İçeriğe geç

İletişim

Almanya Aile Birleşimi

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Her bir başvuru kendi durumuna göre değerlendirilir. Bu yüzden uzun vadeli (Ulusal – D Tipi) vizeler için özel bir işlem süresi yoktur.

2024 Şubat ayı itibariyle güncel randevu bekleme süreleri İzmir Büyükelçiliği yetki bölgesinde 7 ay civarında sürerken Ankara ve İstanbul Büyükelçilikleri yetki bölgelerinde 6 aya yaklaşan randevu bekleme süreleri olasıdır.

Aile Birleşimi Vize başvurusu sonuçlanma süresi 1 ay ile 3 ay arasında değişebilmektedir. (Konsolosluğun yoğunluğuna göre). Konsolosluk ek evrak talep ederse veya beklenmedik gecikmeler olursa bu süre daha da uzayabilir.

Almanya Aile Birleşimi Genel Bilgilendirme

Vatandaşlarımızın Almanya’da yaşayan ailelerinin yanına gidebilmesi ve ailelerin bir araya gelebilmesi için gereken program “Almanca Aile Birleşimi Vizesi Programı” dır. Bu programa başvurmak için istenen şartlardan birisi minimum “A1 Seviyesinde Almanca bildiklerinin kanıtlamasıdır.

A1 seviyesinde yabancı dil bilgisine sahip bir kişi kendisini tanıtabilir, yaşadığı yer hakkında basit bilgiler verebilir ve karşısındaki kişiler benzer bilgiler verirken onları anlayabilir ve ayrıca yavaş ve basit konular konuşulduğunda karşısındaki kişiyle temel düzeyde anlaşabilir.

UDK 35 yıllık başarısıyla aile birleşimi sınavları için Almanca Dil Eğitimi vermektedir. Almanca A1 Sertifikası Goethe Institut ve ÖSD tarafından yapılan sınavlardan sonra alınabilmektedir. Kurumumuzda Almanca eğitimi alanında uzman eğitmenlerce verilmektedir. Almanca eğitim kadromuz aile birleşimi konusunda köklü ve yılların tecrübesine bir geçmişe sahiptir. Bugüne kadar sayısız öğrencimiz Almanca Aile Birleşimi Sınavından gerekli notu rahatlıkla almıştır.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi Nasıl Alınır?

 1. İlk olarak Almanya’daki aile bireyiniz tarafından gerekli evrakların göndermesi gereklidir.
 2. Bu evraklar Almanya’dan elinize ulaştığı zaman resmi ikametinizin olduğu şehirden randevu alınmalıdır çünkü randevular çok hızla dolabilmektedir.
 3. Randevunuza göre gerekli evrakların, formların ve dilekçelerin hazırlanması gerekmektedir.
 4. Randevu gününde size belirtilen yere (konsolosluk ya da başvuru merkezine) giderek başvurunuzu gerçekleştirin.
 5. Daha sonra size verilen numara ile pasaport takibi yapılmaktadır. Almanya Aile Birleşim Vizesi başvurusunun sonuçlanması 3 aya yakın bir süre alabilmektedir.

Almanya Aile Birleşimi Vizesi için gerekli evraklar

 • İki (2) adet başvuru formu doldurulması gerekmektedir. Alternatif olarak Online Başvuru Formu’nu kullanarak çıktısını alabilirsiniz. 18 yaşını doldurmuş olanlar başvuru formunu şahsen imzalamalıdır, çocukların formunu ise velayet sahibi imzalar.
 • Genel vize harç bedeli:00 €’dur
 • 0-17 yaş arası çocukların vize ücreti:00 €’dur.
 • Idata ayrıca sistem üzerinde randevu alırken kişi başına 142 TL servis ücreti almaktadır.
 • Geçerli pasaport ve pasaportta kişisel bilgilerin bulunduğu sayfanın (fotoğraflı sayfa) 2 adet fotokopisi gereklidir.
 • 2 adet biyometrik resim: 6 aydan eski olmamalıdır.

Lütfen belgelerin orijinalini ve 2 adet fotokopisini getiriniz. Türkçe olan belgelerin Almanca tercümeleri de gerekmektedir (Noter onayı gerekmemektedir).

