İçeriğe geç

İletişim

İrlanda Turistik Vize

İrlanda Turistik Vizesi aşağıda belirtilen koşullarda ve kısa süreliğine (90 güne kadar) turistik amaçlı olarak İrlanda’yı ziyaret etmeniz için veya kısa süreli eğitimlere katılmanız için başvurmanız gereken vize türüdür.  

İrlanda Vizesi Schengen Mi?

İrlanda vizesi Schengen değildir. İrlanda kısa süreli turistik vize İrlanda C vizesi olarak da bilinmektedir. Kısa süreli olarak verilen İrlanda turistik vizesi 90 güne kadar İrlanda’da konaklamanızı sağlar. Katılabileceğiniz eğitimler de yine bu süre ile sınırlıdır. (Örneğin kısa süreli İngilizce dil kursu gibi)

İrlanda Turist Vizesi;

 • Ücretli ya da ücretsiz herhangi bir işte çalışmanıza izin vermez.
 • Kamu tarafından finanse edilen herhangi bir hizmetten yararlanmanızı sağlamaz (örneğin İrlanda kamu hastanelerinden ücretsiz sağlık hizmeti alamazsınız)

Not: İrlanda turistik vizesi için yaptığınız başvuru kabul edilmiş olsa bile vizenizin onaylanmış olması kesin olarak İrlanda’ya girebileceğiniz anlamına gelmemektedir. İrlanda’ya gittiğinizde sınır kontrolündeki görevli ülkeye girip giremeyeceğinizle ilgili karar verme yetkisine sahiptir.

İrlanda turistik vizesi için her bir aile üyesi ayrı ayrı başvuru formu doldurmalı ve her bireyin başvurusu ayrı olarak tamamlanmalıdır. 18 yaşın altındaki çocukların başvuruları ebeveynlerinin ya da yasal temsilcilerinin izni ile ve ebeveynleri ya da yasal temsilcileri tarafından yapılmalıdır.

İrlanda Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Başvurunuz sona erdikten sonra İrlanda Konsolosluğu başvurunuz hakkında olumlu bir karar verirse vizeniz pasaportunuza basılacak ve pasaportunuz tarafınıza geri gönderilecektir. Başvuru sürecinizin tamamlanması 15 ila 21 gün arasında değişiklik göstermektedir.

Vize başvurunuzu yaparken İrlanda Konsolosluğu’nu yanıltıcı bilgiler ve doğruyu yansıtmayan belgeler kullanmayınız. Bu tip durumlar tespit edildiğinde başvurunuz reddedilebilir. Ayrıca herhangi bir itiraz hakkınız olmadan 5 yıl boyunca İrlanda vizesi almanız yasaklanabilir.

İrlanda turistik vizesi başvurularınız için UDK Dil Kursu çağrı merkezini arayabilirsiniz. Ayrıca vize@udk.com.tr e-posta adresine vize başvurusu talebinizi içeren bir e-posta göndererek vize uzmanlarımızla iletişime geçebilir ve en kısa sürede İrlanda turistik vizesi başvurunuzun yapılmasını sağlayabilirsiniz.

İngiltere vizesi ile İrlanda’ya gidebilir miyim?

Geçerli bir İngiltere vizeniz varsa ve İrlanda’nın bu uygulamayı onayladığı ülkelerden birinin vatandaşıysanız, ayrıca İrlanda vizesi almanıza gerek kalmadan bazı şartlar altında İngiltere vizenizle İrlanda’ya gidebilirsiniz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için bu uygulama geçerlidir.

Uygulamadan yararlanabilmeniz için geçerli İngiltere vizenizle İngiltere topraklarına yasal olarak giriş yapmış olmanız gerekmektedir. Daha sonra vizenizin süresi boyunca geçerliliğini yitirmediği sürece İrlanda topraklarına giriş yapabilirsiniz. Bu programın karşılıklı olmadığını unutmayınız. Geçerli bir İrlanda vizesi sahibi olarak, ilk önce İrlanda topraklarına giriş yapmış olsanız bile İngiltere topraklarına giremezsiniz. Bunun için mutlaka bir İngiltere vizesine sahip olmanız gerekmektedir.

