İçeriğe geç

İletişim

Türkmenistan Vatandaşları İçin Türkiye Vizesi

Türkmenistan Vatandaşları için Türkiye Vizesi

Türkiye’yi seyahat edecek Türkmenistan vatandaşlarının ülkesine göre vize almaları veya Türkiye dış temsilciliklerine şahsen başvuru yapmaları gerekmektedir. Vize ita etme işlemlerinde yaşanabilecek gecikmelerden dolayı vize başvurularının planlanan seyahat tarihinden en az bir ay önce yapılması yararlı olacaktır.

E-vize daha önce sınır kapılarında bandrol ya da kaşe ile verilen vizelerin yerini almıştır. Başvuru sahipleri www.evisa.gov.tr internet adresinden gerekli bilgileri girmek ve ödemelerini kredi kartı ile yapmak suretiyle vizelerini elektronik yapabilir. Ancak yabancılar için bu işlem biraz karışık göründüğünden isterseniz bu işlemleri sizin adınıza bizler UDK Dil Kursu olarak yapabiliriz. Başvurunun başarıyla tamamlanmasının ardından e-vizeler kişinin e-posta adresine gönderilir. Başvuru hamillerinin e-vizelerinin çıktısını alarak havayolları ve gümrük yetkililerine göstermeleri ve yolculuklarının sonuna kadar muhafaza etmeleri mecburidir.

E-vize Türkiye’ye turistik veya ticari nedenler dışında (çalışma gibi, öğrencilik vb. gibi) yapılacak Türkmenistan yolculukları için geçerli bir durum değildir. Bu tür vize başvurularının dış temsilcilikler aracılığıyla yapılması gerekir.

Aşağıda verilen bilgiler turizm amaçlı yolculuklar için geçerlidir. Eğer öğrenim, çalışma vb. gibi özel nedenlerle Türkiye’ye gelinecekse Türkmenistan’daki Türkiye dış temsilciliklerinden geliş amacına uygun vize alınması gerekmektedir.

Seyahat tarihinden itibaren minimum 6 ay geçerli bir seyahat belgesi/pasaport sahibi olmanız gerekir. “Resmi Pasaport” terimi diplomatik pasaport, hizmet pasaportu, hususi pasaport ve resmi pasaportları kapsamaktadır. “Seyahat Belgesi” sahibi Türkmenistan vatandaşların veya orada yaşayanların (uyruğunda bulunduğu ülke önemli değildir) Türkiye dış temsilciliklerinden vize alması mecburidir.

Türkmenistan’da vize muafiyetinden faydalanabilecek kişiler dışındaki Türkiye seyahati için vize alması gerekmektedir. Türkiye dış temsilciliklerinin olmadığı ülkelerden Türkmenistan üzerinden gelecek yabancıların uyruğunda bulundukları ülkeye akredite olan Türkmenistan’daki Türkiye dış temsilciliklerine vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Türkiye’de belgesel film çekecek ya da bilimsel araştırma yapacak ve arkeolojik kazı yapacak veya benzeri faaliyetlerde bulunacak Türkmenistan vatandaşların Türkiye dış temsilciliklerine başvurmaları ve Türkiye’ye seyahat etmeden önce ilgili Türk makamlarından gerekli izinleri almaları istenen şartlardan biridir.

Geçerli vizesi olan Türkmenistan vatandaşlarının ayrıca ikamet izni almalarına gerek yoktur. Ancak, özel meşruhatla (öğrenim, çalışma vb.) vize ile Türkiye’ye seyahat eden Türkmenistan vatandaşlarının vizelerinin geçerlilik sürelerine bakılmaksızın Türkiye’ye girişlerini müteakip bulundukları ildeki Emniyet Müdürlüğü’ne başvurarak ikamet izni almaları ayrıca mecburidir. Türkiye’de son 180 gün içerisinde toplam kalış izninin 90 günü geçmemesi kaidesi Türkiye’ye yolculuk edecek bütün yabancı ülke vatandaşları için geçerli olduğundan bu kanun Türkmenistan için de geçerlidir. Vize alamadan Türkiye’ye gelen Türkmenistan vatandaşları havaalanlarında vize alabilme şansına sahiptir ancak buralarda sıra olması, eksik belge olması vs. nedenlerden dolayı dilerseniz Türkmenistan vatandaşları adına bizler UDK Dil Kursu olarak sizin adınıza Türkiye vizesi için başvuru yapabiliriz. Daha fazla bilgi için UDK Dil Kursu şubelerimizi arayabilirsiniz.  

