İçeriğe geç

İletişim

Avustralya Yeni Mezun Mühendis Vizesi

Tanınmış kurumların Mühendislik bölümü mezunları, 18 aylık vasıflı bir iş deneyimi kazanmak amacıyla Avustralya’da çalışmak için Avustralya Yeni Mezun Mühendis Vizesi başvurusunda bulunabilirler. 31 yaşın altında ve tanınmış bir eğitim kurumundan en fazla 2 yıl önce mezun olmuş olan tüm mühendisler Avustralya Yeni Mezun Mühendis Vizesi alabilirler. Bu vize ile Avustralya’da en fazla 18 ay kalabilirsiniz. Ayrıca daha önce bir yüksek lisans vizesi ile Avustralya’da eğitim almamış olmanız, İngilizce dil gereksinimlerini karşılayabiliyor olmanız ve sağlık – karakter şartlarını yerine getirmiş olmanız gerekmektedir.

Avustralya Yeni Mezun Mühendis Vizesine başvurmadan önceki 2 yıl içinde lisans, yüksek lisans doktora ya da lisansüstü derecesinde bir mühendislik bölümünden diploma sahibi olmuş olmanız şarttır.

Şu mühendislik türlerinden diplomanız varsa Avustralya Yeni Mezun Mühendis Vizesine başvurabilirsiniz:

 • İnşaat mühendisliği
 • Yapı mühendisliği
 • Kimya Mühendisliği
 • Çevre Mühendisliği
 • Elektrik ve elektronik mühendisliği
 • Mekanik, üretim ve bitki mühendisliği
 • Maden ve malzeme mühendisliği

Avustralya Yeni Mezun Mühendis Vizesine başvurmanız için tanınmış bir eğitim kurumundan mezun olmanız şarttır. Türkiye’den kabul edilen eğitim kurumları MÜDEK (Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği) tarafından akreditasyon verilen mühendislik programlarının bulunduğu üniversitelerden birinden lisans ya da üstü bir diploma sahibi olmanız gerekmektedir.

Avustralya Yeni Mezun Mühendis Vizesi başvurusunda bulunmak için UDK Dil Kursu danışmanlarımıza sol menüdeki size uygun telefon numarasından ya da vize@udk.com.tr e-posta adresleri üzerinden ulaşabilirsiniz.

MÜDEK Tarafından Akreditasyon Verilen Lisans Programlarının Bulunduğu Üniversiteler

Anadolu Üniversitesi Gaziantep Üniversitesi Manisa Celal Bayar Üniversitesi
Ankara Üniversitesi Hacettepe Üniversitesi Marmara Üniversitesi
Atatürk Üniversitesi Harran Üniversitesi Mersin Üniversitesi
Atılım Üniversitesi Hitit Üniversitesi Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
Balıkesir Üniversitesi Işık Üniversitesi Okan Üniversitesi
Başkent Üniversitesi İnönü Üniversitesi Ömer Halisdemir Üniversitesi
Bülent Ecevit Üniversitesi İstanbul Üniversitesi Özyeğin Üniversitesi
Cumhuriyet Üniversitesi İstanbul Aydın Üniversitesi Pamukkale Üniversitesi
Çankaya Üniversitesi İstanbul Bilgi Üniversitesi Sabancı Üniversitesi
Doğuş Üniversitesi İstanbul Kültür Üniversitesi Sakarya Üniversitesi
Dokuz Eylül Üniversitesi İzmir Ekonomi Üniversitesi Selçuk Üniversitesi
Ege Üniversitesi İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Süleyman Demirel Üniversitesi
Erciyes Üniversitesi Kadir Has Üniversitesi Uludağ Üniversitesi
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Karadeniz Teknik Üniversitesi Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi
Fırat Üniversitesi Kocaeli Üniversitesi Yaşar Üniversitesi
Galatasaray Üniversitesi Koç Üniversitesi Yeditepe Üniversitesi
Gazi Üniversitesi Lefke Avrupa Üniversitesi Yıldız Teknik Üniversitesi

 

Eğer İngiltere, Kanada, Yeni Zelanda, Amerika Birleşik Devletleri ya da İrlanda vatandaşı değilseniz Avustralya Yeni Mezun Mühendis Vizesi başvurusu yapabilmeniz için İngilizce bilginizi kanıtlamak üzere IELTS sınavından belirtilen puanı almış olmanız gerekmektedir. Bununla birlikte bazı sağlık gereksinimlerini de karşılamanız istenmektedir. İhtiyacınız olan sağlık muayeneleri son 5 yıl içinde bulunduğunuz ülkeler ve Avustralya’da amaçlanan faaliyetlerinize bağlı olarak kişisel durumunuza göre şekillenecektir. Ek olarak son 10 yıl içinde 12 aydan daha uzun süre yaşadığınız tüm ülkelerden bir polis sertifikası / adli sicil belgesi almanız ve Avustralya Hükümeti’ne herhangi bir borcunuzun bulunmaması gerekmektedir.

Avustralya Yeni Mezun Mühendis Vizesi ile siz ve aile üyeleriniz Avustralya’da 18 boyunca yaşayabilir, çalışabilir ve eğitim görebilirsiniz. Vize başvurunuza dahil edebileceğiniz aile üyeleriniz eşiniz ve bakmakla yükümlü olduğunuz çocuklarınızdır.

