İçeriğe geç

İletişim

Yatırım Yoluyla Yeni Zelanda Vatandaşlığı

Yeni Zelanda’da yaşamak isteyen yatırımcılar, yatırım yoluyla Yeni Zelanda vatandaşlığı alabilirler. 4 yıllık bir süre zarfında 3 milyon Yeni Zelanda Doları ya da 10 milyon Yeni Zelanda Doları ve fazlası yatırım yaparak yatırımcı vizesi alabilir ve Yeni Zelanda vatandaşlığı için başvuru yapabilirsiniz.

Başvuru için iş deneyimleriniz, İngilizce dil becerileriniz ve büyüme odaklı yapacağınız yatırımlar önem teşkil etmektedir.

Yeni Zelanda Yatırımcı 1 Vizesi

Yeni Zelanda’da 3 yıllık bir süre içinde 10 milyon Yeni Zelanda Doları tutarında yatırım yapan kişiler Yeni Zelanda Yatırımcı 1 vizesi ile Yeni Zelanda’da oturum iznine sahip olabilirler. Başvurunuza eşiniz ve bakmakla yükümlü olduğunuz 24 yaşın altındaki bağımlı çocuklarınızı da ekleyebilirsiniz. Yeni Zelanda’daki 3 yıllık yatırım döneminin son 2 yılının her birinde, büyüme yatırımlarında en az 2.5 milyon Yeni Zelanda Doları yatırım yaptıysanız, 3 yıllık yatırım dönemi boyunca herhangi bir zamanda, Yeni Zelanda’da 44 gün geçirmelisiniz. Ya da 3 yıllık yatırım dönemi boyunca herhangi bir zamanda toplam 88 gün Yeni Zelanda’da bulunmanız gerekmektedir. Yeni Zelanda’da yaşamaya başladığınız 2. ve 3. yılların sonunda bu koşulu yerine getirdiğinize dair belgeler talep edilecektir. Koşulları yerine getirdiğinize dair belgeleri sunmanız için 3 aylık bir süreniz olacaktır.

Yatırım Şartları:

Yeni Zelanda’da 3 yıl boyunca kabul edilebilir bir yatırıma 10 milyon Yeni Zelanda Doları yatırım yapmanız gerekmektedir. Yeni Zelanda’daki 2. ve 3. yılların sonunda gerçekleştirdiğiniz yatırımlara dair kanıtlar talep edilecektir. Yatırım şartlarını yerine getirdiğinize dair belgeleri sunmanız için 3 aylık bir süreniz olacaktır. Yatırımlarınız arasında para transferi yapabilirsiniz.

Yeni Zelanda’ya yatırım döneminizin ilk iki yılı boyunca giriş ve çıkış yapabilirsiniz. Yatırımınızın ilk 2 yılına ilişkin tüm koşulları yerine getirirseniz Yeni Zelanda’ya 2 yıl daha giriş ve çıkış yapmak için başvuru yapabilirsiniz. Vizenizin koşullarını yerine getirmiyorsanız, Yeni Zelanda’yı terk etmek zorunda kalabilirsiniz.

Yeni Zelanda Yatırımcı 2 Vizesi

Fon ya da varlıkları 3 milyon Yeni Zelanda Doları olan deneyimli iş adamları Yeni Zelanda yatırımcı 2 vizesi ile oturum izni ve nihayetinde Yeni Zelanda vatandaşlığı alabilirler. Başvuruda bulunmadan önce iş deneyimlerinizi, yatırım ve yerleşim fonlarınızı kanıtlamanız gerekebilir. Uygun bulunursanız eş ve bakmakla yükümlü olduğunuz bağımlı çocuklarınız da bu vizeden yararlanabilecektir.

Dört yıllık yatırım döneminin son üç yılının her birinde Yeni Zelanda’da 146 gün veya dört yıllık yatırım dönemi boyunca Yeni Zelanda’da toplam 438 gün boyunca yaşamanız gerekmektedir. Başvuran kişinin minimum 3 yıl iş tecrübesine sahip olması, İngilizce dil gereksinimlerini karşılıyor olması ve 65 yaşını geçmemiş olması gerekmektedir. Ayrıca başvuru sahibinin aile üyeleri de bu vizeden yararlanacaksa asıl başvuranla aynı İngilizce dil gereksinimlerini karşılıyor olması gerekmektedir.

Yeni Zelanda aile birleşimi vizesi başvurunuz kabul edilse dahi bu Yeni Zelanda’ya giriş yapabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Yeni Zelanda aile birleşimi vizesi ile Yeni Zelanda’ya seyahat edebilirsiniz.

Yatırım Şartları:

Yeni Zelanda’ya yatırı yapacağınıza dair gösterdiğiniz fonlarınızı 4 yıl boyunca kabul edilebilir bir yatırımcı kullanmanız gerekmektedir. Yeni Zelanda’da yaşamaya başladığınız 2. ve 4. yılların sonunda yatırımlarınızla ilgili belgeler talep edilecektir. Yatırım şartlarını yerine getirdiğinize dair belgeleri sunmanız için 3 aylık bir süreniz olacaktır. Yatırımlarınız arasında para transferi yapabilirsiniz.

Yeni Zelanda Yatırımcı 2 Vizesi ile Yeni Zelanda’da istediğiniz işte çalışabilir ya da eğitim görebilirsiniz.

