İçeriğe geç

İletişim

Fransa Vize Reddi

Fransa vizesi için başvuru işlemleri Fransa Konsolosluğu ve Fransa Büyükelçiliği tarafından istenen şartlar yerine getirilmediği halde vize başvurusu ret ile sonuçlanmaktadır. Fransa vizesi başvurusunda bulunan kişilerin eksik, hatalı veya sahte evrak beyan etmesi, seyahat amacının ispat edilmemesi, başvuru sahibinin Fransa seyahati bitiminde ülkeden ayrılacağına istinaden belgeleri beyan etmemesi gibi durumlarda vize başvuruları ret ile sonuçlanmaktadır.

Fransa Vizesi Muhtemel Ret Sebepleri

1.Seyahat Belgelerinden Kaynaklanan Fransa Vize Reddi

Fransa vize başvurusunda beyan edilen seyahat belgeleri orijinal, güncel ve geçerliliği devam eden nitelikte olması gereklidir. Fransa vize başvurusu için ibraz edilen evrakların hatalı, eksik veya sahte olması gibi durumlarda vize başvurusu ret ile sonuçlanabilmektedir. Fransa vize başvurusunda beyan edilen evrakların Fransa Konsolosluğu tarafından istenen kriterlere uygun olmasına dikkat edilmelidir.

2.Seyahat Şartları ve Seyahat Amacından Kaynaklanan Fransa vize reddi

Fransa vizesi için başvuru yapacak kişiler seyahatlerinin amacını gösteren belgeleri ibraz etmeleri gerekmektedir. Fransa vize başvurularında seyahatin amacına ilişkin kanıtlayıcı belgeler beyan edemeyen ya da sunduğu belgeler inandırıcı bulunmayan kişilerin Fransa vize başvuruları ret ile sonuçlanmaktadır.

3. Schengen Giriş Yasağından Kaynaklanan Fransa vize reddi

Schengen Bölgesi’ne üye ülkelerde birinin Schengen vizesi konusunda aldığı karar Schengen Bölgesine üye diğer ülkeler açısından da dikkate alınabilmektedir. Schengen Bilgi Sistemi (SIS) üye ülkelerden herhangi birine giriş yasağı olduğuna dair kaydı bulunan kişilerin Fransa vize başvurusu ret ile sonuçlanmaktadır.

4. Ekonomik Durumdan Kaynaklanan Fransa vize reddi

Fransa vizesi başvurusunda bulunan kişiler Fransa seyahatleri boyunca ihtiyaçlarını karşılayacak ekonomik şartlara sahip olduklarını ispat eden belgeler sunmalıdır.
Fransa Konsolosluğu Fransa vize başvurusunda bulunan kişilerin seyahat için yeterli maddi imkana sahip olmadığını veya sahip olduğu mali olanaklara resmi yollarla kavuşmasının mümkün olmadığına inanması halinde bu kişilerin Fransa vize başvuruları ret ile sonuçlanmaktadır.

5. Schengen Vizesi Süresinden Kaynaklanan Fransa vize reddi

Schengen vizesi 6 aylık süre içinde en çok 90 gün konaklama imkanı vermektedir. Fransa Schengen vize başvurusunda bulunan kişiler son 6 ay içinde Schengen Bölgesinde 90 gün konaklamış ise kişi Fransa vize reddi ile karşılaşabilir.

6. Kamu Güvenliği Nedeniyle Fransa vize reddi

Fransa vize başvurusunda bulunan kişilerin yasal çerçevede Schengen bölgesine üye ülkelerden biri veya birkaçı için kamu sağlığı, kamu düzeni, güvenlik gibi konularda tehlike bulunması gibi durumda vize başvurusu ret ile sonuçlanır.

7. Sağlık Sigortası Nedeniyle Fransa vize reddi

Fransa Konsolosluğu ülkeye seyahat edecek kişilerden seyahat sürelerini içeren sağlık sigortası yaptırmasını istemektedir. Fransa vize başvurusunda geçerli ve konsolosluk tarafından belirtilen kriterlere uygun seyahat sağlık sigortası poliçesi beyan edilmediği takdirde vize ret ile sonuçlanmaktadır.

8. Kişinin Ülkesine Dönmesi Konusunda Şüphe Olmasından Kaynaklanan Fransa vize reddi

Fransa vizesi başvurusunda bulunan kişiler Fransa seyahatleri bittiğinde ülkeyi terk edeceklerini gösteren belgeler beyan etmelidir. Fransa Konsolosluğuna vize başvurusunda bulunan kişiler seyahat süreleri bittiğinde ülkelerine geri döneceklerini gösteren belgeler sunmadığı takdirde Fransa vize başvurusu ret ile sonuçlanmaktadır.

Fransa vize reddine itiraz

Fransa vize başvurusu ret olan kişilerin karara itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Fransa vize başvurusuna ret alan kişiler eksik, yanlış veya hatalı beyan edilmiş evraklarını tamamlayarak Fransa Ankara Büyükelçiliğine reddedilen vize başvurularının tekrar değerlendirilmesi talebi ile başvuru yapabilirler.