İçeriğe geç

İletişim

Türkmenistan Vize İşlemleri

Türkmenistan Vize Başvurunuzu Sizin Adınıza Yapalım!

Türkmenistan vizesi için gereken evraklar koşullara göre değişebilmektedir. Türkmenistan vizesi güncel evraklarına ulaşmak için UDK Dil Kursu ofislerimizi arayın. UDK Dil Kursu ofislerimiz Türkmenistan vize işlemlerinde size destek olmaktan memnuniyet duyacaktır. Daha fazla detay veya Türkmenistan vizesine dair merak ettiğiniz bir şey olursa bizi aramaktan çekinmeyin!

Türk Vatandaşları için Türkmenistan Vizesi

Resmi ve umuma mahsus pasaport hamilleri 30 gün süreyle vizeden muaftır. Ancak ticari vize, öğrenci vizesi ve diğer uzun vadeli seyahat durumları gibi vize uygulamaları için uyulması gereken şartlar bulunmaktadır. Türkmenistan’da ikamet tezkereleri verilmemekte, 3-6 ay süreli çok girişli vizeler oturma izni yerine geçmektedir. Vize işlemleri uzun sürebildiğinden, vatandaşların vizelerini yineleme işlemlerini vakitlice başlatmaları tavsiye edilir.

Türkmenistan vize başvurunuzu mümkün olan en erken bir tarihte; örneğin bir ay öncesinden yapmanız tavsiye olunur. Çalışma ve öğrenim amaçlı vizelerin alınması durumu ülkeden ülkeye değişmekle birlikte Türkmenistan vizesi bazen normalden daha uzun bir zaman alabilmektedir. Hangi vize türünden başvuru yapacağınızı bilirseniz bu süreyi en iyi şekilde ayarlayabilirsiniz. Bu sebeple Türkmenistan vizesi için aklınıza gelen bir şey olursa UDK Dil Kursu ofislerimizi aramaktan çekinmeyin. Kaliteli ve deneyimli ekibiyle UDK Dil Kursu ve şubeleri sizlere gerekli bütün danışmanlığı yapmaktan mutluluk duyacaktır.

Vize başvurularınız için pasaportunuzun geçerlilik süresinin başvurduğunuz tarihten ileriye doğru en azından bir yıl olmasına özen göstermeniz tavsiye olunur. Pasaportunuzun süresi ne kadar uzun ise işiniz o derecede kolay olacaktır. Ayrıca vizeden muaf olma durumunda olanlarınız dahi gideceğiniz ülkenin pasaportunuzda aradığı geçerlilik süresini öğrenmeniz kesinlikle çok yararlı olacaktır. Örneğin pasaportunuzun süresi beş yıl ama Türkmenistan vize izniniz üç hafta ise Türkmenistan’da maksimum üç hafta kalabileceksiniz. Vize izin süreleri pasaport izin sürelerinin altında olmak mecburiyetindedir. Bu sebeple pasaport sürenizin uzun olması önem arz etmektedir.

Yıpranmış bir pasaportla yapmak istediğiniz vize başvurunuz kabul edilse bile ve vizenizi alsanız dahi sınırdan geri çevrilme olasılığı olabilir. Bu bağlamda pasaportunuzun temiz ve deforme olmamış olmasına da önem vermeniz Türkmenistan yolculuğu adına artı bir puan getirecektir. Yine de her şey yerli yerinde olsa dahi vize başvurunuz reddedilebilir. Ret sebebini açıklama zorunluluğu bulunmamakla birlikte bazı ülkeler yazılı veya sözlü açıklama yapıp nedeni size açıklayabilir.

Türkmenistan vizesi almak için bilmeniz gereken bir başka husus da Türkmenistan vize işlemleri içinde istenen en önemli belgenizin pasaport olduğunu unutmamalısınız.

