İçeriğe geç

İletişim

Yeni Zelanda Vatandaşlığı

En az 5 yıldır Yeni Zelanda’da yaşıyorsanız, iyi bir karakter sahibiyseniz ve İngilizce gereksinimlerini karşılıyorsanız Yeni Zelanda vatandaşlığı için başvuru yapabilirsiniz.

Aşağıdaki durumlarda Yeni Zelanda vatandaşlığına başvurabilirsiniz:

 • En az 5 yıldır Yeni Zelanda’da yaşıyorsanız
 • Yeni Zelanda’da yaşamaya devam etmek istiyorsanız
 • Temel seviyede İngilizce konuşuyorsanız
 • İyi bir karaktere sahipseniz

Bu şartları karşılamıyorsanız anne – babanızdan herhangi biri doğum ya da vatandaşlığa geçiş yoluyla Yeni Zelanda vatandaşı ise siz de Yeni Zelanda vatandaşlığı için başvuru yapabilirsiniz.

Yeni Zelanda vatandaşlığı başvuru işlemleriniz genellikle 4 ay içinde sonuçlanmaktadır. Vatandaşlık başvurunuz olumlu olarak sonuçlanırsa bir vatandaşlık törenine katılarak vatandaşlık belgenizi alabilirsiniz. Daha sonra bu belge ile Yeni Zelanda pasaportu için başvuru yapabilirsiniz.

16 yaşından büyük kişiler Yeni Zelanda vatandaşlığı başvurularını yetişkinlerle aynı koşullarda gerçekleştirmektedir.

14 ve 15 yaşındaki çocuklar bir ebeveynleriyle aynı anda Yeni Zelanda vatandaşlığı başvuru yaparlarsa ya da ebeveynlerinden biri zaten Yeni Zelanda vatandaşı ise 5 yıl boyunca Yeni Zelanda’da ikamet etmiş olmak şartı aranmaksızın başvuru yapabilirler. Diğer bütün şartları ise tıpkı yetişkin kişilerin başvurularında geçerli olduğu şekilde karşılamak zorundadırlar.

14 yaşından küçüklerin Yeni Zelanda başvurusunda diğer kişilerden farklı olarak aranmayan şartlar, İngilizce konuşabilmesi, iyi bir karaktere sahip olduğunu kanıtlaması ve vatandaşlık törenine katılma zorunluluğudur. Bu şartlar arasında yalnızca vatandaşlık törenine katılmayla ilgili olarak 14 yaşından küçük çocuklara seçimlik bir hak tanınmıştır, dileyen çocuklar vatandaşlık törenine katılabilirler ancak zorunlu değildir.

16 yaşından küçük çocukların başvuru formlarını her iki ebeveyninin de imzalaması ve ebeveynlerin pasaportlarının da başvuru evraklarına eklenmesi gerekmektedir. Eğer ebeveynler evli değillerse velayete sahip olan ebeveynin bu konudaki mahkeme kararını da sunması şarttır.

Yeni Zelanda Vatandaşlık Nasıl Alınır?

İkamet Gereksinimleri

 1. Minimum son 5 yıldır Yeni Zelanda’da yaşıyor olmanız gerekmektedir. Bu sürede ülkede yaşamanıza izin veren birden fazla vize ya da oturum iznine sahip olabilirsiniz.
 2. Son 5 yıldır Yeni Zelanda’da yeteri kadar zaman geçirmiş olmanız gerekmektedir. 5 yıl, Yeni Zelanda vatandaşlığı için başvurduğunuz günden geriye doğru sayılmaktadır. 1 yılda 4 aydan daha uzun bir süre Yeni Zelanda dışında bulunursanız ikamet gereksinimlerini karşılayamayabilirsiniz.
 3. Yeni Zelanda’da yaşamaya devam etmek niyetinde olmanız gerekmektedir. Yeni Zelanda dışına seyahat edecekseniz ya da Yeni Zelanda dışında yaşayacaksanız ancak şu sebepler geçerli olarak kabul edilmektedir:
 • Yeni Zelanda Hükümeti için Yeni Zelanda dışında çalışmak
 • Birleşmiş Milletler gibi Yeni Zelanda Hükümetinin ait olduğu uluslararası bir organizasyon için Yeni Zelanda dışında çalışmak
 • Yeni Zelanda merkezli bir kişi veya kuruluş tarafından Yeni Zelanda dışında çalıştırılmak

Başvurunuz sırasında başvuru tarihinizden itibaren 12 ay boyunca gerçekleştireceğiniz seyahat planlarınız sorulacaktır. Herhangi bir seyahat planınız varsa, Yeni Zelanda’nı asıl yaşayacağınız ülke olduğunu kanıtlamanız gerekecektir. Bunun için Yeni Zelanda’da bir işiniz olduğunu, eğitim aldığınızı, mülk sahibi olduğunuzu ya da kiraladığınızı veya araba vb. mallarınızın olduğunu kanıtlamanız istenebilir.

Dil Gereksinimleri

Yeni Zelanda vatandaşlığı için temel seviyede İngilizce konuşmanız beklenmektedir. Başvurunuza İngilizce konuşabildiğinizi kanıtlayan bazı belgeleri eklemeniz gerekmektedir. Bu işinizden veya okulunuzdan alacağınız İngilizce konuştuğunuza dair yazılı bir belge olabilir. Eğer bu belgeler ikna edici olmazda İngilizce bilginizi görmek için göçmenlik görevlileri tarafından bir mülakata davet edilebilirsiniz.

