İçeriğe geç

İletişim

İzlanda Turistik Vize

İzlanda turist vizesi evrakları güncel durumlara göre değişiklik gösterebilmektdir. UDK Dil Kursu temsilcilerimizi arayarak İzlanda turistik vizesi güncel evrak listesini isteyebilirsiniz. İzlanda turistik vize güncel evrak listesi tarafınıza e-posta ile gönderilecektir. Tam ve doğru evraklarla vize başvurusu yapmak için UDK Dil Kursu temsilcilerimizi arayabilirsiniz.

T.C. Umuma Mahsus (bordo) pasaport sahibi Türk vatandaşları bir Schengen ülkesi olan İzlanda’ya seyahatlerinden önce vize almak durumundadır. T.C. Hususi, Hizmet ve Diplomatik resmi pasaport sahipleri 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartıyla İzlanda vizesinden muaftırlar. İzlanda’nın Türkiye’de bir dış temsilciliği bulunmadığından Türk vatandaşları başvuru işlemlerini Danimarka Ankara Büyükelçiliğine, Danimarka İstanbul Başkonsolosluğuna, konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize merkezleri veya seyahat acentenleri aracılığıyla yapabilirler.

İzlanda turistik vizesi, kişinin konaklama ve ulaşım rezervasyonlarını yaparak turistik amaçlarla İzlanda’yı ziyaret etmek ve kültürünü yakından tanımak isteyen kişiler için geçerli olan kısa süreli bir vize türüdür. İzlanda turistik vize sahipleri  ülkede en fazla 90 gün kalma hakkında sahip olurlar. İzlanda Schengen bölgesinde bir ülke olduğu için İzlanda turistik vizesine sahip olanlar Schengen’e üye olan diğer ülke ya da ülkelere de İzlanda vizesiyle giriş yapabilirler. İzlanda vizesi ile diğer bir Schengen ülkesinden seyahate başlamak ya da İzlanda’ya gitmeden diğer bir Schengen üye ülkelerine giriş yapmak sonraki vize başvurularını olumsuz etkileyebilmektedir.

İzlanda turistik vize başvuru dosyasına eklenecek banka hesap dökümü, Schengen bölgesinden vizenin bitiş tarihinden önce ayrılacağınızı beyan eden evraklar seyahat amacınızı ortaya çıkaran belgeler olduğundan önem arz etmektedir. Vize talep dilekçesinin İzlanda Konsolosluğu’na hitaben, ıslak imzalı olarak hazırlanması, pasaportun İzlanda’dan dönüş tarihinden sonra en az 3 ay geçerliliğe sahip olması gereklidir.

İzlanda Turist Vizesi

İzlanda turistik vize başvuru işlemlerinde otel ve uçak rezervasyon tarihleri dilekçedeki tarihlerle uyumlu olmalıdır. Bu evraklardaki tarihler ile ilgili tutarsızlıklar vize sonucu olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Eğer başvuru sahibi çalışıyor ise, işvereni tarafından izin mektubu (başvuru sahibi tarafından yapılan işler, çalışmakta olduğu süre ve  Schengen ülkelerindeki seyahatinden sonra işe geri döneceğine dair beyan dahil edilmelidir). Son dört ayın maaş bordrosu, SGK işe giriş bildirgesi, son dört ayın SGK bildirileri ve İşverenden Faaliyet Belgesi, Vergi Levhası, İmza Sirküleri, Türk Ticaret Sicil Gazetesi gereklidir.

Eğer başvuru sahibi serbest meslek sahibi ise; endi şirketinin antetli kağıdında yazılı bir dilekçe, Ticaret Odası Tescil Nüshası, Faaliyet Belgesi, Vergi Levhası, İmza Sirküleri, Türk Ticaret Sicil Gazetesi, Yetki Belgesi gereklidir.

Eğer başvuru sahibi öğrenci ise; eğitim Kurumdan alınan öğrenci belgesinin aslı (eğitim gördüğü bölüm ve dönemi belirtilmelidir). Seyehat süresini kapsayan seyehat sağlık sigortası da evraklar arasında bulunmalıdır.

İzlanda turistik vize başvurusu esnasında birden çok kişiyle seyahat edilecekse ve seyahat edilecek kişilerin seyahat masraflarını tek bir kişinin karşılayacak olması durumunda, banka bilgilerinde bulunan kullanılabilir bakiye limitinin belirtilen limitten fazla olmasına dikkat edilmelidir. Gösterilecek banka hesabının uzun süreli hareketliliğe sahip olması başvuru sahibini yararına olmaktadır.

İzlanda turistik vize başvuru yapan kişi 18 yaşından küçükse vize başvuru formunda hem kendisinin hem de yasal velisinin imzası bulunmalıdır. Başvuru sahibi belgeleri tam olarak hazırlanmış olsa dahi bu durum vizenin verileceği anlamına gelmemektedir. İzlanda vize başvuruları hakkında karar yetkisi İzlanda Konsolosluğunun inisiyatifindedir.

