İçeriğe geç

İletişim

Finlandiya Turistik Vize

Finlandiya vizesi evrakları güncel şartlara göre değişebilmektedir. UDK Dil Kursu danışmanlarımızı arayarak Finlandiya Turistik Vizesi için gerekli güncel evrak listesi isteyiniz, güncel prosedürü ve evrak listesini içeren bilgilendirme e-posta adresinize gönderilecektir.

Schengen Bölgesi’ne üye ülkeler dışındaki ülkelerden Finlandiya’ya turistik amaçlı seyahat ediliyorsa Finlandiya Turistik Vizesi başvurusunda bulunulması bekleniyor. Avrupa’nın kuzeyine konumlanmış bir ülke olan Finlandiya İskandinav Yarımadası’nda bulunuyor. Finlandiya seyahatleri yoğunlukla Helsinki’ye gerçekleşiyor. Helsinki küçük bir şehir olmasının yanı sıra yaşam standardı ve sosyo-kültürel seviyesi yüksek bir demografik yapıya sahip. Finlandiya’nın başkenti Helsinki Baltık Denizi kıyısına konumlanmış. Dünyanın en yaşanabilir şehirleri arasında sayıldığı kimi değerlendirmeler de mevcut. Bavulunuzu hazırlayıp Finlandiya’ya doğru yola koyulmak için Schengen vize başvurusunda bulunmanız gerekiyor. Büyükelçiliğe yazacağınız dilekçede turistik seyahatin ayrıntılarını belirtmeniz ve rotanızı bildirmeniz gerekecek.

Finlandiya’ya seyahat ederken turistik gezi planınızda Schengen Bölgesi’nde başka bir ülkeye daha geçiş varsa bu durumda en uzun süre kalınacak ülkeden Schengen vize başvurusu yapmanız daha doğru olacaktır.  Otel ve uçak rezervasyonlarınızın tarihlerini sunacağınız seyahat planı ile uyumlu olmasına özen göstermenizi öneriyoruz. Otel rezervasyon belgesinde vize başvurusunda bulunan kişinin isminin açık olarak yazılmış olması da dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer alıyor.

Finlandiya turistik vizesi nasıl alınır sorusunun önemli bir boyutu da uçak rezervasyonunu belgeleyeceğiniz evraklar olacaktır. Burada önemli olan husus Finlandiya Büyükelçiliği’ne sunduğunuz dilekçede belirttiğiniz seyahat tarihleri ile uçak rezervasyonundaki tarihlerin birbirine uyumlu olmasıdır.

Finlandiya Turistik Vize Başvuru İşlemleri

Finlandiya turistik vizesi başvurusunda başvuru formunun da dikkatlice doldurulması elzem. Formun ıslak imzalı olması konusu da burada üzerinde durulması gereken ayrıntılar arasında yer alıyor. Başvuru formu online ve İngilizce olarak dolduruluyor.

Finlandiya Büyükelçiliği 0-12 yaş arası çocuklardan vize ücreti talep etmiyor. Vize ücretinden muaf olan diğer başvuru sahipleri ise şöyle sıralanıyor: AB/AEA vatandaşları ve onların aile üyeleri, öğrenciler ve yüksek lisans yapanlar, bilimsel araştırma yürütenler.

Vize Başvuru Merkezi’ne başvurular esnasında vize ücretinden muaf olmayan başvuru sahipleri vize ücretini kredi kartı, bankamatik kartı veya nakit olarak ödeyebiliyorlar. Vize ücreti değerlendirme süreci için alındığından vize reddedilirse paranın iadesi mümkün olmuyor.

Finlandiya Turistik Vize başvurusunu UDK Dil Kursu aracılığıyla da yapabilirsiniz. Vize ücreti, gerekli evraklar ve diğer ayrıntılar hakkında en güncel bilgileri ülke temsilcilerinden telefon yoluyla öğrenebilirsiniz. Parmak iziniz (VIS) daha önce alınmış ise ofise gelmeden posta eliyle başvuru işlemlerini yürütebilirsiniz.