Aile ve grup başvuruları da mümkün hale geldiğinden dolayı tur operatörleri ve müşterileri için grup başvurusunda bulunabildikleri için dilerseniz grup olarak da sizler adına vize başvuruları yapabiliriz. Türkiye’ye yolcu taşıyan anlaşmalı Türkmenistan havayolu şirketlerinin ofislerinden ve havaalanlarındaki bürolarından da Türkmenistan için Türkiye vizesi alınabilmesini teminen gerekli altyapı kullanımına sunulmuştur ancak burada ihtiyacınız olan şey deneyimli bir firmadır. Bizler UDK Dil Kursu şubeleri olarak bu işlemler konusunda size yardımcı olmaktan son derece memnuniyet duyarız.

Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu’nun 7. maddesinin (b) fıkrasına göre, 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren Türkiye’ye giriş yapmak üzere gelen Türkmenistan vatandaşlarının “vize, vize muafiyeti veya ikamet izin süresinin bitiminden itibaren minimum 60 gün geçerli olan pasaport ya da pasaport yerine geçen belge” taşımaları mecburidir. Söz konusu yasanın 2. maddesi uyarınca, Kanunun uygulanmasında taraf olunan ve usulüne göre yürürlüğe giren uluslararası anlaşma hükümleri ile özel kanunlardaki hükümlerin saklı tutulmakta olup aşağıda kayıtlı maddeler kapsamında yer alanlar anılan hükümden muaf tutulacak ve uygulama kapsamı dışında değerlendirilmeye alınacaktır.

Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır.

Ancak diğer vize gerektiren durumlarda Türkiye vize başvurunuzu mümkün olan en erken bir tarihte; örneğin bir ay öncesinden yapmanız tavsiye olunur. Çalışma ve öğrenim amaçlı vizelerin alınması durumu ülkeden ülkeye değişmekle beraber Türkiye vizesi bazen normalden daha uzun bir zaman alabilmektedir. Hangi vize türünden başvuru yapacağınızı bilirseniz bu süreyi en iyi şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu sebeple Türkiye vizesi için aklınıza gelen bir şey olursa UDK Dil Kursu ofislerimizi aramaktan çekinmeyin. Kaliteli ve deneyimli ekibiyle UDK Dil Kursu ve şubeleri sizlere gerekli bütün danışmanlığı yapmaktan mutluluk duyacaktır.

Vize başvurularınız için pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvurduğunuz tarihten ileriye doğru en azından bir yıl olmasına özen göstermeniz tavsiye olunur. Pasaportunuzun süresi ne kadar uzun ise işiniz o derecede kolay olacaktır. Ayrıca vizeden muaf olma durumunda olanlarınız dahi gideceğiniz ülkenin pasaportunuzda aradığı geçerlilik süresini öğrenmeniz kesinlikle çok yararlı olacaktır. Örneğin pasaportunuzun süresi beş yıl ama Türkiye vize izniniz üç hafta ise Türkiye’de maksimum üç hafta kalabileceksiniz. Vize izin süreleri pasaport izin sürelerinin altında olmak mecburiyetindedir. Bu sebeple pasaport sürenizin uzun olması önem arz etmektedir.

Yıpranmış bir pasaportla yapmak istediğiniz vize başvurunuz kabul edilse bile ve vizenizi alsanız dahi sınırdan geri çevrilme olasılığı olabilir. Bu bağlamda pasaportunuzun temiz ve deforme olmamış olmasına da önem vermeniz Türkiye yolculuğu adına artı bir puan getirecektir. Yine de her şey yerli yerinde olsa dahi vize başvurunuz reddedilebilir. Ret sebebini açıklama zorunluluğu bulunmamakla birlikte bazı ülkeler yazılı veya sözlü açıklama yapıp nedeni size açıklayabilir.

Türkiye vizesi almak için bilmeniz gereken bir başka husus da Türkiye vize işlemleri içinde istenen en önemli belgenizin pasaport olduğunu unutmamalısınız.

Pasaportunuzu aldıktan sonra Türkiye Cumhuriyeti Aşkabat Büyükelçiliği Şewçenko Köçesi 9, Aşkabat – Türkmenistan adresinde bulunur. Konsolosluk işlem başvuruları Pazartesi – Cuma (08:00 -12:00 )(13:00 -17:00 ) saatleri arasında kabul edilmektedir.