İzlanda Turistik Vizesi Başvurusu

İzlanda’ya seyahat edecek Türk vatandaşlarının seyahatlerinden önce vize vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. İzlanda Konsolosluğu T.C. umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerine vize alma zorunluluğu koyarken diplomatik, hususi ve hizmet pasaportu sahipleri 180 gün içinde 90 günü geçmemek şatıyla vizeden muaftırlar.

İzlanda turistik vize İzlanda’ya seyahat edecek kişilere en fazla 90 gün kalma hakkı tanır. İzlanda vizesi talebinde bulunan kişinin ilk Schengen vize başvurusuysa 90 gün konaklama hakkı tanınması özel durumlar haricinde karşılanan bir durum değildir. İzlanda vize başvuru sahibinin daha önceden bir Schengen ülkesine seyahat etmesi ve vizesinde belirtilen tarihlerde giriş çıkışlara dikkat ederek seyahatini tamamlamış olması bir sonraki Schengen ülkesi seyahatindeki konaklama süresini uzatmasına katkı sağlayabilmektedir.

İzlanda Konsolosluğu vize bölümü başvuru sahibinin durumuna istinaden ek evrak talep edebilmektedir. Bazı evrakların orijinal ya da daha önceden talep edilen evrakların tekrardan ibraz edilmesi istenebilmektedir. İzlanda vizesinin sonucuyla ilgili karar vermeye tek yetkili kurum Danirmarka Konsolosluğudur.  İzlanda’nın Türkiye’de bir dış temsilciliği bulunmadığından vizenin değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi Danimarka Ankara Büyükelçiliğinin ve  Danimarka İstanbul Başkonsolosluğunun inisiyatifindedir. İzlanda seyahatini kanıtlayan diğer belgeler, otel ve uçak rezervasyonu, seyahat sigortası dilekçe ve başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.

İzlanda Turistik Vize için Gerekli Evraklar

 1. Vize başvuru formu. Eksiksiz olarak doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu.
 2. Vize talep dilekçesi. Konsolosluğa hitaben yazılacak vize talep dilekçesi kişinin seyahat tarihlerini ve amacını belirtmeli, kaşe ve ıslak imzalı olacak şekilde hazırlanmalıdır
 3. Pasaport. Seyahat sonrası en az 3 ay geçerliliği olan ve 2 adet boş sayfası bulunan pasaport.
 4. Fotoğraf. 2 adet 35x45mm ebatlarında, arka fonu beyaz güncel, daha önceden vize işlemlerinde kullanılmamış fotoğraf.
 5. Kimlik fotokopisi.Başvuru sahibinin üzerinde T.C. kimlik numarasu yazılı nüfus cüzdanı fotokopisi.
 6. Kültürel bir etkinlik veya konferans söz konusu ise davetiye veya katılım formu.
 7. Vukuatlı nüfus kayıt örneğinin aslı.                                                                                         
 8. Uçak bileti rezervasyonu (tüm ara seferleri gösteren).                                                         
 9. Otel rezervasyonu        
 10. Son 3 aylık hesap hareketlerini gösteren banka hesap özeti.                                                                    
 11. Başvuru sahibi çalışıyor ise, işvereninden izin mektubu, son üç ayın maaş bordrosu, SGK işe giriş bildirgesi, son üç ayın SGK bildirileri ve İşverenden Faaliyet Belgesi.                                              
 12. Öğrenciler için eğitim kurumundan alınmış öğrenci belgesi.
 13. Muvafakatname. 18 yaşın altındaki çocuklar için yurtdışına çıkabileceğine istinaden noterden onaylı yazılı izin belgesi.

Konsolosluk yetkilileri yukarıda belirtilen belgelere ek olarak yeni belgeler talep etme hakkına sahiptir.                                                                                                      

İzlanda Turistik Vize Başvurusu Sahibinin Durumuna Göre Hazırlaması Gereken Evraklar

Kişi Şirket Sahibi ise;

 1. Güncel tarihli şirket evrakları (orijinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 2. SGK hizmet dökümü (4A, 4B, 4C) – Kişiler durumlarına uygun dökümü almalıdır-
 3. Güncel tarihli banka hesap özeti (Son 3 aylık, en az 4000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte / belge orijinal ıslak kaşeli olmalı)

Kişi Şirket Çalışanı ise;

 1. Güncel tarihli şirket evrakları (orijinal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
 2. SGK işe giriş bildirgesi ve SGK 4 A hizmet dökümü
 3. Maaş bordroları (Son 3 aylık, kaşe ve ıslak imzalı)
 4. Güncel tarihli banka hesap özeti (Son 3 aylık, en az 4000 TL bakiyesi olan kaşe, ıslak imza ve banka imza sirküleriyle birlikte)

