İçeriğe geç

İletişim

Rusya Turistik Vize

Rusya Turist Vizesi

Rusya turistik vize başvurusu Rusya’ya turistik bir amaçla gitmek isteneyen kişilerin yapması gerekli olan bir vize başvuru türüdür. Rusya Federasyonu ile Türkiye arasındaki vize uygulamasının 1 Eylül 2019 gününden itibaren yenilenmesinin ardından yeşil ve gri pasaport sahipleri de siyah pasaport sahipleri gibi vizeden muaf tutuldu. Bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları ise vize almak zorundadır. Bu yüzden bordo yani Umuma Mahsus pasaport sahipleri Rusya’ya yapacaklar turistik seyahat öncesinde Rusya turistik vize başvurusu yapmalıdır. 

Rusya turistik vize evrakları Rusya Konsolosluğu tarafından güncellenebilmektedir. UDK Dil Kursu Rusya departmanını arayarak Rusya Turistik vize için gerekli evrakların güncel listesini e-mail olarak talep ediniz. Evraklarınız hazırlayıp adresimize gönderdikten sonra Rusya vizesi işlemlerinizi sizin adınıza gerçekleştiriyoruz.

Rusya Turistik Vize Nasıl Alınır?

2022 Rusya turistik vizesi 1 ay süre ile en fazla 2 girişli alınabilirken yeni güncellemelerle birlikte bu süre uzatılmıştır. Başvuru sahipleri 1 Kasım 2022 tarihinden itibaren 90 gün tek ve çift girişli vize başvurusunda bulunabilirler. Rusya turistik vizesi ile Rusya Federasyonu sınırları içinde maksimum 90 gün serbest dolaşım hakkınız bulunmaktadır. Vize kategorisinin adından anlaşılacağı gibi seyahat amacınız turistik olarak belirlenmiş olacaktır. Rusya turistik vize başvurularında da Rusya’daki seyahat acentesi veya tur operatöründen davetiye niteliği taşıyan Voucher’ın alınması gerekecektir. UDK Dil Kursu temsilcilerimizi Voucher’ın temini ile ilgili olarak size yardımcı olabilmektedirler.

Rusya vizesi için belirtilen evraklara ek olarak konsolosluğun ek evrak talepleri olabilmektedir. Normal şartlarda biyometrik bilgi ibrazı ve randevu gibi uygulamaların olmadığı Rusya turistik vize başvurularında istisnai durumlardan Rusya Konsolosluğu başvuru sahibini mülakata çağırabilir. Rusya turistik vizesi Türk vatandaşları için kültürel etkinlikler, turistik geziler yapmak için turizm amaçlı, belirli bir kısa dönem için Rusya’yı ziyarete gidecek olan kişilere verilmektedir.

Rusya turist vizesinin en fazla geçerli olabilecek gün sayısı 90 gündür. Rusya turistik vize, ticari görüşme, fuar ve açık artırmalara katılmak, herhangi bir tedavi veya sınav durumu için izin verebilmektedir. Ancak bu gibi durumlarda seyahatin amacının belirtilmesi önem arz etmektedir. Bunun yanı sıra turistik vize alabilmek için ziyaret sebebi kategorisine özel bir nedenle ziyaret eklenmelidir. Bu sayede turistik vizeniz katılım sağlayacağınız etkinliğin zamanına en uygun şekilde gün sayısı verilebilecektir. Ancak bu süre 90 günü geçmemektedir.

Rusya turistik vizeleri tek ya da çift girişli bir vize türüdür. Çok girişli çıkışlı vizeler, turistik sebeple giden kişinin Rusya ve Rusya’ya komşu olan diğer ülkelere ya da geri dönüş yolunda Rus sınırlarını kullanacağı ülkelere yapacağının gerekli evraklarla kanıtlanmasıyla mümkün olabilmektedir. Turist olarak gidecek şahsın biletinde ya da acente tarafından belirtilmiş olması gereklidir. Çift girişli (2 girişli) Rusya vizesi ile Türkiye’den seyahat eden kişi, çift girişli vizesiyle ülkeye giriş yaptıktan sonra federal bölgelerde bulunan bir özek bölgeye geçer ve tekrar Rusya’ya dönüş yaparsa çift girişli vizesini kullanmış olur. Dolayısıyla çift girişli vizenin kullanım hakkı dolmuş olur.

