İçeriğe geç

İletişim

Yeni Zelanda Working Holiday

Yeni Zelanda Working Holiday vizesi, 18 ila 30 yaşları arasındaki eğitimli gençlerin Yeni Zelanda’yı keşfetmelerine ve çalışmalarına imkan sağlayan bir vize kategorisidir. Yeni Zelanda’nın Türkiye de dahil olmak üzere birçok ülkeyle Working Holiday anlaşması vardır. Bu anlaşma gençlerin Yeni Zelanda’da çalışma ve ülkeyi keşfetmelerine olanak tanımaktadır. Çalışma ve Tatil vizesi olarak da bilinen Working Holiday vizesi ile gençlerin toplamda 12 aya kadar çalışma hakları bulunmaktadır. Ancak aynı işverenle çalışma süreleri maksimum 3 aydır.

Yeni Zelanda Working Holiday vizesi sahiplerinin çalışma izinleri kapsamında geçici işlerde çalışmaları gerekmektedir. Kalıcı bir iş bulma hakları bulunmamaktadır. Katılımcılar Working Holiday vizesi kapsamında bir işverenle maksimum 3 ay çalışılabildiği için genellikle restoran, kafe, otel vb. hizmet alanlarında çalışmaktadır. Yeni Zelanda’da tarımsal üretim oldukça fazla olduğu için meyve bahçeleri işleri de popüler olan diğer iş alanlarıdır. Meyve bahçelerinde meyve toplama ve paketleme işlerinde çalışan katılımcı sayısı oldukça fazladır.

Katılımcılar, Yeni Zelanda’da çalıştıkları iş koluna bağlı olarak genellikle aylık 1.500 NZD ila 2.500 NZD kazanmaktadır. Bu sayede Yeni Zelanda’da kaldıkları süre boyunca konaklama ve yaşam masraflarını karşılayabildikleri gibi birikim yapma imkanı da elde etmektedir. Katılımcılar bu 12 aylık süre boyunca Yeni Zelanda’da diledikleri gibi gezme şansına sahiptir.

Yeni Zelanda Working Holiday vizesi kapsamında katılımcıların aynı zamanda 6 aya kadar eğitim programlarına katılma hakları da bulunmaktadır. 6 aya kadar dil eğitimi programlarına katılabilen katılımcılar İngilizce seviyelerini de geliştirme imkanına sahiptir. Ana dili İngilizce olan Yeni Zelanda’da günlük pratik yapma şansları da bulunmaktadır.

Yeni Zelanda Working Holiday programı katılımcılarının, vizeleri onaylandıklarından sonra ülkeye giriş için 12 aylık bir süreleri bulunmaktadır. Bu vize çoklu giriş hakkı veren bir kategori olduğu için, vize sahipleri vizeleri geçerli olduğu süre boyunca diledikleri kadar ülkeye giriş çıkış yapma imkanına sahiptir.

Yeni Zelanda Working Holiday Katılım Şartları

Peki, Yeni Zelanda Working Holiday katılım şartları nelerdir? Öncelikle bu programa 18 ila 30 yaşları arasında (31 yaşından gün almamış) gençlerin başvuru yapma hakkı bulunmaktadır. Başvuru yapacak gençlerin en az 4 yıllık bir lisans eğitimi diploması almış olmaları gerekmektedir. İngilizce dil yeterliliği de diğer Working Holiday vizesi başvuru şartları arasında yer almaktadır. Vize başvurusu yapacak gençlerin İngilizce yeterliliklerini kanıtlayabiliyor olmaları gerekmektedir. Gençlerin ya geçerli bir İngilizce sınav sonucu belgesi sunabilmeleri ya da eğitim dilinin İngilizce olduğu üniversitelerde eğitim almış olmaları gerekmektedir.

İngilizce sınav sonucu belgeleri maksimum 2 yıla kadar geçerli olmaktadır. Yeni Zelanda Working Holiday vizesi için geçerli olan sınavlar IELTS, TOEFL IBT, PTE, Academic, Cambridge English’tir. Adayların bu İngilizce sınavlarından almaları gereken minimum İngilizce sınav skorları; IELTS 4.5, TOEFL IBT 32, PTE Academic 30, Cambridge English 147 puan olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda Türkiye’de eğitim dili İngilizce olan üniversitelerde öğrenim görmüş adayların sınav sonuç belgesi almalarına gerek yoktur. Ancak İngilizce dilde eğitim aldıklarını kanıtlayabiliyor olmaları gerekmektedir. Türkiye’de İngilizce dilde eğitim veren üniversiteler:

 • Bahçeşehir Üniversitesi
 • Bilkent Üniversitesi
 • Boğaziçi Üniversitesi
 • Çankaya Üniversitesi
 • İstanbul Arel Üniversitesi
 • İstanbul Bilgi Üniversitesi
 • İzmir Ekonomi Üniversitesi
 • İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
 • Koç Üniversitesi
 • Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 • Özyeğin Üniversitesi
 • Sabancı Üniversitesi
 • Yaşar Üniversitesi
 • Yeditepe Üniversitesi

Working Holiday vizesi başvurusu yapacak Türk vatandaşlarının en az 15 ay geçerli bir T.C. pasaportuna sahip olmaları gerekmektedir.  Daha önce Working Holiday vizesi onaylanmış kişilerin başvuru yapma hakkı bulunmamaktadır. Vize sahipleri, vizelerini kullanmamış olsalar da bir daha başvuru yapamamaktadır.

