deki tüm kalışları için geçerli olacak 1 adet sertifika verebilir. Birden fazla sponsor için çalışacak sanatçılar her sponsordan ayrı sertifika alabilirler. Ancak bu durumda her iş arasında 14 günden fazla boşluk olmamalıdır.

Tier 5 vizesini uzatma

 • Sanatçılar ve sporcular için Tier 5 vizesini uzatmak için vizeniz bitmeden başvuru yapabilirsiniz.
 • Sanatçılar Tier 5 vizelerini 12 aya kadar veya sponsorluk belgelerinde belirtilen süreye 14 gün daha ekleyecek şekilde uzatabilirler (hangisi daha kısa ise onu tercih etmeleri zorunludur). 
 • Bunun haricinde belli koşullarda ve aynı sponsorda kalmak şartıyla kalış sürelerini 24 aya kadar çıkarmak için gereken süreyi de ek olarak alabilirler.
 • Sporcular Tier 5 vizelerini 12 aya kadar veya sponsorluk belgelerinde belirtilen süreye 14 gün daha ekleyecek şekilde uzatabilirler (hangisi daha kısa ise onu tercih etmeleri zorunludur).

İngiltere Sanatçılar ve Sporcular İçin Tier 5 Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Geçerli bir pasaport (Her iki tarafı boş bir sayfası olan)
 • Vize başvurunuzdan 90 gün önce hesabınızda 945 GBP olduğunu gösteren banka hesap dökümleri (Bu paranın, İngiltere’de geçiminizi sağlayabileceğinizi göstermesi açısından 90 gün boyunca banka hesabınızda kalması gerekmektedir ancak tam olarak onaylanmış A sınıfı sponsorunuz, sponsorluk belgenizde tüm masraflarınızı karşılayacağını ve İngiltere’deki yaşamınız süresince yardım talep etmeyeceğinizi belirttiyse, 945 GBP tasarrufa ihtiyacınız olmayacaktır.)
 • Bir sporcu veya antrenör olarak başvuruyorsanız spor yönetim organınızdan alınacak onay belgesi
 • İngilizce olmayan tüm belgelerinizin onaylı bir çevirisi

Durumunuza uygun, geçerli ve en güncel evrak listesi için iletişim numaralarımızdan veya vize@udk.com.tr e-posta adresinden İngiltere vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.
 

İngiltere Sanatçılar ve Sporcular İçin Tier 5 Vizesi Aile Üyeleri

Tier 5 vizesi sahibinin bağımlıları (bakmakla yükümlü olduğu aile üyeleri) de bu vizeye başvurabilirler.
Bu kişiler;

 • Tier 5 vizesi sahibinin eşi
 • 18 yaş altı çocuğu
 • Zaten İngiltere’de bulunan 18 ve üstü yaş çocuğu

Tier 5 vizesi almak isteyen sanatçı veya sporcular, bakmakla yükümlü oldukları kişilerin vize başvurularını kendi başvuruları ile birlikte yapmalıdırlar. Tier 5 vizesi sahibi sanatçı veya sporcu, bakmakla yükümlü olduğu kişileri İngiltere’deki yaşamları süresince destekleyeceğini ispatlamalıdır. 
Her aile üyesinin bireysel olarak veya Tier 5 vizesi sahibiyle birlikte başvurup başvurmadığına bakılmaksızın 630 GBP tasarrufa sahip olması gerekir. (Tier 5 vizesi sahibinin hesabında bulunması gereken 945 GBP’ye ek olarak). 

Aile üyelerinin sahip olduğunu göstermesi gereken para kendi hesaplarında veya Tier 5 vizesi sahibinin hesabında başvurudan en az 90 gün önce bulunmalı ve 90 gün boyunca hesapta kalmalıdır.

İngiltere çalışma vizesi Tier 5  almak isteyen sanatçı veya sporcu ailelerinin başvurmak için online formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalı ve ardından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezinden bir randevu almalısınız. 

Yapacağınız en küçük bir hatada vize başvurunuzun reddedilme ihtimali ortaya çıkacağı için Tier 5 vizesi ile ilgili tüm işlemleri sizin adınıza profesyonelce yürüterek başvurunuzu sorunsuz bir şekilde tamamlayacak olan vize uzmanlarımıza danışmanızı ısrarla tavsiye ediyoruz.

Başvurunuz tamamlandıktan sonra randevu günü ve saatinde mutlaka yetkili başvuru merkezinde bulunmalısınız. Bu randevu, biyometrik bilgilerinizin (parmak izi ve yüz fotoğrafı) alınması içindir.