İçeriğe geç

İletişim

Amerika R-1 Din Görevlileri Vizesi

Amerika R-1 Din Görevlileri Vizesi, geçici süreyle dini bir görevde çalışmak amacıyla Amerika’ya gitmek isteyen başvuru sahiplerine yöneliktir. Din görevlisi vizesi genellikle o dinin ruhban sınıfının yetkili üyeleri tarafından gerçekleştirilen dini ibadetleri yürütmek ve diğer görevleri yerine getirmek üzere, yetkili bir kurum tarafından atanan kişileri ve dinle ilgili bir meslekte en az yarı zamanlı (haftada en az 20 saat ortalama) çalışan kişileri kapsar.

Başvuru sahibi Amerika’da bulunan, gerçek ve kâr amacı gütmeyen bir şekilde örgütlenmiş dini bir topluluğun üyesi olmak zorundadır. Amerika R-1 vizesi başvurusu yapacak kişinin bağlantı içinde olduğu dini topluluğun vergiden muaf ya da vergi muafiyeti için tüm koşullarının uygun olması gerekmektedir. Başvuru sahibi, din görevlisi statüsü için başvurmadan önceki iki yıl boyunca o dini topluluğun bir üyesi olmalıdır. Başvuru sahibi, dini kuruluşta yalnızca dini bir görev için R vizesi başvurusu yapmalıdır.

Din görevlisi vizesi sahibi, ilk başvuruda en fazla 30 aya kadar Amerika’da kalabilir. USCIS tarafından belirlenecek sonraki uzatmalar en fazla 30 ay daha olabilir. Din görevlisinin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki R-1 sınıflandırmasında toplam süresi beş yılı (60 ay) geçemez.

Eş ve Çocuklar: Amerika R-1 vizesi din görevlisinin eşi ve 21 yaşın altındaki bekâr çocukları, R-2 vizesine başvurarak R-1 vizesi sahibi ile Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşayabilirler. R-2 vizesi sahiplerine Amerika’da çalışma imkânı tanınmamıştır.

Amerika R-1 Din görevlileri vizesi başvurusu için Amerika vize uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. Başvuru sürecinde (özellikle online doldurulması gereken formlarda) herhangi bir sorun yaşamamak ve başvurunuz sonucunda Amerikan Konsolosluğu’ndan ret cevabı almamanız için alanlarında profesyonel Amerika vize uzmanlarımıza danışabilir ve hızlı bir şekilde vize başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Lütfen iletişim numaralarımızdan veya vize@udk.com.tr adresinden e-posta yoluyla ulaşınız.

Amerika R-1 Vizesi İçin Hazırlanması Gereken Evraklar

 • Nüfus cüzdanınızın fotokopisi (Yabancı uyruklu kişiler başvuruda Ulusal kimlik kartlarının fotokopisini sunması gerekir.)
 • Pasaport (Seyahat sonrası en az 6 ay geçerli olmalı, varsa eski pasaportlarını da sunmalıdır.)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf (50X50 mm boyutlarında, güncel, arka fon beyaz) 
 • Amerika vize başvuru formu- DS 160 Formu (Online, İngilizce doldurulacak)
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği (Adres, aile, anne ve baba bilgilerini içermelidir.)
 • Şahsi vize talep dilekçesi (Konsolosluğa hitaben yazılmalı, seyahat boyunca tüm masrafların kendisi tarafından karşılayacağı belirtilmelidir.)
 • Amerika R-1 Din Görevlileri Vizesi başvurusu için I-129 Dilekçesi (Başvuru sahibini gelecekteki işvereni veya temsilcisi tarafından yazılır)
 • Daha önceki vizeleri veya önceki Amerika vizelerini içeren eski pasaportlar
 • Dini topluluk ve bağlı kuruluşun vergiden muaf olma durumunu gösteren belge

Amerika Vize Başvurusu Hakkında Önemli Notlar

 • Amerika vize başvurularınız hakkında verilecek kararlar, Amerika Konsolosluğunun inisiyatifi altında olacaktır.
 • Amerika vize başvurunuzu UDK Dil Kursu aracılığıyla yaptığınız takdirde, evraklarınız bize ulaştıktan 1 gün sonra randevunuz kesinleşecektir.
 • Amerikan Konsolosluğu iş yoğunluğuna bağlı olarak ileri tarihlere randevu verebilmektedir. Bu yüzden seyahatinize 1 ay kala vize işlemlerinize başlamanızı tavsiye ederiz. (Yaşanılan salgın ya da politik sebeplerden dolayı randevu alma ve vize alma süreleri uzayabilmektedir.)
 • Amerika vize başvuru işlemleri sırasında başvuru sahibinden dijital parmak izi alınmakta ve mülakat yapılmaktadır.
 • 14 yaş ve üstü Konsolosluğa şahsen gelmesi gerekmektedir. Mülakat ve dijital parmak izi vermek için randevuya gittiğinizde vize operasyon sorumlumuz size asistanlık edecektir.
 • Amerika Konsolosluğu, gerek duyması halinde başvuru sahibini yeni bir mülakata çağırabilir ve ek evrak talebinde bulunabilir.
 • Amerika vizeniz olumlu sonuçlanırsa vizeniz basılmış olarak pasaportunuzu 3 iş günü içinde; İstanbul’daki Başkonsolosluktan başvuru yapanlar LEVENT PTT Merkezinden, Ankara’daki Büyükelçilikten başvuru yapanlar ÇANKAYA PTT Merkezinden alabilirler. Size en yakın PTT Merkezinden pasaportunuzu almak istiyorsanız 51 Türk Lirası, bulunduğunuz ofise ya da eve gelmesini istiyorsanız 60 Türk Lirası ekstra ödeme yapmanız gerekir.
 • Amerika vizesi veya tüm dünya vize işlemlerine dair ayrıntılı bilgileri sitemizden temin edebilirsiniz.
 • Amerika vizesi ile ilgili her türlü soru ve görüşlerinizle ilgili UDK Dil Kursu temsilcilerimizle telefon ve e-mail ile iletişime geçebilirsiniz.

Amerika R-1 Din Görevlileri Vizesi için daha detaylı bilgi ya da başvuru için Amerika vizesi uzmanlarımız ile görüşebilirsiniz. 0 382 213 86 60