İçeriğe geç

İletişim

Macaristan Transit Vizesi

Macaristan Transit Vizesi İçin Merak Edilenler

Macaristan sınırları Covid-19 artışlarından dolayı transit vizeye kapalı mı?

Macar sınır kapısı gerekli şartları yerine getiren her vatandaş için açıktır. Macaristan’dan transit geçiş yapmak isteyenler gerekli aşılarını tamamladıkları takdirde sorunsuzca geçebilirler.

Macaristan transit vizesi kaç günde çıkar?

Transit vizesi 7 iş gününde çıkabilmektedir. Ancak bilmeniz gerekir ki yapılacak olan başvurunun erken yapılması tavsiye edilmektedir. Yaşanabilecek her türlü aksama göz önüne alınmalıdır. Süreci biz tarafından takip edilmesini istiyorsanız aramanız yeterlidir.

Schengen vizesi olan kişiler Macaristan’a girebilir mi?

Macaristan’a gidebilmek için Schengen vizesi gereklidir. 1 Mayıs 2004 tarihi itibariyle Schengen anlaşmasına dahil olan Macaristan için farklı bir vize türüne ihtiyaç yoktur.

Macaristan’dan Schengen vizesi aldıktan sonra diğer Schengen ülkelerine giriş yapabilir mi?

Schengen vizesi anlaşama çerçevesinde olan ülkeler için geçerlidir. Bu nedenle Macar için alınmış vize diğer Schengen ülkeleri içinde geçerlidir. Ancak başvuruyu kalınacak ülkeden girmek her zaman başvurunun onaylanma şansını yükseltecektir ve doğru kullanılmış vizeler bir sonra ki vize başvurusunu da pozitif yönde etkileyecektir.

Macaristan transit vizesi için hangi aşılar kabul ediliyor?

Macaristan’ın da kabul ettiği aşılar;

  • Almanya / Pfizer-BioNTech
  • Abd / Moderna (mRNA-1273)
  • Canada / AstraZeneca/COVISHIELD
  • Çin / Sinovac
  • Belçika / Janssen/Johnson & Johnson aşıları kabul edilmektedir.

Rusya / Sputnik V aşısı ise Macaristan’da kabul edilmemektedir.

Macaristan transit vizesi ya da Macaristan’a giriş için Biontech şart mı?

Biontech aşısı EMA onaylı olup Macaristan tarafından da kabul görmektedir. 14 günlük sürecin geçmiş olması şartı aranmaktadır.

Sinovac aşısı kabul ediliyor mu?

Sinovac aşısı EMA tarafından onay almamış olsa da Macaristan tarafından kabul edilmektedir.

Sputnik aşısı kabul ediliyor mu?

Sputnik aşısı Rusya’da üretilmiş olup Macaristan tarafından kabul edilmemektedir.

Ülkeye giriş için ikinci ya da üçüncü aşı üzerinden kaç gün geçmeli?

Yapılan aşı için gerekli dozlar alındıktan sonra 14 gün geçmiş olması şartı aranır. Seyahatinizi bu süreci baz alarak yapmanızda yarar vardır.

Başvuru ya da ülkeye girişler için aşı kartı zorunluluğu var mı?

Aşı kartı hakkında Macaristan’ı tutumu nettir. Mutlaka ilgili birimlerden alınmış aşı kartı olacak ve üzerinden en az 14 gün geçmiş olması gerekir. Gerekli şartlar yerine getirildikten sonra vize başvurusu değerlendirilecektir.

Ülke girişlerinde PCR Testi gerekli midir? Gerekli ise ne zaman yapılmalıdır?

Macaristan giriş kapısında sadece aşı kartı istediğinden PCR test yaptırmaya gerek yoktur.

Ülkede herhangi bir karantina uygulaması yapılıyor mu?

Macaristan’da karantina olmamakla beraber covid-19 salgını için gerekli önemler uygulanmaya devam etmektedir.

Başvurular için Covid-19 kapsamlı seyahat sağlık sigortası zorunlu mudur?

Macaristan transit vizesi başvurusunda seyahat sağlık sigortasının seyahati kapsamasını zorunlu tutarken, covid-19 kapsamlı olmasında esnek davranarak talep etmemektedir.

