İçeriğe geç

İletişim

H1B ve H2A, H2B, H3 Amerika Geçici Çalışma Vizesi

Amerika geçici çalışma vizeleri H1B vizesi, H2A vizesi, H2B vizesi ve H3 vizesi, ABD’ye belirli bir süre boyunca istihdam için gitmek isteyen ve kalıcı olarak Amerika’da çalışmayacak olan başvuru sahiplerinin tercih ettiği vize türüdür.

Başvuru sahibi Amerika’da göçmen olmayan bir vize ile geçici olarak çalışmak istiyorsa, Amerika Birleşik Devletleri göçmenlik kanunları altında, başvuru sahibinin yapacağı iş türüne göre farklı geçici çalışma vizesine ihtiyaç duyar. Geçici işçi kategorilerinin çoğu, başvuru sahibinin bir vizeye başvurmasından önceAmerika Vatandaşlık ve Göçmenlik hizmetleri (USCIS) tarafından onaylanması gereken I-129 dilekçesinin başvuru sahibinin birlikte çalışacağı gelecekteki işvereni veya temsilcisi tarafından sağlanmasını gerektirir.

Amerika çalışma vizesi evrakları ve Amerika vize ücretleri sayfalarımıza bakarak gerekli bilgi ve belgeleri öğrenebilirsiniz. Amerika vize uzmanlarımızdan vizeniz için gerekli evrakları ücretsiz bir şekilde isteyebilirsiniz.

H1B Özel Mesleğe Sahip Kişiler İçin Amerika Geçici Çalışma Vizesi

H1B Amerika geçici çalışma vizesi başvurusu yapanların meslekleri ile ilgili alanda yükseköğrenim derecesine sahip olmalı, uzmanlıklarını teorik ve pratik olarak uyguladıklarını belgelemeleri gerekir. H1B uzmanlık meslekleri nelerdir? Bu vize türü mimarlık, mühendislik, matematik, fizik bilimleri, sosyal bilimler, tıp ve sağlık, eğitim, ticari uzmanlıklar, muhasebe, hukuk, teoloji ve sanat gibi alanları içerebilir. Aynı zamanda seçkin ve yetenekli mankenleri, devletlerarası araştırma-geliştirme veya Savunma Bakanlığı tarafından yönetilen ortak üretim projelerinde çalışanları da içermektedir.

Amerika her yıl yaklaşık 80.000 kişiye H1B Geçici çalışma vizesi vermektedir. Bu kotanın 20.000 kadarı Amerika’da bir yüksek lisans programı bitirmiş olan başvuru sahipleri için kullanılmaktadır. H1B vizesi ile 3 yıl boyunca Amerika’da yaşayabilir ve çalışabilirsiniz. Bu süre isteğiniz ve işvereninizin başvurusu üzerine 3 yıl daha uzatılabilir, bazı istisnai durumlarda 1 yıllık ek bir sürenin verilmesi de mümkün olabilmektedir.

Amerika’daki işvereniniz eyalete göre değişen asgari ücretin altında çalıştıramaz. İşvereniniz geçici çalışma izni başvurunuz için önce yasalarla belirlenmiş olan bu ücreti size ödeyeceğini taahhüt etmesi gerekir. H1B vizesi kapsamında Amerika’da çalışırken alacağınız maaş işyerinde sizinle aynı pozisyonda çalışan diğer işçilerden daha az olmamalıdır. Böyle bir durumda Amerika Büyükelçiliği H1B Geçici çalışma vizesi başvurunuzu onaylamayacaktır.

Başvuru yaptığınız iş pozisyonu için diplomanızın (lisans, master veya doktora) olması ve Amerika’da çalışacağınız iş konusunda daha önce yeterli tecrübenizin olması gerekir. Amerika geçici çalışma vizesi başvurusu yapmadan önce öğrenim düzeyinizin ve tecrübenizin çalışacağınız iş alanına uygun olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

Beklenen tüm şartları sağladığınız ve başvuru evraklarını tamamladığınız takdirde, H1B geçici çalışma vizesi için başvuru yapabileceğiniz tarih her yıl 1 Nisan’da başlamaktadır. Başvurular 5 iş günü boyunca sürer. Başvuru süresi bittikten sonra şartları taşımayan veya evrakları eksik olan başvurular elenir, Amerika’da yüksek lisans yapmış kişiler ve diğer başvuranlar ayrı ayrı bir çekilişe tabi tutulur. Çekiliş sonuçları açıklandıktan sonra H1B vizesi almaya hak kazananların vizeleri, Amerika Birleşik Devletleri’nde mali yıl başlangıcı olarak kabul edilen 1 Ekim tarihinde aktif olur.