 • Her iki eşin eksiksiz nüfus bilgilerini içeren Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği (“Form B”) (Bunun için apostil gerekli değildir).
 • Eşinin yanına gidecek başvuru sahibinin Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği’nin aslı ve tercümesi (“Düşünceler” kısmı eksiksiz olarak doldurulmalıdır ve Medeni Hal ile ilgili tüm olayları (önceki evlilikler, boşanmalar, çocuklar, ebeveynler, vatandaşlık statüsüne dair gelişmeler vb.) dahil olmalıdır. Barkodlu bilgisayar çıktısı olması halinde belgenin orijinaline gerek yoktur.
 • Eşlerin daha önceki evliliklerine dair üzerinde kesinleşme ve apostil şerhi bulunan eksiksiz boşanma kararı ve Almanca tercümesi (varsa). Almanya’da alınan tanıma ve tenfiz kararı (varsa). Ölüm Kayıt Örneği (“Formül C”) (varsa) (Bunun için apostil gerekli değildir.)
 • Almanya’da yaşayan eşiniz Türk vatandaşıysa onun Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği’nin aslı ve tercümesi gereklidir (“Düşünceler” kısmı eksiksiz olarak doldurulmalıdır ve Medeni Hal ile ilgili tüm olayları (önceki evlilikler, boşanmalar, çocuklar, ebeveynler, vatandaşlık statüsüne dair gelişmeler vb.) dahil olmalıdır. Barkodlu bilgisayar çıktısı olması halinde belgenin orijinaline gerek yoktur.
 • Almanya’da yaşayan eşin Almanya’daki İkamet Kaydı Belgesi (6 aydan eski olmamalıdır).

1. Eğer Almanya’da yaşayan eş Alman vatandaşı ise

   • Pasaport veya kimliğinin fotokopisi
   • Almanya’da yaşayan eş daha önce hiç Türk vatandaşlığına sahip olmadıysa: Alman doğum belgesi
   • Mavi Kart’ın fotokopisi (varsa).

2. Eğer Almanya’da yaşayan eş yabancı uyruklu ise

   • Pasaportunun fotokopisi
   • İkamet izninin (Oturum Belgesi) fotokopisi

3. Almanya’da yaşayan eş mülteci olarak tanınıyorsa

   • İlgili kişinin mülteci sıfatının tanındığına dair Federal Göçmen ve Mülteci Dairesi’nin onay belgesi de gereklidir.

Aile Birleşimi başvurusu için

   • İkamet Yasası’nın Madde 29 Fıkra 2’ye göre Verilen süre içerisinde yapılması gereken bildirim (Fristwahrende Anzeige).
   • Başvuru sahibinin temel seviyede Almanca bildiğine dair sertifika (A1 Almanca Sertifikası – Veriliş tarihi başvuru sırasında 12 aydan eski olmamalı).
   • Şu istisnai durumlarda A1 Sertifikası zorunluluğu yoktur (belgelenmesi şartıyla – örneğin sağlık raporu ile).
   • Eşin Almanca konuşabildiği belli ise, yani başvuru esnasında Vize Bölümü’ndeki görevlilerce fark edilecek kadar iyi Almanca biliyorsa,
   • Başvuruda bulunan eş yüksekokul mezunu ise ve istihdam-uyum bakımından olumlu bir öngörü varsa, geçici bir süre için aile birleşimi başvurusunda bulunuyorsa veya İkamet Kanunu’na göre daha önce de ikamet izni aldıysa,
   • Almanya’da yaşayan eşte şu ikamet durumlarından biri varsa:
   1. Araştırmacı
   2. AB Mavi Kartı
   3. ICT-Kartı
   4. İkamet Kanunu Madde 21 (Bağımsız Çalışanlar)
   5. İkamet Kanunu Madde 18c Fıkra 3 (Nitelikli İşgücü)
   6. İkamet Kanunu Madde 25 Fıkra 2, Bend 1-1 Korunma hakkına sahipse
   7. Almanya’da yaşayan eş ülkesini terk etmeden önce evlilik gerçekleşmişse
   8. Almanya’da yaşayan eş Almanya’da serbest dolaşım hakkına sahipse (Almanya dışında bir AB ülkesi vatandaşı ise veya Avrupa Ekonomik Alanı (EWR) devletleri Norveç, İzlanda, Lihtenştayn veya İsviçre vatandaşıysa)
   9. Başvuru sahibi bedensel, zihinsel veya ruhsal bir sağlık sorunundan dolayı Almanca dil bilgisini ispat edebilecek durumda değilse
   10. Başvuru sahibi Almanya’ya gitmeden önce Almanca öğrenmesi mümkün değilse veya şartlar öğrenme girişiminde bulunmasını engelliyorsa

 

Aile ile birlikte seyahat edecekler için gerekli belgeler

      Çocuklar için:

