İngiltere Öğrenci Vizesi Hakkında

İngiltere Öğrenci Vizesi, Birleşik Krallığa, dil eğitimi, lisans ve yüksek lisans eğitimi almak üzere gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını yakından ilgilendiren bir vize türüdür. İngiltere öğrenci vizesi 2 farklı şekilde hazırlanmıştır.

İngiltere öğrenci vizesinin ilk bölümünü Student Visitor Visa oluştururken, bu vize İngiltere ziyaretçi öğrenci vizesidir. İngiltere Student Visitor Visa,  İngiltere’de dil eğitimi almak üzere düzenlenmiş bir öğrenci vizesi türü olurken, İngilizce düzeyi şartı aranmamaktadır. İngiltere ziyaretçi öğrenci vizesi 11 ay ve 6 ay olarak verilmektedir. İngiltere Student Visitor Visa ile İngiltere’de çalışma imkânı bulunmamakta ve vize süresinin son ermesinin ardından bu vize türünün İngiltere’den de uzatılma imkânı bulunmamaktadır. İngiltere öğrenci ziyaretçi vize süresinin uzatılmak istenilmesi halinde ise Türkiye’den yeni bir başvuruda bulunulması gerekecektir.

İngiltere öğrenci vizesinin 2. Bölümünü ise uzun dönem İngiltere öğrenci vizesi kategorisi olan Tier 4 General Student Visa oluşturmaktadır. İngiltere Tier 4 General Student Visa için orta düzeyde (intermediate) İngilizce koşulu bulunurken uluslararası geçerli bir sınav sonuç belgesi ile intermediate seviyesindeki İngilizceniz kanıtlanmalıdır. İngiltere uzun süreli öğrenci vizesi ile İngiltere’ye dil eğitimi almak üzere giden kişilere çalışma izni verilmemektedir. Foundation lisans veya yüksek lisansa giden öğrenciler ise haftada 20 saati geçmeme ön koşulu ile yarı zamanlı (part-time) çalışma imkânından yararlanabileceklerdir. İngiltere uzun süreli öğrenci vizesi süresinin son ermesinin ardından İngiltere’den işlem yaparak uzatabilirsiniz.

İngiltere öğrenci vizesi işlemleri için son 10 yıl içerisinde alınmış ve seyahat sonrası en az 6 ay geçerliliği bulunan pasaportlar ile başvurularda bulunulmalıdır.

İngiltere öğrenci vize işlemleri için doldurulacak olan İngiltere öğrenci vize başvuru formu 2010 yılının Nisan ayından bu yana online olarak doldurulmalıdır.

İngiltere öğrenci vizesi başvuruları direk olarak İngiltere Konsolosluğuna yapılamayacaktır. İngiltere Konsolosluğu, İngiltere vize başvurularını İngiltere vize işlemleri için çalışmalar yürüten temsilcilikler aracılığı ile kabul etmektedir. Fakat İngiltere Konsolosluğuna parmak izi uygulaması, biometrik fotoğraf çekimi ve İngiltere Konsolosluğunun gerek görmesi halinde mülakat verme üzerine gidilebilecektir. İngiltere öğrenci vizesi sonuçları hakkında karar verecek olan Makam ise İngiltere vize işlemleriniz için çalışmalar yürüttüğünüz temsilcileriniz değil, İngiltere Konsolosluğudur.

 

İngiltere Öğrenci Vizesi için gerekli evrak listesi

1 – Vize Başvuru Formu

2 – Pasaport

3 – Okuldan kabul mektubu

4 – Ailesinin veya kendisinin maddi durum belgeleri

5 – İngilizce eğitimi alındığına dair belgeler

6 – Askerlik durumu belgesi

7 – Öğrenciler için İngilizce tercümeli öğrenci belgesi

8 – Öğrenci olmayanlar için son mezun olduğu okuldan diploma veya İngilizce tercümeli çıkış belgesi

9 – Evlilik cüzdanı fotokopisi (Evliler için)

10 – Tapu ve araç ruhsat fotokopisi

11 – Vukuatlı nüfus kayıt örneği

12 – Seyahat sağlık sigortası

 

İngiltere Konsolosluğu, İngiltere Uzatmalı Öğrenci Vizesi Evrakları 

1 – Vize Başvuru Formu

2 – Pasaport

3 – Okuldan öğrenime kabul teyidi

4 – Öğrenci belgesi veya diploma, transcript

5 – Banka hesap cüzdanı

6 – Vukuatlı nüfus kayıt örneği ve İngilizce tercümesi

7 – Seyahat sağlık sigortası

8 – İngilizce seviyenizi belirtir sınav sonuç belgesi