Başvurunuza dahil ettiğiniz kişilerin sizinle olan ilişkilerini belgeleyen kanıtları da başvuru evraklarınıza eklemelisiniz.

Bu vize ile Avustralya’ya giderek ülkenin herhangi bir yerinde çalışmaya başlayan kişiler Avustralya İş Yasası ile korunurlar. Avustralya Yeni Mezun Mühendis Vizesi sahibi kişi ve ailesi Avustralya yasalarına uymak zorundadır.

Avustralya Yeni Mezun Mühendis Vizeniz verildiğinde vizenizde “daha fazla kalamaz” şartı varsa, bazı sınırlı istisnalar hariç Avustralya’da bulunduğunuz süre içinde, yeni vize başvurusunda bulunamazsınız. Avustralya’yı vizenizin bittiği tarihten önce terk etmelisiniz.

Vize başvurunuzda sizden istenen tüm belgeleri eksiksiz olarak hazırlamış olmanız gerekmektedir. Eğer sizden belgelerin orijinalleri istenmişse orijinallerini kullanmalı ayrıca İngilizce olmayan tüm belgelerin onaylı İngilizce çevirilerini hazırlamalısınız.

Başvuru evraklarınızı hazırladıktan ve teslim ettikten sonra Avustralya Konsolosluğu başvurunuzu değerlendirecektir. Bu süreç daha fazla bilgiye ihtiyaç duyulduğu zaman, başvurunuzda eksiklikler olduğu zaman ya da sağlık kontrollerine ihtiyacınız olduğunda uzayabilmektedir. Avustralya Konsolosluğu sizden her zaman için ek bilgi ve belge talebinde bulunabilir. Ayrıca konsolosluk tarafından bir mülakata da çağrılabilirsiniz. Böyle bir durumda pasaportunuz, kimlik belgeniz ve sizden istenen diğer belgeleri de yanınıza alarak mülakata şahsen katılmanız gerekecektir. Başvuru esnasında kişisel durumunuzda herhangi bir değişiklik meydana gelirse örneğin adresiniz, pasaportunuz değişirse, ailenizde gebelik, doğum, boşanma, evlilik, ölüm vb. durumlar meydana gelirse bu değişiklikleri mutlaka konsolosluğa bildirmeniz gerekmektedir. Vize başvurunuz Avustralya Konsolosluğu tarafından kabul edilirse vizenizin ne zaman kullanılabileceği ve vizenize bağlı tüm koşullar tarafınıza bildirilecektir. Eğer vize başvurunuz reddedilirse ret nedenleriyle birlikte itiraz etme hakkınız bulunuyorsa buna dair bilgiler tarafınıza iletilecektir.

Avustralya Yeni Mezun Mühendis Vizesi İçin Gerekli Evraklar

 • Başvuran ve başvuruya eklenen herkesin mevcut pasaportlarının veya seyahat belgelerinin biyografik sayfalarının fotokopisi
 • TC Kimlik – Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Başvuran ve başvuruya eklenen herkes için Avustralya’da geçerli sağlık sigortası
 • Tam doldurulmuş başvuru formu
 • Pasaport boyutunda 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Evliyseniz evlilik cüzdanının fotokopisi
 • İstendiği takdirde sağlık muayenesi sonuçları
 • Adli sicil kaydı (16 yaşından itibaren son 10 yıl içinde 12 aydan daha uzun yaşadığınız tüm ülkelerden)
 • IELTS, TOEFL gibi geçerli kabul edilmiş ve son 3 yıl içinde girilmiş sınav sonucu
 • Mühendislik bölümündeki akademik transkriptiniz
 • Mezuniyet tarihinizi içeren mühendislik mezuniyet belgesi

Avustralya Vizesi Hakkında Önemli Notlar

 • UDK Dil Kursu Avustralya Departmanı danışmanlarımızın eşliğinde Avustralya vize işlemlerinizi yapabilirsiniz.
 • Avustralya vize başvurusu işlemleriniz için UDK Dil Kursu şubelerine şahsen gelmeniz gerekmemektedir.
 • Vize uzmanlarımız tarafından şahsınıza özel olarak oluşturulacak evrak listesini kargo ya da kurye aracılığı ile UDK Dil Kursu’ne ulaştırmanız yeterlidir. Vizeniz onaylandığı takdirde adresinize kadar gönderilebilmektedir.
 • Avustralya vize başvurunuzla ilgili inceleme ve karar verme yetkisi tamamen Avustralya Konsolosluğu’na aittir.
 • Avustralya Konsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda sizden ek evrak ve ek bilgi talebinde bulunabilir.
 • Avustralya vizesi için başvurular online olarak yapılmaktadır. Sizden istenen tüm evrakları danışmanlarımıza ulaştırdığınız takdirde başvuru işlemleriniz adınıza yapılacak ve biyometrik randevu için tarih alınarak tarafınıza bildirilecektir.
 • Avustralya vizesi ile birlikte tüm ülkelere dair vize işlemleri hakkında ayrıntılı bilgilere, başvuru evraklarına ve formlara web sitemizdeki ilgili bölümlerden ulaşabilirsiniz.
 • Avustralya vizesi hakkında merak ettikleriniz ve vize başvurusu için UDK Dil Kursu danışmanlarımıza çağrı merkezimiz ve vize@udk.com.tr e-posta adresi üzerinden ulaşabilirsiniz.