İçeriğe geç

İletişim

Yeni Zelanda Dil Okulu

Yeni Zelanda dil okulu seçenekleri günümüzde uluslararası öğrenciler için oldukça popüler bir hale gelmiştir. Ana dili İngilizce olan sayılı ülkelerden biri olan Yeni Zelanda dil okulları ve eğitimi ile dikkat çekmektedir. Yeni Zelanda’da İngilizce öğrenmek, öğrencileri gelecekte dünya çapında bir eğitim ve kariyer hayatı için hazırlamaktadır.

English New Zealand gibi birçok kurum tarafından akredite edilen Yeni Zelanda dil okulları, eğitimlerinin kalitesi ile bilinmektedir. Dil okullarında her ihtiyaç ve beklentiye uygun İngilizce programları bulmak mümkündür. Yeni Zelanda dil okulları başlangıç tarihleri açısından da oldukça esnektir ve öğrenciler diledikleri Pazartesi eğitimlerine başlatabilmektedir.

Yeni Zelanda kültürel çeşitlilik açısından oldukça zengin bir ülkedir. Cana yakın bir toplum olan Yeni Zelanda’da öğrenciler geniş bir sosyal çevre edinme şansına sahiptir. Bu sayede yerel halkla her gün iletişim halinde olmak öğrencilerin İngilizce seviyelerinin gelişmesinde büyük bir rol oynamaktadır.

Yeni Zelanda’da en popüler dil eğitimi şehri Auckland’dir. Yeni Zelanda’da dil eğitimi almayı planlayan uluslararası öğrenciler genellikle Auckland şehrini tercih etmektedir. Christchurch’te de İngilizce dil eğitimi veren okullar bulmak mümkündür.

Yeni Zelanda’da dil eğitimi almanın en büyük avantajı ise arka arkaya 14 hafta olacak şekilde eğitim alacak öğrencilerin part-time çalışma izni elde etmesidir. Bu durumda öğrenciler haftalık 20 saat olacak şekilde yasal çalışma izni elde etmektedir. Uluslararası öğrenciler, Yeni Zelanda’da çalışan herkesle aynı yasal asgari haklara ve yetkilere sahiptir. Bu aldıkları saatlik minimum ücretleri de kapsamaktadır. Bu sayede öğrenciler dil eğitimlerine devam ederken part-time çalışarak konaklama ve yaşam masrafları için harçlıklarını kazanabilmektedir.

Yeni Zelanda Dil Okulları ve Eğitimi

Yeni Zelanda dil okulları ve eğitimi English New Zealand, ALTO ve Quality English gibi kurumlar tarafından akredite edilmektedir. Sıklıkla denetlenen dil okulları yüksek kaliteli eğitim sistemlerine sahiptir. Yeni Zelanda’da en popüler olan dil okulları Kaplan International, EC English ve LSI’dır. Dünya çapında dil okulu ağına sahip bu zincir dil okulları Yeni Zelanda’da Auckland şehrinde eğitim vermektedir. Şehir merkezinde yer alan bu okullar; en yeni dil eğitimi teknolojileri ile tasarlanmıştır. Fiziki donanımlarının yanı sıra bu okullar alanlarında uzman ve tecrübeli öğretmenleri ile de dikkat çekmektedir.

Yeni Zelanda dil okulu programları öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanmıştır. Yeni Zelanda’daki dil okullarında; genel İngilizce, iş İngilizcesi, akademik İngilizce, IELTS ve TOELF hazırlık kursları bulmak mümkündür. Başlangıç seviyesinden ileri seviyeye kadar herkesin katılabildiği genel İngilizce kurslarında; okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerileri üzerine odaklanılmaktadır. Akademik İngilizce kursları ise ana dili İngilizce olmayan ancak Yeni Zelanda’da üniversite eğitimi almayı planlayan öğrenciler için uygundur. Bu kurslarda deneme ve rapor yazma, dinleme, tartışma ve etkili okuma gibi diğer önemli becerilere odaklanılmaktadır. İngilizce dil okulları Yeni Zelanda’daki tüm eğitim seviyelerinin başlangıç noktasıdır. Yeni Zelanda dil okullarında IELTS ve TOEFL hazırlık kurslarına katılmak da mümkündür.

İş İngilizcesi programlarına ek olarak Yeni Zelanda dil okullarında turizm ve otelcilik alanlarında da dil eğitimi programları bulunmaktadır. Yeni Zelanda’da öğrenilen İngilizce, öğrencileri ileriye götürecek bir kariyer geliştirmesine yardımcı olmaktadır. Yeni Zelanda’da İngilizce dil eğitimi almak öğrencilere sosyal çevrelerini genişletme konusunda da fayda sağlamaktadır. Az nüfuslu bir ülke olması sebebi ile Yeni Zelanda’da etkili insan ve kurumlara ulaşmak kolaydır.

Yeni Zelanda Dil Okulu Kabul ve Başvuru Şartları

Ana dili İngilizce olan Yeni Zelanda, İngilizce dil eğitimi noktasında uluslararası öğrencilere birçok avantaj sağlamaktadır. Dil eğitimi programlarının çeşitliliği ve eğitimin kalitesi bu avantajların başında yer almaktadır. Yeni Zelanda doları döviz kurunun diğer ülkelere daha düşük olması ve ülkede uluslararası öğrencilere yasal çalışma izni verilmesi sebebi ile de Yeni Zelanda uluslararası öğrencilerin dikkatini çekmektedir.

