İçeriğe geç

İletişim

İtalya Turistik Vize

İtalya Turistik Vizesi için gerekli olan evraklar kişisel, finansal ve mesleki evraklardan oluşmaktadır. Kişisel evrakları her başvuru sahibinin şahsen hazırlaması gerekirken, mesleki evraklar ise her meslek grubuna göre farklılık göstermektedir. UDK Dil Kursu, İtalya Turistik vizesi başvurularında vize danışmanlık firması olarak Türkiye’nin her şehrinden yapılacak başvurular için doğru evrakları toparlama, form doldurma, dilekçe hazırlama ve randevu alma desteği verir. UDK Dil Kursu’nin hiçbir şubesi telefon, e-posta ya da SMS yoluyla yapılan bilgilendirmelerden herhangi bir ücret talep etmemektedir. İtalya vizesi için gerekli vize evrakları (kişisel, mesleki, finansal) başvuran durumuna göre ve döneme göre değişebilmektedir.

İtalya Turistik Vizesi Başvurusu

İtalya Schengen Vize başvuruları direkt olarak Konsolosluğa gerçekleştirilemezken başvuru merkezleri veya akredite seyahat acenteleri üzerinde başvuru hizmeti alabilirsiniz. İtalya Turistik Vize başvuru evraklarınızın güncel tarihli olması zorunludur. Vize uyum koşullarını eksiksiz olarak tamamlamanızı tavsiye ediyoruz. Başvuru işlemlerinizin sorunsuz bir şekilde tamamlanması vize alışınızı garanti etmemektedir. İtalya Vize başvuruları hakkında verilecek kararlar İtalya Konsolosluğunun insiyatifi altındadır. Kurumumuzun, vize başvurularının değerlendirme süresine, verilecek olan vize süresine müdahalesi söz konusu değildir.

İtalya Vize başvurularında bölge sınırlaması bulunmaktadır. Başvuru sahibi ikamet etmekte olduğu şehre hizmet veren ilgili İtalya Vize başvuru merkezine müracaat gerçekleştirmesi gerekecektir.  İstanbul, Edirne, Sakarya, Tekirdağ Amasya, Ardahan, Artvin, Bartın, Bayburt, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Çorum, Düzce, Erzurum, Erzincan, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Karabük, Kastamonu, Kırklareli, Ordu, , Samsun, Sinop, Sivas, , Yalova, Yozgat, Zonguldak illerinden yapılacak İtalya turistik vize başvuruları İtalya İstanbul Başkonsolosluğu tarafından değerlendirilerek sonuçlandırılır.

Ankara, Bolu, Çankırı, Eskişehir, Kırşehir, Kırıkkale, Kütahya, Nevşehir, illerinden yapılan İtalya vize başvuruları İtalya Ankara Konsolosluğu tarafından değerlendirilir. Adana, Adıyaman, Afyon, Ağrı, Aksaray, Antalya, Aydın, Balıkesir, Batman, Bingöl, Bitlis, Burdur, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Gaziantep, Hakkari, Hatay, İçel, Isparta, İzmir, Kahramanmaraş, Karaman, Kayseri, Kilis, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Muğla, Muş, Niğde, Osmaniye, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli, Uşak, Van illerinden yapılan başvuruların kararı İtalya vizesi İzmir Konsolosluğunun inisiyatifindedir. İtalya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği İtalya vize başvurularını akredite vize ve seyahat acenteleri üzerinden kabul etmektedir. Ancak İtalya turistik vizesinin sonuçlanmasındaki tek yetkili kurum, ikamet ettiğiniz şehri görev alanı içinde bulunduran İtalya Konsolosluğu ve İtalya Büyükelçiliği’dir.

İtalya Turistik Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Pasaport seyahatiniz sonrası 3 ay daha geçerli olmalı. Pasaportta vize işlenmiş sayfaların fotokopisi vb.
 • Kimlik fotokopisi
 • Biometrik fotoğraf
 • Seyahat sağlık sigortası.
 • Ulaşım, konaklama bilet rezervasyonları,
 •  İtalya Schengen  Başvuru formu
 • Finansal Evraklar: Banka hesap dökümü, varsa tapu fotokopisi, araç ruhsatı vb. 
 • Mesleki Evraklar: Çalışan, işveren, çiftçi, serbest meslek sahibi, şoför, devlet memuru, emekli gibi farklı meslek gruplarına göre temin edilmesi gereken evraklar vardır. 
 • Ek Evraklar: Schengen vize başvuruları için yapılması zorunlu seyahat sağlık sigortası, ulaşım, konaklama rezervasyonlarını ek hizmet olarak siz değerli yolcularımıza sunmaktayız. Otel rezervasyonları nasıl yapılmalı, Araç seyahatimde neler gerekli, uçak, tren, otobüs biletlerini vize başvurularından ne kadar önce alınmalı gibi merak ettiğiniz her konuyu çağrı merkezimizi arayarak vize yetkililerimize detaylı olarak sorabilirsiniz.

*Kişinin bulunduğu duruma göre ek olarak hazırlaması gereken belgelere UDK Dil Kursu ofisleriyle iletişim kurarak ulaşabilirsiniz.

