İçeriğe geç

İletişim

İngiltere Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi (Uluslararası Anlaşma)

Birleşik Krallık’ta uluslararası hukuk kapsamındaki işler için çalışmak üzere bir sözleşme yapmanız durumunda (hükümet için çalışmak ya da diplomatik bir evde ev hizmetlisi olarak çalışmak gibi) başvurmanız gereken vize türü İngiltere Tier 5 Geçici Çalışma Vizesi (Uluslararası Anlaşma) olmalıdır.

İngiltere’de yaşamak ve çalışmak için Tier 5 vizesine başvurmadan önce lisanslı bir sponsor tarafından istihdam edilmeniz gerekir. Sponsorunuz teklif ettiği iş için uygun olup olmadığınızı ve vize alıp alamayacağınızı kontrol ettikten sonra her şey yolunda ise size bir sponsorluk sertifikası verecektir. Ayrıca vize başvurusu yaparken ihtiyacınız olacak diğer bilgileri de (ne kadar maaş alacağınız gibi) size vermek zorundadır.

Birleşik Krallık’ta çalışmaya başlayacağınız tarihten en fazla 3 ay önce vize için başvuru yapabilirsiniz. Çalışmaya başlayacağınız tarih sponsorluk belgenizde yer alan tarihtir. Başvurunuzdan sonra 3 hafta içinde olumlu ya da olumsuz bir cevap alabilirsiniz.

Tier 5 Uluslararası Anlaşma vizesi ile İngiltere’ye gittiğiniz çoğu durumda en fazla kalabileceğiniz süre 2 yıl veya sponsorluk belgesinde belirtilen sürenin 28 gün fazlasıdır (hangisi daha kısa ise kalabileceğiniz süre odur).

Bazı durumlarda ise 12 aylık bir sürenin içinde toplam 6 ay veya sponsorluk belgesinde belirtilen sürenin 14 gün fazlası (hangisi daha kısa ise) süre ile İngiltere’de kalabilirsiniz.

İngiltere’deki işiniz erken biterse sizden 60 gün içinde ülkeyi terk etmeniz istenebilir. Vizeniz 60 günden az kaldıysa maalesef İngiltere’den ayrılmak zorunda kalabilirsiniz.

Tier 5 Uluslararası Anlaşma Vizesinin Kapsadığı İşler Nelerdir?

İngiltere’deki çalışmalarınız aşağıdakilerden herhangi biri olmalıdır:

 • Hizmet Ticareti Genel Anlaşması (GATS) kapsamında
 • İngiltere ve diğer ülkeler arasındaki benzer anlaşmalar kapsamında
 • Denizaşırı bir hükümet veya uluslararası organizasyon için
 • Diplomatik bir hanede veya uluslararası bir organizasyon çalışanının evinde özel hizmetli olarak

Tier 5 Uluslararası Anlaşma vizesini uzatmak için vizeniz bitmeden başvuru yapabilirsiniz. Vizenizi şu şartlar haricinde, her defasında 2 yıl olmak üzere maksimum 6 yıllık bir süreye kadar uzatabilirsiniz.

Bir diplomatik hanede özel bir hizmetliyseniz ve 5 Nisan 2012’de ya da sonrasında vize başvurusunda bulunmuşsanız bu durumda toplam azami kalışınız yalnızca 5 yıl veya işvereninizin başka bir ülkeye atamasının yapıldığı güne kadar (hangisi daha kısaysa) olabilir.
Bir sözleşmeli hizmet tedarikçisiyseniz veya bağımsız profesyonelseniz – yalnızca 12 aylık dönemde İngiltere’de en fazla 6 ay kalabilirsiniz.

İngiltere Tier 5 Uluslararası Anlaşma Vizesi Başvurusu

Tier 5 (Uluslararası Anlaşma) vizesine başvurmak için online formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmalı ve ardından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezinden bir randevu almalısınız. 

Başvuru dosyanızda yapacağınız en küçük bir hatada vize başvurunuzun reddedilme ihtimali ortaya çıkacağı için İngiltere Çalışma Vizesi Tier 5 ile ilgili tüm işlemleri sizin adınıza profesyonelce yürüterek başvurunuzu sorunsuz bir şekilde tamamlayacak olan vize uzmanlarımıza danışmanızı ısrarla tavsiye ediyoruz. 

Başvurunuz tamamlandıktan sonra randevu günü ve saatinde mutlaka yetkili başvuru merkezinde bulunmalısınız. Bu randevu, biyometrik bilgilerinizin (parmak izi ve yüz fotoğrafı) alınması içindir.

İletişim numaralarımızdan ya da vize@udk.com.tr e-posta adresinden vize uzmanlarımıza ulaşabilir, İngiltere vize başvurularınızı hızlı ve sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

Birleşik Krallık’ta çalışmaya başlamadan önce size bir sponsorluk belgesi vermek üzere anlaşma yapacağınız bir sponsora ihtiyacınız vardır. Sponsorluk sertifikası, iş ve kişisel bilgileriniz hakkında bilgi içeren bir referans numarasından oluşmaktadır.