Peki, Yeni Zelanda dil okulu kabul ve başvuru şartları nelerdir? Yeni Zelanda dil okullarında üniversitelerde olduğu gibi dil eğitimi almak isteyen öğrenciler için herhangi bir özel başvuru şartı aranmamaktadır. Yeni Zelanda dil okullarına her yaştan ve her eğitim düzeyinden bireyler başvuru yapabilmektedir. Ancak bu noktada öğrencilerin vize alabilir durumda olup olmadığının tespitinin yapılması gerekmektedir.

Yeni Zelanda dil okulu vizesi için başvuru sahiplerinin Yeni Zelanda’da dil eğitimi almak için geçerli sebeplerinin olması gerekmektedir. Başvuru sahipleri alacakları dil eğitiminin eğitim ve/veya kariyerleri için etkili olacağını aynı zamanda Yeni Zelanda’da dil eğitimi almak için yeterli finansal güce sahip olduklarını kanıtlayabilmelilerdir.

Yeni Zelanda Dil Okulları Konaklama ve Yaşam Masrafları

Yeni Zelanda dil okulları konaklama ve yaşam masrafları da dil eğitimi almak isteyen öğrenciler tarafından merak edilen diğer bir konudur. Yeni Zelanda ana dili İngilizce olan diğer ülkeler ile kıyaslandığında yaşam masrafları açısından daha ekonomik bir ülkedir. Yeni Zelanda dolar kurunun diğer ülkelerdeki döviz kuruna göre oldukça düşük olması sebebi ile öğrencilerin dikkatini çekmektedir.

Yeni Zelanda’da dil okulu konaklama seçenekleri diğer ülkelerdeki konaklama seçenekleri ile benzerlik göstermektedir. Yeni Zelanda dil okulu konaklama seçenekleri; aile yanı konaklama ve yurt konaklamasından oluşmaktadır. Konaklamalar; dil okullarına bağlı konaklama departmanları tarafından ayarlanmaktadır. Daha özgür olmayı tercih eden öğrenciler için aynı zamanda özel daire kiralama seçenekleri de bulunmaktadır.

Aile yanı konaklamalarda öğrenciler dil okulları tarafından belirlenen ailelerin yanında konaklamaktadır. Aileler belirli kurallara göre seçilmekte ve düzenli olarak denetlenmektedir. Bu konaklama tipi Yeni Zelanda kültürünü daha yakından tanımak ve bolca İngilizce pratiği yapmak isteyen öğrenciler için oldukça idealdir. Yurt konaklamalarında ise öğrenciler kendileri gibi dünyanın farklı yerlerinden gelen öğrenciler ile bir arada konaklamaktadır. Yurt konaklamalarında öğrenciler farklı kültürlerden arkadaşlar edinip sosyalleşme şansına sahiptir.

Yeni Zelanda’da dil okulunda eğitim alacak öğrencilerin aylık konaklama ve yaşam masrafları için ortalama 2.000 ila 3.500NZ$ yeterli olmaktadır. Aylık harcama miktarları öğrencilerin harcama alışkanlıklarına göre değişkenlik göstermektedir.

Yeni Zelanda Dil Okulu Vizesi

Yeni Zelanda ile Türkiye arasındaki uzak mesafeden dolayı Türkiye’den dil okulu başvurusu yapacak öğrenciler genel olarak uzun dönem dil eğitimi almayı tercih etmektedir. Türk öğrenciler genel itibari ile 3 ay ve üzeri dil eğitimi programlarına kayıt olmaktadır. Yeni Zelanda dil okulu eğitim süresi öğrencilerin başvuru yapacağı vize kategorisi üzerinde etkili olmaktadır.

Yeni Zelanda dil okulu vizesi öğrencilerin dil eğitimlerinin süresine göre değişmektedir. 3 aya kadar olan dil eğitimlerinde öğrenciler turist vizesi başvurusu yapmaktadır. 3 aydan uzun süreli dil eğitimlerinde ise öğrenci vizesi başvurusu yapılmaktadır. Yeni Zelanda öğrenci vizesine sahip öğrenciler yasal çalışma izni elde etmektedir. New Zealand Qualifications Authority (Yeni Zelanda Yeterlilik Kurumu) tarafından 1. Kategoride değerlendirilen bir dil okulunda arka arkaya olacak şekilde 14 hafta eğitim alacak öğrencilere yasal çalışma izni sağlanmaktadır. Öğrencilerin haftada 20 saate kadar yasal çalışma izni bulunmaktadır.

Yeni Zelanda dil okulu vizesi başvuruları Yeni Zelanda Hükümeti’nin resmi internet sitesi üzerinden online olarak yapılmaktadır. Vize başvurusu için gerekli olan evraklar da başvuru esnasında sisteme yüklenmektedir. Başvurularını tamamlayan öğrenciler, tarama işlemleri için pasaportlarını yetkili vize başvuru merkezlerine postalamaktadır. Yeni Zelanda vizeleri dünya üzerinde bulunan herhangi bir Yeni Zelanda konsolosluğu yetkilisi tarafından değerlendirilmektedir.

Yeni Zelanda dil okulu vizesi hakkında bilgi almak için Yeni Zelanda öğrenci vizesi sayfamızı ziyaret edebilir veya 0212 970 04 51 telefon numaramızdan UDK Dil Kursu Yeni Zelanda vizesi uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.