İtalya Turistik Vizenizi UDK Dil Kursu Aracılığıyla Nasıl Alabilirsiniz?

1.Adım – Müşteri Temsilcimizi arayınız.

UDK Dil Kursu – İtalya Vize Departmanı Çağrı Merkezimi arayarak Yetkililerimizden durumunuza uygun olarak hazırlanacak evrak listesini içeren bilgi mailini talep ediniz. Yetkililerimizin tarafınıza yönlendirdiği sorulara verecek olduğunuz doğru yanıtlar doğru vize kategorisine başvuru yapmanızı sağlayacak ve vize başvuru işlemleri süresince yaşanabilecek olumsuz durumları engelleyecektir.

2. Adım – Bilgi Mailinde bulunan evrakları hazırlayınız.

UDK Dil Kursu – İtalya Vize Departmanı Çağrı Merkezi yetkililerimizin tarafınıza yönlendirmiş olduğu bilgi mailinde bulunan başvuru evrak listesini eksiksiz olarak hazırlayın ve vize başvuru dosyanızı tamamlayın.

Unutmayın! Eksik ve hatalı belgelerle yapılacak başvurular vize işlem sürenizin uzamasına hatta vize başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olacaktır. Konsolosluk vize bölümünce yeni ek evrak talep edilebilir. Bu evrakları tamamlanması zorunludur.

3. Adım – Evraklarınızı Kargo yapınız.

UDK Dil Kursu – İtalya Vize Departmanı tarafından durumunuza uygun olarak yönlendirilmiş bilgi mailinde bulunan evraklarınızı eksiksiz olarak tamamlayın ve bir başvuru dosyası haline getirerek size en yakın Şubemize kargo yapın. Kargonuzun takip numarasını talep ediniz. Kargonuzun tarafımıza ulaşması sonrası yetkililerimiz tarafından bilgilendirileceksiniz. Kargo ve Kurye hizmeti masrafları başvuru sahibi tarafından karşılanmaktadır.

4. Adım – Eksik evrak, randevu ve süreç hakkında bilgilendirme

UDK Dil Kursu – İtalya Vize Departmanı, başvuru dosyanızı inceledikten sonra tarafınıza bir bilgi maili yönlendirecektir. Yönlendirilmiş olan mailde varsa eksik veya hatalı evraklarınız paylaşılacaktır. Eksik evrakı bulunmayan başvuru sahipleri ise randevu tarih ve saati hususunda bilgilendirilecek ve onayınız alınacaktır.

5. Adım – Biyometri bilgi beyanı

UDK Dil Kursu – İtalya Vize Departmanı 2015 / 2016 yılında herhangi bir Schengen üye ülkesine parmak izi beyanında bulunmamış vize başvuru sahiplerini biometrik bilgilerini Parmak izi merkezinde beyan etmek üzere davet edecektir. UDK Dil Kursu yetkilileri biometrik verilerini beyan edecek yolcularımıza süreç boyunca asistanlık gerçekleştirecek ve sorunsuz bir şekilde başvuru işlemlerinizin tamamlanmasını sağlayacaktır.

Lütfen Dikkat! Pasaportunda son 5 yıl içinde alınmış Schengen vizesine ‘’VİS’’ notu düşülmüş yolcularımızın istisnai durumlar dışında şahsen gelmesine gerek yoktur. Parmak izinizin alındığı vizenizde Türkçe karakterler bulunuyorsa İtalya Schengen başvurunuz için tekrar parmak izinizin alınması gerekmektedir.

6. Adım – Pasaport teslimi

UDK Dil Kursu – İtalya Vize Departmanı, biometrik bilgilerini beyan etmiş veya biometrik verilerini beyan etmeye gerek olmayan yolcularının işlem sürecini tamamen kontrolü altında tutmaktadır. İtalya Turistik Vize başvuru işlemleri 3 ila 15 çalışma günü gibi bir süre zarfında sonuçlanmaktadır. Bu süre ön görülen bir süredir. Yabancı pasaport sahiplerinin tahmini olarak bu süreye artı 15 gün eklemeleri göz önünde bulundurulmalıdır. Konsolosluk ve Türkiye resmi tatil günlerindeki işlem yoğunluğu ve Konsolosluğun işlem değerlendirmede ek süre gerektiği durumlar olduğu unutulmamalıdır. Tüm bu işlem süreleri yetkililerimiz tarafından kontrol edilebilmektedir. Pasaportların teslimatı ise başvuru sahiplerinin talep ettiği üzere kargo veya şahsen teslimatla sağlanmaktadır.