Yeni Zelanda’ya yatırım döneminizin ilk iki yılı boyunca giriş ve çıkış yapabilirsiniz. Yatırımınızın ilk 2 yılına ilişkin tüm koşulları yerine getirirseniz Yeni Zelanda’ya 2 yıl daha giriş ve çıkış yapmak için başvuru yapabilirsiniz. Vizenizin koşullarını yerine getirmiyorsanız, Yeni Zelanda’yı terk etmek zorunda kalabilirsiniz.

Aşağıdaki durumlarda geçerli bir Yeni Zelanda yatırımcı vizeniz olsa bile ülkeye girişiniz reddedilebilir:

 • Göçmenlik yetkililerinin aradığı karakter şartlarına uymuyorsanız
 • Yeni Zelanda yatırımcı vizesi almanızın ardından kişisel koşullarınız değiştiyse
 • Parmak izi ya da iris taraması istendiği halde buna izin vermiyorsanız
 • Seyahatiniz boyunca kendinizi destekleyeceğiniz maddi varlıklarınızı ve sponsorunuz varsa sponsorunuzun maddi varlıklarını kanıtlayamıyorsanız

 Yeni Zelanda’ya giriş yapabilmeniz için şu şartları karşılıyor olmanız gerekmektedir:

 • Geçerli bir pasaport ya da seyahat belgesine sahip olmak
 • Yeni Zelanda’ya seyahat edebilmek için geçerli bir vizeye sahip olmak
 • Yeni Zelanda’dan sonra başka bir ülkeye seyahat edecekseniz bu ülkeye girebileceğinize dair kanıtlara ve seyahat biletlerine sahip olmak
 • Yeni Zelanda seyahatiniz boyunca kendinizi desteklemek için yeterli maddi kaynaklara sahip olduğunuzu kanıtlamak
 • Sağlık ve karakter gereksinimlerini karşılamak
 • İyi niyetli bir ziyaretçi olarak sorulduğunda ziyaret sebebini doğru olarak söylemek

Yatırım fonlarınızın en az %25’ini Hayırseverlik yatırımları ve tahvilleri için kullanırsanız, Yeni Zelanda’da geçirmeniz gereken zamanla ilgili esneklik sağlanacaktır. Yatırımcı 2 vizesi sahiplerinin 4 yıllık yatırım periyodunda toplam 438 gün, yatırımcı 1 vizesi sahiplerinin ise 3 yıllık yatırım periyodunda toplam 88 gün Yeni Zelanda’da bulunması gerekecektir. Yatırımcı 2 vizesi sahipleri yatırım fonlarının en az %50’isni hayırseverlik yatırımları ve tahvilleri dışında kullanırlarsa toplam yatırım tutarlarından 500 bin Yeni Zelanda Doları tutarında indirim yapılabilecektir.

Yeni Zelanda yatırımcı vizesi alabilmeniz için yapacağınız yatırımların kabul edilebilir yatırım kriterlerine uyması gerekmektedir. Kabul edilebilir yatırımlar genel olarak şunlardır:

 • Kamu veya özel Yeni Zelanda firmalarındaki hisse senetleri. Öz sermaye yatırımları aktif ya da pasif olabilir ve doğrudan ya da yönetilen fonlar aracılığıyla yapılabilir (yalnızca Fonun Yeni Zelanda’ya yatırılan oranı kabul edilebilir sayılır)
 • Yeni Zelanda Hükümeti, Yeni Zelanda yerel yetkilileri veya onaylanmış Yeni Zelanda bankaları, finans şirketleri veya firmalar tarafından verilen tahviller.
 • Yatırımcının kişisel kullanımı için olmayan, açık piyasada ticari bir getiri elde etmek üzere tasarlanmış yeni konut amaçlı gayrimenkul geliştirme yatırımları.
 • Yatırım toplamının % 15’ine kadarı hayırsever yatırım olarak yapılabilir.

Yeni Zelanda Vizesi Hakkında Önemli Notlar:

 • Başvuru evraklarınızı eksiksiz olarak hazırlamış ve sunmuş olmanız mutlaka vize alacağınız anlamına gelmemektedir. Yeni Zelanda vize başvurularınızı olumlu ya da olumsuz olarak değerlendirme, karar verme ve vize çıkış sürelerini belirleme yetkisi tamamen Yeni Zelanda Konsolosluğu’na aittir.
 • Web sitemizdeki ilgili Yeni Zelanda sayfalarında bulabileceğiniz evrak listeleri Yeni Zelanda Konsolosluğu’nun vize başvurusu yapabilmeniz için talep ettiği evraklardan oluşmaktadır. Ancak Konsolosluk her zaman için sizden ek evrak talebinde bulunabilir ya da ek bilgi almak için bizzat tarafınıza ulaşabilir.
 • Yeni Zelanda Vizesi başvurularınız için hazırladığınız evrakları UDK Dil Kursu temsilcilerimize kargo ya da kurye yoluyla ulaştırabilirsiniz. Temsilcilerimiz evraklarınızı teslim alır almaz başvuru işlemlerinize başlayacaklardır. 
 • Yeni Zelanda vize başvurunuz Yeni Zelanda Konsolosluğu tarafından onaylanırsa vizeniz tarafınıza elektronik ortamda gönderilecektir. Seyahatinizden önce vizenizden bir çıktı alarak vizenizi geçerli pasaportunuz ya da seyahat belgenizle birlikte yanınızda taşımanız gerekmektedir.