H1B vizesi ile Amerika’da çalışırken iş değiştirilmesi mümkündür. Birkaç değişik H1B vizesine başvurabilir, farklı işverenlerle çalışabilirsiniz. Çalışma süreleriniz tam zamanlı ya da yarı zamanlı olabilir.

H1B Geçici çalışma vizesi sahibinin eşi ve 21 yaşından küçük evlenmemiş çocukları H4 vizesine başvurabilir. H4 vizesi sahibi eşin Amerika’da çalışma izni yoktur ancak çocukları vize süresi boyunca Amerika’da eğitim görebilirler.

H1B özel mesleğe sahip kişiler geçici çalışma vizesine başvurmak için Amerika vize uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Başvuru sürecinde (özellikle online doldurulması gereken formlarda) herhangi bir sorun yaşamamak ve başvurunuz sonucunda Amerikan Konsolosluğu’ndan ret cevabı almamanız için alanlarında profesyonel Amerika vize uzmanlarımıza danışabilir ve hızlı bir şekilde vize başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Lütfen iletişim numaralarımızdan veya vize@udk.com.tr adresinden e-posta yoluyla ulaşınız.

 

H2A Geçici Tarım İşçileri Amerika Geçici Çalışma Vizesi

Amerika H2A vizesine mevsimlik veya sezonluk tarımsal işler için başvurulmalıdır. Belli istisnalar dışında Amerika Birleşik Devletleri’nin ihtiyaçlarına ve ilgisine göre belirlenmiş ülkelerin vatandaşları veya uyruklarıyla sınırlıdır.

Amerika’da tarım işi yapan işverenler, Amerika tarım üreticileri birliği aracılığı ile olası bir tarım işçisi adına Göçmen olmayan işçi dilekçesi olan Form I-129’u doldurması gerekir. Onaylandığında başvuru formu doldurup Amerika Konsolosluğu’ndan mülakat randevusu alınmalıdır.

H2B Tarım Dışı Geçici İşçiler Amerika Geçici Çalışma Vizesi

Amerika H2B vizesine mevsimlik veya sezonluk tarım dışı işler için başvurulmalıdır. Belli istisnalar dışında Amerika Birleşik Devletleri’nin ihtiyaçlarına ve ilgisine göre belirlenmiş ülkelerin vatandaşları veya uyruklarıyla sınırlıdır. Amerika’da bulunan işveren veya Amerika temsilcisi, işe almayı düşündükleri geçici süre çalıştıracakları muhtemel bir işçi adına Form I-129 doldurarak, Göçmen olmayan işçi dilekçesini Amerika Vatandaşlık ve Göçmenlik hizmetlerine (USCIS) vermesi gerekir.

H3 Stajyer veya Özel Eğitim Ziyaretçi Amerika Geçici Çalışma Vizesi

H3 göçmen olmayan geçici çalışma vize kategorisi, Amerika Birleşik Devletleri’ne geçici süre ile aşağıdaki şekillerde gelmesine izin verir:

 • Stajyerin, kendi ülkesinde mevcut olmayan, lisansüstü tıp eğitimi veya öğretimi dışında herhangi bir çalışma alanında eğitim alması,
 • Özel eğitim ziyaretçisi Amerika geçici çalışma vizesi; fiziksel, zihinsel veya duygusal engelli çocukların eğitiminde pratik eğitim ve deneyim sağlayan özel bir eğitim programına katılmasına izin verir.

H3 vize kategorisine başvuru yapabilmeniz için, Amerika’da bulunan işvereninin veya kuruluşun (Form I-129) Göçmen olmayan işçi dilekçesi sunması gerekir. Dilekçe onaylandığı takdirde, stajyerin 2 yıla kadar Amerika’da kalmasına izin vermektedir. Özel bir eğitim değişim ziyaretçisi için başvuru yapan stajyerin dilekçesi onaylanırsa, stajyer 18 aya kadar Amerika’da kalabilmektedir.