İtalya Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İtalya Turistik Vize işlemleri randevu tarihi sonrası 3 ila 15 iş günü gibi bir süre zarfında sonuçlanmaktadır. İtalya Turistik Vize başvurularınıza seyahat tarihinizden en az 4 hafta önce başlamış olmaya özen gösteriniz.  İtalya Konsolosluğunun yoğunluğu ve tatil günleri de (bayram ve kutlamadan dolayı kapalı olduğu günler) çıkış süresini etkilemektedir. Ayrıca konsolosluk bazı durumlarda İtalya vizesi başvuru sahibinden ek evrak talebinde bulunabilir ki bu da çıkış süresini uzatabilir. Bu sebepten sunduğunuz vize evraklarının tam ve eksiksiz olduğundan ve eksik evrak talebi durumlarda hazırlıklı olduğunuzdan emin olunuz. UDK Dil Kursu sizin adınıza İtaya vize işlemlerinizin takibinde yetkin bir kurumdur. Müşteri temsilcilerimize sol menüde şehirlere göre düzenlenen iletişim bilgilerinden ulaşabilirsiniz.

Acil İtalya Vizesi (VİP)

Acil İtalya vizesi talepleriniz için İtalya VİP vize hizmeti alabilirsiniz. İtalya VİP vize başvuruları 3 ila 15 iş günü gibi bir süre aralığında sonuçlanırken, ön görülen İtalya VİP vize başvuru sonuçlanma süresi başvuru tarihi sonrası 48 ila 72 saat arasındadır. İtalya Konsolosluğunun yoğun olduğu dönemlerde yapılacak vize başvuruları başvuru sahibinin seyahat tarihine yakın bir süre de sonuçlanabilecektir. İlk defa yurt dışına seyahat edecek başvuru sahipleri VİP hizmetinden faydalanamamaktadır.  İtalya turistik ve ticari vize başvuru formu için buraya tıklayınız.

İtalya Turistik Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • İtalya turistik vize; kişiye maksimum 90 gün konaklama izni veren bir vizedir. İlk Schengen vize başvurularında 90 gün konaklamalı vize onayı istisnai durumlar dışında verilmemektedir. Schengen vize; tüm Schengen üye ülke vize kuralı olarak vizelerin doğru kullanım oranlarına göre kademe kademe artarken uzun süreli vize taleplerinizde bu bilgileri göz önünde bulundurmaya dikkat ediniz.
 • İtalya vize başvuru kabullerinde bölge sınırlaması bulunmaktadır. Başvuru sahibi ikamet etmekte oldukları şehir’e hizmet veren İtalyan temsilciliğine müracaat etmelidir. Başvuru sahipleri ikamet etmekte oldukları şehire hizmet vermeyen İtalya Konsolosluğuna başvuru gerçekleştiremezler.
 • Vize başvuru işlemleriniz öncesi Müşteri Temsilcimizi arayarak başvuru yapmanız gereken ilin bilgisini edinebilirsiniz.

* İtalya Konsolosluğu, turistik vize başvurularını 3 ila 15 iş günü arasında değişen süre aralığında sonuçlandırmaktadır. Söz konusu süreler ön görülen sürelerdir ve Konsolosluk çalışma programına göre uzayabilmektedir. Türkiye ikamet iznine sahip yabancı uyruklu kişilerin vize başvuruları yukarıda belirtilen ön görülen işlem sonuçlanma sürelerine dâhil değildir. Yabancı pasaporta sahip kişilerin işlemleri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına göre daha uzun sürede sonuçlanacaktır. Azerbaycan pasaportuna sahip kişilerin İtalya vize başvuruları ise diğer yabancı ülke vatandaşlarına oranla daha kısa sürede sonuçlanabilmektedir.

!!! Türkiye ve İtalya haricinde 3. Bir ülkeye ait belgelerin konsolosluk tarafından doğruluğu teyit edilemeyeceği göz önünde bulundurulmalıdır. 3. Ülkeye ait belgelerin alındığı ülkedeki İtalya konsoloslukları tarafından onaylanması belgenin geçerli olmasını sağlayacaktır ( 3. Ülkeden gelen belgelerin noter tarafından İngilizce veya İtalyancaya çevrilmiş olması işlem sürenizi hızlandırabilir).

** İtalya turistik vize başvurularında bulunacak kişi başvuru işlemlerine bu ülkeye olan seyahat tarihinden en az 3 hafta önce başvuru yapması tavsiye edilmektedir. Seyahat tarihinizden maksimum 6 ay önce başvuru yapma hakkınızın bulunduğunu dikkatinize sunarız.

*** 18 Yaşından küçük vize başvuru sahiplerinin başvuru evrakları arasında Noter onaylı Muvafakatname belgesini ibraz etmeleri zorunludur. 18 Yaşından küçük başvuru sahipleri anne ve babası ile birlikte seyahat etsin ya da etmesin Muvafakatname belgesini başvuru işlemleri için temin etmeleri gerekecektir. Muvafakatnamenin seyahat tarihini kapsaması ve güncel olması gereklidir.

Lütfen dikkat! Ebeveynler ayrılmış ve 18 yaşından küçük başvuru sahibinin yasal velayeti sadece bir ebeveynde olsa bile anne ve baba tarafından noter onaylı ıslak imzalı muvafakatnamenin aslının sunulması zorunludur. Ebeveynlerden birisinin mahkeme kararı ile çocuğu görmesi dahi engellenmiş olduğu durumlar da bu bildiri kapsamı dışında kalmaktadır.