Türkiye ticari ve öğrenci vizesi 14 iş günü içerisinde bir sonuca varabiliyor. Buraya vize başvurusu yapmadan önce yanınızda konsolosluğun istediği belgeleri de almalısınız. Bunlar içinde en önemlileri Türkiye vize başvuru formu ve orijinal pasaportunuzdur. Bunun yanında istenilen diğer belgeleri de sunmalısınız. Bunları sizler için belgeler kısmında topladık.

Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti Aşkabat Büyükelçiliğine Türkiye vizesi için başvuruda bulunacaksanız Türkiye için resmi tatil, bayram gibi tatil günlerini de bilmenizde fayda vardır. Türkiye Büyükelçiliği Konsolosluk bölümü günün ancak belli bir vaktinde vize işlemlerine bakabilmektedir.

Türkiye vizesi için istenen gereklilikleri yerine getirmeniz halinde kişisel olarak ya da Türkiye vize işlemleri için yetki almış olan danışman şirketler ile Türkiye vizesi başvurularınızı yapabilirsiniz. Türkiye vize işlemlerine dair merak ettiğiniz herhangi bir şey hakkında soru sormak ya da Türkiye vize başvuru formunu almak isterseniz bizi arayabilirsiniz.

Türkmenistan ile Türkiye arasında diplomatik, resmi ve hizmet pasaport sahipleri için ayrıca çeşitli düzenlemeler yapılmıştır. Bunları da aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Türkmenistan Vatandaşları için Türkiye Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Türkmenistan’da Türkiye Konsolosluğuna yaptığınız Türkmenistan Türkiye vizesi başvurusu sonucu Türkmenistan Türkiye seyahati için işleme alınır ve vize uygulaması olmadığı için anında başvuru kabul edilir. Fakat vize türüne ve müracaat süresine göre bu zaman farklılıklar da gösterebilir. Mesela ticari vize 10 – 15 iş günü sürebiliyor. Ayrıca bayramlar ve resmi tatiller gibi olağan dışı durumlar haricinde genellikle bu süre zarfında vize sonucunu alırsınız. Fakat sizden istenen belgeleriniz tam değilse bu süre siz onları tamamlayıncaya kadar farklılık arz edeceğinden ya da eksik belgeyle başvuru yapmış iseniz yine bu süre kadar alan bir zaman diliminde Türkmenistan Türkiye vizesi ret cevabı da alma durumunuz olasıdır. Bu gibi durumlardan kaçınmak için UDK Dil Kursu ofislerimizi arayarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ek olarak başvuru yaptığınız vize sayısı ve çeşidi farklıysa her birisinin aynı sürede sonuçlanmama gibi bir durumun da oluşması olasılık içerisindedir. Böyle bir durumda başka bir şehirde yaşıyor iseniz bazı sıkıntılarınız olması normaldir. Ancak UDK Dil Kursumiz aracılığıyla Türkmenistan Türkiye vizesine başvuru yapmışsanız Türkmenistan Türkiye vizesi sonuçları hakkında bizi arayıp güncel bilgilerinize ulaşabilirsiniz ya da bizler sizin adınıza bunları dilediğiniz yere gönderebiliriz.

Türkmenistan Vatandaşları için Türkiye Vize Ücretleri

Türkmenistan Türkiye vize ücretleri vize türüne ve zamanına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Türkmenistan için Türkiye Cumhuriyeti devletinin uyguladığı yasalara göre belirli zaman aralıklarında değişiklikler olması normaldir. Türkiye vize ücretleri hakkında bu değişiklikler olması nedeni ile güncel Türkmenistan Türkiye vize ücretleri için UDK Dil Kursu ofislerimizi arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yine de burada bilinmesi gereken bir başka husus da; Türkmenistan’dan Türkiye vizesi için ücret ödemeniz ve sonrasında ret cevabı almanız halinde paranızın geri iade edilmediğini bilmeniz gerektiğidir. Türkmenistan üzerinden Türkiye vize ücreti ödemeniz halinde bankadan bu ücreti ödediğinize dair Türkmenistan Türkiye vizesi banka ödendi dekontunuzu yanınızda bulundurmanız mecburi istenen belgeler arasındadır.