Vize başvuru yapacak kişiler, Yeni Zelanda’da bulundukları süre boyunca masraflarını karşılayabilecek finansal güce sahip olmalılardır. Buna bağlı olarak başvuru sahiplerinin banka hesaplarında minimum 7.000 NZD gösterebilir durumda olmaları gerekmektedir. Tüm bunlara ek olarak başvuru yapacak kişilerin Yeni Zelanda’da kalacakları süreyi kapsayacak bir sağlık sigortası yaptırmış olmaları gerekmektedir.

Yeni Zelanda Working Holiday Başvuru Dönemi

Yeni Zelanda’da Working Holiday vizesi, 18 ila 30 yaşları arasındaki üniversite mezunlarına Yeni Zelanda’da çalışma, tatil yapma ve eğitim alma imkanı sağlamaktadır. Vize sahiplerinin aynı işverenle maksimum 3 ay olmak üzere toplamda 12 ay çalışma izni bulunmaktadır. Gençler çalıştıkları süre boyunca yaptıkları birikimlerle Yeni Zelanda’yı gezme ve keşfetme fırsatı elde etmektedir.

Working Holiday vizesi başvuruları için her yıl 100 kişilik bir kota bulunmaktadır. Türkiye’den her yıl maksimum 100 kişi bu vize kategorisine başvuru yapabilmektedir. Yeni Zelanda Working Holiday başvuru dönemi de başvuru yapmak isteyen kişiler tarafından oldukça merak edilmektedir. Vize başvurusu için belirli bir dönem yoktur. Türkiye’den her yıl 100 kişilik kota dolana kadar Working Holiday vize başvurusu alınmaktadır. Dolayısıyla bu vizeye başvuran ilk 100 kişinin dosyası değerlendirilmektedir. Kotalar ise her yıl Temmuz ayında sıfırlanmakta ve 100 kişilik kota dolduğunda başvurular kapanmaktadır.

Yeni Zelanda Working Holiday Fiyatları

Türkiye’den her yıl 100 kişinin başvuru yapabildiği Working Holiday vizesi, Yeni Zelanda’da 12 aya kadar çalışma izni sunmaktadır. Bu vize kategorisine başvuru yapmak isteyen kişiler tarafından Yeni Zelanda Working Holiday fiyatları da oldukça merak edilmektedir.

Amerika Work and Travel programında olduğu gibi Yeni Zelanda Working Holiday programında vize başvuru ücreti dışında herhangi bir ek program ücreti bulunmamaktadır. Working Holiday vize başvuru ücreti 280 NZD’dır. Vize ücretleri online başvuru esnasında kredi kartı ile ödenmektedir. Aynı zamanda başvuru sahiplerinin pasaportlarını tarama işlemleri için VFS Global vize başvuru merkezlerine kargolamaları gerekmektedir. VFS Global tarama işlemleri için hizmet bedeli almaktadır.

UDK Dil Kursu olarak Yeni Zelanda Working Holiday vize başvurusu yapacak adaylara danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Danışmanlık hizmetlerimiz:

 • Program ve program uygunluğu hakkında yönlendirme
 • Başvuru dosyalarının hazırlanması
 • Çevirilerin ve Noter tasdiklerinin yapılması
 • Sağlık sigortasının yapılması
 • Yeni Zelanda online vize başvurusu
 • Vize Takibi aşamalarını kapsamaktadır.

UDK Dil Kursu ile Yeni Zelanda Working Holiday vize başvurusu yapmak için +90 (212) 970 04 51 numaralı hattımızdan Yeni Zelanda vize uzmanlarımıza ulaşabilirsiniz.

Working Holiday Vizesi

Türkiye Cumhuriyeti ile Yeni Zelanda Hükümetleri arasında imzalanan anlaşmaya göre 18 ila 30 yaşları arasındaki Türk vatandaşları Yeni Zelanda’da Working Holiday vizesi ile çalışma izni elde etmektedir. Aynı işverenle 3 ayı geçmeyecek şekilde çalışma izni elde eden vize sahipleri Yeni Zelanda’da 12 ay boyunca çalışma ve tatil yapma hakkına sahiptir. Aynı zamanda Working Holiday vizesi 6 aya kadar eğitim programlarına katılmaya da hak tanımaktadır.