Rusya Turistik Vize için Gerekli Evraklar

Rusya turistik vizesi başvuruları için aşağıdaki evrakların hazırlanması gerekmektedir. Rusya turistik vizesi ile Rusya Federasyonu sınırları içinde en fazla 90 gün kalabilir en fazla 2 giriş yapabilirsiniz. Eğer birden fazla giriş yapacaksanız bunun seyahat planınızda açıklaması gerekmektedir. Vize süresinin Rusya’dan uzatılması mümkün değildir.

 1. Pasaport. Rusya seyahatiniz sonrası en az 6 ay geçerli olması gereken pasaportunuzun vize etiketi işlenebilmesi için boş sayfalarını olması gerekmektedir. Pasaportunuz son 10 yıl içinde çıkarılmış olmalı ve biyometrik özellikle taşımalıdır. T.C. pasaportunuzdaki bilgilerin kimlik bilgilerinizle uyumlu olması şarttır. Herhangi bir sebeple kimlik değişimi yaptıysanız pasaportunuzdaki bilgilerden önce kimlik bilgileriniz dikkate alınacağından yeni bir pasaport çıkartmanız gerekecektir.
 2. Fotoğraf. Biyometrik özellikte olması gereken fotoğrafınız 35 x 45 mm ebatında olması Rus Konsolosluğu tarafından talep edilmektedir. Dini sebepler dışında kullanılan giysiler haricinde yüzün net olarak görülmesini engelleyecek her türlü unsurun olmaması, gözlüklü fotoğraflarda gözlük camlarının koyu olmaması diğer dikkat edilmesi gereken unsurlardır.
 3. Kimlik Fotokopisi. Kimliğinizi eğer yeni çıkarılmış bir kimlik değilse kimlikte kullandığınız fotoğrafı kullanmamanız gerekir. Ayrıca güncel olmayan, eski vize başvurularınızda kullandığınız fotoğraflar da kabul edilmemektedir.
 4. Voucher. Rusya seyahatin acentesi veya tur operatörü tarafından gönderilecek olan bu belge Rusya’ya turistik amaçlı seyahat edecek kişinin kabul onay evrakıdır. Rusya’daki tur operatöründen orijinal olarak gelmesi gereken voucher’ın nasıl alınması gerektiğine dair bilgiyi ve desteği UDK Dil Kursu Rusya departmanımızı arayarak alabilirsiniz.
 5. İkamet Belgesi. Yalnızca Türkiye’de yaşayan yabancı uyruklulardan istenen ikamet belgesinin seyahat sonrası 6 ay geçerli olması gerekmektedir. T.C. vatandaşlarının bu evrakı sunması gerekli değildir. 
 6. Başvuru Formu. Rusya Vize Başvuru Formu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmalıdır.

Özel vize gerekli evraklar

Türk vatandaşlarının özel vize başvurusu yapabilmeleri için aşağıdaki evrakları ibraz etmeleri gerekmektedir.

 • En az 6 ay geçerliliği olan, 2 adet boş sayfası bulunan pasaport.
 • 2 adet 3,5×4,5 cm ölçülerinden arka fonu beyaz fotoğraf.
 • Rusya vatandaşı tarafından gönderilen, göçmenlik ofisinin onay verdiği davetiye,
 • Rusya vatandaşının ailesi yabancı ülke vatandaşıysa, Rusya vatandaşı aile üyesi tarafından konsolosluğa hitaben yazılmış başvuru formu.
 • Rusya’da yasal olarak yaşamakta olan Türk vatandaşı tarafından yakın aile üyelerini davet amacına istinaden yazılmış noter onaylı başvuru evrakı.
 • Vize başvuru sahibi tarafından acil durumlar için yapılan vize başvurularında özel vize verilebilir, hastalık, bir yakının ölümü ya da diğer acil durumlar.
 • Özel vize, çok veya tek giriş çıkışlı olmak üzere en fazla 90 gün süre ile verilir.

