İçeriğe geç

İletişim

Hırvatistan Vizesi Reddi

Vize Reddi Nedir?

Hırvatistan vizesi başvurularında, Hırvatistan Konsolosluğu ve Hırvatistan Büyükelçiliği tarafından talep edilen şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Hırvatistan vizesi başvuruları için talep edilen şartlar yerine getirilmediği takdirde, Hırvatistan Vizesi başvuruları konsolosluk tarafından ret ile sonuçlandırılabilmektedir. Hırvatistan vizenizin reddedilme durumu, Hırvatistan’a olan seyahatinizin engellendiği anlamını taşımamaktadır. Hırvatistan vize talebi reddedilen kişi Hırvatistan vize başvurusunun reddine itiraz etme hakkına sahiptir. Hırvatistan vizesi başvurusunda bulunan kişi gerekli evrakları doğru şekilde tamamlaması halinde tekrar vize başvurusunda bulunabilir. UDK Dil Kursu, başvuru sahibinin aynı zaman ve para kaybını yaşamaması için alanında uzman vize danışmanlarıyla yeni bir başvuruyu gerçekleştirmesine yardımcı olur.

Hırvatistan vizesi başvurularında seyahat amacının kanıtlanmaması, sahte ya da eksik evrak ibraz edilmesi, Hırvatistan vizesi başvurusunda bulunan kişilerin ülkenin kamu düzeni açısından tehlike oluşturması ya da Hırvatistan seyahatinin bitiminde kişinin ülkeden ayrılacağını gösterir belgeler sunulmaması durumlarında Hırvatistan vizesi başvurusu, Hırvatistan vize reddi ile neticelenebilmektedir.

Hırvatistan Vizesi Red Sebepleri

  • Seyahat Belgelerinden kaynaklı vize reddi
  • Seyahat şartları ve seyahat amacından kaynaklı vize reddi
  • Kamu Güvenliği nedeniyle vizenin reddedilmesi 
  • Kişinin ülkesine dönmesi konusunda şüphe oluşması
  • Sağlık sigortası sebebiyle vizenin reddedilmesi 
  • Schengen Giriş yasağından kaynaklı vize reddi 
  • Ekonomik şartlardan kaynaklı vize reddi
  • Schengen vizesi süresinden kaynaklı vize reddi

Vize Reddine İtiraz

5 Nisan 2011 tarihinden itibaren getirilen uygulamayla, vize başvurusu reddedilenlere durumları resmi bir mektup aracılığıyla bildirilir. Bu kişilerin, ilgili Üye Devletin ulusal kanunlarına uygun olarak kararı temyiz etme hakları bulunmaktadır. Temyiz işlemleri, başvuruyla ilgili nihai kararı veren Üye Devlete karşı ve o Üye Devletin ulusal kanunları uyarınca yürütülür. Her bir Üye Devlet temiz hakkı ile başvurunun yapılabileceği yetkili makam ve başvuru süresi de dâhil olmak üzere temyiz hakkının kullanımına ilişkin prosedürleri ve ulusal kanunda referans alınacak ilgili bölümleri belirtir. Bu bilgileri ret kararı ve gerekçesini bildirmek üzere tarafınıza verilecek olan formda bulabilirsiniz. Hırvatistan vize başvuruları ret ile sonuçlanan kişilerin karara itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Hırvatistan vize başvurusuna red cevabı alan kişiler eksik ya da yanlış beyan edilmiş evraklarını tamamlayarak Hırvatistan Ankara Büyükelçiliği’ne reddedilen vize başvurularının yeniden değerlendirilmesi talebi ile başvuru yapabilirler. Ancak, yeni bir başvuruda bulunmadan önce, bir önceki Slovakya vizesi reddinin sebeplerini inceleyerek gerekli yerlerde düzeltmeler yapmanız tavsiye edilir. Vize başvurusu reddedilirse vize ücreti iade edilmez. Vize ücreti, Hırvatistan vize başvurusunun incelenme giderlerini kapsar.