İçeriğe geç

İletişim

Norveç Transit Vize

Norveç vizesi, Norveç’e seyahat edecek Türk vatandaşları için gereken bir vize prosedürüdür. Norveç’e seyahat edecek Türk vatandaşlarının seyahatlerinden önce Norveç Dış temsilciliklerine vize başvurusunda bulunmaları gereklidir. Norveç Büyükelçiliği/Konsolosluğu T.C. umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi kişilere vize alma zorunluluğu koyarken diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu sahibi kişileri 180 gün içerisinde 90 günü geçmemek şartıyla vizeden muaf tutmaktadır.

Norveç Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul’daki Macaristan Başkonsolosluğu ile yaptığı anlaşmaya istinaden Norveç vizesi için İstanbul’dan yapılan başvurularda Macaristan Başkonsolosluğu yetkilidir. Ankara’dan yapılacak Norveç vize başvuru işlemleri Norveç Büyükelçiliği tarafından değerlendirilmektedir. Norveç vizesi için gerekli evraklar diğer Schengen vize başvurularında olduğu gibi vize başvuru merkezleri aracılığıyla yapılabilmektedir.

Vizenin kararıyla ilgili tek yetkili makam Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu ve Norveç Büyükelçiliği’dir. UDK Dil Kursu Norveç Schengen vize işlemlerinin olumu sonuçlanması için danışmanlık hizmeti vermektedir.

Norveç vizesinin değerlendirilmesi ve sonuçlandırılmasında karar yetkisi sadece büyükelçiliğin ve konsolosluğun inisiyatifinde bulunmaktadır. Vizenizin olumlu veya olumsuz şekilde sonuçlanmasındaki karar dediğimiz gibi yalnızca Konsolosluklar ve Büyükelçiliğin inisiyatifindedir.

 

 

Norveç Schengen bölgesine dahil olan bir ülkedir. Eğer başvuru sahibinin Schengen ülkesinde oturma izni varsa ya da Schengen vizesi sahibiyse Schengen ülkesinden Norveç’e seyahat edebilmektedir. Fakat seyahat esnasında pasaport ve oturum kartının kişinin yanında bulunması gereklidir.

Norveç transit vize için seyahat edilecek 3.ülkeye ait vize veya oturma izninin gösterilmesi gereklidir. Seyahat edilecek ülke için vize gerekmiyorda gidilecek ülkeye ait davetiye, otel rezervasyonu, mali durumu gösteren belgeler ibraz edilmelidir. Norveç transit vize için Norveç Ankara Büyükelçiliği’ne seyahatize istinaden bilgi almanız tavsiye edilmektedir.

Araba veya motosiklet ile Norveç’e seyahat edecek kişilerin araç ruhsatı, yeşil sigorta, ehliyet, araç eğer kendilerinin değilse araç sahibinden kullanım haklarının seyahati gerçekleştirecek kişide olduğunu gösteren noter vekaleti, seyahati açıklayan dilekçe gereklidir. Bu bilgileri teyit etmek için Norveç Ankara Büyükelçiliği ile iletişime geçebilirsiniz.

Norveç Transit Vize İçin Gerekli Evraklar

  • Pasaport, içerisinde 2 adet boş vize sayfası bulunmalı ve planlanan dönüş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerli olmalıdır. Eğer varsa daha önceden alınmış eski pasaportların bütün işlenmiş sayfalarının fotokopileri
  • Norveç vize başvuru formu, Başvuru sahibi tarafından kişisel olarak eksiksiz, dikkatlice doldurulmuş ve imzalanmış Schengen vize başvuru formu. Başvuru sahibi 18 yaşının altındaysa başvuru formuna her iki velinin (veya yasal velinin) imzası gerekmektedir.
  • Vize talep dilekçesi
  • Kimlik fotokopisi
  • Fotoğraf, 2 adet biyometrik fotoğraf, standartlara uygun (yüz görünür), yeni çekilmiş(6 aydan daha eski olmayan), arka fon beyaz bir adet biyometrik fotoğraf (35×45 ebat)
  • Uçak bileti, Türkiye’ye geri dönme durumunda gidiş dönüş.
  • Seyahat sağlık sigortası, tüm seyahat süresini kapsayan, ülkeye geri dönüş, acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsayan, 30000 € teminat tutarında olmalıdır.
  • Seyahat edilecek ülkeye ait oturma izni ya da vizenin pasaporttaki sayfanın fotokopisi ya da gidilecek ülkeye giriş izni veren belgeler.
  • Ziyaret edilecek üçüncü ülke için vize
  • Gidilecek ülkeye vize gerekmiyorsa: Seyahat amacınızı gösteren evraklar; gidilecek ülkeye ait davetiye, otel rezervasyonu, tapu v.b. ve mali durumunuzu gösteren son dönemlere ait evraklar