Working Holiday vizesi sahipleri geçici süreli olmak üzere genellikle hizmet sektöründe çalışmaktadır.  Tarımsal üretimin oldukça fazla olduğu Yeni Zelanda’da meyve bahçelerinde çalışmak da oldukça tercih edilmektedir. Genellikle kafe, restoran, otel veya meyve bahçelerinde çeşitli pozisyonlarda çalışan vize sahipleri kazandıkları paralarla tatillerini finanse edebilecek birikimi de yapabilmektedir.

Yeni Zelanda Working Holiday vizesi sahibi kişilerin, eşleri ve çocuklarını bu vize kategorisi ile yanlarında getirme hakları bulunmamaktadır. Vize sahipleri eşleri ile birlikte gitmek isterlerse eşlerinin ayrı bir vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Working Holiday vize başvurusu yapacak adayların katılım şartlarını yerine getiriyor olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda Yeni Zelanda’ya olan ziyaretlerinin geçici bir süreliğine olduğunu kanıtlayabilmelidir. Adayların konsolosluk yetkililerine, vize şartlarını yerine getireceğine ve ziyaretlerinin sonunda ülkelerine döneceğini kanıtlayabiliyor olması gerekmektedir. Konsolosluk yetkilileri başvuruları değerlendirirken adayların Yeni Zelanda’ya gitmek için gerçek sebeplerinin olduğuna ikna olmalıdır.

Yeni Zelanda Working Holiday vizesi başvuruları online olarak yapılmaktadır. Working Holiday vizesi başvuru ücreti 280 NZD’dır. Bu ücret Yeni Zelanda Göçmen Bürosu’nun başvuruları işleme koyması için gereken ücrettir. Ödemeler online başvurularda kredi kartı ile yapılmaktadır. Vize başvuruları ise yaklaşık 76 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Vizeleri onaylanan adaylara eVisa (elektronik vize) sağlanmaktadır.

Working Holiday Vizesi Başvuru Evrakları

Yeni Zelanda Working Holiday vizesi başvurusu yapmak için adayların belirli katılım koşullarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Adayların öncelikle 18 ila 30 yaşları arasında (31 yaşından gün almamış) ve en az 4 yıllık lisans eğitimi mezunu olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda tüm adaylar yeterli İngilizce seviyesine sahip olmalı ve seviyelerini belgeleyebiliyor olmalıdır. Başvuru kriterlerini sağlayan adaylar, vize başvurusundan önce gerekli evrakları hazırlamalılardır.

Başvuru yapacak adayların öncelikle en az 15 ay geçerli bir T.C. pasaportuna sahip olmaları gerekmektedir. Diğer bir gerekli evrak ise adayların 4 yıllık lisans eğitimlerini tamamladıklarını belgeleyen üniversite diplomasıdır. Diplomaların noter onaylı İngilizce çevirisi olmalıdır. İngilizce yeterlilik belgeleri de Working Holiday vizesi başvuru evrakları arasında yer almaktadır. İngilizce yeterlilik belgesi olarak uluslararası geçerliliği olan IELTS, TOEFL IBT, PTE, Academic, Cambridge English sınav belgeleri kabul edilmektedir. Türkiye’de İngilizce dilde eğitim veren üniversitelerden diploma alan adayların sınav sonuç belgeleri sunmalarına gerek yoktur. Yukarıdaki listede yer alan üniversitelerden mezun olan adaylar, İngilizce dilde eğitim aldıklarını kanıtlayan belgeler ile başvuru yapabilmektedir. 

Working Holiday vize başvurusu yapacak adaylar, Yeni Zelanda’da kaldıkları süre boyunca masraflarını karşılayabilecek finansal güce sahip olmalılardır. Buna bağlı olarak adayların banka hesaplarında minimum 7.000 NZD gösterebilmeleri ve belgelerle kanıtlayabilir durumda olmaları gerekmektedir. Banka hesap dökümleri de başvuru evrakları arasında yer almaktadır.

Vize başvurusu yapacak adayların aynı zamanda herhangi bir sağlık sorununun olmaması gerekmektedir. Türkiye’den başvuru yapacak adayların sağlıklı olduklarını kanıtlamak amacı ile göğüs röntgeni ve / veya tıbbi muayene yaptırmaları zorunludur. Yeni Zelanda Working Holiday başvuruları için göğüs röntgeni ve tıbbi muayeneleri Türkiye’de anlaşmalı hastaneler tarafından yapılmaktadır. Adayların aynı zamanda Yeni Zelanda’da kalacakları süreyi kapsayacak bir sağlık sigortası yaptırma zorunluluğu bulunmaktadır. 

Yeni Zelanda Working Holiday vizesi hakkında daha detaylı bilgi almak ve vize başvurusu yapmak için Yeni Zelanda Vizeleri sayfamızı ziyaret edebilir ya da 0 382 213 86 60 numaralı hattımızdan Yeni Zelanda vizeleri uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.