Türkmenistan’dan Türkiye vize ücretleri Türkmenistan’dan Türkiye ticari vize, Türkmenistan’dan Türkiye yatırımcı vizesi, Türkmenistan’dan, Türkmenistan’dan Türkiye basın vizesi gibi değişik vize çeşitlerinden oluşur ve amaçlarına göre bu sayı azalıp artabilmektedir. Türkmenistan’dan Türkiye göçmenlik, Türkmenistan’dan Türkiye aile birleşimi gibi durumlar haricinde ise çeşitli sınıfları içeren vize türleri ile Türkmenistan’dan Türkiye vizesinde ücret değişikliğine sebebiyet verebilmektedir. Sonuç olarak Türkmenistan’dan Türkiye vize ücretleri belirlenen zaman içinde geçerli olduğundan dolayı bir evvelki yıl alınan Türkmenistan’dan Türkiye vize ücreti ile bir sonraki yılda alınan Türkmenistan’dan Türkiye vize ücreti arasında farklılıklar olması rastlanan bir olaydır. Türkmenistan Türkiye vize ücretleri hakkında ayrıntılı bilgi ya da konuyla ilgili sormak istediğiniz bir şey olursa UDK Dil Kursu şubeleri çağrı merkezlerimizi arayabilirsiniz ya da dilerseniz bizi şahsen ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye Ticari Vize Belgeleri

1- Ticaret sicil gazetesi fotokopisi.

2- Şirketin imza sirküleri.

3- Şirket faaliyet belgesi (ito veya iso) faaliyet belgesi en fazla altı ay önce alınmış ve her altı ayda bir yenilenmiş olmalıdır.

4- Vergi levhasının fotokopisi.

5- SGK işe giriş bildirgesi. (çalışma süresinin altı ayı doldurmaması halinde, SGK işe giriş bildirgesi bir önceki işyerinden temin edilmelidir.) bildirgelerde SGK’nın onay damgası net bir şekilde görülmelidir.

6- Gidilecek ülkedeki şirketten davetiye veya iş gezintisi ile ilgili bilgi içeren bir yazı alınmalıdır.

7- Şirketin antetli kağıdına dilekçe yazılmalıdır. dilekçe şirketin imza sirkülerinde yetkili bir kişi tarafından imzalanmalı ve imza sahibinin adı ve soyadı açıkça yazılmalıdır.

8- Eksiksiz olarak doldurulmuş ve imzalanmış vize başvuru formu. (medeni durum ve eşlerle ilgili bilgiler mutlaka belirtilmelidir.)

9- Biyometrik fotoğraf.

Not: * Pasaport süreleri en az 6 aylık ve boş vize sayfaları olması gerekiyor.
* Vize başvuruları 2 gün içerisinde cevaplandırılıyor.

Türkmenistan Vatandaşları için Türkiye Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Türkmenistan’da Türkiye Konsolosluğuna yaptığınız Türkmenistan Türkiye vizesi başvurusu sonucu Türkmenistan Türkiye seyahati için işleme alınır ve vize uygulaması olmadığı için anında başvuru kabul edilir. Fakat vize türüne ve müracaat süresine göre bu zaman farklılıklar da gösterebilir. Mesela ticari vize 10 – 15 iş günü sürebiliyor. Ayrıca bayramlar ve resmi tatiller gibi olağan dışı durumlar haricinde genellikle bu süre zarfında vize sonucunu alırsınız. Fakat sizden istenen belgeleriniz tam değilse bu süre siz onları tamamlayıncaya kadar farklılık arz edeceğinden ya da eksik belgeyle başvuru yapmış iseniz yine bu süre kadar alan bir zaman diliminde Türkmenistan Türkiye vizesi ret cevabı da alma durumunuz olasıdır. Bu gibi durumlardan kaçınmak için UDK Dil Kursu ofislerimizi arayarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ek olarak başvuru yaptığınız vize sayısı ve çeşidi farklıysa her birisinin aynı sürede sonuçlanmama gibi bir durumun da oluşması olasılık içerisindedir. Böyle bir durumda başka bir şehirde yaşıyor iseniz bazı sıkıntılarınız olması normaldir. Ancak UDK Dil Kursumiz aracılığıyla Türkmenistan Türkiye vizesine başvuru yapmışsanız Türkmenistan Türkiye vizesi sonuçları hakkında bizi arayıp güncel bilgilerinize ulaşabilirsiniz ya da bizler sizin adınıza bunları dilediğiniz yere gönderebiliriz.

Türkmenistan Vatandaşları için Türkiye Vize Ücretleri

Türkmenistan Vatandaşları için Türkiye vize ücretleri vize türüne ve zamanına bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Türkmenistan için Türkiye Cumhuriyeti devletinin uyguladığı yasalara göre belirli zaman aralıklarında değişiklikler olması normaldir. Türkiye vize ücretleri hakkında bu değişiklikler olması nedeni ile güncel Türkmenistan Türkiye vize ücretleri için UDK Dil Kursu ofislerimizi arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Yine de burada bilinmesi gereken bir başka husus da; Türkmenistan’dan Türkiye vizesi için ücret ödemeniz ve sonrasında ret cevabı almanız halinde paranızın geri iade edilmediğini bilmeniz gerektiğidir. Türkmenistan üzerinden Türkiye vize ücreti ödemeniz halinde bankadan bu ücreti ödediğinize dair Türkmenistan Türkiye vizesi banka ödendi dekontunuzu yanınızda bulundurmanız mecburi istenen belgeler arasındadır.

