İçeriğe geç

İletişim

Turistik Vize

Romanya vize evrakları güncel koşullara göre değişiklik gösterebilmektedir. UDK Dil Kursu temsilcilerimizi arayarak Romanya turistik vizesi güncel evrak listesi isteyiniz. Romanya turistik vize güncel evrak listesi e-posta adresinize gönderilecektir. Doğru evraklarla eksiksiz bir vize başvurusu yapmak için lütfen temsilcilerimizi 0 382 213 86 60 numaralı telefondan arayın.

Romanya Turistik Vize Başvurusu

Romanya’ya turistik amaçlarla 6 aylık sürede 90 günden az olarak, kısa süreli konaklayacak şekilde ziyaret gerçekleştirmek isteyen bordo pasaport sahibi T.C. vatandaşları Romanya turistik vize başvurusu yapmalıdır. Romanya Avrupa Birliği’ne üye bir ülke olmasına rağmen Schengen ülkesi değildir ve bu nedenle ülkesine giriş yapacak kişilerden Schengen vizesi değil, Romanya vizesi istemektedir. Yeşil, gri ve siyah pasaport sahibi vatandaşlar kısa süreli Romanya seyahatlerinde Romanya vizesinden muaftır.

Romanya’ya turistik amaçlarla seyahat etmek isteyen vatandaşların sıklıkla sorduğu sorulardan biri de “Romanya turistik vizesi nasıl alınır?” sorusu olmaktadır. Romanya’ya yapılacak kısa süreli turistik seyahatlerde, ilk giriş Romanya’dan yapılacaksa Romanya vizesine başvurulmalıdır. Romanya vizesi ile diğer Schengen ülkelerine giriş yapılamamaktadır. Daha önce alınan geçerli bir Schengen vizesi varsa bu vizeyle Romanya’ya giriş yapılabilmektedir. Romanya turistik vize işlemleri konsolosluklar ve konsoloslukların yetkilendirdiği vize kurumları aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Romanya Konsolosluğu tarafından sunulan E-vize adlı sistem üzerinden de vize başvuruları yapılabilmektedir.

Romanya turistik vize işlemlerinde öncelikle seyahat amacı ve tarihlerinin belirlenmesi çok önemlidir. Kişisel ve mesleki bilgiler de güncel, tutarlı ve doğru şekilde verilmelidir. Romanya turist vizesi için hazırlanacak zorunlu evraklar, tüm bu bilgiler de göz önünde bulundurularak eksiksiz ve hatasız şekilde dosya haline getirilmeli ve başvuruda sunulmalıdır. Romanya vize başvuru formu, Romanya vize dilekçesi gibi önemli evrakların titizlikle doldurulması çok önemlidir.

Romanya vize randevusu, başvuru sahibinin online başvurusunu inceleyen Romanya Konsolosluğu tarafından verilmektedir. Romanya turistik vize başvurusu sonuçlanma süresi ortalama 5-10 gün içinde sonuçlanmaktadır. Randevu tarihleri ve vize sonuçlanma süreleri; konsolosluğun ek evrak talepleri, resmi tatil günleri ve yoğun dönemlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Alınan vize kararlarının Romanya Konsolosluğu’nun inisiyatifinde olduğu ve UDK Dil Kursu’nin karara herhangi bir etkisinin bulunmadığı unutulmamalıdır.

Romanya Turistik Vize için Gerekli Evraklar

1. İngilizce vize talep dilekçesi
2. Pasaport
3. 2 adet biyometrik fotoğraf
4. Banka hesap dökümü
5. Gelir belgeleri
6. Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
7. Kimlik fotokopisi
8. Otel rezervasyonu ve uçak rezervasyonu
9. Seyahat sağlık sigortası

Romanya turistik vize başvurusunda bulunacak kişi şirket çalışanı ise;
1. Güncel şirket evrakları (Orijnal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
2. SGK hizmet dökümü
3. Banka hesap dökümü (Son 3 aylık, en az 4000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte)

Romanya turistik vize başvurusunda bulunacak kişi emekli ise,
1. Emekliğini gösteren belgeler.
2. Emekli maaş cüzdanı, emeklilik kartı fotokopisi
3. Emekli olunmuş kurumdan alınan yazı

Romanya turistik vize başvurusunda bulunacak kişi memur ise,
1. Çalışma belgesi ve izin belgesi (Çalışmış olduğunuz kurumdan alınmış)
2. Görev kimlik kartı fotokopisi (Ön ve arka yüz)
3. Orijinal maaş bordrosu (Son 3 aylık, kaşe ve imzalı)

Romanya turistik vize başvurusunda bulunacak kişi işveren ise,
1. Güncel şirket evrakları (Orijnal faaliyet belgesi, sicil gazete, vergi levhası, imza sirküleri fotokopileri)
2. SGK hizmet dökümü
3. Banka hesap dökümü (Son 3 aylık, en az 4000 TL bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte)

Romanya turistik vize başvurusunda bulunacak kişi öğrenci ise,
1. Öğrenci belgesi (Orijinal, güncel)
2. Muvafakatname (Kişi 18 yaşından küçükse anne baba onaylı, orjinal belge)

Romanya turistik vize başvurusunda bulunacak kişi çiftçi ise;
Bağlı bulunulan ziraat odasından alınmış ziraat sicil kaydı, kişinin varsa ekili olan tarım alanı ve topraklarına dair belgeler beyan edilmelidir.

UDK Dil Kursu Aracılığıyla Romanya Turistik Vizesi

UDK Dil Kursu aracılığıyla Romanya turistik vizesi rahatlıkla alınabilmektedir. UDK Dil Kursu, Romanya Konsoloslukları tarafından yetkilendirilmiş tecrübeli bir kurum olarak; Romanya turistik vize başvurusu sürecinin başından sonuna kadar başvuru sahiplerine destek vermektedir. Romanya turistik vizesini UDK Dil Kursu ile almak için yerine getirilmesi gereken bazı önemli adımları aşağıda bulabilirsiniz.

