İçeriğe geç

İletişim


Warning: Undefined property: WP_Error::$parent in /home/udkaksar/udk.com.tr/wp-content/themes/neve/page_special.php on line 18

Konsolosluk

Türkmenistan Vize Başvurunuzu Sizin Adınıza Yapalım!

Türkmenistan vizesi için gereken evraklar koşullara göre değişebilmektedir. Türkmenistan vizesi güncel evraklarına ulaşmak için UDK Dil Kursu ofislerimizi arayın. UDK Dil Kursu ofislerimiz Türkmenistan vize işlemlerinde size destek olmaktan memnuniyet duyacaktır. Daha fazla detay veya Türkmenistan vizesine dair merak ettiğiniz bir şey olursa bizi aramaktan çekinmeyin!

Devletlerin, diğer devletlerin büyük ve ticari kentlerine, bulunulan ülkenin mülki amirleri ile temas kurma, vize işlemleri, pasaport yenileme, temsil edilen ülke vatandaşlarının doğum, ölüm, evlilik gibi durumları ile ilgilenme, ulaşım, sağlık, eğitim ve hukuki durumlarda çözüm üretmek amacıyla kurdukları merkezlere “Konsolosluk” denilir.  Uluslararası bir hukuk devletinin diğer devletlerde konsolosluk kurmasının mecburi olmadığı ifade edilmektedir. Ancak devletler diğer devletler karşısındaki çıkarlarını ve diğer ülkelerde ikamet eden vatandaşlarının haklarını korumak amacıyla konsolosluk açarlar. Konsoloslukların açılması bulunulan ülke devletinin izni ile mümkün olmaktadır. Aynı zamanda alınan bu izin devletin isteği doğrultusunda kaldırılabilir. 

Temsil ettikleri ülkenin Dış İşleri Bakanlığı tarafından gidilecek ülkede bulundukları şehrin mülki amirleri ile temasta bulunarak kendisi için öngörülen görevleri yerine getirmek üzere atanan kişilere “konsolos” denilmekte. Konsoloslar bulundukları şehrin büyüklüğü ve ticari niteliği temel alınarak başkonsolos, konsolos ve konsolos yardımcısı olarak hizmet vermekteler. Konsolosluk çalışanları diplomatik temsilci vasfına sahip değildir. Resmi olarak diplomatik görevlere atananlar dışında kalanlara diplomatik ayrıcalık tanınmamaktadır. Ancak görevlerini yerine getirdikleri esnada bürokratik konularda ve adli kovuşturmalarda belli başlı ayrıcalıklara sahip olurlar. Konsolosluk binalarının dokunulmazlıkları vardır.

Türkmenistan Konsolosluğu  ve Büyükelçiliği

Türkmenistan Konsolosluğu, resmi bir kurum olmasının yanı sıra diplomatik yetki sahibi değildir. Türkiye’de ülkesinin menfaatlerini koruyan ve ilerleten, çeşitli resmi süreçleri idame ettiren resmi bir kurumdur. Türkmenistan Konsolosluğu’nun görevleri bazı antlaşmalar ve nizamnamelerle tasarlanmıştır. Türkmenistan Konsolosluğu’nun en genel amacı ise, Türkiye devleti içerisindeki ticari menfaatlerini korumak, geliştirmek, pasaport yenileme işlemleri, tıbbi, kanuni, eğitim alanında yardım sağlama, ulaşım bulundukları ülkelerin otoriteleri ile iletişim kurma, yurt dışında ölüm, doğum, ayrılık ve dünyevi olaylarla ilgili olmaktır.

Türkmenistan vize başvurunuzu mümkün olan en erken bir tarihte; örneğin bir ay öncesinden yapmanız tavsiye olunur. Çalışma ve öğrenim amaçlı vizelerin alınması durumu ülkeden ülkeye değişmekle birlikte Türkmenistan vizesi bazen normalden daha uzun bir zaman alabilmektedir. Hangi vize türünden başvuru yapacağınızı bilirseniz bu süreyi en iyi şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu sebeple Türkmenistan vizesi için aklınıza gelen bir şey olursa UDK Dil Kursu ofislerimizi aramaktan çekinmeyin. Kaliteli ve deneyimli ekibiyle UDK Dil Kursu ve şubeleri sizlere gerekli bütün danışmanlığı yapmaktan mutluluk duyacaktır.

Vize başvurularınız için pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvurduğunuz tarihten ileriye doğru en azından bir yıl olmasına özen göstermeniz tavsiye olunur. Pasaportunuzun süresi ne kadar uzun ise işiniz o derecede kolay olacaktır. Ayrıca vizeden muaf olma durumunda olanlarınız dahi gideceğiniz ülkenin pasaportunuzda aradığı geçerlilik süresini öğrenmeniz kesinlikle çok yararlı olacaktır. Örneğin pasaportunuzun süresi beş yıl ama Türkmenistan vize izniniz üç hafta ise Türkmenistan’da maksimum üç hafta kalabileceksiniz. Vize izin süreleri pasaport izin sürelerinin altında olmak mecburiyetindedir. Bu sebeple pasaport sürenizin uzun olması önem arz etmektedir.