Stajyerlerin 21 yaş altındaki eşlerinin ve çocuklarının, göçmen olmayan H4 vizesini alarak Amerika’da birlikte kalabilirler. Fakat H4 vize türü ile Amerika’da kalan kişilerin çalışmalarına izin verilmemektedir.

H-1B (Özel Mesleğe Sahip Kişiler) , H-2A (Geçici Tarım İşçileri) , H-2B (Tarım Dışı Geçici İşçiler) , H3 (Stajyer veya Özel Eğitim Ziyaretçisi)

Geçici Çalışma Vizelerini almak için hazırlanması gereken evraklar

 • Nüfus cüzdanınızın fotokopisi ( Yabancı uyruklu kişiler başvuruda Ulusal kimlik kartlarının fotokopisini sunması gerekir.)
 • Pasaport  (Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli olmalı, varsa eski pasaportlarını da sunmalıdır.)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (50X50 mm boyutlarında, güncel, arka fon beyaz) 
 • Amerika vize başvuru formu- DS 160 Formu (Online, İngilizce doldurulacak)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Adres, aile, anne ve baba bilgilerini içermelidir.)
 • I-129 Formu (Vize başvurusunda bulunan kişinin gelecekteki işvereni tarafından temin edilmelidir)

H1B Çalışma Vizesi Ücreti

H1B Çalışma Vizesi başvuru ücreti 1250 Dolar hizmet bedeli dahil olup dosyaya göre değişkenlik göstermektedir. Dosyadaki evraklar eksiksiz olarak tamamlanıp başvuruya hazır hale getirilmesine yardımcı olunur. H1B Çalışma vizesi ücretleri tarafımızca konsolosluğa online olarak yatırılmaktadır.

Amerika Vizesi Hakkında Önemli Notlar

 • Amerika vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar, Amerika Konsolosluğunun inisiyatifi altında olacaktır.
 • Amerika vize başvurunuzu UDK Dil Kursu aracılığıyla yaptığınız takdirde, evraklarınız bize ulaştıktan 1 gün sonra randevunuz kesinleşecektir.
 • Amerikan Konsolosluğu iş yoğunluğuna bağlı olarak ileri tarihlere randevu verebilmektedir. Bu yüzden seyahatinize 1 ay kala vize işlemlerinize başlamanızı tavsiye ederiz. (Yaşanılan salgın ya da politik sebeplerden dolayı randevu alma ve vize alma süreleri uzayabilmektedir.)
 • Amerika vize başvuru işlemleri sırasında başvuru sahibinden dijital parmak izi alınmakta ve mülakat yapılmaktadır.
 • 14 yaş ve üstü Konsolosluğa şahsen gelmesi gerekmektedir. Mülakat ve dijital parmak izi vermek için randevuya gittiğinizde vize operasyon sorumlumuz size asistanlık edecektir.
 • Amerika Konsolosluğu, gerek duyması halinde başvuru sahibini yeni bir mülakata çağırabilir ve ek evrak talebinde bulunabilir.
 • Amerika vizeniz olumlu sonuçlanırsa vizeniz basılmış olarak pasaportunuzu 3 iş günü içinde; İstanbul’daki Başkonsolosluktan başvuru yapanlar LEVENT PTT Merkezinden, Ankara’daki Büyükelçilikten başvuru yapanlar ÇANKAYA PTT Merkezinden alabilirler. Size en yakın PTT Merkezinden pasaportunuzu almak istiyorsanız 51 Türk Lirası, bulunduğunuz ofise ya da eve gelmesini istiyorsanız 60 Türk Lirası ekstra ödeme yapmanız gerekir.
 • Amerika vizesi veya tüm dünya vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgileri sitemizden temin edebilirsiniz.
 • Amerika vizesi ile ilgili her türlü soru ve görüşlerinizle ilgili UDK Dil Kursu temsilcilerimizle telefon ve e-mail ile iletişime geçebilirsiniz.

H1B ve H2A, H2B, H3 Amerika Geçici Çalışma Vizesi için bizleri arayabilirsiniz. √

AMERİKA ÇALIŞMA VİZESİ BAŞVURUSU İÇİN ÖNCELİKLE AŞAĞIDA YER ALAN FORMU DOLDURMALISINIZ!

Doldur çevrimiçi form.