   1. Uluslararası Doğum Kayıt Örneği (“Formül A” -Apostil gerekli değil)
   2. Çocuğun Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği’nin aslı ve Almanca tercümesi (“Düşünceler” kısmı eksiksiz olarak doldurulmalıdır ve Medeni Hal ile ilgili tüm olayları (önceki evlilikler, boşanmalar, çocuklar, ebeveynler, vatandaşlık statüsüne dair gelişmeler vb.) dahil olmalıdır. Barkodlu bilgisayar çıktısı olması halinde belgenin orijinaline gerek yoktur
   3. Anne baba boşanmışsa Apostilli velayet kararı ve Almanca tercümesi
   4. Anne babadan biri Türkiye’de kalacak ve velayet sahibiyse Çocuğun daimi olarak Almanya’da kalmasına rıza gösterdiğine dair noter tasdikli muvafakatname ve Almanca tercümesi
   5. Aile Sağlık Sigortası kaydı gerçekleşene kadar geçerli sağlık sigortası

Çocukların Almanya’ya Getirilebilmesi için Gerekli Evraklar

  1. Almanya Ulusal vize başvuru formu (2 adet)
  2. Pasaport ve kimlik (işlem görmüş sayfaların fotokopisi) (2 adet)
  3. Son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf (2 adet)
  4. Çocuğun uluslararası doğum kayıt örneği (Formül A)
  5. Anne ve babaya ait ait tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
  6. Duruma göre anne ve babanın boşanma kararı ve/veya velayet kararları ve Almanca tercümeleri
  7. Velayet sahibi anne veya babadan biri Türkiye’de kalacak ise, Türkiye’de kalacak ebeveynden, çocuğun daimi olarak Almanya’da kalmasına rıza gösterdiğine dair noter onaylı muvafakatname veya yetkili bir kurumun buna dair kararı (Almanca tercümeleri ile birlikte sunulmalı)
  8. Almanya’da yaşayan ebeveyne ait ikamet belgesi (son 6 ay içerisinde alınmış olmalı)
  9. Almanya’da yaşayan ebeveynin Alman pasaportu, kimlik kartı ya da oturum kartı fotokopisi
  10. Velayet sahibinin vize başvurusu esnasında hazır bulunmaması halinde vekaletnamesi ve Almanca tercümesi
  11. Çocukların (16 ve 18 yaş) ebeveynleri veya velayet sahibi taraf olmadan Almanya’ya yerleşmek isterlerse  Vize bölümü isterse  Alman diline vakıf olduğunu gösterir belge (C1 seviyesinde dil sertifikası)

(Bütün belgelerin Almanca tercümeleri de gereklidir)

Alman Vatandaşı Çocuğun Yanına Göç Etmek için Gerekli Evraklar

 1. Almanya Ulusal vize başvuru formu (2 adet)
 2. Pasaport ve kimlik bilgileri ve işlem görmüş sayfalarının fotokopisi (2 adet)
 3. 35x45mm boyutunda son 6 ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf (2 adet)
 4. Çocuğun Almanya’da doğmuş iseAlman doğum kayıt örneği (2 adet)
 5. Çocuğun Almanya’da doğmamış ise Çocuğun ebeveynlerinin ikisinin de kayıtlı olduğu uluslararası doğum kayıt örneği (Formül A) (2 adet)
 6. Evlilik birliği içinde doğan çocuk Ebeveynlerinin uluslararası evlilik belgesi (Formül B) (2 adet)
 7. Evlilik dışı doğan çocuğun babası göç edecekse Babalık tanıma belgesi ve annenin muvafakatnamesi, Velayet beyanları (ebeveynler bu süreç içinde evlenmemiş ise) (2 adet)
 8. Anne ve babanın nüfus kayıt örneği (2 adet)
 9. Anne ve babanın boşanma kararı ve/veya velayet kararları ve Almanca tercümeleri (varsa) (2 adet)
 10. Velayet sahibi anne veya babadan biri Türkiye’de kalacaksa Türkiye’de kalacak ebeveynden çocuğun Almanya’da kalmasına rıza gösterdiğine dair noter onaylı Muvafakatname veya yetkili bir kurumun buna dair kararı (Almanca tercümeleri ile birlikte) (2 adet)
 11. Çocuğa ait Alman pasaportu, kimlik kartı ya da oturum kartı fotokopisi (2 adet)
 12. Çocuğun güncel ikamet belgesi (Çocuk Almanya’da yaşıyorsa) (Son 6 aylık) (2 adet)