Romanya’ya 90 günden az konaklayacak şekilde, turistik amaçlı vize başvurusu yapmak isteyen bordo pasaporta sahip vatandaşlar Romanya turistik vizesi almalıdır. Başvurusunu UDK Dil Kursu aracılığıyla yapmaya karar veren kişiler seyahat amacı ve sürelerini net olarak belirlemeli, kişisel ve mesleki bilgilerini detaylı olarak vize danışmanları ile paylaşmalıdır.

Romanya turistik vize başvurusu için hazırlanacak bazı zorunlu evraklar bulunmaktadır. UDK Dil Kursu danışmanı ile yapılan görüşme sonrası uzmanımız başvurulmak istenen vizeye uygun zorunlu evrak listesini başvuru sahibiyle mail ve sms yoluyla paylaşmaktadır. Romanya vize başvuru formu ve vize dilekçesinin de aralarında olduğu bu zorunlu evrakların güncel bilgilerle doldurulması; hatasız ve eksiksiz hazırlanarak dosya haline getirildikten sonra UDK Dil Kursu uzmanlarına iletilmesi gerekmektedir.

Evrak dosyası UDK Dil Kursu uzmanları tarafından teslim alındıktan sonra detaylı olarak kontrol edilir; eksik ve hatalı bilgiler mevcutsa başvuru sahibi bilgilendirilir ve ilgili evrakları yeniden hazırlaması talep edilir. Başvuru sahibinin eksik ya da hatalı olan evrakları yeniden tamamlayarak vize danışmanına iletmesi gerekmektedir.

Romanya turistik vize başvurusu Romanya Konsoloslukları tarafından kabul edilmektedir. Konsolosluk tarafından oluşturulan ve E-vize adı verilen bir sistem üzerinden online form doldurma ve evrak tarama işlemleri yapılması gerekmektedir. Bu işlemler UDK Dil Kursu uzmanları tarafından başvuru sahibi adına gerçekleştirilmektedir. Form doldurma işleminin ardından Romanya Konsolosluğu başvuru sahibini görüşmeye çağırmaktadır. UDK Dil Kursu’nden bir yetkilimiz bu adımda da başvuru sahibine eşlik etmektedir.

UDK Dil Kursu aracılığıyla Romanya turistik vizesi sonuçlanma süresi ortalama 5-10 iş günü arasındadır. Bu süre konsolosluğun yoğun günleri, resmi tatiller ve ek evrak talebi durumlarında uzayabilmektedir. Vize sonucu alınmasının ardından başvuru sahibinin pasaportunu Romanya Konsolosluğu’nda şahsen bulunarak teslim alması gerekmektedir.

Romanya Turistik Vizesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Romanya’ya turistik amaçlarla seyahat edecek olan başvuru sahipleri için Romanya turist vizesinde dikkat edilmesi gerekenler bulunmaktadır. Bu hususlara uyulması, başvuru sırasında yaşanabilecek aksaklıkları en aza indirmek açısından çok önemlidir.

Romanya; bordo pasaport sahibi Türk vatandaşlarından, ülkesine 180 günlük süre içinde en fazla 90 güne kadar turistik amaçlarla gerçekleştirilecek seyahatler için turistik vize talep etmektedir. Romanya Avrupa Birliği üye ülkelerinden biri olmasına rağmen Schengen ülkesi değildir. Bu nedenle Schengen vizesi değil, Romanya vizesi vermektedir. Ancak daha önce alınmış, geçerli bir Schengen vizesi bulunan kişiler Romanya’ya da giriş yapabilmektedir. Yeşil, siyah ve gri pasaport sahipleri kısa süreli turistik seyahatlerde Romanya vizesinden muaf tutulmaktadır.

Turist vizesi Romanya başvuruları için Romanya Konsolosluğu ve Büyükelçiliği’ne müracaat edilmelidir. Konsolosluklar tarafından yetkilendirilmiş vize danışmanlık firmaları da vize işlemlerini başvuru sahipleri adına gerçekleştirebilmektedir.

Turist vizesi Romanya başvurularında hazırlanması gereken zorunlu evraklar bulunmaktadır. Seyahat amacı, süresi ve kişisel/mesleki bilgilere göre hazırlanacak bu evraklar güncel bilgilerle dolu, eksiksiz ve tutarlı olmalıdır. Önemli belgelerden biri olan Romanya vize başvuru formu, Romanya Konsolosluğu tarafından oluşturulan E-vize sistemi üzerinden online olarak doldurulmalıdır. Form doldurulduktan sonra konsolosluğun sayfasında yer alan adımlar eksiksiz şekilde takip edilmelidir. Alınan vize kararlarında tek yetkili konsolosluklardır.

Romanya Konsolosluğu ve Romanya sınır kapısı görevlileri; vize de dahil olmak üzere gereken tüm belgeler eksiksiz olsa da sınır kapısında bazı belgeleri kontrol edebilmekte ve belgelerin orijinallerini talep edebilmektedir. Ayrıca ülkede bulunulan süre içinde masrafları karşılayacak miktarda gelirin olup olmadığını da kontrol edebilmektedirler. Bu nedenle başvuru sahiplerinin kanıtlayıcı belgelere sahip olması çok önemlidir.

Romanya turistik vizesinde dikkat edilmesi gerekenler konusunda detaylı bilgi almak ve başvurunuzu UDK Dil Kursu aracılığıyla gerçekleştirmek istiyorsanız size en yakın UDK Dil Kursu ofisimizle iletişime geçebilir; tecrübeli vize uzmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.