İrlanda Turistik Vizesi başvurusu için gerekli evrakların özellikleri:

 • Tüm belgeler orijinal olmalıdır, fotokopiler belirtildiği yerler haricinde kabul edilmemektedir.
 • Davet mektupları orijinal olmalıdır. Şirketlerden, üniversitelerden, okullardan, kolejlerden vb. alınan mektuplar, antetli kağıda alınmalı ve organizasyona ait şu bilgileri içermelidir:
 • Tam ismi
 • Tam posta adresi
 • Telefon numarası
 • İnternet adresi
 • E-posta adresi (Yahoo ve Hotmail e-posta adresleri kabul edilmemektedir)
 • İrtibat kurulacak kişinin adı – soyadı ve unvanı / pozisyonu
 • Yetkili bir temsilcinin ıslak imzası (elektronik imza kabul edilmemektedir)
 • Belgeler tercüme edilmelidir. İngilizce olmayan herhangi bir belgenin tam İngilizce tercümesini yaptırmanız gerekmektedir. Hem orijinal belgeler hem de onaylı çeviriler başvuru evraklarınıza eklenmektedir.
 • Evlilik, doğum veya ölüm belgeleri gibi belgeler size iade edilecektir.
 • Banka dekontları veya davetiye mektupları gibi diğer belgeler iade edilmemektedir.
 • İade edilmesini istediğiniz belgeler varsa başvurunuzla birlikte bir liste yapabilirsiniz. Başvurunuz işleme koyulduktan sonra İrlanda Konsolosluğu belgelerinizi geri gönderecektir. Aksi takdirde kendi kayıtlarınız için saklamak istediğiniz herhangi bir belge varsa fotokopisini çekerek saklamanız gerekmektedir.

Sizden istenen tüm belgeleri eksiksiz olarak hazırlamazsanız başvurunuz reddedilebilir. Gerekli tüm evrakları hazırlamış olsanız bile vizenizin onaylanacağına dair bir garanti bulunmamaktadır. Vizenizle ilgili karar verme yetkisi tamamen İrlanda Konsolosluğu’na aittir.

Başvuru evraklarınızın arasında bulunması gereken vize talep yazısında İrlanda’yı neden ziyaret etmek istediğinizi açıklamalısınız. Yazı, ıslak imzalı olmalı ve tarih içermelidir. Ayrıca tam adınızla birlikte posta adresiniz, İrlanda’ya gideceğiniz ve ülkeden ayrılacağınız tarih de yer almalıdır. Yazıda ayrıca taahhüt etmeniz gereken bazı durumlar da olmalıdır. Vizenizin koşullarına tam olarak uyacağınızı ve İrlanda’da kamu tarafından finanse edilen hizmetleri (örneğin bir kamu hastanesinden sağlık hizmeti almak gibi) yararlanmayacağınıza dair taahhüt verdiğinizi yazmış olmalısınız. Ayrıca vizenizin süresi dolmadan önce İrlanda’yı terk edeceğinizi mutlaka belirtmiş olmalısınız.

İrlanda turistik vizesi ile ülkede yapacağınız faaliyetlere göre bir plan çıkarmanız ve başvuru evraklarınızın arasına eklemeniz gerekmektedir. İrlanda’ya tatil amaçlı gidiyorsanız, kalacağınız yerle ilgili konaklama bilgileri (oteller, misafirhaneler, pansiyonlar, AirBnB, kamp alanları veya ücretsiz konaklama durumu varsa) rezervasyon detayları (e-posta çıktısı vb.) Rezervasyon bilgilerinizde kalmayı planladığınız yerde ne kadar kalacağınıza dair giriş ve çıkış tarihleri mutlaka yer almalıdır.

Eğer alacağınız İrlanda turistik vizesi ile İrlanda’da kısa süreli bir eğitim alacaksanız, eğitim planınızla birlikte eğitim alacağınız kurumun (okul, üniversite, enstitü vb.) adı, adresi, telefon numarası, web sitesi, e-posta adresi, katıldığınız kursun adı ve ne kadar süreceği, kursa kabul edildiğinize dair kabul mektubu veya başvurunuzun onaylandığına dair onay e-postası gibi bilgiler başvurunuzda mutlaka bildirilmelidir.

İrlanda turistik vizesi için yaptığınız başvuru onaylanır ve vizeniz çıkarsa, İrlanda’ya seyahat etmeden önce seyahat ve sağlık sigortası yaptırmanız gerekmektedir. Sigortanızı yaptırmadığınız sürece İrlanda’ya girişinize izin verilmeyecektir. Bazı durumlarda İrlanda Konsolosluğu vizenizle ilgili bir karar vermeden önce sizde seyahat veya sağlık sigortası talep edebilir. Bu durumda sigortanızı yaptırıp konsolosluğa iletmeniz gerekebilir.

