İçeriğe geç

İletişim

Türkiye Çalışma İzni Uzatma

Türkiye çalışma izni uzatma başvurusu öncesi çalışma iznini içerik olarak incelememiz gerekmektedir. Yabancı uyruklu bir kişi Türkiye’ye gelerek çalışmak istediğinde öncelikle çalışma izni başvurusu yaparak onay süresinden sonra yasal olarak gelir elde etmeye başlayabilmektedir. Bu içerikte ilk olarak yapılması gereken çalışma izni başvurusudur. Başvuru süreçleri yapılacak işe, kategoriye, Türkiye’den ya da Türkiye dışından yapılacak olmasına göre değişkenlik göstermektedir. Başvurular için onay sürecinde çok farklı kriterler gözetiliyor olsa da ilk aşamada yapılması gereken başvuru adımlarını kendi başvuru kategoriniz üzerinden harfiyen takip etmek olacaktır. Başvuruların yapılış şeklini ilk değiştiren detay başvurunun yurt içi başvurusu ya da yurtdışı başvurusu olmuş olmasıdır.

İlk olarak en çok başvuru yapılan içerik yurt içi başvurusu olmaktadır. Bu başvuru içeriğinde kişiler Türkiye’de bulunmakta olup başvuru buradan yapılabilecektir. Bu başvuruda ilk kriter başvuru yapılacak çalışan adayının geçerli bir ikamet izni sahibi olmuş olmasıdır. Burada ikamet izni kategorisinin bir önemi olmamakla birlikte alınan bu ikamet izninin ilk alındığı tarihte devlet makamlarınca bu kişiye en az 6 ay Türkiye’de kalma hakkı tanınınmış olması gerekmektedir. Bunun akabinde kişi yurt içi başvurusu yapmak için uygun şartı sağlamış olacaktır. Çalışma ini başvuruların başvuru sahibi için kişi ya da şirket üzerinden ancak işveren tarafından başvuru yapılabilmektedir.

Bu başvuru için sistem üzerinden online kayıt adımları takip edilmelidir. Çalışma Bakanlığı sistemi üzerinden işveren adına kayıt açılacak akabinde de elektronik imza güvenliği ile başvuru etaplarında ilerlenilecektir. Sonrasında ise başvuru yapılan kategori içeriğine uygun olarak özenle hazırlanan evraklar tek tek taranarak bu başvuru sisteminde uygun yerlere yüklenerek başvuru adımları tamamlanacaktır. Bunu takiben başvurunuzu inceleyen görevli memur sizden ek bir evrak talep etme hakkına sahiptir. Talep edilen bu evrak sizin başvuruda iletişim adresi olarak belirttiğiniz mail adresine son teslim tarihi ile birlikte deklare edilecektir.

Türkiye çalışma izni uzatma başvuru sonucu bekleme

Burada Türkiye çalışma izni uzatma başvurusu için takip ve istenen ek evrakları zamanında sisteme yüklemiş olmanız başvurunuzun sonucunun akıbeti için çok büyük önem arz etmektedir. Başvurunuzun sonucu da aynı bu iletişim adresi üzerinden sizlere bildirilecektir. Bunu takiben eğer sonuç olumlu olur ise adresinize çalışma izni kartınız yönlendirilecek ve şirketiniz tarafından işe girişiniz yaparak artık Türkiye’de çalışmaya hak kazanmış olacaksınız. İkinci alternatif için çalışan adayı yurt dışında iken başvuru yapılması olacaktır. Bu durumda başvuruların yurtdışı ve yurtiçi olmak üzere iki ayağı olacaktır. Yurtdışı başvurusu için kişinin geçerli ikamet izni olması gerekmemekte olup başvuru için adayın vatandaşı olduğu ülkedeki dış temsilcilikler üzerinden yürütülmektedir.

Burada bahsi geçen dış temsilcilikler Türk Konsolosluğu ya da Büyükelçiliği’dir. Başvuru için buradan süre başlatılarak kişiye dış temsilcilik üzerinden randevu alınıp şahsen katılımı sağlanacaktır. Gerçekleştirilen bu randevudan sonra oradan verilecek ilk onay ile de Türkiye’de Çalışma Bakanlığı sistemi üzerinden süreç yürütülecektir. İki taraftan da devam eden başvuru süreci onaylandığında ise çalışan adayına başvuru yapılan dış temsilcilik tarafından çalışma vizesi verilecek ve bu alınan vize ile Türkiye’ye giriş yapabilecektir. Bunu takiben de 30 gün içerisinde çalışan adayı için sigorta girişi yapılarak işe başlatılması sağlanabilecektir.

Her iki başvuru sürecinde de onay alındıktan sonra belirli bir süre zarfı için kişilere bu izinler verilmiş olacaktır. Bu süre zarfında kişi yasal olarak çalışıp gelir elde edebilecek ve ikamet etme hakkı kazanacaktır. Bu sürenin sonlanmasına 60 gün kalmasından itibaren ise Türkiye çalışma izni uzatma başvurusu yapılabilecektir. Burada kişi dilerse son günde dahi başvuru yapabilmekte olup en erken 60 gün öncesinde başvuru süreçlerine başlıyor olmaktadır. Çalışma izni uzatma başvuruları yurt içi de olsa yurt dışı da olsa artık aynı şekilde yurtiçinden ilerliyor olacaktır. Başvuru yapılan sistem üzerinden bu adımda da çalışma izni uzatma başvurusu yapılacaktır.

Aksi taktirde çalışma izni uzatma başvurusu yapılmaz ise kişinin izin süresi dolduğunda 10 iş günü içerisinde ülkeyi terk ediyor olması gerekecektir. Bunun sonrasında ise ya yurtdışı başvurusu ya da yeniden ikamet izni başvurusu yapılarak ancak o şekilde yeni çalışma izni alınabilecektir Bu nedenle uzatma başvuruları ve tarihleri büyük önem taşımakta olup dikkatle takip edilmesi gerekmektedir. Çalışma izni uzatma başvurularının bir diğer önemi de vatandaşlık işlemleri için olmaktadır. Yabancı uyruklu bir kişi 5 yıl ara vermeksizin uzatma başvuruları ile çalışma izni sahibi oldu ise o halde vatandaşlık başvurusu yapmaya hak kazanmış olmaktadır. Bu başvuru için de uzatmalar büyük önem arz etmekte olup verilen süreli çalışma izin tarihlerinin en doğru şekilde takip edilmesi gerekmektedir.

Biz UDK Dil Kursu olarak aldığımız çalışma izinleriniz için süreçleri gerek ilk başvuruda hem yurt içi hem yurtdışı olarak gerekse de Türkiye çalışma izni uzatma işlemlerinizde tüm süreci sizi yormadan takip etmekteyiz. Siz de başvuru süreçlerinizde profesyonel destek almak isterseniz 0212 976 76 67 numaralı telefonumuz ya da web sitemizde yer alan iletişim bilgilerimizden bizlere ulaşabilirsiniz.