Karakter Gereksinimleri

Yeni Zelanda vatandaşlığı alabilmeniz için iyi bir karaktere sahip olduğunuzu kanıtlamanız gerekmektedir. Yeni Zelanda’da ya da başka bir ülkede hukuksal bir problem yaşamadıysanız bu gereksinimi karşılamanız için herhangi bir şey yapmanıza gerek kalmamaktadır. Ancak geçmişte böyle bir problem yaşadıysanız ve Yeni Zelanda vatandaşlığı başvurunuzda bu durumunuzdan bahsetmezsiniz, yapılacak inceleme sırasında durumunuz ortaya çıkacak ve başvurunuz reddedilebilecektir. Hali hazırda Yeni Zelanda vatandaşlığı aldıysanız iptal edilmesi gündeme gelebilecektir. Şu durumlarda Yeni Zelanda vatandaşlığı için yapacağınız başvuru kabul edilmeyebilir:

 • Son 3 yılda bir suçtan dolayı mahkum olduysanız
 • Son 7 yılda herhangi bir zaman hapse girdiyseniz
 • Herhangi bir zaman 5 yıldan fazla hapis cezasına çarptırıldıysanız

Yeni Zelanda’da bir oturum izi ile yaşıyorken, son 3 yılda 4 aydan fazla başka bir ülkede yaşadıysanız o ülkeden de polis kayıtlarınızı almanız istenebilir.

Yeni Zelanda vatandaşlığı için gerekli belgeler

 • Yeni Zelanda vatandaşlığı için yapacağınız başvuruda hazırlamanız gereken tüm evrakların orijinallerini sunmanız gerekmektedir.
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Aile bilgilerini ve adres bilgisini içeren, Orijinal belge)
 • Geçerli bir pasaport
 • Pasaport fotoğraf gereksinimlerini karşılayan 6 aydan kısa süre önce çekilmiş 2 pasaport fotoğrafı.
 • İsminiz değiştiyse evlilik ya da boşanma belgesi veya isim değişikliği belgesi
 • İngilizce olmayan tüm evrakların onaylı çevirileri

Başvurunuz incelenirken yetkili memur tarafından sizden daha fazla bilgi talep edilebilir. Gönderdiğiniz başvuru evrakları kopyalanarak 2 hafta içinde tarafınıza geri gönderilir. Başvurunuz kabul edilirse vatandaşlık bürosu tarafından gönderilen bir mektup alırsınız. Bu süreç 6 ila 8 hafta arasında sürmektedir. Başvurunuzla ilgili herhangi bir sorun olduğunda da yetkililer tarafından size ulaşılabilecektir. Yeni Zelanda vatandaşlığı başvurunuz kabul edilirse yerel belediyeler tarafından düzenlenen vatandaşlık törenine katılmanız gerekmektedir. Vatandaşlık törenine katıldıktan sonra Yeni Zelanda pasaportu için başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer başvurunuz reddedilirse hangi gereklilikleri karşılayamadığınız tarafınıza bildirilecektir. Bu gereksinimleri karşıladığınız takdirde hangi şartlarda yeniden Yeni Zelanda vatandaşlığı başvurusu yapabileceğiniz de açıklanacaktır.

Yeni Zelanda, çifte vatandaşlığa izin vermektedir. Yani Yeni Zelanda vatandaşı olduğunuzda Türkiye de çifte vatandaşlığa izin veren bir ülke olduğu için Türk vatandaşlığınızı bırakmak zorunda kalmazsınız.

Yeni Zelanda Vizesi Hakkında Önemli Notlar

 • Başvuru evraklarınızı eksiksiz olarak hazırlamış ve sunmuş olmanız mutlaka vize alacağınız anlamına gelmemektedir. Yeni Zelanda vize başvurularınızı olumlu ya da olumsuz olarak değerlendirme, karar verme ve vize çıkış sürelerini belirleme yetkisi tamamen Yeni Zelanda Konsolosluğu’na aittir.
 • Web sitemizdeki ilgili Yeni Zelanda sayfalarında bulabileceğiniz evrak listeleri Yeni Zelanda Konsolosluğu’nun vize başvurusu yapabilmeniz için talep ettiği evraklardan oluşmaktadır. Ancak Konsolosluk her zaman için sizden ek evrak talebinde bulunabilir ya da ek bilgi almak için bizzat tarafınıza ulaşabilir.
 • Yeni Zelanda Vizesi başvurularınız için hazırladığınız evrakları UDK Dil Kursu temsilcilerimize kargo ya da kurye yoluyla ulaştırabilirsiniz. Temsilcilerimiz evraklarınızı teslim alır almaz başvuru işlemlerinize başlayacaklardır. 
 • Yeni Zelanda vize başvurunuz Yeni Zelanda Konsolosluğu tarafından onaylanırsa vizeniz tarafınıza elektronik ortamda gönderilecektir. Seyahatinizden önce vizenizden bir çıktı alarak vizenizi geçerli pasaportunuz ya da seyahat belgenizle birlikte yanınızda taşımanız gerekmektedir.