İçeriğe geç

İletişim

Türkiye Öğrenci Vize İşlemleri

Türkiye öğrenci vize işlemleri, Türkiye’de herhangi bir yükseköğrenim kurumunda öğrenim görmeye hak kazanmış yabancı ülke vatandaşların ülkeye giriş yapabilmeleri için başvurdukları vize türüdür. Türkiye öğrenci vizesi başvurusu internet üzerinden elektronik vize başvurusu olarak yapılamamaktadır. Başvurular sadece Türk dış temsilciliklere yapılabilmektedir. Kural olarak vize başvurusunda bulunacak yabancı ülke vatandaşının mensubu olduğu ya da yasal bir şekilde ikamet ettiği ülkedeki Türk dış temsilciliklerine başvuruda bulunulabilir. Bu vize türünde önemli olan husus Türkiye’de bir yükseköğrenim kurumu tarafından öğrenci olarak kabul görmektir.

Türkiye Öğrenci Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Yapmanız gereken yasal olarak ikamet ettiğiniz yerde bulunan Türk dış temsilciliğine vize başvurusunda bulunmaktır. Türk dış temsilciliği tarafından, vize başvurusunda bulunan yabancı ülke vatandaşından gerekli belgeler talep edilmektedir. Talep edilen belgeler aşağıda belirtilmiştir.

 • En az 1 yıl geçerli pasaport (Pasaportların herhangi bir şekilde tahrifata uğramamış olması gereklidir. Yıpranmış, yırtılmış ya da eskimiş pasaportlar da Türk dış temsilcilikleri tarafından kabul edilmemektedir.
 • Biyometrik fotoğraf (Fotoğraflar arka fonu beyaz ve son 6 içerisinde çekilmiş olmalıdır. Yüzün belirgin olması ve herhangi bir obje ile kapatılmaması gerekir.)
 • Vize başvuru formu
 • Öğrenci ya da kabul mektubu
 • Denklik belgesi
 • Gelir belgesi ya da sponsorluk mektubu
 • Transkript
 • Diploma fotokopisi

Yukarıda belirtilen belgeler Türkiye öğrenci vize işlemleri için başvuruda bulunacak yabancı ülke vatandaşlarından, Türk dış temsilciliklerince istenmektedir. Bahse konu temsilcilikler bu belgelere ek olarak evrak talep etme yetkisine sahiptir. Belirtilen belgeler tam ve doğru olarak temin edilmiş bir şekilde Türk dış temsilciliklerine sunulmalıdır. Belgelerin eksik ya da hatalı olması öğrenci vize başvurusunun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir Aynı zamanda resmi kurumlardan alınması gereken belgelerin mühürlü ve kaşeli olarak onaylanması gereklidir. Onayı bulunmayan belgeler Türk dış temsilcilikleri tarafından kabul edilmemektedir. Belgeler üzerinde herhangi bir oynama ya da tahrifat yapılması kesinlikle yasaktır. Resmi makamların onayı olmadan belge üzerinde değişiklik yapılması vize başvurusunda bulunan yabancı ülke vatandaşının başvurusunun iptal olmasına neden olmaktadır. Kişi hakkında ise resmi makamlarca yasal işlem başlatılır. Herhangi bir mağduriyet yaşamamak adına bu tür durumlardan kaçınmak gerekir.

Tüm belgelerin hazırlanmasına müteakip alınan randevu günü ve saati Türk dış temsilcilikte bulunulmalıdır. Randevuya katılmamanız ya da herhangi bir sebepten geç kalmanız halinde vize başvurunuz iptal olabilir. Bu nedenle randevu tarihinin itina ile takip edilmesi gerekmektedir. Randevu işlemlerinizin de bitişi itibari ile Türk dış temsilciliği tarafından Türkiye öğrenci vize işlemleri sonucunuz açıklanacaktır.

Türkiye Öğrenci Vizesi Talep Edilmeyen Yabancılar

Türkiye’de öğrenim hakkı kazanan bazı yabancı ülke vatandaşlarından öğrenci vizesi talep edilmemektedir. Bahse konu yabancılar aşağıda belirtilmiştir.

 • Türkiye’de bir yükseköğretim kurumunda kaydı olup, daha önce Türkiye öğrenci vizesi alan ve öğrenim amaçlı ikamet izni ile ikamet eden, ara vermeden bölüm değişikliği yapan yabancı uyruklu öğrenciler,
 • Türkiye’de çalışma izni veya ikamet izni ile yasal olarak bulunan ebeveynlerin çocuğu olan yabancı uyruklu öğrenciler;
 • 5203 Sayılı Kanun kapsamında Mavi Kart sahibi olan yabancı uyruklu öğrenciler;
 • Orta ve Yüksek Öğretimini Türkiye’de tamamlamış ve 1 yıldan fazla ara vermemek kaydıyla lisans ve(ya) yüksek lisans eğitimine başlamış yabancı uyruklu öğrenciler;

Yabancı ülke vatandaşı öğrenciler daha önce herhangi bir üniversite programına kayıt olup da sonradan bölüm ya da üniversite değiştirmeleri halinde, yeni öğrenci vizesi talep edilmemektedir. Fakat bu yabancı ülke vatandaşları aynı il içinde değişiklik yapmaları durumunda yeni öğrenci belgelerini İl veya ilçe Göç İdaresi Müdürlüğü’ne sunmaları, il değişikliği yapmış olmaları halinde ise ikamet ettikleri il Göç İdaresi Müdürlüğü’ne ikamet izni başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Öğrenci Vize Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Türkiye öğrenci vize işlemleri kapsamında başvurunun onaylanması halinde, yabancı ülke vatandaşları Türkiye’ye giriş yapabilir. Türk dış temsilcilikleri tarafından kendilerine verilen Türkiye’de kalış süresi içerisinde öğrenci ikamet izni almaları gerekmektedir.

Öğrenci ikamet izni alınmadığı takdirde yabancı ülke vatandaşının vize kalış süresi bitiminde Türkiye’den çıkış yapması gerekmektedir.

Her ne durumda olursa olsun öğrenci vizesi ile Türkiye’de kalış süresi en fazla doksan (90) gündür. Bu sürenin aşımı halinde vize ihlali yapılmış olunur.

Öğrenci vizesi başvurusunda en önemli husus öğrenim görülecek yükseköğrenim kurumundan kabul mektubu teminidir. Bahse konu mektup kurumlardan online ya da posta yolu ile temin edilebilmektedir.

Türkiye öğrenci vize işlemleri hakkında bilgi vermeyi amaçladık. Konu hakkında daha detaylı bilgi ya da farklı konularda danışmanlık hizmeti almak isterseniz bizlere +90 212 706 84 17 ve +90 212 970 02 88 numaralı hatlardan ulaşabilirsiniz.