UDK Dil Kursu Rusya vizesi işlemlerinde deneyimli müşteri temsilcileriyle hizmet vermektedir. Rusya vizesi başvuruları şahsen kabul edilmekle birlikte başvurularda şahsen bulunma zorunluluğu bulunmamaktadır. Rusya vizesi işlemlerinizi zaman kaybetmeden yapmak UDK Dil Kursu temsilcilerimizi arayarak gerekli evrak listesini talep edin. Rusya vizesi için gerekli evraklar size mail olarak gönderilecektir. Evraklarınızı hazırladıktan sonra UDK Dil Kursu Rusya temsilcimize kargo yaparak veya elden ulaştırabilirsiniz. Rusya vizesi için gerekli evrakları içeren dosyanız bize ulaştıktan sonra varsa ek evraklar tespit edilir ve gerekli bildirim tarafınıza mail veya telefon ile yapılmaktadır.

Rusya Turistik Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Rusya turistik vize işlemlerinde başvuruların sonuçlanma süresi 4 ila 7 iş günüdür ancak Rus Konsolosluğunun tatil olduğu, kapalı olduğu günler bu süreye dahil edilmez. Ayrıca Rusya vizesi işlemlerinde tek yetkili makam Rus Konsolosluğu olduğundan vizenin çıkış süresini geciktirebilecek ek evrak talebi gibi durumlarda vize çıkış süresi de uzayabilmektedir. UDK Dil Kursu dosyanızı Rusya Federasyonunun belirlediği vize usullerine göre başvuru yapmanızda size destek olmaktadır.

Rusya vize işlemlerinde ekspres vize uygulaması Rusya’ya acil seyahat etmesi gereken T.C. vatandaşlarına vizelerini 48 saat içinde almalarına olanak tanımaktadır. Rusya ekspres vize işlemleri hakkında detaylı bilgi almak ve hemen başvuru yapmak için Rusya UDK Dil Kursu departmanımızı arayın.

Rusya Vize Başvuru Formu

Rusya vize başvuru formu Rusya Konsolosluğu’nun kişiler hakkında detaylı bilgi edinmesi için doldurulması gereken online bir formdur. Beyan edilen tüm bilgilerin doğru ve gerçeği yansıtması gerekmektedir. Form, başvuru için zorunlu evraklar arasında yer almaktadır. Kişinin kaç girişli vize talebinde bulunduğu, hangi şehirlere gideceği, kaç gün kalacağı, kişisel bilgileri, seyahat amacı vb. bilgilere yer verilmektedir. Rusya vize başvurusu yaparken ibraz edilen evraklarla formda belirtilen bilgilerin birbirleriyle örtüşmesi önemlidir. Çelişkili ve gerçeği yansıtmayan bilginin tespit edilmesi durumunda Rusya Konsolosluğu başvuru dosyasını kabul etmeme ve reddetme hakkına sahiptir.

Rusya vize başvuru formu, Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı sayfasından elektronik olarak doldurulabilir. Formun doldurma işlemi eksiksiz olarak tamamlandıktan sonra çıktısı alınarak başvuru sahibi tarafından şahsen imzalanmalıdır. Belgelerin verileceği vize şubesinin seçimi doğru olarak belirtilmelidir. Lütfen, ibraz edilmesi gereken belgeleri dikkatli ve özenli hazırladığınızdan emin olun.