Türkmenistan’dan Türkiye vize ücretleri Türkmenistan’dan Türkiye ticari vize, Türkmenistan’dan Türkiye yatırımcı vizesi, Türkmenistan’dan, Türkmenistan’dan Türkiye basın vizesi gibi değişik vize çeşitlerinden oluşur ve amaçlarına göre bu sayı azalıp artabilmektedir. Türkmenistan’dan Türkiye göçmenlik, Türkmenistan’dan Türkiye aile birleşimi gibi durumlar haricinde ise çeşitli sınıfları içeren vize türleri ile Türkmenistan’dan Türkiye vizesinde ücret değişikliğine sebebiyet verebilmektedir. Sonuç olarak Türkmenistan’dan Türkiye vize ücretleri belirlenen zaman içinde geçerli olduğundan dolayı bir evvelki yıl alınan Türkmenistan’dan Türkiye vize ücreti ile bir sonraki yılda alınan Türkmenistan’dan Türkiye vize ücreti arasında farklılıklar olması rastlanan bir olaydır. Türkmenistan Türkiye vize ücretleri hakkında ayrıntılı bilgi ya da konuyla ilgili sormak istediğiniz bir şey olursa UDK Dil Kursu şubeleri çağrı merkezlerimizi arayabilirsiniz ya da dilerseniz bizi şahsen ziyaret edebilirsiniz.

Türkmenistan Vatandaşları için Türkiye Vizesi Başvuru Formu

Türkiye vize başvuru formu Türkiye Büyükelçiliği tarafından hazırlanmış olan resmi bir form türüdür ve bu yüzden bu formu doldururken dikkatli olunması sağlıklı bir Türkiye vizesi alınmasında gereklidir. Türkiye vizesi başvuru formu Türkiye Konsolosluğunun başvuru yapan birey hakkında bilgi edinmesini sağlar ve bu yüzden önemi büyüktür. Ayrıca Türkiye Büyükelçiliğinde Türkiye vize talebinde bulunduğunuza dair resmi bir belge niteliği taşıdığından dolayı bilgilerin yanlış ya da tutarsız olması ya da tam olmaması gibi durumlar Türkiye vizesi sonucunun başarılı olup olmaması konusunda son derece etkili bir rol oynayabilir. Türkiye vizesi başvuru formu, büyük harflerle ve okunacak bir biçimde doldurulmalı, düzenlenmeli ve gerekli bölümlere ve boşluklara istenmekte olan gerekli bilgiler doğru bir şekilde yerleştirilmelidir.

Türkiye vizesi başvuru formu Türkçe– Türkmenistan dili ya da İngilizce – Türkçe seçeneklerini barındırır.

Türkiye vize formu içinde adınız kısmına adınızı, soyadınız kısmına soyadınızı yazmalısınız. Ayrıca baba adı, doğduğu ya da yaşadığı ülke bölümlerini de doğru ve okunaklı bir şekilde yazmalısınız. Doğum tarihi, medeni hali gibi ya da cinsiyet türü ve uyruğu olduğu ülke ile iletişim ve ulaşım bilgileri gibi istihdam ve iş durumu bilgileri, vize ile ilgili gerekçeler ve pasaport bilgilerini de isteyen kısımlardan meydana gelen resmi bir form olması gerekçesiyle dikkatli bir şekilde doldurulmalıdır.

Türkiye vizesi başvuru formunu doldururken son derece dikkatli olunmasında fayda görüyoruz. Yanlışlık yaptığınız zaman yeni bir form istemeli ve bu yeni formu özenle doldurup iletmelisiniz. Türkiye vizesi başvuru formuna dair merak her şeyi sizin adınıza dilerseniz biz halledip sunalım. Ve ya dilerseniz UDK Dil Kursu bürolarımıza şahsen de gelerek doğrudan orada bulunan tecrübeli, profesyonel ve güvenilir ekibimiz yardımıyla da formlarınızı doldurabilir ya da diğer Türkiye vizesine dair işlemlerinizi işleme alabilirsiniz.

daha fazla göster