Türkmenistan Konsolosluğu: İstanbul, Gazi Evrenos Cad. Baharistan Sok. №13, Yeşilköy adresinde bulunmaktadır. Randevu günleri Çarşamba hariç diğer hafta için günleridir. Ara kesme saatleri 13:00 – 14:00 arasıdır. Türkmenistan Ankara Büyükelçiliği ise Koza Sokak No.28 Gaziosmanpaşa ÇANKAYA/ANKARA adresinde bulunur. Randevu hafta içi günlerin içinde alınabilmektedir. Randevu ve çağrı saatleri 09:00 ile 18:00 arasındadır ve öğle arası 13:00 ile 14:00 arasında olmaktadır.

Türkmenistan Vizesi için Gerekli Evraklar

Türkmenistan vizesi 2 iş haftası yani 15 iş günü içerisinde bir sonuca varabiliyor. Yine de yanınızda şu belgeler bulunmalıdır:

Türkmenistan Devleti Göç Servisinden (State Migration Service of Turkmenistan) alınan resmi davetiyenin orijinal belgesi (veya fotokopisi);

 1.  Pasaportun orijinali ve pasaportun renkli fotokopisi, 
 2. 2 adet 3×4 resim,
 3. Vize forumu doldurulacak

Bu evrakların yanı sıra, seyahatleri boyunca maddi ihtiyaçlarını karşılayabilecek yeterli para miktarının olması gerekmektedir.

Aynı zamanda, Türkmenistan ya da Türkiye Cumhuriyeti topraklarına iş ya da eğitim amaçlı veya yakınları, akrabalarına kavuşmak maksadı ile giriş yapan vatandaşların yürürlükteki ilgili Türkmenistan Mevzuatı gereğince vize almaları gerekmektedir.

Yabancı uyruklu vatandaşlar ve vatandaşlığı olmayan şahıslar, planlanan yurt dışı gezisinden 3 ay önce kısa süreli vize için başvuru kayıtlarını Konsolosluk Şubesi’ne teslim etmek mecburiyetindedir.

Vize işlemleri 15 iş günü içerisinde gerçekleşmektedir. Fakat gerektiğinde bu süre 30 iş gününe çıkartılabilir. Vizeleri daha çabuk almak isteyenler,  ekstra ücret ödeyip (extra ücreti normalde uygulanan ücretin iki mislini oluşturmaktadır) fakat teknik imkânların bulunulması durumunda 3 iş günü içerisinde vize alabilirler.

Gerekli belgeler:

 1. Vize formu;
 2. Geçerli pasaport (onun Türkmenistan’dan ilan edilmiş çıkış tarihinden sonra daha en az 3 ay içerisinde geçerli olmalı ve en az iki boş sayfayı içermekle beraber en fazla 10 sene evvel ilgili makamlarca verilmesi gerekmektedir)
 3. 3 x 4 ebadındaki 2 fotoğraf;
 4. Türkmenistan’a ziyaret amacına bağlı olarak aşağıda sıralanmış diğer belgeler.
 5. Konsolosluk Şubesince reşit olmayan çocuklara vize verilmesi taleplerinin değerlendirildiğinde ebeveynlerinden birinin rızası ile bu tür şahısların bağımsız olarak veya annesinin ya da babasının veya resmi bir temsilcinin eşliğinde yurt dışına çıkabilmeleri için diğer gerekli evrakların bulunup bulunmadığının ek olarak kontrolü yapılmaktadır.

Öğrenciler için:

Öğrenci vizesini almak isteyen Türk vatandaşlarının, Konsolosluk şubelerine şu belgeleri ibraz etmeleri gerekmektedir:

 1. Üniversite’den alınmış davetiyenin aslı ve fotokopisi;
 2.  Lise diploması ve transkriptinin aslı ve fotokopisi;
 3.  Türkiye Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmış sağlık kurulu raporunun (heyet raporu) aslı ve fotokopisi. Söz konusu raporun, Türkmenistan’a giriş tarihinden en geç 2 ay önce alınmış olması gerekmektedir.
 4. Sağlık seyahat sigortası;
 5. Doğum Kayıt Örneğinin aslı ve fotokopisi
 6. 3.5X4.5 cm boyutunda 2 fotoğraf
 7. Bir yıllık açık dönüş tarihli uçak bileti.
 8. 2, 3, 4, 6 maddelerinde belirtilen evrakların aslıların önce APOSTİLLE tasdik şerhi ile tasdik edilmiş olması ve sonra Türkmenistan Diline çevrilmiş olması gerekmektedir. Çeviri, noter tasdikli olmalıdır.
 9. Yüksek Lisans ve Doktora yapmak isteyen öğrencilerin, yukarıda belirtilmiş belgelerin dışında, diğer gerekli evrakları da ibraz etmeleri gerekmektedir.