Finlandiya vizesi için başvuru dosyasında seyahat sağlık sigortasının da bulunması gerekiyor. Çocuklar dahil her başvuru sahibi seyahat sağlık sigortasına sahip olmak zorundadır. Misyondaki diplomatik ve resmi pasaport sahiplerinin yanı sıra AB/AEA vatandaşlarının aile üyeleri de istisnadır. Sağlık sigortasının vize geçerlilik süresini ve seyahat tarihlerini kapsaması bekleniyor. Sigorta Schengen bölgesindeki ülkeleri kapsamalı veya dünya çapında geçerliliği olmalı. Sağlık sigortanın kapsama limiti 30.000 eurodan az olmamalı. Poliçeler, ölüm durumunda cenazenin ülkeye geri gönderilmesini, hastalık halinde ise tıbbi maliyeti kapsaması zorunlu tutuluyor. Başvuru dosyasında orijinal sigorta poliçesi de ibraz edilmeli.

Finlandiya Turistik Vizesine başvuru sürecinin sorunsuz atlatılması için yapılması gerekenler konusunda UDK Dil Kursu’ni arayabilirsiniz. Ülke temsilcilerimiz konu hakkında sizi bilgilendireceklerdir.

Finlandiya Turistik Vize için Gerekli Evraklar

Finlandiya vize başvurusu esnasında hazırlanması gereken evraklar aşağıda sıralanmıştır.

 1. Vize Talep Dilekçesi. Firmanın antetli kağıdına, Finlandiya Konsolosluğuna hitaben, kaşe ve ıslak imzalı.
 2. Pasaport. Seyahat sonrası 3 ay daha geçerli.
 3. Eski pasaportlar. Asılları ve ilgili sayfaların fotokopileri.
 4. 2 Adet Biometrik Fotoğraf (yeni, 35×45 ölçülerinde, beyaz fon önünde)
 5. Hesap Özeti. Son 3 aya ait, banka kaşesi ve imza sirküleri ile sunulur. 
 6. Gelir Belgeleri. Araç ruhsatı, tapu, kira sözleşmesi, tapu fotokopileri.
 7. Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Fotokopisi
 8. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği

Finlandiya Vize Evrakları Hakkında

Finlandiya vizesi tek-çift veya çok girişli alınabilmekte olup vize sahibine vize başlangıç tarihinden itibaren 6 aylık süre içinde 90 gün kalış hakkı vermektedir. Finlandiya turistik vizesi için gerekli evrak listesi başvuruda bulunan kişilerin kişisel ve meleski durumuna göre farklılık göstermektedir. Şirket sahiplerinin, devlet memurlarının, SGK’lı çalışanların, , emeklilerin, işverenlerin, ev hanımları, öğrencilerin, serbest çalışanların, sanatçıların, çalışmayan kişilerin hazırlamaları gereken belgeler değişmemektedir. Ön bilgilendirme olarak bu sayfada sunulan evrak listesinin güncel hali ve evraklara ait detaylar hakkında kapsamlı bilgi ve bilgilendirme e-mail’i almak için UDK Dil Kursu danışmanlarımızla iletişime geçiniz.

Finlandiya vize evrakları hazırlanırken dikkat edilmesi önemli hususlar: evrakların güncel olması, Türkiye’ye geri dönüş garantisi taşıması ve eksiksiz şekilde ibraz edilmiş olmalarıdır. Evraklar seyahatin amacına göre şekillenmektedir, bu bağlamda örneğin Finlandiya’da bir yakınınızda konaklayacaksanız şayet, başvuru yapacağınız vize türü turistik vize değildir. Finlandiya Schengen turistik vize başvurularında otel ve uçak rezervasyonu göstermeniz gerekmektedir ve rezervasyon tarihlerinin vize randevu tarihi itibariyle geçerli olması gerekmektedir.

Evraklarınızı UDK Dil Kursune teslim ettikten sonra gerekli görünen durumda sizden ek evrak talep edebilmekteyiz bu nedenle temsilcilerimizle yapacağınız görüşmede seyahatinize dair detayları (seyahat amacı, eğer varsa birlikte seyahat ettiğiniz kişiler, geçerli parmak izinizi olup olmaması vb.) paylaşmanız önemlidir. UDK Dil Kursu tarafından talep edilen ek belgeler tamamen Schengen vize prosedürleri gereğidir.