Gerçek bir sertifika veya kâğıt belge değildir. Sponsorunuz size sponsorluk belgesinin referans numarasını verecektir. Bu belge size verildikten sonra 3 ay geçerlidir. Eğer işiniz boyunca İngiltere’ye girip çıkmanız gerekirse sponsorunuz size çoklu giriş sertifikası verecektir. Ayrıca vize başvurunuzda kullanmak üzere size yardımcı olacak başka bazı bilgileri de sponsorunuzdan öğrenmelisiniz; örneğin ne kadar maaş alacağınız gibi…

Tam olarak onaylanmış A sınıfı bir sponsorunuz varsa, sponsorluk belgenizde tüm masraflarınızı karşılayacağını ve İngiltere’deki yaşamınız süresince yardım talep etmeyeceğinizi belirttiyse, bu tasarruflara ihtiyacınız olmayacaktır.

Tier 5 (Uluslararası Anlaşma) Vizesi Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

 • Geçerli bir pasaport (Her iki tarafı boş bir sayfası olan)
 • Vize başvurunuzdan 90 gün önce hesabınızda 945 GBP olduğunu gösteren banka hesap dökümleri (Bu paranın, İngiltere’de geçiminizi sağlayabileceğinizi göstermesi açısından 90 gün boyunca banka hesabınızda kalması gerekmektedir ancak tam olarak onaylanmış A sınıfı sponsorunuz, sponsorluk belgenizde tüm masraflarınızı karşılayacağını ve İngiltere’deki yaşamınız süresince yardım talep etmeyeceğinizi belirttiyse, 945 GBP tasarrufa ihtiyacınız olmayacaktır.)
 • İngilizce olmayan tüm belgelerinizin onaylı bir çevirisi

Durumunuza uygun, geçerli ve en güncel evrak listesi için iletişim numaralarımızdan veya vize@udk.com.tr e-posta adresinden İngiltere vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Tier 5 (Uluslararası Anlaşma) Aile Vizesi

Tier 5 vizesi sahibinin bağımlıları (bakmakla yükümlü olduğu aile üyeleri) de bu vizeye başvurabilirler.
Bu kişiler;

 • Tier 5 vizesi sahibinin eşi
 • Tier 5 vizesi sahibinin 18 yaş altı çocukları
 • Tier 5 vizesi sahibinin 18 yaş ve üstü çocukları (eğer zaten İngiltere’de iseler)

İngiltere Çalışma Vizesi almak isteyenler, bakmakla yükümlü oldukları kişilerin vize başvurularını kendi başvuruları ile birlikte yapmalıdırlar. Tier 5 vizesi sahibi, bakmakla yükümlü olduğu kişileri İngiltere’deki yaşamları süresince destekleyeceğini ispatlamalıdır. 

Her aile üyesinin bireysel olarak veya Tier 5 vizesi sahibiyle birlikte başvurup başvurmadığına bakılmaksızın 630 GBP tasarrufa sahip olması gerekir. (Tier 2 vizesi sahibinin hesabında bulunması gereken 945 GBP’ye ek olarak). 

Aile üyelerinin sahip olduğunu göstermesi gereken para kendi hesaplarında veya Tier 5 vizesi sahibinin hesabında başvurudan en az 90 gün önce bulunmalı ve 90 gün boyunca hesapta kalmalıdır.

Tier 5 (Uluslararası Anlaşma) vizesi almak isteyenler, bakmakla yükümlü oldukları kişilerin vize başvurularını kendi başvuruları ile birlikte yapmalıdırlar. Tier 5 vizesi sahibi, bakmakla yükümlü olduğu kişileri İngiltere’deki yaşamları süresince destekleyeceğini ispatlamalıdır. 

Her aile üyesinin bireysel olarak veya Tier 5 vizesi sahibiyle birlikte başvurup başvurmadığına bakılmaksızın 630 GBP tasarrufa sahip olması gerekir. (Tier 5 vizesi sahibinin hesabında bulunması gereken 945 GBP’ye ek olarak). 

Aile üyelerinin sahip olduğunu göstermesi gereken para kendi hesaplarında veya Tier 5 vizesi sahibinin hesabında başvurudan en az 90 gün önce bulunmalı ve 90 gün boyunca hesapta kalmalıdır.

Başvurunuz tamamlandıktan sonra randevu günü ve saatinde mutlaka yetkili başvuru merkezinde bulunmalısınız. Bu randevu, biyometrik bilgilerinizin (parmak izi ve yüz fotoğrafı) alınması içindir.

Tier 5 (Uluslararası Anlaşma) Vizesi ile Yapabilecekleriniz

 • Eğitim görmek (bazı dersler için Akademik Teknoloji Onay Şeması sertifikasına ihtiyacınız olabilir, eğitiminizin sponsorluk aldığınız işe müdahale etmemesi gerekir)
 • Sponsorluk belgesinde tanımlanan işte sponsorunuz için çalışmak
 • Aynı sektörde ve ana işinizle aynı seviyede, haftada 20 saate kadar ikinci bir iş yapmak
 • Tier 2 “Shortage Occupation” listesinde bulunan işlerde haftada 20 saate kadar çalışmak (Özel hizmetçi, sözleşmeli hizmet tedarikçisi veya bağımsız bir profesyonel değilseniz)
 • Aile üyelerinizi İngiltere’ye götürmek,
 • İngiltere’den yurtdışına seyahat etmek ve İngiltere’ye geri dönmek faydalanabileceğiniz olanaklardır.
 • Tier 5 (Dini Çalışan) Vizesi ile kamu fonlarından yararlanamazsınız.
 • İngiltere Çalışma Vizesi onaylanmadan çalışmaya başlayamazsınız