Davetiye ya da acil durumlar söz konusu olduğunda ülke konsolosluğu ile iletişime geçilmesi gerekiyorsa neler yapılmalı?

Acil durumlarda konsolosluğa mail yolu ile ulaşmanız tavsiye edilmektedir.

Başvuru ve seyahat tarihleri için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Başvuru yapılacak tarih ile seyahat tarihi arasında 17 gün olması gerekmektedir. Aciliyetli durum söz konusu ise konsolosluğa dilekçe verilerek talepte bulunulabilir.

Vize başvurusu sonuçlanmadan Otel-Uçak biletleri alınmalı mı?

Otel ve uçak rezervasyonları transit vizelerde Macaristan için gidilecek ülkeye dair bir kanıt gerekmektedir. Farklı bir ülkede yapılan oteller dosyaya sunulmalıdır. Macaristan’ın transit geçileceğine dair bir belge sunulması istenir.

Macaristan transit vizesi alırken istenen İGAZOLAS belgesi nedir?

İgazolas sertifikası ile gönderilen davetiye desteklenir ve başvur içi gerekli evrakların içine dahil edilir.

Macaristan Transit Vize Başvurusu

Macaristan transit vizesi Macaristan dışında üçüncü bir ülkeye aktarma yapacağınız durumlarda alınması gereken, süresi kısa bir vize türüdür. Macaristan Havaalanı transit vizesi havaalanında aktarma yapacağınız durumlarda geçerlidir. Bu durumda havaalanında aktarma yapan yolculara ayrılmış bölümün dışına çıkılamaz. Ancak bu çeşit havaalanı transit vize bölümü büyük havaalanlarında mevcuttur. Üçüncü bir ülkeye seyahat etmek için Schengen bölgesi içinde en az iki defa aktarma yapılacaksa ve ilk aktarmanın Macaristan’da bir havaalanında olması halinde Schengen vizesi almak şarttır.

Macaristan transit vize başvurusunu seyahatten 30 gün önce yapmanız gerekecektir. Macaristan Konsolosluğu’na başvuru sırasında seyahat güzergahınızı ve diğer detayları dilekçenizde belirtmeniz gerekir. Resmi pasaportu olanlar, Schengen ülkesinde oturma izni olanlar veya Schengen vizesine sahip olanlar, ABD, Kanada, Japonya, Monaco, San Marino ve Andorra’da oturma izni olanların Macaristan transit vizesi almasına gerek yoktur.

Schengen anlaşmasına taraf olan ülkelerin anlaşmalarına göre düzenlenmiş geçerli vize ve oturum izni sahibi kişiler en fazla 5 günü geçirmeme koşuluyla transit vize almalarına gerek yoktur.

Macaristan’a seyahatinizi araba ile yapacaksanız Macaristan vizesi başvurunuz sırasında arabanızın ruhsatını ve uluslararası geçerliliği olan ehliyetinizi evraklarınızla birlikte sunmanız gerekmektedir. Ayrıca Yeşil sigorta yaptırmanız zorunludur. Eğer Üçüncü bir şahsa ait araba ile seyahat edecekseniz araba sahibinden yetki yazısı almanız gerekmektedir.

Macaristan Transit Vizesi İçin Gerekli Evraklar

  • Kişisel Evraklar: Pasaport, kimlik fotokopisi, biometrik fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, ulaşım, konaklama bilet dokümanları ya da rezervasyonları, Macaristan vize başvuru formu, pasaportta vize işlenmiş sayfaların fotokopisi vb.
  • Finansal Evraklar: Banka hesap dökümü, maaş bordrosu, tapu, araç ruhsatı vb. 
  • Mesleki Evraklar: Şirket evrakları, Çalışan, işveren, çiftçi, serbest meslek sahibi, şoför, devlet memuru gibi farklı meslek gruplarına göre temin edilmesi gereken evraklar vardır. ​Varsa Liman yazısı: Limana geminin yanaşma ayrılma tarihleri net bir şekilde belirtilmeli, gemiye katılan kişi ya da kişilerin isimleri yer almaldır.

Kişinin iş amacına ve statüsüne uygun ek olarak hazırlaması gereken belgeler için vize uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.