Vize randevusunda veya randevu sonrasında Konsolosluğun da ek evrak talebi olabilmektedir. Ayrıca Finlandiya Konsolosluğunun mülakat talebiyle de karşılaşabilirsiniz. Bütün bu durumlara önlem almak eksiksiz ve güncel evraklarla başvuru yapmanıza bağlı olduğunu ve vize kararında tek yetkilini Finlandiya Konsolosluğu olduğu unutulmamalıdır.

Kişinin durumuna ilişkin ek olarak hazırlaması gereken belgeler

Kişi şirket sahibi ise;

 • Güncel Şirket Belgeleri (Faaliyet Belgesi aslı, ticari sicil gazete, son vergi levhası, güncel imza Sirküleri fotokopileri)
 • SGK ve Bağ-Kur Hizmet Dökümü
 • Kişisel Banka Hesap Özeti
 • Şirketin banka hesap dökümleri

Kişi şirket çalışanı ise;

 • Güncel Şirket Belgeleri (Faaliyet Belgesi aslı, ticari sicil gazete, son vergi levhası, güncel imza Sirküleri fotokopileri)
 • SGK Hizmet Dökümü ve SGK İşe Giriş Bildirgesi
 • Kişisel Banka Hesap Özeti
 • Maaş Bordroları (Son 3 aylık, imza ve kaşeli)

Kişi Devlet Dairesi çalışanı ise;

 • Çalışma Belgesi (Kurum yazısı, mühürlü ve ıslak imzalı)
 • Görev Kimlik Kartı (Önü ve arkasının fotokopisi)
 • Maaş Bordrosu (3 aylık, ıslak imza ve kaşeli)
 • Banka Hesap Özeti

Kişi Emekli ise;

 • Emeklilik Kartı Fotokopi
 • Emekli maaşının yattığı banka dökümü (Son 3 aylık, kaşe ve ıslak imzalı)
 • Banka Hesap Özeti

Kişi Öğrenci ise;

 • Öğrenci Belgesi aslı
 • Muvafakatname (Kişi 18 yaşından küçük ise, ebeveyn imzalı, noter tasdikli ve orijinal olmalı)

Finlandiya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Finlandiya vizesinin ortalama çıkış süresi 8 ila 15 iş günüdür. Vize başvurunuzu seyahatinizden en fazla 3 ay önce en az 15 gün önce yapabilirsiniz. Ancak seyahatinize 15 gün kala yaptığınız başvurunun yolculuk tarihine yetişmeme olasılığı vardır. Konsolosluğun başvuru yoğunluğu yaşadığı günler veya ek evrak talepleri gibi durumları hesaba katarak seyahatinizden 1 ay önce başvuru yapmanız, vize çıkışını geciktirebilecek bu gibi durumlarda zaman kazanmanızı sağlayacaktır. Lütfen başvuru yapmadan önce UDK Dil Kursu temsilcilerimizi arayarak randevu yoğunluğu hakkında bilgi alınız.

Finlandiya Vizesi UDK Dil Kursunden Nasıl Alınır?

 1. UDK Dil Kursu Finlandiya Vize departmanımızı arayarak vize türünüze uygun evrakları e-posta olarak gönderilmesini talep ediniz.
 2. Finlandiya vizesi evraklarınızı hazırladıktan sonra şubemize elden teslim edin veya kargo ile gönderin.
 3. Evraklarınız ulaştıktan sonra vize randevu tarih ve saati  asistanlarımız tarafından tarafınıza yapılmaktadır.
 4. Finlandiya vize randevusunda parmak izinizi veriniz
 5. Pasaportunuz konsolosluktan çıktıktan sonra teslim alınız.

Finlandiya Vize Ücreti 2022

Finlandiya Schengen vizesi ücreti kısa süreli ve uzun süreli vize taleplerinde farklılık gösterebilir. Ayrıca vize harç bedelleri ve UDK Dil Kursu işlem ücretleri güncellenebilmektedir. Detaylı bilgi için lütfen Finlandiya vizesi departmanımızı arayınız veya size en yakın şubemizi ziyaret ederek başvuru koşulları hakkında bilgi alabilir ve başvuru yapabilirsiniz. 0 382 213 86 60