Rusya Vize Başvurusu

Rusya vize başvurusu, Rusya Federasyonu tarafından yetkilendirilmiş Rusya Vize Başvuru Merkezleri (İstanbul, Ankara, Trabzon, Antalya) üzerinden şahsen veya aracı kurumlar ile yapılmaktadır. Rusya vizesinin düzenlenmesi için yalnızca Rusya vize merkezlerine başvurulmalıdır. Başvuru merkezlerinin amacı işlem süresini hızlandırmak, ziyaret için gerekli şartların net anlaşılmasını sağlamak ve evrakların doğru bir şekilde konsolosluk kurumlarına teslim edilmesini sağlamaktır.

Rusya vizesi için ikamet adresi ayrımı yoktur. Türkiye’nin herhangi bir ilinde ikamet eden vatandaşlar kendilerine en yakın Rusya Başvuru Merkezi üzerinden başvurularını gerçekleştirebilirler. Ayrıca işlemlerin başlatılması için bizzat bulunma şartı yoktur. Sadece istisnai durumlarda Konsolosluk kişiyi şahsen görmek isteyebilir. Vize almak isteyen her birey danışmanlık şirketi ile iletişime geçerek tüm sürecin yönetilmesini ve işlemlerin tamamlanmasını sağlayabilir. UDK Dil Kursu aracılığı ile evraklarınızı kargo ile göndererek konsolosluğun belirlediği standartlarda başvurunuzun gerçekleştirilmesini sağlayabilirsiniz.

Rusya Turistik Vize Harcı

Rusya vize harcı, Rusya Federasyonu tarafından yetkilendirilmiş temsilciliklere ödenmektedir. Rusya Vize Başvuru Merkezleri (İstanbul, Ankara, Trabzon, Antalya) vize başvurularının yapıldığı tek yetkili kurumdur. Evrakların teslim edildiği gün ve saatte vize harç ücreti de ödenmektedir. Sadece harç ücreti ödenen ve evrakları eksiksiz ibraz edilen başvurular kabul edilmekte olup konsolosluğun onayına sunulmaktadır. Vizenin verilmesi veya reddinin kararı Rusya Diplomatik Temsilcilikleri tarafından karara bağlanmaktadır. İşleme giren başvuru dosyası reddedildiğinde ücret iadesi yoktur.

2022 Rusya Turistik Vize Ücreti

Rusya turistik vize ücreti koşullara göre güncellenebildiğinden bu konuda güncel bilgi almak için lütfen çağrı merkezimizi arayın. Rusya’da kalacağınız süre ve talep ettiğiniz giriş sayısı vize ücretine etki etmektedir. Rusya vize ücreti konsolosluk harç bedelleri, vize ücreti, davetiye alımı ve UDK Dil Kursu koordinasyon ücretlerini içermektedir. UDK Dil Kursu Rusya vizesi işlemlerinin takibini başından sonuna kadar yapmaktadır. Evraklarınız Rusya Federasyonunun belirlediği vize kriterlerine göre tarafımızdan değerlendirildikten sonra size gerekli tavsiyelerde bulunulur, başvurunuzu sağlamlaştıracak ölçütler bildirilir.

Rusya Turistik 15 Günlük Vize

 • Vize Başvuru İşlemi Ücreti: 160$
 • Ekspres Vize Başvuru İşlemi Ücreti: 245$ 

Rusya Turistik 30 Günlük Vize 

 • Vize Başvuru İşlemi Ücreti: 180$ 
 • Ekspres Vize Başvuru İşlemi Ücreti: 280$

Rusya Turistik 90 Günlük Vize

 • Vize Başvuru İşlemi Ücreti:  205 $

Rusya 2 Girişli Turistik Vize 

 • Vize Başvuru İşlemi Ücreti: 230$  (30 GÜN KALIŞ) 
 • Ekspres Vize Başvuru İşlemi Ücreti: 360$  (30 GÜN KALIŞ) 
 • Vize Başvuru İşlemi Ücreti: 250$ (90 GÜN KALIŞ)

*Bu fiyatlara Konsolosluk harcı, vize ücreti ve hizmet bedeli dahildir.