Yıpranmış bir pasaportla yapmak istediğiniz vize başvurunuz kabul edilse bile ve vizenizi alsanız dahi sınırdan geri çevrilme olasılığı olabilir. Bu bağlamda pasaportunuzun temiz ve deforme olmamış olmasına da önem vermeniz Türkmenistan yolculuğu adına artı bir puan getirecektir. Yine de her şey yerli yerinde olsa dahi vize başvurunuz reddedilebilir. Ret sebebini açıklama zorunluluğu bulunmamakla birlikte bazı ülkeler yazılı veya sözlü açıklama yapıp nedeni size açıklayabilir.

Türkmenistan vizesi almak için bilmeniz gereken bir başka husus da Türkmenistan vize işlemleri içinde istenen en önemli belgenizin pasaport olduğunu unutmamalısınız.

Türkmenistan Konsolosluğu: İstanbul, Gazi Evrenos Cad. Baharistan Sok. №13, Yeşilköy adresinde bulunmaktadır. Randevu günleri Çarşamba hariç diğer hafta için günleridir. Ara kesme saatleri 13:00 – 14:00 arasıdır. Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği ise Koza Sokak No.28 Gaziosmanpaşa ÇANKAYA/ANKARA adresinde bulunur. Randevu hafta içi günlerin içinde alınabilmektedir. Randevu ve çağrı saatleri 09:00 ile 18:00 arasındadır ve öğle arası 13:00 ile 14:00 arasında olmaktadır.

Türkmenistan vizesi 2 iş haftası yani 15 iş günü içerisinde bir sonuca varabiliyor. Yine de yanınızda şu belgeler bulunmalıdır:

Türkmenistan Devleti Göç Servisinden (State Migration Service of Turkmenistan) alınan resmi davetiyenin orijinal belgesi (veya fotokopisi);

 1.  Pasaportun orijinali ve pasaportun renkli fotokopisi, 
 2. 2 adet 3×4 resim,
 3. Vize forumu doldurulacak

Bu evrakların yanı sıra, seyahatleri boyunca maddi ihtiyaçlarını karşılayabilecek yeterli para miktarının olması gerekmektedir.

Aynı zamanda, Türkmenistan ya da Türkiye Cumhuriyeti topraklarına iş ya da eğitim amaçlı veya yakınları, akrabalarına kavuşmak maksadı ile giriş yapan vatandaşların yürürlükteki ilgili Türkmenistan Mevzuatı gereğince vize almaları gerekmektedir.

Yabancı uyruklu vatandaşlar ve vatandaşlığı olmayan şahıslar, planlanan yurt dışı gezisinden 3 ay önce kısa süreli vize için başvuru kayıtlarını Konsolosluk Şubesi’ne teslim etmek mecburiyetindedir.

Vize işlemleri 15 iş günü içerisinde gerçekleşmektedir. Fakat gerektiğinde bu süre 30 iş gününe çıkartılabilir. Vizeleri daha çabuk almak isteyenler,  ekstra ücret ödeyip (extra ücreti normalde uygulanan ücretin iki mislini oluşturmaktadır) fakat teknik imkânların bulunulması durumunda 3 iş günü içerisinde vize alabilirler.

Gerekli belgeler:

 1. Vize formu;
 2. Geçerli pasaport (onun Türkmenistan’dan ilan edilmiş çıkış tarihinden sonra daha en az 3 ay içerisinde geçerli olmalı ve en az iki boş sayfayı içermekle beraber en fazla 10 sene evvel ilgili makamlarca verilmesi gerekmektedir)
 3. 3 x 4 ebadındaki 2 fotoğraf;
 4. Türkmenistan’a ziyaret amacına bağlı olarak aşağıda sıralanmış diğer belgeler.
 5. Konsolosluk Şubesince reşit olmayan çocuklara vize verilmesi taleplerinin değerlendirildiğinde ebeveynlerinden birinin rızası ile bu tür şahısların bağımsız olarak veya annesinin ya da babasının veya resmi bir temsilcinin eşliğinde yurt dışına çıkabilmeleri için diğer gerekli evrakların bulunup bulunmadığının ek olarak kontrolü yapılmaktadır.

Öğrenciler için:

Öğrenci vizesini almak isteyen Türk vatandaşlarının, Konsolosluk şubelerine şu belgeleri ibraz etmeleri gerekmektedir:

 1. Üniversite’den alınmış davetiyenin aslı ve fotokopisi;
 2.  Lise diploması ve transkriptinin aslı ve fotokopisi;
 3.  Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış sağlık kurulu raporunun (heyet raporu) aslı ve fotokopisi. Söz konusu raporun, Türkmenistan’a giriş tarihinden en geç 2 ay önce alınmış olması gerekmektedir.
 4. Sağlık seyahat sigortası;
 5. Doğum Kayıt Örneğinin aslı ve fotokopisi
 6. 3.5X4.5 cm boyutunda 2 fotoğraf
 7. Bir yıllık açık dönüş tarihli uçak bileti.
 8. 2, 3, 4, 6 maddelerinde belirtilen evrakların aslıların önce APOSTİLLE tasdik şerhi ile tasdik edilmiş olması ve sonra Türkmenistan Diline çevrilmiş olması gerekmektedir. Çeviri, noter tasdikli olmalıdır.
 9. Yüksek Lisans ve Doktora yapmak isteyen öğrencilerin, yukarıda belirtilmiş belgelerin dışında, diğer gerekli evrakları da ibraz etmeleri gerekmektedir.

daha fazla göster