18 yaşın altındaki çocukların İrlanda turistik vizesi başvurularını ebeveynleri veya yasal temsilcileri yapmalıdır. Anne – babalarıyla birlikte İrlanda turistik vizesi başvurusu yapacak çocuklar için mutlaka ayrı form doldurulmalı ve tüm evrakları ayrı olarak hazırlanmalıdır. Ebeveynler ve çocuğun planları aynıysa çocuğa ebeveyni ile aynı başvuru mektubu, tatil planı veya finans planı vs. fotokopi alınarak kullanılabilir. Çocuğun İrlanda’daki faaliyetleri farklı olacaksa farklı evraklar hazırlamanız gerekmektedir. Birden fazla çocuk için başvuru yapacak ebeveynler her bir çocuk için ayrı ayrı form doldurmalı ve evrak hazırlamalıdır. Çocukların İrlanda’daki faaliyetleri aynı ise planlarla ilgili evrakların fotokopisi kullanılabilir. Planlar farklıysa her çocuk için mutlaka ayrı ayrı evrak hazırlanmalıdır.

Her iki ebeveyni ile veya yasal temsilcisiyle birlikte İrlanda’ya seyahat edecek olan çocukların yanlarında orijinal doğum belgeleri ile başvuru belgelerini bulundurması yeterli olmaktadır. Yalnızca bir ebeveyn veya yasal temsilci ile seyahat eden bir çocuk için ayrıca çocuğun diğer ebeveyni / yasal vasisi tarafından imzalanmış orijinal bir onay mektubu ve diğer ebeveyn / yasal temsilcinin pasaportunun veya T.C. Nüfus Cüzdanı / Kimlik kartının fotokopisi de seyahat sırasında yanlarında bulunmalıdır. Birden fazla çocuk söz konusu ise bu belgeler her çocuk için ayrı ayrı olarak hazırlanmak zorundadır. Çocuk, anne – babası veya yasal temsilcisi olmayan biriyle seyahat ediyorsa her iki ebeveyn / yasal temsilci tarafından imzalanmış bir izin mektubu seyahat sırasında yanlarında bulunmak zorundadır. Çocuk, 18 yaşın üzerindeki bir aile üyesiyle seyahat ediyor olsa bile (18 yaşından büyük erkek kardeş ya da kız kardeş gibi) mutlaka ebeveynlerden izin mektubu alınmak zorundadır. Çocuk İrlanda’ya yalnız seyahat edecekse (yanında herhangi bir yetişkin olmadan) yine her iki ebeveynden de alınmış izin mektubunu seyahati sırasında yanında taşımak zorundadır. Ebeveynlerinden biri ölmüş olan çocukların ayrıca orijinal ölüm sertifikasını seyahat sırasında yanlarında bulundurması gerekmektedir. Anne babası boşanmış bir çocuk İrlanda’ya seyahat edecekse velayet hakkını elinde tutan ebeveynin mahkeme kararı seyahat sırasında çocuğun yanında bulundurulmalıdır. 

İrlanda Turist Vizesi İçin Gerekli evraklar

 • T.C. Nüfus Cüzdanı / Kimlik fotokopisi
 • Talep edilen vizenin bitiş tarihinden itibaren olmak üzere 6 ay geçerli pasaport. Eğer 6 aydan daha uzun süreli İrlanda vizesi alacaksanız talep edilen vizenin bitiş tarihinden itibaren olmak üzere 12 ay geçerli pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (Güncel olmalıdır ve arka fon beyaz çekilmelidir)
 • İngilizce olarak tam tercümesi yapılmış Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Belgesi (İrlanda’ya aile ziyaretine gidilecekse davet eden kişi ile akrabalık ilişkisini kanıtlayan belge mutlaka orijinal olmalıdır)

Sizi İrlanda’ya biri davet ettiyse davet eden kişinin hazırlaması gerekenler:

 • İrlanda’ya sizi davet eden kişiden alınmış davet mektubu (Konaklama sürenizin, vize şartlarına uyacağınızın, İrlanda’da sığınmacı olarak kalmayacağınızın ve seyahatinizin bitiminde İrlanda’yı terk edeceğinizin belirtilmesi gerekmektedir)
 • Sizi İrlanda’ya davet eden kişiye ait güncel bir fatura (Elektrik, su veya doğalgaz)         
 • Sizi İrlanda’ya davet eden kişiyle nasıl tanıştığınızı ya da akrabalık ilişkinizin ne olduğunu kanıtlayan belgeler (doğum belgesi, evlilik belgesi, fotoğraf vs.)
 • Sizi davet eden kişi İrlanda vatandaşı ise, pasaport fotokopisi veya vatandaşlığını kanıtlayan diğer evraklar. Kişi İrlanda vatandaşı değil ise İrlanda oturum belgesinin fotokopisi, GNIB kartının fotokopisi ve pasaportunun ilk sayfası ile İrlanda vizesinin ve göçmenlik mührünün bulunduğu sayfanın fotokopisi
 • Eğer sizi İrlanda’ya davet eden kişi masrafları üstleniyorsa, davet eden kişinin son 6 aylık detaylı banka hesap özeti.