Kişi Emekli ise;

 1. Emekli kart fotokopisi veya E-devletten alınmış emekli olduğunu gösteren belge  
 2. Banka hesap özeti (Son 3 aylık, emeklilik maaşının yattığını gösterecek şekilde, en az 4000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte / belge orijinal ıslak kaşeli olmalı)

Kişi Öğrenci ise;

 1. Öğrenci belgesi (Güncel, ıslak imza ve kaşeli olmalı) Muvafakatname (Kişi 18 yaşından küçük olması halinde, anne, baba imzalı, orijinal belge)

Kişi Ev hanımı ise; Ev Hanımları için sponsor olacak 1. derece yakın akrabaların hazırlaması gereken evraklar 

İşveren ise;

 1. Sponsor yazısı (Şirketin antetli kağıdına, Konsolosluğa hitaben, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş kaşe ve imzalı)
 2. SGK Hizmet Dökümü
 3. Güncel tarihli şirket evraklarınız (orijinal faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, sicil gazete fotokopileri)
 4. Banka hesap dökümü (Son 3 aylık, en az 4000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte / belge orijinal ıslak kaşeli olmalı)

Çalışan ise;

 1. İşveren mektubu (İşveren tarafından, şirketin antetli kağıdına, konsolosluğa hitaben, kişinin bu iş yerinde çalıştığını belirten kaşe ve imzalı) 
 2. Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, ıslak imzalı)
 3. Güncel tarihli şirket evraklarınız (orijinal faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, sicil gazete fotokopileri)
 4. SGK işe giriş bildirgesi ve 4A hizmet dökümü (e-devletten veya SKG’dan ıslak imzalı kaşeli)
 5. Maaş bordrosu (Son 3 aylık, imza ve kaşeli)
 6. Banka hesap özeti (Son 3 aylık, en az 4000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte)

Devlet Memuru ise;

 1. Çalışma ve resmi izin belgesi (Bağlı bulunulan kurumdan alınmalı)
 2. Görev kimlik kartı fotokopisi (Ön ve arka yüz)
 3. Maaş bordrosu (Son 3 aylık, ıslak imza ve kaşeli)
 4. Banka hesap özeti (En az 4000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte /belge orjinal ıslak kaşeli olmalı)
 5. Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, ıslak imzalı)

Emekli ise;

 1. Sponsor yazısı (Konsolosluğa hitaben, sponsor olunacağı ve yakınlık derecesi belirtilmiş, ıslak imzalı)
 2. Maaş bordrosu (Son 3 aylık, imza ve kaşeli)
 3. Banka hesap özeti (Son 3 aylık, en az 4000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte /belge orijinal ıslak kaşeli olmalı)

İzlanda Turistik Vizesi Randevusu

İzlanda turistik vize başvurusu belgelerini eksiksiz ve tam olarak hazırlayan yolcuların randevuları müsait olan ilk iş gününe alınır. Randevu saati ve tarihi yolcunu onayına sunulmaktadır. İzlanda turistik vize başvuruları için ibraz edilecek evraklaın güncel tarihli olmalı, vize uyum şartlarını bulundurmayan evraklarla yapılan başvurular kabul edilmemektedir.

İzlanda turistik vize randevusunda evraklar UDK Dil Kursu temsilcilerinin eşliğinde konsolosluk yetkililerine teslim edilir ve Schengen vize kuralları gereği eğer yolcunun daha önceden VIS bilgisi yoksa parmak izi alınır. Son 5 yıl içerisinde İzlanda ya da başka bir Schengen ülkesi vize başvurusunda parmak izi beyan eden yolculaırn parmak izi vermesine gerek bulunmamaktadır. Fakat biyometri sisteminde güncelleme söz konusu olduğunda daha önceden biyometri bilgisi sunulmuş olsa da parmak izi işlemi için yolcu çağırabilir.

İzlanda Turistik Vize Ücreti 2022

İzlanda turistik vize ücreti başvurunun değerlendirilmeye alınması için istenmektedir. İzlanda turistik vize ücretleri belirli dönemlerde değişiklik gösterebilmektedir. Vize ücretleri konsolosluk tarafından belirlenmektedir. İzlanda turistik vize başvurusu ret ile sonuçlanması durumunda ücret iadesi yapılmamaktadır. Güncel İzlanda turistik vize ücretlerini öğrenmek için UDK Dil Kursu temsilcilerimizi arayabilirsiniz.

İzlanda Turistik Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalı?

İzlanda turistik vize başvuru işlemlerinin seyahat tarihinden en az 4 hafta önce yapılması tavsiye edilmektedir. İzlanda turistik vize başvurusu için en fazla süre 90 gündür. Seyahat tarihine 2 haftadan az süre kalmış kişilerin İzlanda vizelerinin seyahat tarihlerine kadar yetişemeyeceğini belirtiriz.