Acil vize işlemleri veya onların mesai dışında yapılması için konsolosluk ücretinin iki katı tahsil edilmektedir

Vize tipleri aşağıdaki gibi sınıflandırılmıştır

1) Transit vizesi (‘B’ Tipi)

Uluslararası yük ve yolcu taşımacılığı yapılırken Türkmenistan topraklarından transit geçişinin yapılması durumunda yabancı uyruklu vatandaşlara ve vatandaşlığı olmayan şahıslara verilmektedir. Türkmenistan üzerinden diğer ülkelere yolculuk yapacak şoförler için transit vizesi tek giriş, çift giriş –çıkışlı ve çok girişli olarak verilebilir. Fakat transit vizesiyle Türkmenistan topraklarında bulunma süresi 5 günü aşmamalıdır.

Bu tip vizeyi alabilmek için Konsolosluk Şubemize şu belgeleri ibraz etmek gerekir:

 1. Uluslararası yük ve yolcu taşımacılığını yapan firmadan lisans belgeleri ve başvuru dilekçesi.
 2. Vize formu, 1 fotoğraf, pasaport.
 3. Türkmenistan topraklarından geçişin transit olarak yapılacağını kanıtlayan bir seyahat belgesi (gerektiği takdirde üçüncü devlete vize; seyahat belgesi vs.)
 4. Yük ve yolcu taşımacılığının transit olarak yapıldığını kanıtlayan belge
 5. Devletin ilgili yetkili makamlarınca verilen uluslararası taşımacılık lisansı.

2) Kısa süreli vize (‘C’ tipi)

Söz konusu vize tipi yabancı uyruklu vatandaşlara ve vatandaşlığı olmayan kişilere Türkmenistan’daki kalma süresinin 180 gün içinde azami 90 gün olması durumunda verilmektedir.

Bu vize 6 aylık dönem için ya da evraklarda yer alan ve bu tür vizenin verilmesi için temel oluşturan belgelerde belirtilmiş olan belirli bir süre için (ancak 5 yıllık süreci aşmamak şartıyla) tek giriş, çift giriş –çıkışlı ve çok girişli olarak verilebilir.

Geçerlilik süresinin 1 yılı aşacağı çok girişli kısa süreli vizeler, yabancı uyruklu vatandaş veya vatandaşlığı olmayan bir kişinin son 2 senelik dönem içerisinde Türkmenistan yasalarını ihlal etmeden 1 yıllık çok girişli vizeden yararlandığı ve bu tür vize başvurusunun yapılması için temel oluşturulduğu takdirde verilebilir.

Kısa süreli vizenin alınabilmesi aşağıdaki evraklardan birinin Konsolosluk Şubesi’ne ibraz edilmesi durumunda mümkün olabilir:

 1. Bakanlık veya diğer ilgili merkezi yürütme makamları, devlet kurum veya kuruluşları, ya da ilgili şirket tarafından verilen bir davet yazısı;
 2. Türkmenistan vatandaşı, yabancı uyruklu vatandaş veya (Türkmenistan’da geçici ya da daimi oturma izni, evlilik belgesi veya doğum belgesi bulunan) vatandaşlığı olmayan bir şahıs ile akrabalık bağlarının bulunduğunu kanıtlayan bir doküman;
 3. Yurt dışında yaşayan Türkmenistanlının kimlik belgesi ya da onun kişisel dilekçesi;
 4. Türkmenistan seyahatinin turistik bir amaçla gerçekleştirileceğini kanıtlayan belge (turistik seyahat belgesi veya bir turizm Acentası ile turistik hizmetlerden yararlanılması amacıyla imzalanan bir sözleşme);
 5. Türkmenistan’daki herhangi bir sağlık kurumu tarafından düzenlenen bir davetiye;
 6. Türkmenistan’a giriş yapmak isteyen kişinin ortak şirketin kurucularından biri yahut bir şirketin (dernek, organizasyon vb.) temsilcisi olduğunu ve daha önce imzalanmış ikili sözleşmelerin uygulanması sürecini yakından takip etmek üzere Türkmenistan’a gitmek niyetinde olduğunu kanıtlayan bir belge;
 7. Türkmenistan Bakanlar Kurulu’nun bünyesinde faaliyet gösteren İnsani Yardım Komisyonu tarafından verilen ve ilgili yabancı uyruklu bir vatandaşın veya vatandaşlığı olmayan bir şahsın, insani yardımda bulunmak ya da hayırseverlik işlerini yürütmek üzere Türkmenistan’a giriş yapacağını doğrulayan bir teyit mektubu;
 8. Türkmenistan’a diyanet işleri gereği kısa süreli bir ziyarette bulunmak isteyen kişilerin, Türkmenistan Kültür Bakanlığı’nın tescil kayıtlarında yel alan bir din işleri organizasyonunca hazırlanan davet mektubunu teslim etmeleri gerekmektedir;
 9. Türkmenistan’a görevi gereğince kısa süreli bir ziyaret yapmak isteyen yabancı basın mensubu veya herhangi bir yabancı kitle iletişim aracının temsilcisi için müdürü tarafından verilen resmi bir yazı;
 10. Yabancı ülkelerin ilgili devlet organları veya uluslararası kuruluşların hazırladıkları resmi bir yazı;

Türkmenistan Büyükelçiliği Konsolosluk Şubesi yetkilileri, ihtiyaç duyulduğu zaman, vize talebinde bulunan yabancı uyruklu vatandaşı veya vatandaşlığı olmayan kişiyi Türkmenistan’a gidiş amacını netleştirecek ek evrakların elde edilebilmesi ve ek bir görüşmenin yapılması için Konsolosluk Şubesi’ne çağırabilirler

Vize anketinde yabancı uyruklu vatandaş veya vatandaşlığı olmayan bir kişinin Türkmenistan’ya giriş yapabileceği ve topraklarında kalabileceği süre belirtilir. Yabancı uyruklu vatandaşlar veya vatandaşlığı olmayan kişilerin Türkmenistan’da transit veya kısa süreli vizeyle azami kalma süresi, ilk girişin yapıldığı tarihten itibaren 180 gün içerisinde 90 günü aşmamalıdır.

3) Uzun süreli vize (‘D’ tipi)

Uzun süreli vizeler, 90 günü aşacak süre içerisinde topraklarında bulunma veya oturma hakkı tanıyan evrakların düzenlenmesi için Türkmenistan’a giriş yapmak amacıyla yabancı uyruklu vatandaşlar veya vatandaşlığı olmayan şahıslara verilir.

Uzun süreli vize, 45 günlük tek girişli olarak verilir.

Başvuruda bulunulan vize talebine ret cevabını alındığında, vize ücreti, vize başvuru formu ile Konsolosluk Şubesi’ne vize işlemlerinin yapılması için sunulan belgeler iade edilmez.

Yabancı uyruklu Vatandaşlar ile vatandaşlığı olmayan bireylerin vize işlemlerinin yapılamayacağına ilişkin ret cevabının gelmesi durumunda bunun sebebi konusunda öngörüldüğü şekilde yazılı olarak bilgilendirilmesi gerekliliği ortaya konulmuştur. Aynı zamanda ret cevabı alan vatandaşlar, bu konu ile ilgili şahsi düşüncelerini içeren temyiz mektubu hazırlayıp vize talebinin görüşüldüğü yetkili organın başkanına müracaat edebilir ve vize başvurularının yeniden değerlendirilmesi talebinde bulunabilirler. Söz konusu temyiz mektubu, ret cevabı geldikten sonra iki aylık zaman dilimi içerisinde verilebilir.

Vize işlemleri konusunda ret cevabı alan yabancı uyruklu vatandaşlar ile vatandaşlığı olmayan şahıslara, bu tür karara itiraz etmek için mahkemeye Kanun’un öngördüğü şekilde başvurmaları hakkı verilmiştir.

daha fazla göster